علمی

کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان را بشناسید!

کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان

مهارت های قدرت و شکار بسیاری از این عقاب ها چشمگیر است. عقاب تاج دار، که به عنوان قدرتمند ترین گونه عقاب در آفریقا شناخته می شود، می تواند حیوانات با بیش از چهار برابر اندازه خود را شکار کند. عقاب هارپی آمریکای جنوبی پنجه های ۵ اینچی دارد، که بزرگتر از پنجه خرس گریزلی هستند.

۲۴+

عقاب معروف سر سفید، نماد ملی ایالات متحده که بخاطر قدرت فیزیکی، زیبایی منحصر به فرد و عدم وابستگی اش به سایر موجودات به این مهم انتخاب شده است. اما طرح اصلی در نظر گرفته شده برای این کار یک گونه دیگر بود: عقاب همایونی، که بومی جنوب شرق اروپا می باشد. نکته مهم این است که بیش از ۶۰ نوع عقاب در سراسر جهان، در همه قاره ها به غیر از قطب جنوب زندگی می کنند. در واقع، فقط دو گونه عقاب در شمال امریکا زندگی می کنند – عقاب سر سفید و عقاب طلایی که پرنده ملی مکزیک است. با نت نوشت همراه باشید با هم مروری بر کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان داشته باشیم!

بیشتر بخوانید: باد شکم حیوانات ! کدام حیوان ها مانند انسان باد معده دارند؟

کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان

پیش از آغاز مرور کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان باید گفت همه گونه ها که بخت و اقبال خوبی ندارند تا به عنوان یک نماد ملی در نظر گرفته شوند. بسیاری از آنها هم در معرض خطر انقراض قرار دارند. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست می گوید که عقاب همایونی اسپانیا در شبه جزیره ایبری و عقاب دریایی استلر در روسیه و بخش هایی از آسیا، در معرض خطر (آسیب پذیری) هستند. کمتر از ۵ هزار عقاب دریایی استلر روی زمین وجود دارد که تعداد آنها به علت آفت کش ها، ماهی گیری بیش از حد و توسعه انسانی کاهش یافته است.

در آغاز مرور کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان باید گفت مهارت های قدرت و شکار بسیاری از این عقاب ها چشمگیر است. عقاب تاج دار، که به عنوان قدرتمندترین گونه عقاب در آفریقا شناخته می شود، می تواند حیوانات با بیش از چهار برابر اندازه خود را شکار کند. عقاب هارپی آمریکای جنوبی پنجه های ۵ اینچی دارد، که بزرگتر از پنجه خرس گریزلی هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۲ تصویر از جنین حیوانات در رحم مادران آنها

به افتخار Save the Eagles Day (روز جهانی عقاب) که هر ساله در ۱۰ ژانویه برگزار می شود، تصاویری از کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان که ممکن است شما آنها را مشاهده نکرده باشید را در این بخش آورده اییم:

قوش عقاب سیاه

قوش عقاب سیاه – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

اولین گونه در لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک قوش عقاب سیاه یا قوش عقاب غاصب با نام علمی ” Spizaetus tyrannus” که با پرهای زینتی اش در پارک تفریحی “Parque Jaime Duque” در کشور کلمبیا خودنمایی می کند. این گونه ایی عقاب جنگلی، از نوع گرمسیری آن می باشد. که معمولا در آمریکای لاتین، از مکزیک مرکزی تا شمال شرقی آرژانتین یافت می شود.

عقاب همایونی اسپانیایی، معروف به شاه باز اسپانیایی

عقاب همایونی اسپانیایی، معروف به شاه باز اسپانیایی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

دومین گزینه در لیست ما یک عقاب همایونی اسپانیایی، معروف به شاه باز اسپانیایی با نام علمی ” Aquila adalberti” در باغ وحش مادرید است. این پرندگان تقریبا کاملا قهوه ای در شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا یافت می شوند و در معرض آسیب پذیری قرار دارند.

بیشتر بخوانید: شخصیت پردازی برای پرتره های حیوانات

عقاب بند باز

عقاب بند باز – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

سومین گونه در لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک گونه عقاب بند باز با نام علمی  Terathopius ecaudatus در باغ وحش سنت لوئیس است که مستقیم به دوربین و روح ما زل زده است. به طور معمول در زیمبابوه یافت می شود، و نام آن از واژه فرانسوی tightrope walker می آید (این اسم اشاره به لرزش سر پرهای این پرنده زمانی که پرواز می کند، دارد)

عقاب دریایی استلر

عقاب دریایی استلر – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

چهارمین گونه یک عقاب دریایی استلر با نام علمی ” Haliaeetus pelagicus” در باغ وحش لس آنجلس که در معرض آسیب پذیری قرار دارد.

بیشتر بخوانید: دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب ! از چشم درخشان گربه ها در شب نترسید !

عقاب دریایی پشت قرمز

عقاب دریایی پشت قرمز – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

پنجمین گونه از لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک عقاب دریایی پشت قرمز با نام علمی “Haliastur indus” در باغ وحش سنگاپور است. این پرندگان گسترده در سرتاسر مناطق ساحلی هند، پاکستان، آسیای جنوب شرقی و استرالیا ساکن هستند.

عقاب تاج دار

عقاب تاج دار – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

ششمین گونه یک عقاب تاج دار با نام علمی “Stephanoaetus coronatus” در باغ وحش لس آنجلس است. به عنوان قدرتمند ترین گونه ی عقاب ها در آفریقا به حساب می آید، عقاب تاج دار می تواند حیواناتی تا چهار برابر بزرگتر از اندازه خودش را شکار کند.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد سیبرین هاسکی (Siberian Husky) هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

عقاب دریایی دم سفید

عقاب دریایی دم سفید – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

هفتمین گونه از لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک عقاب دریایی دم سفید با نام علمی “Haliaeetus albicilla” در باغ وحش پلزن جمهوری چک است. بزرگترین عقاب اروپایی که ظاهر سر و منقارش، او را شبیه یک لاشخور می کند.

عقاب استپی یا صحرایی شرقی

عقاب استپی یا صحرایی شرقی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

هشتمین گونه هم یک عقاب استپی یا صحرایی شرقی با نام علمی “Aquila nipalensis”  در باغ وحش و باغ گیاه شناسی ایالت آسام هندوستان است. گونه های مهاجر که در اروپا، سراسر آسیا و آفریقا هم پیدا می شود. آنها می توانند بیش از ۴۰ سال در اسارت زندگی کنند.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد ژرمن شپرد و هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

عقاب سرسفید

عقاب سرسفید – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

نهمین گونه در لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک عقاب سرسفید به نام Bensar در مرکز تحقیقات پرندگان جورج م. ساتون است. این پرندگان قدرتمند در آلاسکا و کانادا بیشترین فراوانی را دارند، که در نزدیکی آبهای کوهستانی زندگی می کنند.

قوش عقاب کوهستانی ژاپنی

قوش عقاب کوهستانی ژاپنی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

دهمین گونه هم یک قوش عقاب کوهستانی ژاپنی با نام علمی “Spizaetus nipalensis” در باغ وحش لس آنجلس است. این گونه در سرتاسر آسیا، بیشتر در جنگلهای همیشه سبز و ساحلی زندگی می کنند. آنها لانه های خود را با تکه های چوب می سازند و با برگ سبز تزئین می کنند. در سال بین یک تا دو عدد تخم می گذارند.

عقاب دم گوه ایی

عقاب دم گوه ایی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

یازدهمین گونه از لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک عقاب دم گوه ایی با نام علمی “Aquila audax” در حیات وحش ملی Healesville Sanctuary در استرالیا است. آنها بزرگترین پرندگان شکاری در استرالیا هستند و می توانند ساعتها در هوا بمانند، بدون اینکه پرهای خود را تکان دهند.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد پامرانین pomeranian و هر چه که باید راجع به این نژاد بدانید!

عقاب جنگی

عقاب جنگی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

دوازدهمین گونه یک عقاب جنگی با نام علمی “Polemaetus bellicosus” در باغ وحش Lowry Park در شهر تمپای فلوریدا است. بزرگترین عقاب افریقا، آنها می توانند وزنی حدود ۱۴ پوند (۶٫۳۰ کیلوگرم) و بال های در حدود ۶ فوت (۱ متر و هشتاد سانتیمتر) داشته باشند.

عقاب هارپی

عقاب هارپی – Save the Eagles Day – روز جهانی عقاب

سیزدهمین گزینه از لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک عقاب هارپی با نام علمی Harpia harpyja در باغ وحش لس آنجلس است.  این گونه های نوتروپیک (استوایی و گرمسیری) عقاب در آمریکای جنوبی یافت می شوند. عقاب های هارپی چنگال های بزرگتری نسبت به خرس های گریزلی دارند.

عقاب دریایی (ماده) ماداگاسکاری

عقاب دریایی (ماده) ماداگاسکاری

چهاردهمین گونه هم یک عقاب دریایی (ماده) ماداگاسکاری با نام علمی Haliaeetus vociferoides در باغ وحش Tsimbazaza است. نسل این گونه عقاب ها تقریبا انقراض یافته است. و یکی از نادرترین پرندگان می باشد.

عقاب مارخور کاکلی

عقاب مارخور کاکلی

نوزدهمین گزینه از لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک عقاب مارخور کاکلی با نام علمی “Spilornis cheela” در پارک پرندگان ایالت پنانگ کشور مالزی است. همانطور که از نامش پیداست غذای این گونه عقاب را عمدتا مارها تشکیل می دهند، اما همچنین از مارمولک ها، قورباغه ها، حشرات بزرگ و پرندگان کوچک خوشش می آید.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد پاگ (pug) و هر چه که باید در مورد آن ها بدانید

عقاب سینه‌سفید دریایی

عقاب سینه‌سفید دریایی

بیستمین مورد هم یک عقاب سینه‌سفید دریایی با نام علمی “Haliaeetas leucogaster” در پارک پرندگان Jurong سنگاپور است. این عقاب سینه سفید یک شکارچی ماهر است که به شیوه های شگفت انگیزی شکار می کند.

عقاب خال‌دار بزرگ

عقاب خال‌دار بزرگ

بیست و یکمین گزینه هم یک عقاب خال‌دار بزرگ با نام علمی “Aquila clanga” در باغ وحش پلزن جمهوری چک است. این جانوران شکاری عمدتا مهاجر هستند.

عقاب سینه سیاه

عقاب سینه سیاه

بیست و دومین گونه در لیست کمیاب ترین و خاص ترین عقاب های کنونی جهان یک عقاب سینه سیاه با نام علمی Geranoaetus melanoleucus در پارک تفریحی “Parque Jaime Duque” در کشور کلمیا است. در گستره وسیعی از آمریکای جنوبی، آنها شکار خود را در حال پرواز شناسایی می کنند و سپس به سطح زمین می آیند تا آن را بگیرند.

عقاب طلایی

عقاب طلایی

بیست و سومین گونه هم یک عقاب طلایی با نام علمی “Aquila chrysaetos” در شهر لینکلن ایالت نبراسکا این عکس گرفته شده است. این پرندگان بسیار سریع هستند و می توانند طعمه خود را با سرعتی بیش از ۱۵۰ مایل در ساعت شکار کنند.

منبع

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا