اخبار تکنولوژیتکنولوژی

روشنایی ارگانیک؛ استارت‌آپ جدید هلندی که گیاهان را به باتری تبدیل میکند!

روشنایی یک لامپ را تصور کنید، هر لامپی، حالا تصور کنید که میخواهید به این لامپ آب بدهید!

Ermi van Oers طراح هلندی که در اقدامی خلاقانه لامپی طبیعی از طریق گیاهان ساخته است. حال چه گیاه را به عنوان یک لامپ در نظر بگیرید و چه لامپ را به عنوان یک گیاه اتفاقی جالبی افتاده است: روشنایی مبتنی بر الکتریسیته از طریق باکتریهای موجود در خاک تولید شد است که در نوع خود، نوآوری بی‌نظیری است.

روشنایی

و اما طرز کار سیستم روشنایی زنده:

همانطور که میدانید در فرایند فتوسنتز گیاهان، ترکیبات عالی در خاک آزاد میگردد. این کار باعث میشود تا مهمترین میکروارگانیسمهای موجود در خاک یعنی باکتریها اقدام به تولید الکترونها و پروتونها کنند، که سپس همانند روشهای معمول در باتری های کنونی میتوان از این انرژی جهت تولید الکتریسیته و نهایتا روشن کردن دستگاه‌های الکتریکی همانند یک لامپ بهره برد. به گفته وی این پروژه گامی در جهت آینده است. آینده‌ای که در آن گیاهان بخشی از سیستم تولید انرژی خواهند بود.

بخش جالب ماجرا اینجاست که گیاهان سالم و سرحال قادر به تولید حجم بیشتری از انرژی الکتریکی هستند. این یعنی اگر مراقب حال و هوای گیاه باشید و به موقع به آن رسیدگی کنید مثلا سرموقع آن را آبیاری کنید، لامپ زنده ما قادر است تا برق بیشتری در حد یک دهم میلی وات تولید کند. به نظر میرسد این مقدار انرژی بتواند جوابگوی یک چراغ خواب کوچک باشد، اما برای روشن کردن لامپ اتاق کافی نیست.

روشنایی

این پروژه زاییده علاقه و شیفتگی خالق آن به تکنولوژیهای بیودیزاین است. بیودیزان، بیومورفیک و یا طراحی ارگانیک همگی یک معنای واحد و هدف مشترک دارند و آن هم تولید محصولاتی است که در فرم موجودات ارگانیک و زنده در زندگی کنونی ما جای بگیرند. در واقع این محصولات بلای جان اکوسیستم ما نخواهند بود بلکه همانند یک ارگانیسم زنده در چرخه حیات بشر نقش ایفا میکنند.

با وارد شدن این سیستم به خانه‌ها عملا رابطه جدیدی بین انسان، طبیعت و تکنولوژی برقرار میشود، و این رابطه روز به روز قوی‌تر خواهد شد. در این شرایط خانه دیگر همانند گذشته عاملی جدا از طبیعت نیست بلکه همانند موجودی زنده در اکوسیستم نقش ایفا میکند. در حال حاضر توان خروجی این سیستم کافی نیست ولی ظاهرا تکنولوژی دست بردار نیست!

سازنده این محصول به کمک یک استارت‌آپ دیگر هلندی تحت عنوان Plant-E در صدد است تا راهی برای افزایش انرژی خروجی سیستم روشنایی زنده خود پیدا کند. به گفته وی، نمونه اولیه این محصول تکمیل شده است و برای شروع، به صورت آزمایشی ۵۰ عدد از آن تا اوایل سال ۲۰۱۸ به دست مشتریان خواهد رسید. اگر علاقه‌مند هستید از اولین کسانی باشید که بعد از تکمیل ساخت این محصول هیجان به کار گیری آن را حس کنید میتوانید از طریق وبسایت پیش‌فروش آن اقدام نمایید.

سید ایوب کوکبی

«ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌‌‌دارد.» امام علی علیه السلام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا