1397-12-28
مبانی بورس

تحلیل تکنیکال سهم چکارن (کارتن ایران) – ۹۶/۹/۲۶

شرکت کارتن ایران با بیش از نیم قرن تجربه ، اولین واحد تولید کننده انواع کارتن و ورق کنگره ای در کشور است

در تایم فریم ۴ ساعته با نگاهی به نمودار قیمتی مشاهده می کنیم که قیمت نسبت به تراز ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی واکنش مثبت نشان داده است. منتهی قیمت در منطقه بسیار مهمی واقع شده است. قیمت سهم در منطقه مقاومتی سهم در حال پیشروی است.

امروز قصد داریم یکی دیگر از سهم های حاضر در بورس ایران به نام سهم چکارن (کارتن ایران) را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. قبل از آن نگاهی کلی به تاریخچه سهم چکارن خواهیم داشت.

شرکت کارتن ایران با بیش از نیم قرن تجربه، اولین واحد تولید کننده انواع کارتن و ورق کنگره ای در کشور است که در سال ۱۳۳۸ توسط بخش خصوصی تاسیس و در اواخر سال ۱۳۵۴ نوع شرکت به سهامی عام تغییر یافت. بدنبال توسعه ماشین آلات تولیدی کارخانه تا سال ۱۳۵۷، همواره ظرفیت تولید شرکت افزایش یافته تا اینکه به بزرگترین واحد از این دست در منطقه تبدیل گردیده است. پس از پیروزی انقلاب و با راه اندازی ماشین آلات جدید، تجهیز شرکت به نرم افزار و سخت افزارهای مناسب انجام پذیرفته و با برخی اقدامات تکمیلی، ظرفیت کارخانه به ۶۴۰۰۰ تن افزایش یافته است.

در ارتباط با تجهیزات و امکانات تولیدی شرکت نیز در راستای افزایش سطح کیفی محصولات تولیدی و به منظور ارتقاء تکنولوژی تولیدی محصولات در سال ۱۳۸۷ فاز اول برنامه توسعه شرکت کارتن ایران اجرا گـردید که از اقدامات مهم در این مرحله خرید، نصب و راه اندازی ماشین آلات با تکنولوژی روز دنیا از جمله یک دستگاه ماشین مقواسازی و دو دستگاه ماشین چاپ پیشرفته بوده است که موجب گردیده شرکت کارتن ایران کماکان بزرگترین واحد تولید کننده ورق و کارتن کشور باقی بماند.

مبنای نرخ گذاری محصولات نرخ های اعلامی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تصویب هیات مدیره باتوجه به وضعیت بازار است. عملیات شرکت به نحوی است که متناسب با سفارش های دریافتی به تولید می پردازد و هر آنچه را که تولید می کند تقریبا می فروشد. از مشتریان شرکت می توان شرکت فرآورده های لبنی کاله، کشت و صنعت تکدانه، ناروند صنعت آسیا، مارگارین، تک ماکارون، کف، سینا کاشی، پاکسان، آپادانا سرام و پگاه تهران را نام برد.

مواد اولیه اصلی تولید، کاغذ است. لازم به ذکر است ۳۱ درصد مواد اولیه به صورت وارداتی است. سهامداران عمده این شرکت گروه صنعت سلولزی تامین گستر نوین و شرکت سرمایه گذاری تدبیر هستند. از جهت اطلاعات با اهمیت می توان به اطلاعیه چند روز پیش این شرکت مبنی بر مزایده یک انبار نام برد. در صورتی که این مزایده انجام گیرد، بسته به نوع قیمت مزایده می تواند آثار مالی در ترازنامه مالی شرکت به همراه داشته باشد.

حال در ادامه قصد داریم از لحاظ تکنیکال به بررسی روند قیمت سهم بپردازیم.

در تایم فریم ۴ ساعته با نگاهی به نمودار قیمتی مشاهده می کنیم که قیمت نسبت به تراز ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی واکنش مثبت نشان داده است. منتهی قیمت در منطقه بسیار مهمی واقع شده است. قیمت سهم در منطقه مقاومتی سهم در حال پیشروی است. با نگاهی به اندیکاتورهای RSI و استوک استیک مشاهده می کنیم که اندیکاتور RSI در بالای تراز ۵۰ واقع شده است و اندیکاتور استوک استیک، خط قرمزرنگ اندیکاتور خط آبی رنگ را از زیر منطقه ۲۰ به سمت بالا قطع نموده است. دوستانی که ریسک پذیر هستند می توانند به صورت پله ای و با حجم ورودی کم وارد سهم شده و در صورت شکست مقاومت ۷۰۶۰ ریالی و تائید شدن شکست اقدام به ورود به سهم داشته باشند. در زیر مقاومت های پیش روی سهم را خوهیم داد. لازم به یاداوری است مقاومت های ۲ و ۳ به دلیل سقف های جدید قیمتی از تراز فیبوناچی اکسپنشن به دست آمده است.

در عکس فوق نمودار قیمتی سهم چکارن را در تایم فریم 4 ساعته مورد بررسی قرار داده ایم.

تحلیل تکنیکال چکارن

مقاومت ها:

۱- ناحیه ۶۶۴۰ ریال -۷۱۵۱ ریال (مقاومت مهم و سقف تاریخی سهم)

۲- ۷۲۲۰ ریال

۳- ۸۰۰۰ ریال

حمایت ها:

۱- ۶۲۷۱ ریال

۲- ۶۰۱۷ ریال

۳- ۵۷۶۴ ریال (حمایت قوی)

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا