دانستنی‌های سلامتی

مضرات ماهی تیلاپیا : دلایل قانع کننده برای اینکه هرگز ماهی تیلاپیا نخوریم

غذاهای دریایی به خصوص ماهی منابع مهم و بزرگ پروتئین و ویتامین هستند. اما طبق نظر کارشناسان و محققین مضرات ماهی تیلاپیا زیاد است و باید از خوردن ماهی تیلاپیا جداً خودداری کرد. این ماهی پرورشی ارزان قیمت، یکی از پرطرفدارترین ماهی هاست. اما دلایل علمی نشان دهنده آن است که خوردن این ماهی نه تنها سودمند نیست بلکه مضراتی نیز دربردارد. اینبار در نت نوشت همراه شما به بررسی چهار دلیل قانع کننده پیرامون مضرات ماهی تیلاپیا و اینکه چرا از خوردن ماهی تیلاپیا باید دوری کنیم، می پردازیم:

بیشتر بخوانید: خواص ماهی سفید و ۹ ‎خاصیت فوق‌العاده خوردن ماهی سفید برای بدنی

مضرات ماهی تیلاپیا

مضرات ماهی تیلاپیا
مضرات ماهی تیلاپیا

مقادیر بالای امگا ۶

امگا ۳یکی از رموز سلامتی در سنین میانسالی می باشد. که کمبود آن سبب بروز آلزایمر می گردد. طبق تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه Wake Forest گزارشی که از مضرات ماهی تیلاپیا و محتوای اسید چرب امگا ۳ موجود در ماهی تیلاپیا به دست آمده حاکی از این است که، تیلاپیا از کمترین میزان امگا ۳ برخوردار است و میزان امگا ۶ در این ماهی بسیار زیاد است. در یک وعده غذایی تیلاپیا، چیزی درحدود یک همبرگر بزرگ و چرب و یا شاید بیشتر از آن امگا ۶ وجود دارد.

بیشتر بخوانید: منابع تامین امگا ۳ و مواد غذایی حاوی امگا ۳ را بشناسید

ماهی تیلاپیا و آلزایمر

یکی از مضرات ماهی تیلاپیا و اسیدهای چرب موجود در امگا ۶ ماهی تیلاپیا اسید آراکیدونیک می باشد. این اسید آسیب های التهابی قبل از آلزایمر را افزایش می دهد. ولی در ماهی هایی همچون اوزون برون، قزل آلا و یا حتی ساردین و دیگر ماهی ها خبری از این اسید بیماری زا نیست.

بیشتر بخوانید: دانه های روغنی حاوی امگا ۳ را بشناسید و حتما میل بفرمایید!

پرورش ماهی تیلاپیا

تیلاپیا دومین ماهی پرورشی در جهان است. دلیلش این است که ماهی تیلاپیا بسیار سرسخت است و به راحتی از هر نوع غذایی که در دسترسش قرار بگیرد تغذیه می کند و زنده می ماند. این بزرگترین و بهترین مزیت برای پرورش دهندگان ماهی است. به این معنا که پرورش دهندگان ماهی نیازی به پرداخت هزینه های سنگین جهت تغذیه تیلاپیا نسبت به دیگر آبزیان از جمله قزل آلا ندارند. در نتیجه ارزان ترین غذاها و در عین حال بی کیفیت ترین ها را برای تغذیه این جاندار استفاده می کنند.

آنها را با تعداد بالا پرورش می دهند و این سبب انتقال سریعتر بیماری بین آنها شده و از این رو، آنتی بیوتیک بیشتری جهت زنده نگه داشتن آنها استفاده می کنند.

حالا خودتان قضاوت کنید، یک ماهی که تغذیه سالم نداشته و مدام تحت مصرف آنتی بیوتیک بوده آیا ارزش غذایی مناسبی دارد؟

بیشتر بخوانید: فرق امگا ۳ و امگا ۶ و نقش اسید های چرب امگا ۳ و امگا ۶ در حفظ تعادل و سلامت بدن

تیلاپیا یکی از عوامل سرطان

یکی از مضرات ماهی تیلاپیا این است که این ماهی پرورشی ۱۰ برابر بیشتر از دیگر ماهی ها ناقل مواد سرطان زا می باشد. با آزمایشات انجام شده بر روی مدفوع این ماهی متوجه شدند که مقدار بسیار زیادی دیوکسین در بدن این ماهی وجود دارد. دیوکسین یکی از سمی ترین مواد بر روی کره زمین بوده و از دلایل مهم بروز سرطان می باشد.

با مطالعه مطالب بالا باز هم تیلاپیا می خورید؟

بهتر است اگر برای سلامتی خود ارزش قائل هستید، به خاطر مضرات ماهی تیلاپیا دیگر ماهیان را جایگزین این آبزی پر دردسر کنید.

بیشتر بخوانید: خواص آجیل برای قلب و سلامتی بدن

منبع : https://www.healthline.com

https://www.davidwolfe.com

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫۱۱ دیدگاه ها

 1. تمنا دارم برای مطالبی که در سایت قرار میدین رفرنس قرار بدین تا متوجه صحت گفتار شما بشیم!
  ماهی به این خوبی که آمریکا و چین دارن ازش استفاده میکنن!!!اونا فقط میگن ماهی نوع بومی-دریایی از نوع پرورشی-کشت شده بهتره!
  https://www.organicfacts.net/health-benefits/animal-product/tilapia.html
  http://www.seafoodhealthfacts.org/description-top-commercial-seafood-items/tilapia
  http://www.rd.com/health/healthy-eating/is-tilapia-bad-for-you

 2. من قبلا هم گفته ام تمامی ماهیان دریایی این خواصی را که نوشته دارند اما هیچ آزمایشی هنوز در هیچ کجا چنین چیزهایی را هنوز اثبات نکرده چون آمریکا و ژاپن هم بیشترین مصرف این ماهی را دارند و اصل ماهی برای آفریقا می باشد دلایل کاملا بی اساس می باشد من نمی دانم اگر دلشان برای مردم می سوزد چرا به غذای دیگر که مصرف بیشتر و خطرناک تر از این موضوع می باشد مورد بررسی قرار نمی دهند تمامی این ها مورد بحث اداره محیط زیست که نمی دانم چطور پی به آلزایمر این ناهی برده ولی یک لیستی سازمان ملل برای جهان از خطرناک بودن حیواناتی دارد که به اکوسیستم محیط زیست ویا انسان ویا هر دو مضر می باشد ارایه کرده که ماهی تیلا پیا در بین آنها نمی باشد تجربه و گذشت زمان این ها را اثبات می کند کشور ژاپن از ده های ۱۹۹۰ این ماهی را مصرف می کنند و هنوز ادامه دارد اگر به فکر مردم هستید بگویید این مرغ های پرورشی را نخورند که زیان بار بودنش به همه کس و همه جا ثابت شده می باشد از نظر بنده مصرف این ماده غذایی به جای مرغ نه تنها باعث افزایش عمر شده بلکه باعث سلامتی شما نیز می باشد

  1. سلام
   ممنون از نظر ارزشمندتون
   وظیفه رسانه ای مانند نت نوشت فقط دادن آگاهی است نه دلسوزی!
   در اینجا هم خبرهای خوب داریم و هم خبر های بد !
   تصمیم با شماست که چه رفتاری در برابر واقعیت داشته باشید
   در کل در خیلی از مطالب بر مصرف ماهی تاکید شده است اما این ماهی خاص ضررهایش بر فوایدش برتری دارد
   و البته که بر کسی پوشیده نیست که ماهی های پرورشی کمترین ارزش تغذیه ای را دارند
   در هر حال باز هم تصمیم با خوانندگان عزیز نت نوشت است!

 3. لطفا شایعه بیخود نکنید یک عده هم از روی شما کپی میکنند بدون هیچ تحقیقی کلا سایت های ما سایت های کپی بردار هستند نه منبعی که بشود روی آنها حساب کرد
  تیلاپیا دومین ماهی پرورشی بعد از کپور ماهیان است مگه میشه چنین ماهی محبوبی این مشکلات را که تولید کنندگان قزل آلا در آوردن را داشته باشه
  شما باید در مورد عنبر نسارا مطلب بزارید

  1. دوست عزیز
   ممنون از نظرتون
   اما باید خدمتتون عرض کنم که این ها شایعه نیست
   مساله اینجاست که ایرانی ها شاید کار زشتی مانند کپی را انجام بدهند اما کارهای زشت تری مانند توهین، تهمت، و اظهار نظر بدون کمترین اطلاعاتی را به راحتی آب خوردن انجام می دهند و هر کجا که علیه منافع شان سخنی باشد با بی انصافی از هیچ کاری دریغ نمی کنند

 4. بنده هلند ساکن هستم در تمام سوپر مارکت های اینجا فروش خوبی داره خب معلومه پرورش دهندگان داخلی و یک سری آرم ساده اینها را درست میکنند

  1. دوست عزیز و گرامی
   تولید کنندگان در تمام دنیا بیشتر به دنبال منافع خودشان هستند تا منافع مصرف کننده
   حال چه در ایران باشد و چه در هلند
   همه می دانیم که سیگار چه مضراتی دارد اما در همه دنیا و در تمام فروشگاه ها سیگار به فروش می رسد
   به فروش رسیدن سوسیس و کالباس در فروشگاه ها نیز دلیلی بر مفید بودن آن ها نیست
   پس بهتر است با آگاهی شیوه زندگی مان را انتخاب کنیم
   به طور کلی علم پزشکی مانند بسیاری چیزهای دیگر نسبی است
   و قطعیت مطلق در این علم وجود ندارد
   موفق و سربلند باشید

  2. دوست عزیز ممنون که پیگیر مطلب هستید
   البته در ایران هم بعضی فروشگاهها این نوع ماهی را خوب می فروشند
   امااین دلیل کیفیت عرضه نیست . فقط از این جهت که این ماهی مضرات فراوانی دارد ما اطلاع رسانی کردیم .

   1. چه مطالب چرت و بی اساسی از نوع نگارش این مطلب معلومه اگر چه نویسنده و گردآوری کننده سواد داشته باشد اما درک آن در حد سیکل بیشتر نبوده

 5. سلام ممنون از وقتی که برای این مطلب گذاشتین
  بنده به عنوان دانشجوی رشته شیلات و درگیر با ماهی تیلاپیا عرض میکنم
  بحثی که مطرح کردین از برخی مطالبش که من اطلاع داشتم از نظر علمی غلط و یا از نظر رسانه ای شانتاژ بودن…
  ماهی تیلاپیا مقاوم ترین ماهی در برابر بیماری است و به خاطر تراکم پذیری بیشتر در تراکم ۴ تا ۵ برابر کپور پرورش داده میشود ( که این دو مقوله کاملا از هم جدا هستند) حال مقاومترین ماهی به بیماری نیاز آنتی بیوتیکی بیشتری از سایر ماهیان پرورشی دارد؟؟؟؟ بالعکس علاوه بر مقاومت زیاد ، این ماهی به علت توانایی پرورش مطلوب در آب ها لب شور نیاز آنتی بیوتیکی بسیار کمتری دارند.

  درباره نسبت امگا ۶ به امگا ۳ فرمودین این حرفتون درسته که طبق همین قضیه ازش غذایی این ماهی از ماهی پر توقع و گرونی مثل قزل(از نظر پرورش) کمتره ولی میدونید نسبت امگا ۶ به امگا ۳ گوشت مرغ، گوشت گاو ، گوشت گوسفند و… چنده؟؟؟ تیلاپیا قطعا در جایگاه برتر از نظر امگا ۳ نسبت به گوشت گوسفند قرار دارد.

  قزل آلا دهمین ماهی پرورشی دنیاست و ایران دومین کشور تولیدکننده قزل آب شیرین دنیا و این ماهی با حدود ۲۰۰ هزار تن تولید پرورشی سال، اولین ماهی تولیدی ایران است… شکوک نیست؟؟؟
  ماهی قزل آلا یک ماهی گوشتخوار است که حداقل ۴۰ درصد جیره غذایی اش را پودر ماهی تشکیل میدهد ، پودر ماهی از ماهیان غیرخوراکی صید شده تامین میشود. ۲۰۰ هزار تن ماهی به حدود ۳۰۰ هزار تن غذای ماهی نیاز دارند که اگر ۴۰ درصد غذا پودر ماهی باشد ۱۲۰ هزارتن پودر ماهی لازم است. ۱۲۰ هزار تن پودر ماهی حدودا معادل ۶۰۰ هزار تن ماهی صید شده میباشد (۸۰ درصد وزن ماهیان غیر خوراکی آب) آیا این مساله برای کشور توجیه دارد؟
  تیلاپیا یک ماهی همه چیز خوار است که در رتبه دوم پرورش دنیا قرار دارد و طبق رشد مصرفش در دنیا چند سال آینده رتبه اول ماهیان پرورشی را ازآن خودش میکند…
  منطقی باشیم

  1. با سلام و احترام
   ممنون از نظر ارزشمندتون و وقتی که گذاشتید
   این متن ترجمه ای از یک تحقیقات هست و احتمالا بیشتر در حد فرضیه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا