علمی

مروری بر خاص ترین عقاب های کنونی در جهان به مناسبت روز جهانی عقاب

- Save the Eagles Day - روز جهانی عقاب

مهارت های قدرت و شکار بسیاری از این عقاب ها چشمگیر است. عقاب تاج دار، که به عنوان قدرتمند ترین گونه عقاب در آفریقا شناخته می شود، می تواند حیوانات با بیش از چهار برابر اندازه خود را شکار کند. عقاب هارپی آمریکای جنوبی پنجه های ۵ اینچی دارد، که بزرگتر از پنجه خرس گریزلی هستند.

عقاب معروف سر سفید، نماد ملی ایالات متحده که بخاطر قدرت فیزیکی، زیبایی منحصر به فرد و عدم وابستگی اش به سایر موجودات به این مهم انتخاب شده است. اما طرح اصلی در نظر گرفته شده برای این کار یک گونه دیگر بود: عقاب همایونی، که بومی جنوب شرق اروپا می باشد. نکته مهم این است که بیش از ۶۰ نوع عقاب در سراسر جهان، در همه قاره ها به غیر از قطب جنوب زندگی می کنند. در واقع، فقط دو گونه عقاب در شمال امریکا زندگی می کنند – عقاب سر سفید و عقاب طلایی که پرنده ملی مکزیک است. با نت نوشت همراه باشید تا به مناسبت روز جهانی عقاب مروری بر کمیاب ترین عقاب های دنیا داشته باشیم.

همه گونه ها که بخت و اقبال خوبی ندارند تا به عنوان یک نماد ملی در نظر گرفته شوند. بسیاری از آنها هم در معرض خطر انقراض قرار دارند. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست می گوید که عقاب همایونی اسپانیا در شبه جزیره ایبری و عقاب دریایی استلر در روسیه و بخش هایی از آسیا، در معرض خطر (آسیب پذیری) هستند. کمتر از ۵ هزار عقاب دریایی استلر روی زمین وجود دارد که تعداد آنها به علت آفت کش ها، ماهی گیری بیش از حد و توسعه انسانی کاهش یافته است.

مهارت های قدرت و شکار بسیاری از این عقاب ها چشمگیر است. عقاب تاج دار، که به عنوان قدرتمند ترین گونه عقاب در آفریقا شناخته می شود، می تواند حیوانات با بیش از چهار برابر اندازه خود را شکار کند. عقاب هارپی آمریکای جنوبی پنجه های ۵ اینچی دارد، که بزرگتر از پنجه خرس گریزلی هستند.

به افتخار Save the Eagles Day  (روز جهانی عقاب) که هر ساله در ۱۰ ژانویه برگزار می شود، تصاویری از عقاب های مختلف که ممکن است شما آنها را مشاهده نکرده باشید را در این بخش آورده اییم:

قوش عقاب سیاه

قوش عقاب سیاه – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک قوش عقاب سیاه یا قوش عقاب غاصب با نام علمی ” Spizaetus tyrannus” که با پرهای زینتی اش در پارک تفریحی “Parque Jaime Duque” در کشور کلمیا خودنمایی می کند. این گونه ایی عقاب جنگلی، از نوع گرمسیری آن می باشد. که معمولا در آمریکای لاتین، از مکزیک مرکزی تا شمال شرقی آرژانتین یافت می شود.

عقاب همایونی اسپانیایی، معروف به شاه باز اسپانیایی

عقاب همایونی اسپانیایی، معروف به شاه باز اسپانیایی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب همایونی اسپانیایی، معروف به شاه باز اسپانیایی با نام علمی ” Aquila adalberti” در باغ وحش مادرید. این پرندگان تقریبا کاملا قهوه ای در شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا یافت می شوند و در معرض آسیب پذیری قرار دارند.

عقاب بند باز

عقاب بند باز – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک گونه عقاب بند باز با نام علمی  Terathopius ecaudatus در باغ وحش سنت لوئیس که مستقیم به دوربین و روح ما زل زده است. به طور معمول در زیمبابوه یافت می شود، و نام آن از واژه فرانسوی tightrope walker می آید (این اسم اشاره به لرزش سر پرهای این پرنده زمانی که پرواز می کند، دارد)

عقاب دریایی استلر

عقاب دریایی استلر – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب دریایی استلر با نام علمی ” Haliaeetus pelagicus” در باغ وحش لس آنجلس که در معرض آسیب پذیری قرار دارد.

عقاب دریایی پشت قرمز

عقاب دریایی پشت قرمز – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب دریایی پشت قرمز با نام علمی “Haliastur indus” در باغ وحش سنگاپور. این پرندگان گسترده در سرتاسر مناطق ساحلی هند، پاکستان، آسیای جنوب شرقی و استرالیا ساکن هستند.

عقاب تاج دار

عقاب تاج دار – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب تاج دار با نام علمی “Stephanoaetus coronatus” در باغ وحش لس آنجلس. به عنوان قدرتمند ترین گونه ی عقاب ها در آفریقا به حساب می آید، عقاب تاج دار می تواند حیواناتی تا چهار برابر بزرگتر از اندازه خودش را شکار کند.

عقاب دریایی دم سفید

عقاب دریایی دم سفید – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب دریایی دم سفید با نام علمی “Haliaeetus albicilla” در باغ وحش پلزن جمهوری چک. بزرگترین عقاب اروپایی که ظاهر سر و منقارش، او را شبیه یک لاشخور می کند.

عقاب استپی یا صحرایی شرقی

عقاب استپی یا صحرایی شرقی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب استپی یا صحرایی شرقی با نام علمی “Aquila nipalensis”  در باغ وحش و باغ گیاه شناسی ایالت آسام هندوستان. گونه های مهاجر که در اروپا، سراسر آسیا و آفریقا هم پیدا می شود. آنها می توانند بیش از ۴۰ سال در اسارت زندگی کنند.

عقاب سرسفید

عقاب سرسفید – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب سرسفید به نام Bensar در مرکز تحقیقات پرندگان جورج م. ساتون. این پرندگان قدرتمند در آلاسکا و کانادا بیشترین فراوانی را دارند، که در نزدیکی آبهای کوهستانی زندگی می کنند.

قوش عقاب کوهستانی ژاپنی

قوش عقاب کوهستانی ژاپنی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک قوش عقاب کوهستانی ژاپنی با نام علمی “Spizaetus nipalensis” در باغ وحش لس آنجلس. این گونه در سرتاسر آسیا، بیشتر در جنگلهای همیشه سبز و ساحلی زندگی می کنند. آنها لانه های خود را با تکه های چوب می سازند و با برگ سبز تزئین می کنند. در سال بین یک تا دو عدد تخم می گذارند.

عقاب دم گوه ایی

عقاب دم گوه ایی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب دم گوه ایی با نام علمی “Aquila audax” در حیات وحش ملی Healesville Sanctuary در استرالیا. آنها بزرگترین پرندگان شکاری در استرالیا هستند و می توانند ساعتها در هوا بمانند، بدون اینکه پرهای خود را تکان دهند.

عقاب جنگی

عقاب جنگی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب جنگی با نام علمی “Polemaetus bellicosus” در باغ وحش Lowry Park در شهرتمپای فلوریدا. بزرگترین عقاب افریقا، آنها می توانند وزنی حدود ۱۴ پوند (۶٫۳۰ کیلوگرم) و بال های در حدود ۶ فوت (۱ متر و هشتاد سانتیمتر) داشته باشند.

عقاب هارپی

عقاب هارپی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یک عقاب هارپی با نام علمی Harpia harpyja در باغ وحش لس آنجلس.  این گونه های نئوتروپیک (استوایی و گرمسیری) عقاب در آمریکای جنوبی یافت می شوند. عقاب های هارپی چنگال های بزرگتری نسبت به خرس های گریزلی دارند.

عقاب دریایی (ماده) ماداگاسکاری

عقاب دریایی (ماده) ماداگاسکاری

یک عقاب دریایی (ماده) ماداگاسکاری با نام علمی Haliaeetus vociferoides در باغ وحش Tsimbazaza. نسل این گونه عقاب ها تقریبا انقراض یافته است. و یکی از نادرترین پرندگان می باشد.

عقاب مارخور کاکلی

عقاب مارخور کاکلی

یک عقاب مارخور کاکلی با نام علمی “Spilornis cheela” در پارک پرندگان ایالت پنانگ کشور مالزی. همانطور که از نامش پیداست غذای این گونه عقاب را عمدتا مارها تشکیل می دهند، اما همچنین از مارمولک ها، قورباغه ها، حشرات بزرگ و پرندگان کوچک خوشش می آید.

عقاب سینه‌سفید دریایی

عقاب سینه‌سفید دریایی

یک عقاب سینه‌سفید دریایی با نام علمی “Haliaeetas leucogaster” در پارک پرندگان Jurong سنگاپور. این عقاب سینه سفید یک شکارچی ماهر است که به شیوه های شگفت انگیزی شکار می کند.

عقاب خال‌دار بزرگ

عقاب خال‌دار بزرگ

یک عقاب خال‌دار بزرگ با نام علمی “Aquila clanga” در باغ وحش پلزن جمهوری چک. این جانوران شکاری عمدتا مهاجر هستند.

عقاب سینه سیاه

عقاب سینه سیاه

یک عقاب سینه سیاه با نام علمی Geranoaetus melanoleucus در پارک تفریحی “Parque Jaime Duque” در کشور کلمیا . در گستره وسیعی از آمریکای جنوبی، آنها شکار خود را در حال پرواز شناسایی می کنند و سپس به سطح زمین می آیند تا آن را بگیرند.

عقاب طلایی

عقاب طلایی

یک عقاب طلایی با نام علمی “Aquila chrysaetos” در شهر لینکلن ایالت نبراسکا این عکس گرفته شده است. این پرندگان بسیار سریع هستند و می توانند طعمه خود را با سرعتی بیش از ۱۵۰ مایل در ساعت شکار کنند.

منبع

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا