1397-11-29
روانشناسی و موفقیت

مردان در این دو مرحله زندگی تغییرات ذهنی و روحی شدید دارند!

تغییرات ذهنی

در صورتی که شما پدر شده اید یا این که به زودی پدر خواهید شد، منتظر یک سری تغییرات روحیه ای باشید. کاهش تستوسترون و افزایش سطح اکسیتوسین به احتمال زیاد سبب رشد مهر و محبت در شما می شود و شما عاطفی می شوید. علاوه بر این ها مهارت والد بودن در شما رشد می کند و میزان صبرو شکیبایی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

در صورتی که شما پدر شده اید یا این که به زودی پدر خواهید شد، منتظر یک سری تغییرات ذهنی و روحی باشید. کاهش تستوسترون و افزایش سطح اکسیتوسین به احتمال زیاد سبب رشد مهر و محبت در شما می‌شود و شما عاطفی‌تر می‌شوید. علاوه بر این ها مهارت والد بودن در شما رشد می کند و میزان صبر و شکیبایی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

فراموش نکنید پدران و مادران پس از تولد نوزادشان تغییراتی اساسی در روحیه خود مشاهده خواهند کرد.

مادران نیز تغییرات قابل ملاحظه ای را در خود شاهد هستند. البته مادران علاوه بر تغییرات ذهنی، تغییرات جسمی بیشتری را حس می‌کنند. به طور کلی مردان دو مرتبه در زندگی خود تغییرات ذهنی و روحی شدید را حس می‌کنند. یک مرتبه پس از همسر شدن و یک مرتبه پس از پدر شدن. دلایل علمی و محکمی برای این تغییرات ذهنی وجود دارد که این بار در نت‌نوشت به آن می‌پردازیم.

تغییرات هورمونی اوج می‌گیرد

پدر و مادر شدن با کاهش و یا افزایش شدید هورمون اکسیتوسین همراه است.

این واقعیت که زنان در طول دوره بارداری خود تغییراتی در هورمون‌هایشان را تجربه می کنند، به خوبی شناخته شده است. با این حال، زندگی با یک شریک باردار  بر روی هورمون های مردانه نیز تاثیر خواهد گذاشت. به این صورت می توان بگوییم که پدران نیز مانند مادران تغییرات هورمونی خواهند داشت.

کاهش سطح تستوسترون در مردان با این که گذرا است ولی قابل حس کردن است. شاید این یک راه طبیعی و ذاتی برای نگه داشتن مردی است که نسبت به زن باردارش وفاداری دارد. این کاهش تستوسترون تا شش ماه پس از تولد نوزاد ادامه پیدا می کند.

افزایش سطح اکسیتوسین نیز از تغییرات هورمونی این دوره در مردان است. هورمون اکسیتوسین هورمونی است که نقش بسیار مهمی را در باز تولید و تعاملات اجتماعی ایفا می کند. این هورمون به عنوان هورمون عشق شناخته می شود. معمولا هنگام جلب توجه و تمایلات فیزیکی مانند آغوش گرفتن و بوسیدن، آزاد می شود.

تحقیقات نشان داده است که مردانی که در آستانه پدر شدن هستند بعد از تعامل با نوزاد، میزان قابل توجهی از اکسیتوسین در بدنشان ترشح می شود. این عمل کمک می کند تا پدران در حفظ نوزاد خود کوشا باشند. از آن‌ها بیشتر مراقبت کنند و نسبت به آن‌ها مشتاق باشند.

تحولات عصبی و تغییرات ذهنی

Neurological-Changes

تحولات عصبی که در پدر و مادرها بعد از تولد نوزاد رخ می دهد کمک می کند تا آن ها به خصوص پدرها مهارت‌های والدین بودن خود را افزایش داده و بیشتر نسبت به این مسئله پاسخگو باشند.

پدرانی که زمان زیادی را صرف خانواده می کنند، فعال تر شده و تا حدود شش ماهگی نوزاد با افزایش فعالیت های مغزی خود مواجه هستند. افزایش ماده خاکستری رنگ در هیپوتالاموس که بخشی از مغز است سبب می شود حساسیت سایر توابع افزایش پیدا کرده و پدران تغییراتی در سیستم عصبی مرکزی را تجربه کنند.

خصوصیات اخلاقی مانند، مسئولیت پذیری و مهربانی با افزایش این ماده خاکستری پر رنگ‌تر می شود

این پاسخ افرادی باشد که می‌گویند چرا مردان پس از تولد نوزادشان حساس‌تر می‌شوند! رشد قشر پیشانی را شاهد هستیم که بخشی از مغز است و همچنین مسئول توابع برنامه ریزی و حافظه می باشد.

زمانی که زنان و مردان، پدر و مادر می شوند این قسمت از مغز رشد می‌کند و پدران و مادران جدید را قادر به برنامه ریزی و مهارت های مسئولیت پذیری می کند. همچنین نورون‌های این منطقه از مغز که دارای گیرنده های بیشتری برای هورمون وازوپروسین هستند جهت تقویت رابطه پدر و فرزندی فعال‌تر می‌شوند.

تغییرات رفتاری

Behavioral-Changes

مراقب باشید! پدر شدن سبب می‌شود که مردان غیر قابل پیش بینی شوند!

تغییرات هورمونی و عصبی در پدران جدید منجر به تغییرات رفتاری می‌شود. این تغییرات رفتاری همراه با تغییراتی در فیزیک است.

Overeating غیر عادی پیدا می شود. مردانی که با شریک باردار زندگی می‌کنند عادات غذایی خود را از دست می‌دهند و معمولا به طور ناخواسته بیش از حد غذا می‌خورند. حتی هنگامی که نوزاد متولد می‌شود تغییرات در شیوه غذا خوردن پدران ایجاد می‌شود و قاعدتا منجر به اضافه وزن و رشد اندام‌ها می شود. عضلات کمتر و چربی بیشتر در  پدران جدید مشاهده می‌شود.

صبر زیاد

تستوسترون که افزایش پیدا می‌کند، رفتارهای غیر پروش یافته را مشاهده می کنیم.معمولا پدران جدید بیشتر از قبل به نیازهای کودک خود بها می‌دهند و کمتر از سابق تهاجمی هستند . و البته کمتر بیمار می  شوند.

تجربه پدر و مادر شدن یک تجربه بسیار ارزشمند است. این تجربه حتما تغییرات روانی و فیزیکی در زن و مرد ایجاد می کند که اجتناب ناپذیر است. نکته مهم اینجاست که پدر و مادر با رعایت رژیم های غذایی و بر طرف کردن عادات نادرست اخلاقی با این تغییرات مواجه شوند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا