علمی

گیاهان نورانی و درخشان به جای لامپ روی میز کار شما در آینده نزدیک!

گیاهان نورانی

بسیاری از ما ممکن است برخی از لامپ های شیک را که در بازار عرضه می شود را در اختیار داشته باشیم اما تا حالا به این فکر کردید که یک روز می توانیم نور مورد نیاز برای مطالعه را با گیاهان جایگزین کنیم؟

گیاهان درخشان، به اندازه کافی قدرتمند و روشن هستند که بتوان از آنها به عنوان جایگزینی مناسب برای لامپ های خیابانی و یا روشنایی اداری استفاده کرد، مهندسان مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) اولین گام جدی را برای پرورش و ایجاد گیاهان درخشان با استفاده از نانوذرات تخصصی را برداشته اند.

۰

شاید خیلی از اتفاقاتی که در قرن ۲۱ به وقوع پیوسته جزو آرزوها و حتی رویاهای ما در زمان کودکی باشد و اما کدام یک از شما در گذشته به این فکر میکردید که زمانی  از نور گیاهان به جای لامپ استفاده شود ؟؟ در ادامه با جزییات جالبی از گیاهان نورانی با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: ۱۱ تصاویر اسرارآمیز از مکان های متروک در جهان

جایگزینی گیاهان درخشان به جای لامپ در آینده نزدیک

جایگزینی گیاهان درخشان به جای لامپ در آینده نزدیک

بسیاری از ما ممکن است برخی از لامپ های شیک را که در بازار عرضه می شود را در اختیار داشته باشیم اما تا حالا به این فکر کردید که یک روز می توانیم نور مورد نیاز برای مطالعه را با گیاهان نورانی جایگزین کنیم؟

گیاهان نورانی و درخشان، به اندازه کافی قدرتمند و روشن هستند که بتوان  از آنها به عنوان جایگزینی مناسب برای لامپ های خیابانی و یا روشنایی اداری استفاده کرد، مهندسان مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) اولین گام جدی را برای پرورش و ایجاد گیاهان درخشان با استفاده از نانوذرات تخصصی را برداشته اند.

بیشتر بخوانید: تولید انرژی از بدن انسان ؛ ترس از جایگزین شدن با ربات‌ها منجر به کشف یک منبع انرژی پنهان شد!

گیاهان آبزی پرور(آبرسانی) قادرند تقریبا چهار ساعت در لحظه از نور کم استفاده کنند اما امید است که یک روز این گیاهان و گونه های دیگر به اندازه کافی روشن باشند تا راه حل های روشنایی ما را جایگزین کنند.

در واقع هدف اصلی، تولید یک نوع گیاه است که بتوان آن را با چراغ میز کار خودمان جایگزین کنیم.چراغی که شما مجبور نیستید برای روشن شدن، آن را به جایی وصل کنید.

مایکل استرانو(Michael Strano)، نویسنده ارشد و استاد مهندسی شیمی در موسسه فناوری MIT معتقد است “نوری که توسط گیاهان نورانی تولید می شود در نهایت توسط متابولیسم انرژی از خود گیاه است.”

بیشتر بخوانید: کنه دراکولایی از عصر دایناسورها در فسیل های ۹۹ میلیون ساله !!!

بیشتر بخوانید: تشخیص چهره با کمک توالی یابی DNA در دوربین های مداربسته!

مهندسان موسسه MIT دریافته اند برای ایجاد گیاهان درخشان باید از آنزیمی به نام لوسیفر استفاده کنند. جالب است بدانید کرم های شب تاب برای ایجاد روشنایی خود از همین آنزیم استفاده می کنند
این آنزیم بر روی یک مولکول به نام لوسیفرین که نور را تولید می کند، عمل می کند، البته برای عملی شدن این اتفاق مولکولی دیگری  به نام Co-enzyme A برای ایجاد روشنایی لازم است.

هم اکنون شاید این سوال در ذهن شما نقش بسته باشد که چگونه این کار عملی خواهد شد ؟؟

در جواب این سوال باید گفت بعد از همه این یافته ها کاری که باید انجام شود این است که هر یک از این ذرات که دارای نور و قابلیت بالقوه هستند در حامل هایی قرار می گیرند، و در یک محلول غوطه ور جایگزین می شوند و سپس در معرض فشار به داخل برگ تزریق می شوند.

بیشتر بخوانید: معجزه چشم های میگوی آخوندکی در تشخیص سرطان!

تیم تحقیقاتی گیاهان نورانی امیدوار است که از این فرآیند به منظور ایجاد یک رنگ یا اسپری بر پایه آنزیم لوسیفر جهت فراهم آوردن قابلیت های نورپردازی گیاهان، در آینده به کار گیرد.

تاکنون، این روش با موفقیت بر روی گل کلم، قارچ، کلم و اسفناج مورد آزمایش قرار گرفته است. به گفته محققان موسسه، این فناوری می تواند برای تامین نور کم در محیط داخلی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، درختانی با این ذرات تعبیه شده اند، که می تواند در آینده نزدیک ما را  به نور چراغ های خیابانی کاملا بی نیاز کند.

اگر این مطالعه به چنین نتیجه ای برسد، که  گیاهان نورانی می توانند برای تامین ۲۰ درصد از مصرف انرژی در جهان استفاده شوند و همچنین می تواند در کاهش راندمان دی اکسید کربن تاثیر گذار باشد، یک تحول بسیار بزرگ و خارق العاده در جهان رقم خواهد خورد

بیشتر بخوانید: پیچیده ترین تقاطع دنیا ؛ بدون شک در این میدان از سوئیدون انگلستان گم خواهید شد!

بیشتر بخوانید: ارسال یکی از دو برادر دوقلو به فضا توسط NASA و تغییرات غیر قابل توضیح ژنتیکی فضانوردان

منبع

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا