دسته ها: دانستنی‌های سلامتی

درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون مصرف داروهای هورمونی!

هورمون ها در سیستم بدن از مهمترین عامل ها جهت متعادل نگه داشتن عملکرد بدن محسوب می شوند و در…

اشتراک گذاری

هورمون ها در سیستم بدن از مهمترین عامل ها جهت متعادل نگه داشتن عملکرد بدن محسوب می شوند و در صورت اختلال هورمون ها درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون دارو را در الویت باید قرار داد. به طور کلی هورمون یعنی سیستم عملکرد غدد درون ریز که در تغییرات خلق و خوی، عملکرد تولید مثل و متابولیسم تاثیر مستقیم دارد. تلرانس اخلاقی در زنان باردار و نوجوانان رابطه مستقیم با هورمون دارد. اگر مدتی است که افزایش وزن یا خستگی مفرط یا عدم تعادل اخلاقی را در خود مشاهده می کنید، بهتر است ابتدا از سالم بودن روند کاری هورمون های خود مطمئن شوید. برای متعادل ساختن هورمون ها به طور طبیعی راههای بسیاری  وجود دارد که اکنون برای درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون دارو چند گزینه را به شما آموزش می دهیم.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان چیست؟

درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی

مصرف روغن گیاهی

روغن های گیاهی و درمان اختلالات هورمونی

برای درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون دارو چربی های اشباع نشده و مصرف روغن گیاهی را جایگزین رژیم های غذایی چرب و فست فودها کنید. روغن های گیاهی همچون کانولا، سویا، بادام زمینی، همچنین مارگارین و کره مشکلات بسیاری را برای سلامتی شما به وجود می آورند.

روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و روغن آووکادو و روغن نارگیل که میزان چربی اشباع شده کمتری را دارند  به ساخت و ترمیم سلولی می پردازند و این فعالیت در عملکرد غدد درون ریز مداخله ای نخواهد داشت. از جمله روغن نارگیل که یکی از پر خاصیت ترین روغن های گیاهی است و در تعادل عملکرد تیروئید بسیار دقیق عمل می کند.

بیشتر بخوانید: درمان کیست تخمدان بدون دارو و روش های هورمونی

مصرف مکمل های منیزیم

افزایش منیزیم در لیست بزرگ کسب سلامتی قرار دارد. برای درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و تعادل هورمونی از مکمل ها طبیعی یا دارویی منیزیم استفاده کنید. مهمترین نقش منیزیم در بدن انسان افزایش سطح دو اسید در بدن به نامهای ریبونوکلئیک (RNA) و اسید دئوکسی ریبونوکلئیک (DNA) می باشد. این دو اسید به معنای واقعی، اساس زندگی بشر است. منیزیم برای جذب چربی ها و پروتئین ها در دستگاه گوارش بسیار ضروری محسوب می شود و در روند تولید سروتونین که اکسیر شادمانی است، رابطه مستقیم دارد.

بیشتر بخوانید: خواص مریم گلی برای زنان : خانم ها مریم گلی را دست کم نگیرید !

ویتامین D

امروزه آفتاب گرفتن  تبدیل به یک تفریح و سرگرمی شده است. اما  این عمل یکی از راههای بسیار مهم و اساسی در جذب ویتامین D و درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون دارو برای انسان محسوب می شود. ویتامین D  به طور طبیعی توسط واکنش فتوشیمیایی که در سلول های پوست رخ می دهد، به وجود می آید. و با اتصال به یک پروتئین که نقش حامل را دارد در خون جریان پیدا می کند و به تمامی ارگانهای بدن خاصیت لازم را می رساند. بنابراین  بهتر است تمرینات ورزشی خود را  در محیط باز انجام دهید تا به میزان کافی نور خورشید جذب کنید.

بیشتر بخوانید: نفخ شکم در زنان که غیر عادی است نشانه چیست؟

خوردن ژلاتین

خوردن ژله به صورت دسر می تواند در درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون دارو معجزه کند. کلسیم و منیزیم و حتی فسفات موجود در ژلاتین می تواند بر روی غدد درون ریز و عملکرد هورمون ها تاثیر مثبت داشته باشد. البته ژلاتین واقعی که درصد ترکیبات شیمیایی اش کمتر باشد مفید تر است. از سلامت ژله ها و پاستیل ها مطمئن شوید و مصرف آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

بیشتر بخوانید: از خوردن قرص ضد بارداری نترسید؛ راجع به این قرص‌ها بیشتر بدانید!

دوری از پاک کننده های شیمیایی  

پاک کننده های خانگی، حشره کشها، پلاستیک ها از بدترین سموم در برابر بدن انسان به خصوص بهم ریختن تعادل هورمون ها هستند، برای درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون دارو حتما از این مواد دوری کنید. از پخت و پز در ظروف پلاستیکی، نگهداری غذا در ظروف نگهدارنده پلاستیکی خودداری کنید. مواد تشکیل دهنده این ظروف مستقیما بر روی هورمون ها شما تاثیر دارند.

مواد سفید کننده شیمیایی، مواد شوینده و براق کننده را کنار بگذارید و جایگزین طبیعی مثل سرکه یا لیمو ترش را استفاده کنید.

مصرف کافئین را به حداقل برسانید

استفاده از قهوه و فرآورده های آن در زندگی ها ما بسیار زیاد و عادی شده است. کافئین در جریان خون می تواند تعادل غدد درون ریز را بهم بریزد. برای درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی قهوه بدون کافئین یا چای گیاهی را جایگزین مصرف بیش از حد قهوه و چای و نوشابه های گازدار کنید.

بیشتر بخوانید: علائم اولیه سرطان دهانه رحم را بشناسید و زود اقدام کنید

به اندازه کافی بخوابید

هیچ وقت اجازه ندهید کمبود خواب خلق و خوی شما را عوض کند. وقتی کم خوابی، استرس و بد خلقی به همراه دارد، نشان از این دارد که غدد درون ریز شما درست عمل نمی کنند. با استراحت و خواب کافی فرصت عملکرد صحیح را به هورمونهای بدنتان بدهید و برای درمان اختلالات هورمونی قدم بردارید.

بیشتر بخوانید: سرماخوردگی رحم چیست؟ درمان سرماخوردگی رحم

برای درمان اختلالات هورمونی ورزش کنید

ورزش تنها تمرینات سخت و حرفه ای نیست. نیازی نیست با کارهای سنگین خودتان را خسته کنید یا از وزنه های سنگین استفاده کنید. یک پیاده روی ساده یا شنای سبک فعالیت قلبی و عروقی بدن را بیمه می کند و سبب می شود غدد درون ریز به میزان دقیق و صحیح در جریان خون به طور طبیعی آزاد شوند.

برای سلامتی غدد درون ریز بدن تان در کنار مصرف غذای سالم  و ورزش مدام و خواب و استراحت کافی باید در نظر داشته باشید که خوردن غذاهای سنگین در شب ضربه محکمی به روند کارکرد هورمونها می زند.

در خریدهای خود مواد غذایی که بسته بندی هستند را کمتر مصرف کنید و از مواد کم چرب و دارای پروتئین کمتر استفاده کنید و وعده های غذایی کم حجم تر با فاصله زمانی حدود چهار ساعت می تواند سلامتی غدد درون ریز شما تضمین کند.

بیشتر بخوانید: علائم افزایش هورمون استروژن و علت ها و درمان آن!

بی خوابی و مشکل هورمون های تستسترون، تیروئید و رشد

بی نظمی در خواب باعث می شود تا ترشح هورمون های مربوط به غدد داخلی مختل شود. کم خوابی، بی خوابی و بی نظمی در خواب را هر چه زوتر باید برطرف کنید. در محیط سرد، تاریک و ساکت بخوابید. اگر خوابیدن در یک اتاق کاملا تاریک برای شما مشکل است از یک لامپ خواب سبز یا آبی استفاده کنید.

ساعت ۱۰ شب به بعد از تلویزیون و تلفن همراه استفاده نکنید. به جای آن کتاب بخوانید.

بیشتر بخوانید: نشانه های فیبروم ، درمان طبیعی فیبروم رحم بدون جراحی و داروهای شیمیایی

از نور خورشید کمک بگیرید

سعی کنید بعد از یک خواب خوب در محیط تاریک، صبح  از نور خورشید بهره بگیرید. اگر محیطی که در آن زندگی می کنید نور آفتاب ندارد می توانید از لامپ های مشابه نور خورشید یعنی لامپ آفتابی استفاده کنید تا کمبود نور خورشید جبران شود. در زمستان ۸ تا ۹ ساعت و در تابستان ۷ تا ۸ ساعت از روشنایی نور خورشید استفاده کنید. منظور این نیست که در معرض مداوم نور خورشید قرار گیرید چون خطرناک و سرطان زا است.  مهم این است روشنایی نور خورشید را در مکانی که هستید، داشته باشید.

بیشتر بخوانید: داروی گیاهی برای افزایش میل جنسی : آشواگاندا (جنسینگ هندی) سلامت جنسی را تضمین می کند!

 یک رژیم مناسب برای خودتان انتخاب کنید

با توجه به وضعیت جسمی ( سن، جنسیت، میزان فعالیت بدنی، بارداری و … ) یا اگر بیماری خاصی مثل تیروئید یا کلسترول دارید با یک بررسی در مقاله های نت نوشت می توانید از یک رژیم مناسب خودتان استفاده کنید. برای درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و روش های طبیعی رژیمی که انتخاب می کنید باید تمام مواد معدنی ها، ویتامین ها و انرژی لازم را به بدن شما را برساند و در عین حال سوخت و ساز سلولی را کنترل کند تا چاق نشوید.

عدم توجه به میزان کالری دریافتی تعادل هورمون هایی مثل لیپتین، تیروئید، تستسترون، انسولین را به هم می زند. اگر خودتان نتوانستید رژیم مناسب را پیدا کنید حتما از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: بهبود علائم یائسگی با داروی جدید، خبر خوشی که در راه است!

ورزش های خانگی

نرمش و حرکات کششی، طناب زدن، شنای سوئدی، بعضی از حرکات یوگا و پیلاتس را همه می توانند در خانه انجام دهند. حرکات ساده را می توانید جلوی تلویزیون هم انجام دهید. حتی طناب زدن. مهم این است که گاهی ضربان قلب تان را بالا ببرید. سعی کنید بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در روز حتی در خانه فعالیت های بدنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: علت اصلی آکنه چیست و راه حل درمان آن چه می باشد؟

تحرک بیشتر

می توانید برنامه پیاده روی به تنهایی یا با دوستان تان ترتیب دهید. ولی فعالیت هایی بدنی هم هست که می توانید به راحتی در خانه انجام بدهید. کارهای خانه یکی از این موارد است. هر روز بخشی از خانه را تمیز و مرتب کنید. با بچه ها بازی کنید.

نشستن بیش از ۳۰ دقیقه خطرناک است. چه در محل کار چه خانه سعی کنید هر نیم ساعت یک بار فعالیت بدنی داشته باشید حتی اگر چند قدم  باشد.

نشستن  با عدم تعادل هورمون های استروژن بخصوص در زنان بعد از یائسگی، و انواع سرطان ها در همه افراد ارتباط مستقیمی  دارد. در مردان نیز نشستن زیاد باعث کم شدن ترشح هورمون تستسترون می شود. عدم تعادل هورمون انسولین و ابتلا به دیابت  در نتیجه نشستن زیاد و نداشتن تحرک رخ می دهد.

بیشتر بخوانید: درمان ویار بارداری و بیماری صبحگاهی زنان باردار بدون دارو

مدیریت استرس

روش های جلوگیری از بروز استرس  و مدیریت استرس را یاد بگیرید. استرس باعث تولید عدم توازن هورمون کورتیزول می شود. افزایش این هورمون در بدن باعث بیماری های دوره ای، انواع التهابات، بی خوابی، افسردگی و بیماری های دیگر می شود. به هم خوردن تعادل هورمون کورتیزول در بدن مقاومت به انسولین را افزایش می دهد و باعث بروز دیابت می شود.

زندگی هیچ کس بدون استرس نیست. با روش های متنوعی می توان استرس را کم یا از بین ببرد. گوش دادن به موسیقی، مدیتیشن، ورزش، گردش در طبیعت روش های خوبی برای کاهش استرس است. با توجه به روحیه تان روش مناسب خودتان را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: علت تجمع چربی در زنان چیست؟ چرا زن‌ ها زودتر و بیشتر از مردان چاق می شوند؟

به زندگی تان معنا بدهید

این نکته مهمی است. خیلی از ما فکر می کنیم هر روز تکراری است. یا خسته می شویم یا به آن عادت می کنیم.  ولی اگر برای زندگی تان هدف تعیین کنید و به هر هدف معنا بدهید، زندگی را طور دیگری می بینید.

بگردید ببینید چه چیزی به شما انگیزه می دهد تا صبح شادتر از خواب بیدار شوید. چه چیزی باعث می شود خود را قوی تر بدانید و احساس بهتری داشته باشید. دیگر آن را رها نکنید. با این روش احساس آرامش بیشتر می کنید، استرس ها از بین می رود و ترشح هورمون ها تنظیم می شود.

بیشتر بخوانید: مضرات ماکارونی برای کودکان : ماکارونی موجب مشکلات هورمونی در پسرها می شود!

دوری از آن چه آرامش تان را به هم می زند

چه جسمی چه روحی وقتی در موقعیتی قرار می گیرید که احساس راحتی و آرامش ندارید تنظیم و عملکرد و تعادل هورمون ها به هم می خورد. حتی وضعیت آب و هوا بر روحیه انسان تاثیر می گذارد. فعالیت هایتان را با توجه به نوع آب و هوا انتخاب کنید تا آرامش تان به هم نخورد.

بیشتر بخوانید: تنظیم هورمون های بدن و لاغری را به این سوپر غذاها بسپارید!

اگر لازم است به متخصص مراجعه کنید

اگر بتوانید علاوه بر درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی هر شش ماه یا حداقل یک بار در سال آزمایش کامل بدهید از وضعیت خود مطلع می شوید. آزمایش را تحت نظر پزشک انجام دهید تا در صورت نیاز بتوانید از کمک و مشورت های او کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: کیفیت عادت ماهیانه زنان از سلامتی آنها می‌گوید!

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

آخرین مطالب

  • سینمای جهان

تحلیل فیلم American Beauty زیبایی آمریکایی اثر سام مندس

American Beauty یا زیبایی آمریکایی فیلمی به کارگردانی سام مندس و نویسندگی آلن بال است. American Beauty فیلمی درام که… بیشتر بخوانید

6 ساعت قبل
  • آرت کیوسک

مروری بر زندگینامه و آثار تهمینه میلانی

در این نوشته می خواهیم به مروری بر زندگینامه و آثار تهمینه میلانی بپردازیم، با نت نوشت همراه باشید. بیشتر بخوانید

7 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

معرفی رمان تصویر دوریان گری اثر اسکار وایلد

این داستان تمثیلی و غیر واقع گرا به شکلی توسط نویسنده نوشته شده است که احتمالا هر خواننده ای را… بیشتر بخوانید

7 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش سفارشی سازی ویندوز ۱۰ بک گراند، رنگ ها، تم ها و لاک اسکرین

از آنجا که ویندوز ۱۰ نسب به ویندوز ویستا، ویندوز۷ و ویندوز ۸٫۱ بسیار پیشرفته تر است، امکان شخصی سازی آن… بیشتر بخوانید

7 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش حذف حساب کاربری از فیس بوک ، اینستاگرام ، توییتر و سایر شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی را می توان هم به عنوان ابزاری مفید برای کاربران هم ابزاری اعتیاد آور و فلج کننده… بیشتر بخوانید

7 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش استفاده از دو قابلیت جدید آرشیو استوری و هایلایت استوری اینستاگرام

اینستاگرام جدیداً دو ویژگی جدید آرشیو استوری و هایلایت استوری را به اپ خود اضافه کرده است که با استفاده از… بیشتر بخوانید

7 ساعت قبل