سینمای ایران

معرفی فیلم امپراطور جهنم کاری از پرویز شیخ طادی

تحلیل فیلم "امپراطور جهنم" کاری از پرویز شیخ طادی

“امپراطور جهنم” فیلمی به کارگردانی و نویسندگی “پرویز شیخ طادی” است که سال قبل از حضور در جشنواره ی فیلم فجر انصراف داد اما امسال در این جشنواره حضور دارد. “امپراطور جهنم” در بخش سودای سیمرغ ۱ به رقابت با آثار دیگر می پردازد. در این فیلم بازیگرانی چون “علی نصیریان”، “سعید راد”، “علی رام نورایی”، “صبا کمالی” ایفای نقش می کنند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

فیلم امپراطور جهنم اثری به کارگردانی و نویسندگی پرویز شیخ طادی است که سال قبل از حضور در جشنواره ی فیلم فجر انصراف داد اما امسال در این جشنواره حضور دارد. در فیلم امپراتور جهنم بازیگرانی چون علی نصیریان، سعید راد، علی رام نورایی، صبا کمالی ایفای نقش می کنند. در ادامه با معرفی فیلم امپراطور جهنم با نت نوشت همراه باشید.

فیلم امپراطور جهنم کاری از پرویز شیخ طادی

داستان فیلم امپراطور جهنم در فرانسه اتفاق می افتد. همانطور که از نام فیلم نیز برمی آید، امپراطور جهنم فیلمی متفاوت به ویژه از لحاظ فضاسازی است. ماجرای فیلم در ارتباط با گروه های تکفیری به خصوص داعش است. در ابتدای فیلم تکه ای از کودکی شخصیت اصلی فیلم نشان داده می شود که فضایی وهم گونه و خشن دارد. پس از آن بلافاصله به زمان حال و بزرگسالی شخصیت روبرو می شویم که این نقش را “علی نصیریان” ایفا می کند. او اکنون شیخ مسلمانی است که در مسجدی در فرانسه به او اقتدا می شود. به نظر می رسد که کارگردان فیلم “پرویز شیخ طادی” از نشان دادن صحنه های ابتدایی فیلم، قصد داشته تا نتیجه ی سختگیری و عبارتی خشکه مذهب بودن را نشان دهد که البته تا چه اندازه این مفهوم واضح است، سوال می شود!

بیشتر بخوانید: نقد فیلم جاده قدیم کاری از منیژه حکمت ، زنی در جاده‌ی دو طرفه!

“شیخ ریاض” و همسرش پسری ناقص الخلقه دارند که در سوریه به عضویت “داعش” درآمده است و مدام در حال خونریزی است. مادر او می خواهد او را به فرانسه بیاورد اما شیخ ریاض با این موضوع مخالف است. مخالفت او، اصرار مادر و به طور کلی پیشینه ی این خانواده که نقش محوری داستان را به عهده دارند، به نوعی مبهم است و این ابهام تا آخر نیز ادامه پیدا می کند. اینکه ماجرا در ارتباط با شکل گرفتن گروه هایی نظیر “داعش” است مشخص است اما به نظر می رسد افتادن اتفاق های پی در پی و تصویر کردن خشونت به شکل مفرط آن، باعث شده است تا موضوعات اصلی داستان و همینطور شخصیت پردازی ها دارای عمق و ابعاد کافی نباشد.

شخصیت ها و تصمیم هایشان ممکن است برای مخاطب سوالاتی بوجود بیاورند که هرگز به این سوال ها پاسخ داده نمی شود. اتفاق دیگری که ممکن است به نظر عجیب برسد فضای وهم گونه و به نوعی معمایی داستان و تلفیق آن با فضایی واقع گرایانه است که دلیل این اتفاق هم روشن نیست. مسجدی که نقش کلیدی در ماجرای داستان دارد و تقریبا سرچشمه ی اتفاقات داستان از این مسجد است، کنار دریایی خروشان قرار دارد که دلیل این انتخاب نیز مشخص نمی شود و تنها می توان حدس زد که کنار دریا قرار گرفتن این مسجد به دلیل فضاسازی خاص و یا در نهایت نشان دادن قدرت هایی ماورایی و مسائلی نظیر این می تواند باشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم اتاق تاریک کاری از سید روح الله حجازی؛ یک داستان مردانه

نکته ی دیگری که باز هم موجب مبهم شدن بیشتر فیلم می شود، دیدگاه و ایدئولوژی امپراطور جهنم است. “شیخ ریاض” در ابتدای داستان در دیالوگی به دوست دیرینه ی خود می گوید که قرار است هیچ خونی نریزند و سیاست آن ها به این گونه است اما ناگهان پس از تعرض چند پلیس به همسر “شیخ ریاض” او ناگهان به “داعش” که پیش از آن مخالف آن ها بود می پیوندد. اینکه انگیزه ای شخصی باعث شود که شخصی به ایدئولوژی هایی مانند داعش بپیوندد می تواند یک دیدگاه باشد اما آیا در “امپراطور جهنم” قصد مطرح کردن چنین دیدگاهی وجود داشته است؟!

سوال و یا نکته ی دیگری که در فیلم امپراطور جهنم مطرح می شود شاید عوامل پدید آورنده ی پدیده ای نظیر “داعش” باشد که این پرداخت تنها با اشاراتی به آمریکا، اسرائیل و… تمام می شود و به صورت واضح به آن پرداخته نمی شود. اینکه پلیس کشوری مانند فرانسه به یک زن مسلمان ناگهان و به صورت گروهی تعرض می کند نیز همچنان عجیب و پیچیده باقی می ماند. آیا دولت فرانسه یا به عبارتی اروپا نیز در قصد تعرض بر مسلمانان را دارد؟ اگر دارد این عوامل در انگیزه های تروریستی گروه هایی مانند داعش اثر گذار است؟! این جامعه ی بین المللی است که در خطر است و قربانی است یا افراد افراطی و گروه های تکفیری؟! “شیخ ریاض” از تبعیض و تعرضی که نسبت به نژادهای دیگر و ادیان دیگر در اروپا می شود معترض است، اما حق خود می داند که به راحتی مردم کشوری دیگر را قتل عام کند. و سوال آخر؛ “شیخ ریاض” قربانی می کند یا خودش یک قربانی است؟!

بیشتر بخوانید: نقد فیلم رگ خواب اثر حمید نعمت الله “سیاهی سفیدی و اندوه طوفان”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم مغزهای کوچک زنگ زده کاری از هومن سیدی ؛ کلی گویی و بی حاصلی

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم هایلایت کاری از اصغر نعیمی ؛ تصادفی پر ماجرا و معمایی مصنوعی

بیشتر بخوانید: نقد فیلم بمب، یک عاشقانه کاری از پیمان معادی

تحلیل فیلم "امپراطور جهنم" کاری از پرویز شیخ طادی

معرفی فیلم امپراطور جهنم کاری از پرویز شیخ طادی

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا