1397-11-30
اقتصادی

جهش چین برای بازگشت به بازار نفتی ایران

در صورت تحریم نفتی آمریکا برای ایران منجر به فقدان خریداران غربی نفت ایران خواهد شد و این می تواند فرصتی عالی برای پالایشگاه های چینی برای بازگشت به بازار نفت خام ایران باشد.

ایران و شل و اوپک را فراموش کنید. اقدام واقعی در بازار نفت در گوشه ای دیگر از جهان در حال وقوع است.

ایران و شل و اوپک را فراموش کنید. اقدام واقعی در بازار نفت در گوشه ای دیگر از جهان در حال وقوع است.
به گزارش بلومبرگ چین در سال گذشته بزرگترین وارد کننده نفت جهان یعنی آمریکا را پشت سر گذاشت.
میزان واردات در ماه آوریل ۳۹٫۴۶ میلیون تن گزارش شده است. تا شروع سال جدید میلادی، میزان واردات نفت در کشور چین از رقم ۳۷ میلیون تن در ماه تجاوز نکرده بود.
اوپک و آژانس بین المللی انرژی انتظار دارند رشد تقاضا در چین در طول چند سال آینده به سرعت به ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.آن ها دلیل این امر را رشد صنعتی این کشور و روی آوردن به خودروهای برقی می دانند. البته اوپک این مقدار را در سال ۲۰۱۷ اصلاح کرد و ممکن است این رقم در سال ۲۰۱۸ یک بار دیگر نیز اصلاح گردد. این در حالی است که میزان واردات چین در ماه آوریل نسبت به سال قبل به ۵٫۱ میلیون تن افزایش یافته است که نشان از رشد ۱٫۲ میلیون بشکه در روز را نشان می دهد.
چند عامل می تواند برای فهم این ارقام جالب توجه باشد. حوزه های نفتی داخلی در چین در تلاش هستند تا با تقاضا روبرو شوند و دولت سه شرکت بزرگ دولتی را وادار کرده است تا به تولید گاز بیشتر مبادرت کنند. در نتیجه کشور به شدت به واردات متکی خواهد بود. به همین علت حتی رشد سریع تری از رشد تقاضای داخلی، می تواند تاثیر منفی بر بازارهای جهانی داشته باشد.
یکی دیگر از عوامل مهم این است که در نهایت امر، اکثر این نفت وارداتی در چین مصرف نمی شود. صادرات محصولات تصفیه شده افزایش یافته است. مورگان استنلی تحلیلگر اندی منگ، ، بر این عقیده است که حجم تولیدات مجاز در مقررات صادراتی که در سال ۲۰۱۸ اعطا شده است، بیش از مجموع هزینه کل سال گذشته است. به این ترتیب، این جریان مربوط به تقاضای داخلی چین نیست، بلکه عادت چند ساله بخش تولیدی این کشور به ظرفیت بیش از حد است.
کشور چین طی سه سال گذشته توانسته است خود را به عنوان یکی از اصلی ترین صادر کنندگان محصولات نفتی معرفی کند. به طوری که صادرات ۲۶ میلیون تنی محصولات نفتی در طول ۱۲ ماه گذشته به اندازه کافی برای تبدیل یک کشوری که تا چند سال گذشته به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان محصولات نفتی شناخته می شد، به یک صادر کننده اصلی محصولات نفتی در مقایسه با کره جنوبی، کویت و هند کفایت می کند.
همان طور که در مطالب قبلی پاسخ قیمت نفت به اخبار مربوط به تصمیم رییس جمهور ایالات متحده آمریکا دونالد ترامپ برای خروج از توافق سال ۲۰۱۵ در مورد برنامه هسته ای ایران با این واقعیت که این تصمیم برای بسیاری از تحلیل گران قابل پیش بینی بود، ارائه شد و پیش بینی می شود در نهایت تصمیم ترامپ با ایجاد محدودیت خرید نفتی ایران همراه باشد. قرارداد نفت خام بر اساس واحد یوآن به تازگی در شانگهای به امضا رسیده است.. امری که ممکن است یکی از ساده ترین راه ها برای دور زدن تحریم های جدید آمریکا علیه ایران باشد، که معمولا زمانی که بانک ها تلاش می کنند معاملات خود را با دلار در نیویورک مبادله کنند. . پکن در سال های اخیر، خرید نفت خود را از خلیج فارس به سمت روسیه، آمریکا، برزیل، آنگولا و مالزی تغییر داده است، اما در صورت تحریم نفتی آمریکا برای ایران منجر به فقدان خریداران غربی نفت ایران خواهد شد و این می تواند فرصتی عالی برای پالایشگاه های چینی برای بازگشت به بازار نفت خام ایران باشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا