1398-03-04
زندگی و سلامت

تهوع و ویار بارداری می تواند محافظ کودک باشد، اگر تهوع دارید زیاد ناراحت نباشید!

تهوع و ویار بارداری

استفانی هینکل دانشمند موسسه ملی بهداشت بتسدا در مریلند در تحقیقات خود ارتباط بین حالت های تهوع و ویار بارداری  و کاهش خطر سقط جنین را مورد بررسی قرار داده است. بیش از ۸۰% زنان در دوره بارداری یکی از حالت های استفراغ یا تهوع و یا هر دو را با هم تجربه کرده اند. در ادامه با اطلاعات جالبی راجع به تهوع و ویار بارداری همراه نت نوشت باشید.

استفانی هینکل دانشمند موسسه ملی بهداشت در مریلند ارتباط بین حالت های تهوع و ویار بارداری و کاهش خطر سقط جنین را مورد بررسی قرار داده است. بیش از ۸۰% زنان در دوره بارداری یکی از حالت های استفراغ یا تهوع و یا هر دو را با هم تجربه کرده اند. در ادامه با اطلاعات جالبی راجع به تهوع و ویار بارداری همراه نت نوشت باشید.

هینکل پژوهش خود را روی ۸۰۰ زن باردار با میانگین سنی ۲۹ سال که قبلا سابقه سقط جنین داشته اند اجرا کرد. به طور معمول طول یک دوره بارداری ۴۰ هفته است و بیشترین زمان خطر سقط جنین در سه ماهگی (۱۲ هفته اول) ثبت شده است.

احتمال سقط جنین برای زنان مسن تر و زنان دارای مشکلات خاص پزشکی مانند دیابت، لوپوس و یا اختلالات تیروئید بیشتر است. در پژوهش هینکل زنان علائم تهوع خود را از هفته ۲ تا ۸ به طور روزانه ثبت کردند. پس از ۲ هفته از بارداری ۱۸% زنان این حالت ها را تهوع بدون استفراغ گزارش کرده اند و فقط ۴% گفته اند که هر دو حالت را با هم داشته اند. با گذشت ۸ هفته از بارداری  فقط ۲۷% تهوع همراه با استفراغ داشته اند.

با نزدیک شدن به هفته ۱۲ بارداری ۳۵% زنان تهوع و ویار بارداری را با هم گزارش کرده اند. با شروع هفته دوازدهم افراد حالتهای تهوع شان را به طور ماهیانه گزارش داده اند. در این مطالعه زنان جوان تر بیشتر دچار تهوع و ویار بارداری بوده اند. در نهایت در این پژوهش، بارداری ۱۸۸ نفر (۲۴%) به سقط جنین منجر شد.

بیشتر بخوانید: درمان استفراغ : علت، علائم و درمان

بیشتر بخوانید: درمان ویار بارداری و بیماری صبحگاهی زنان باردار بدون دارو

نتایج پژوهش

تهوع و ویار بارداری

تهوع و ویار بارداری

یافته های این مطالعه نشان می دهد که میزان خطر سقط جنین در زنانی که دارای حالت تهوع دوره بارداری بوده اند به مراتب کمتر از زنانی بوده که این حالت را تجربه نکرده اند. البته نمی توان به روشنی توضیح داد که به چه علت زنانی که حالت تهوع دارند بارداری موفق تری خواهند داشت. می توان احتمال داد این حالت ها به دلیل تغییر رژیم غذایی زنان در دوره بارداری و یا افزایش هورمون های بارداری باشند.

بیشتر بخوانید: علت ها درمان‌های طبیعی حالت تهوع پس از غذا خوردن

بیشتر بخوانید: تهوع و ویار بارداری می تواند محافظ کودک باشد، به این دلیل

محدودیت های پژوهش

از محدودیت های این پژوهش می توان به :

۱- اعتماد به حافظه زنان شرکت کننده در مطالعه در یادآوری تعداد دفعات تهوع در طول روز

۲- نداشتن اطلاع کافی از شدت میزان حالت های تهوع و استفراغ اشاره کرد.

مطالعاتی از این دست بارها انجام شده اند و نهایتا نتیجه پژوهش هینکل را تائید کرده اند. به عنوان مثال مطالعات دکتر NIPPITA !

البته به گفته دکتر NIPPITA حالت تهوع نمی تواند ضامن سلامت یک بارداری باشد. حالتهای تهوع دوره بارداری بسیار شایع است و البته بوده اند کسانی که بدون تجربه این نشانه ها هم بارداری موفقی داشته اند. با توجه به تمام این مطالعات  هر فردی ممکن است که در دوره بارداری تجربه منحصر به فردی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض داروی ضد تهوع در بارداری

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون مصرف داروهای هورمونی!

بیشتر بخوانید: درمان رفلاکس معده در خانه با گیاهان دارویی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا