1398-01-31
روانشناسی و موفقیت

اینگونه اعتیاد به فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی را ترک کنیم؟!!

اعتیاد به فضای مجازی

در صورتی که از برنامه های Twitter، Instagram، Snapchat، Facebook، Pinterest، LinkedIn و به خصوص telegram استفاده می کنید شک نداشته باشید که دیر یا زود به این برنامه ها اعتیاد پیدا کرده و کنار گذاشتن آن ها برایتان سخت و دشوار می شود. افراد بسیاری هستند که معتاد رسانه های اجتماعی به شمار می روند. اما نگران نباشید راه کارهایی هست که بتوان از آن خلاص شد.

رسانه های اجتماعی بخش اعظمی از زندگی بشر را اشغال کرده‌اند. این برنامه ها که معمولا بر روی تلفن‌های هوشمند افراد وجود دارد. هر روز و هر ساعت و هر لحظه در اختیار فرد می باشد و استفاده مداوم از آن ها به مرور زمان به اعتیاد به فضای مجازی منجر می شود. کمتر شخصی پیدا می‌شود که کنار گذاشتن این برنامه‌ها برایش کاری راحت و آسان باشد.

اگر از برنامه‌هایی مانند Twitter، Instagram، Snapchat، Facebook، Pinterest، LinkedIn و به خصوص telegram استفاده می کنید دیر یا زود شما یک معتاد به رسانه های اجتماعی به حساب می آیید.

امروز در نت‌نوشت می خواهیم شما را با شخصی آشنا کنیم که با تلاش بسیار توانست اعتیاد به رسانه های اجتماعی را در خود خاموش کند و این عادت ناپسند را کنار بگذارد.

شروع اعتیاد

اعتیاد به فضای مجازی

شخصی به نام Inés که معتاد به رسانه های اجتماعی بود داستان ترک اعتیادش را این گونه بیان می کند :

سلام من Inés یک معتاد به رسانه های اجتماعی هستم. یک روز تمصمیم گرفتم از طریق خاموش کردن تمامی رسانه هایی که در تلفن همراه و تبلتم بود حواس پرتی های روزمره ام را کم کنم.

روز اول برایم کمی دشوار بود که انگشتم را روی نشانک توییتر یا فیس بوک نگذارم.حتی وقتی وارد این صفحات می شدم با خود تکرار می کردم : ” نه، چیزی برای دیدن اینجا نیست “

صبح روز بعد خیلی سخت بود که از خواب بیدار شوم و هیچ شبکه ای را بررسی و نگاه نکنم. از نگاه کردن به آیکون های شبکه های اجتماعی بر روی گوشی ام حس خوبی پیدا نمی‌کردم. در حقیقت می‌‌شه گفت وقتی نگاهم به این آیکون ها برمی‌خورد آرامشم را از دست می دادم. اما به سراغ  کارهای روزانه‌ام رفتم.

زندگی بدون شبکه های اجتماعی

اعتیاد به فضای مجازی

هیچ وقت صبحانه را با این آرامش نخورده بودم تازه داشتم می فهمیدم که چقدر زمان صبحانه خوردنم را هدر داده بودم.به راحتی اخبار روزنامه ها را خواندم. حتی خیلی خوب توانستم کمی تلویزیون هم تماشا کنم.

روزهای بعد کمی آرام تر شدم. از آن جایی که من معمولا میان شامم نگاهی به اعلان های گوشیم می انداختم و درست وسط شام آن ها را بررسی می کردم، بعد از کنار گذاشتن آن ها شام را هم با لذت بیشتری خوردم.

در روزهای بعد هم متوجه شدم که هر چه کمتر عکس به اشتراک بگذارم زمان کمتری برای رسیدگی و پاسخگویی به اعلان ها لازم است.

چهار روز که از کنار گذاشتن شبکه های اجتماعی گذشت.احساس یک انسان کاملا طبیعی و نرمال را داشتم. از اینکه Instagram Stories یا رویداد های فیس بوک را به روز حس نمی کردم احساس سرزندگی بیشتری داشتم.

روز تعطیل فرا رسید و من حواس پرتی کمتری داشتم. این روز را به تعطیلات مغزی اختصاص دادم. زمانی را برای خواندن و مطالعه و تماشای فیلم و کمی پیاده روی داشتم. با همه این ها زمان برای فعالیت های دیگر هم در اختیارم بود.

یک هفته از کنار گذاشتن عادت ناپسندم گذشته بود و وقت آن رسیده بود که کمی برای رسیدگی شبکه های اجتماعی به آن باز گردم. این بار یک حس تازه داشتم. به عنوان یک وظیفه به آن نگاه می کردم و اصلا حس نیاز به بررسی اعلان‌ها را نداشتم.

وقتی یک هفته تمام آن را کنار می گذارید بازگشت مجدد بیشتر احساس وظیفه به شما می دهد نه حس نیازمند بودن به شبکه های اجتماعی.

نیازمندی ما به شبکه های اجتماعی چگونه است ؟

الگوریتم رسانه های اجتماعی به منافع ما متکی می باشند. این شبکه‌ها معمولا محتوایی دارند که ما را جلب می کنند.البته این مسئله که هر شخص از فیس بوک یا اینستاگرام یا هر شبکه دیگری استفاده کند یک امر کاملا طبیعی و صحیح است.

اما هیچ کس مطمئن نیست که این برنامه‌ها چه میزان در زندگی روزمره اش تاثیر می گذارد و هیچ کس هم از تخریب زندگی به دست این شبکه ها آگاهی کافی ندارد.

بسیاری از برنامه ها هستند که برای یک فرد نقطه ضعف به شمار می روند.

این نشان می دهد که آن برنامه برای شخص بسیار مورد علاقه بوده و شخص به دنبال افزایش زمان استفاده از آن می باشد.در صورتی که برنامه مورد علاقه اتان را چند روزی کنار بگذارید متوجه می شوید که علاقمندی شما نسبت به آن برنامه کاملا بی ثبات است و شما طی این چند روز هیچ مسئله مهم و حائز اهمیتی را از دست نداده اید.

این مسئله ای بود که Inés توانست آن را تجربه کند. Inés علاقه شدیدی به فیس بوک داشت. او خواسته های رفتاری زیادی داشت که نیاز به الگوی های رفتاری داشتند.این امر سبب شده بود که جهت دنبال کردن این خواسته‌ها در فیس بوک مشغول باشد.

او در حالی که از فیس بوک دور شد و تنها روزانه یک ایمیل دنیای مجازی اش را پر می کرد، به خواسته های رفتاری اش رسید چرا که فرصت کافی برای الگوهای رفتاری‌اش پیدا کرد. و توانست این الگوها را به مرحله عمل برساند. مسئله مهم دیگر که معمولا افراد مشترک به شبکه های اجتماعی را درگیر می کند، نیاز به روز کردن رسانه های اجتماعی می باشد.

رئیس بازار یابی فیس بوک در اوائل سال میلادی جاری اظهار داشت که بزرگسالان به طور میانگین روزانه ۳۰ مرتبه فیس بوک‌شان را بررسی می کنند.

این زمان را می توان به کارهای مهم تری که انرژی بیشتری در بر دارند اختصاص داد.مدت زمانی که فرد آنلاین است می تواند منجر به تغییرات رفتاری و نحو ارتباط با اطرافیان شود.

این رفتار منجر به عدم انعکاس رفتار شخصی در جامعه و حتی در درون خود می شود.

کنار گذاشتن اعتیاد به فضای مجازی

شما هم می‌توانید به معنای واقعی زندگی کنید. این کار را از روزهای کوتاه شروع کنید و شبکه های مورد علاقه خود را کنار بگذارید. زمان که می گذرد متوجه می‌شوید به آن شبکه ها نیاز ندارید.شاید روزهای نخست با کمی اضطراب و نگرانی همراه باشد. اما پایان کار نتایج بسیار خوبی می گیرید.

زمانی که شما در این شبکه‌ها وقت را هدر می دهید، بر روی دیگر جنبه‌های زندگی خود تمرکز کافی نخواهید داشت. با کنار گذاشتن آن‌ها گویی سم زدایی قویی برای تفکر خود انجام داده‌اید.

رسانه های اجتماعی راهی برای فرار از زندگی واقعی هستند. شخصی مانند Inés تنها با یک هفته توانست به جنبه های مختلف زندگی بهتر رسیدگی کند و لذت بیشتری از زندگی کردن ببرد. شبکه های اجتماعی نیز همانند هرچیز دیگر اگر دچار زیاده روی شود زندگی شما را به خطر می‌اندازد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا