روانشناسی و موفقیت

تفاوت عشق و هوس: آیا واقعا عاشق شده اید یا فقط یک هوس زودگذر است؟

در نظر یک فرد بی تجربه علاقه زودگذر و عشق واقعی یکی به نظر می‌رسد و تفاوت عشق و هوس را نمی‌داند. در حقیقت بین این دو مقوله تفاوت بسیاری وجود دارد. بهترین راه داشتن یک رابطه صحیح همراه با آینده نگری می‌باشد.

در این مطلب در نت نوشت تفاوت عشق و هوس و ۷ تفاوت اصلی میان یک علاقه شدید ولی زودگذر با یک عشق واقعی را شرح خواهیم داد.

تفاوت عشق و هوس

شور و اشتیاق نادرست می‌تواند زندگی شما را نابود کند ولی عشق واقعی سازنده است

یک دلیل موجه که معمولا افراد عاشق برای توجیه عشق شان به کار می‌بندند این است که آنها با یکدیگر احساس گرمای واقعی دارند. این گرما می‌تواند یک نوع آرامش درونی باشد.

در علاقه نادرست همه چیز معمولا به هم می‌ریزد. بی مسئولیتی در این نوع روابط  بسیار دیده می‌شود. ولی در عشق، هر مسئله‌ای از طریق صحیح خودش طی می‌شود و هر دو طرف به دنبال وضعیت و حال و هوای بهتری برای شریک خود هستند.

مشکلات گذرا هستند ولی عشق در بطن زندگی باقی است

برای بررسی تفاوت عشق و هوس باید گفت در عشق‌های حقیقی هم مصائب و مشکلات وجود دارند. فکر نکنید در این گونه روابط همه روزهای زندگی رمانتیک هستند. پستی و بلندی زندگی در زندگی عشاق واقعی هم نمود می‌کند.

زوجین در ابتدا شور و شوقی گرمابخش دارند. اما پس از مدتی که زن و شوهر وارد بحران‌های زندگی می‌شوند روند اولیه تفاوت‌های زیادی پیدا خواهد کرد.

که اگر عشق واقعی نباشد ادامه دادن برای هر دو بسیار تلخ و دشوار خواهد بود.

می توان گفت دو طرف تنها به کمک این عشق حقیقی می‌توانند از پس دشواری‌ها بربیایند. در صورتی که اگر یک علاقه معمولی باشد پس از مدتی کمرنگ می‌شود و نقطه اتصال دو طرف کم کم نابود می‌گردد.

بیشتر بخوانید: رابطه عاشقانه و پایدار چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا الویت اول همسرتان هستید؟

تفاوت عشق و هوس: شیفتگی نیاز به هورمون‌ها دارد ولی عشق نیاز به مهارت!

همه ما انسانها برای یک علاقه از سر شور و اشتیاق نیازمند هورمون هایی از جمله اکسی توسین و وازوپرسین هستیم که با فرمان مغز در سیستم بدن تولید می‌شوند.

ولی برای یک عشق واقعی نیاز به اصول و مهارت‌های مهمی همچون صداقت، احترام، ارتباطات صحیح، همدلی و . . . داریم تا یک رابطه سازگار و ماندگار را بسازیم.

عشق حقیقی زمان می‌خواهد

یک شیفتگی ساده می‌تواند در یک ملاقات به وجود بیاید. در ملاقات با یک مرد جذاب یا یک دختر زیبا ممکن است چنان شیفتگی برای شما به وجود آید که گمان کنید در خواب و رویا به سر می‌برید.

شاید اصلا دلتان نخواهد از خواب بیدار شوید. تمام  تلاشتان را به کار می‌برید که به طرف خود جمله « دوستت دارم » را بگویید. اینجاست که باید تفاوت عشق و هوس را بدانید.

اما اشتباه نکنید، این عشق نیست. فقط یک شور و شوق و علاقه گذراست که دیر یا زود از خاطر پاک می‌شود. درحالی که عشق واقعی در دوران مختلف، شرایط سخت و آسان به یک میزان در حس شما ثابت می‌ماند.

احساس تند و شدید به یکباره خاموش می‌شود

گاهی شما درگیر یک احساس شیفتگی شدید شده اید و مدام با خود می‌اندیشید که عاشق هستید. دنبال دلایل محکمی هستید که به دیگران نشان دهید عاشق شده اید.

با عکس ها، نوشته‌ها و حرفها و . . . سعی می‌کنید عشق تان را اثبات کنید. اما این عشق نیست بلکه احساسی تند و آتشین ولی گذرا است.

ولی وقتی حقیقتا عاشق می‌شوید، نیازی به اثبات آن به دیگران نخواهید داشت. شما به اندازه کافی در دل شریک زندگی تان شناخته شده و معتبر خواهید بود.

تفاوت تفاوت عشق و هوس این است: شیفتگی بر پایه کمال است ؛ عشق بر پایه سازش

وقتی به کسی گذرا علاقمند می‌شوید، در ابتدا فکر می‌کنید آن شخص یکی از بی عیب و نقص ترین انسان هایی است که تا کنون دیده اید. اما در گذر زمان متوجه می‌شوید که در چه نکاتی نقص رفتاری یا اخلاقی دارد.

ولی زمانی که عاشق می‌شوید صفات خوب و بد شخص را با هم خواهید پذیرفت. در عشق شما آگاه تر خواهید بود و می‌توانید خوب و بد را در کنار هم گذاشته و تشخیص دهید.

ولی اگر فکر می‌کنید طرف شما یک انسان کامل  است، شک نکنید که فقط یک شور و شوق گذرا است و در مرور زمان نکات منفی او برای شما روشن می‌شود و علاقه شما به وی کم خواهد شد.

شما فقط می‌توانید عاشق یک نفر باشید

شیفتگی و علاقه ممکن است در هر فردی که از نظر شما جذابیت داشته باشد ایجاد شود ولی یک عشق واقعی و حقیقی بسیار نادر به دست خواهد آمد. عشق حقیقی تنها بین شما و یک نفر که از لحاظ شما بسیار ارزشمند است حاصل می‌شود.

شخصی که خصوصیات خاصی در نظر شما داشته باشد. خصوصیات او به نوعی سازگار با زندگی شما خواهد بود. یعنی در نقطه ضعف هایتان او بسیار قوی است و در برابر نقاط قوت شما او نقطه ضعف دارد.

عشق حقیقی نه آسان است و نه اینکه به سرعت به دست می‌آید.

ولی وقتی در دل شما جای گیرد غیر ممکن است به این راحتی‌ها شما را رها کند.

منبع +

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا