1397-12-28
مبانی بورس

تحلیل روند بورس در هفته جاری (آخرین هفته آذر ماه ۹۶)؛ گشت و گذار در تالار شیشه‌ای حافظ

به نظر می رسد روند کنونی شکل گرفته در بورس ایران ادامه دار باشد و می توان پیش بینی کرد که در هفته جاری نیز به مدد رشد قیمت های جهانی بازهم شاهد تعدیل های مثبت از سوی شرکت های بورسی باشیم.

روز گذشته بازهم شاخص وارد کانال جدید ۹۴۰۰۰ شد. به طوری که شاخص کل در روز گذشته با رشد ۱۳۲۲ واحدی ارزش ۹۴۶۰۶ را ثبت نمود که نسبت به اول هفته گذشته ۳ درصد رشد کرد.

اول هفته شد و نوبت به گزارش تحلیلی از تالار شیشه ای بورس رسید. روز گذشته بازهم شاخص وارد کانال جدید ۹۴۰۰۰ شد. به طوری که شاخص کل در روز گذشته با رشد ۱۳۲۲ واحدی ارزش ۹۴۶۰۶ را ثبت نمود که نسبت به اول هفته گذشته  ۳ درصد رشد کرد. میزان ورود نقدینگی به بازار در روز گذشته ۲٫۱۹۵ میلیارد ریال بود که نشان از ورود هر چه بیشتر نقدینگی به بازار بورس دارد که این امر می تواند به دلیل خوش بینی سرمایه گذاران نسبت به آینده بورس باشد. لازم به ذکر است مقاومت بعدی شاخص کل بورس ۹۶۶۰۰ خواهد بود. هفته گذشته در حالی به پایان رسید که نمادهای پالایشی با گزارش‌های خیره‌کننده و سودهای چشمگیر برای تعدیل مثبت بسته شدند. به طوری که در روز گذشته پالایشگاه تبریز با نماد شبریز در گزارش ۶ ماهه خود با تعدیل ۵۱ درصد سود خود ، سود هر سهم جدید خود را ۱۰۳۸ ریال پیش بینی نمود. همچنین در گزارش ۶ ماهه خود توانسته است ۵۰ درصد سود هر سهم خود را محقق کند. همچنین پالایشگاه شیراز با نماد شراز در گزارش ۶ ماهه خود با اعلام تعدیل ۷۶ سود هر سهم ، سود جدید هر سهم خود را ۲۱۳۶ ریال اعلام نمود.

از دیگر سهم های پرطرفدار این روزهای بازار بورس صنایع خودرویی هستند. همان طور که در مطالب قبلی بیان شد، شرکت های ایران خودرو و سایپا و به دنبال آن ها شرکت های قطعه سازی، اخبار و شایعات بسیاری پیرامون این صنعت نقل محافل است. به طوری که روز گذشته دو خبر پیرامون شرکت ایران خودرو در بین اهالی بازار به گوش می رسید. اول اینکه یک شرکت قطعه سازی به تنهایی قصد معامله بلوکی سمند ایران خودرو را دارد. در صورت تائید این خبر، می تواند آثار مالی خوبی برای سهام خودرو در پی داشته باشد. همچنین روز گذشته ایران خودرو خط تولید محصولات دنا پلاس توربوشارژر و پژو ۲۰۷ صندوق دار اتوماتیک را افتتاح کرد.

همچنین به نقل از بورس پرس شرکت تایر بارز با نماد پکرمان با پشت سر گذاشتن استانداردهای روز اتحادیه اروپا و دریافت تاییدیه رنو فرانسه باعث شد، گروه بارز به‌ عنوان تنها تامین‌کننده تایر خودروهای تولیدی در ایران معرفی شود. که با توجه به استقبال مردم از محصولات رنو می تواند در میزان فروش این شرکت تاثیرگذار باشد.

در بازارهای جهانی قیمت‌ها و شرایط همچنان به نفع بازار بورس تهران است. نفت برنت در محدوده ۶۳ دلار خود را تثبیت نموده و مس با رشدی مناسب به بالای ۶۹۰۰ دلار بازگشته است. بازار فولاد در چین همچنان سیگنال‌هایی از افزایش قیمت را برای هفته‌های آتی مخابره می‌کند. در خبرهای اثرگذار بر بازار پتروشیمی، متانول خود را در محدوده ۴۱۰ دلار تثبیت کرده است و  قیمت متانول در بازار جهانی به سقف بیش از ۴۰‌ماهه رسیده است. همچنین در روز گذشته شایعاتی مبنی بر تعدیل مثبت سود سهام کگل تا ۶۰۰ ریال توجه سهامداران را به این سهم جلب نمود. به طوری که در پایان معاملات با صف خرید ۲۷ میلیونی به کار خود پایان داد.

از برآیند مطالب فوق به نظر می رسد روند کنونی شکل گرفته در بورس ایران ادامه دار باشد و می توان پیش بینی کرد که در هفته جاری نیز به مدد رشد قیمت های جهانی بازهم شاهد تعدیل های مثبت از سوی شرکت های بورسی باشیم. گرچه ممکن است با توجه به سقف شکنی امروز بازار سهام، روز یکشنبه بازار تا حدی متعادل باشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا