مد و فشن

جوراب کهنه را دور نریزید! بازیافت جوراب‌های بی استفاده را بیاموزید!

بسیاری از ما وقتی کشو دراور و کمد خود را باز می‌کنیم و یا لباس‌ها را از ماشین لباسشویی خارج می‌کنیم. با جوراب‌های کهنه، بی فایده و قدیمی مواجه می‌شوید. در این وضعیت بسیاری از مردم جوراب کهنه را دور می‌اندازند. در حالی که به جای دور انداختن جوراب کهنه می‌توان آنها را به روش خانگی بازیافت نمود. برای بازیافت جوراب‌های کهنه و به دردنخور روش‌های زیادی وجود دارد. پس از خواندن مطلب زیر شما می‌توانید از جورابهای بی‌استفاده در خانه‌تان استفاده کرده و قدمی هر چند کوچک در حفظ محیط زیست بردارید. برای بازیافت و بهروه وری هر چه بهتر از جوراب کهنه با نت نوشت همراه باشید.

جوراب کهنه را دور نریزید!

روش اول: درست کردن یک دستمال گردگیری

۱- ابتدا جوراب را بر روی دست خود بپوشید:


برای استفاده از جوراب به عنوان دستمال گردگیری به این صورت عمل کنید. جوراب را بر روی دست خود بکشید. جوراب‌های طرح دار و استوپ دار بهتر عمل می‌کنند. زیرا بافت این جوراب‌ها گرد و غبار را در مقایسه با جوراب‌های صاف بهتر جمع می‌کنند. علاوه بر این سطح داخلی این جوراب‌ها به راحتی و آسانی بر روی دست می‌چسبد.

۲- جوراب را کمی خیس کنید:


جوراب‌های پشمی در زمان خشک شدن تا حدودی جمع می‌شوند. اما جوراب‌های دیگر این ویژگی را ندارند. جوراب را زیر شیر آب نگه دارید، تا کمی خیس شوند.

سپس می‌توانید از آن‌ها به عنوان پاک کننده مبلمان استفاده کنید. نیاز نیست که جوراب خیلی خیس شود، تنها خیس شدن قسمت بیرونی جوراب کافی است.

بیشتر بخوانید: نگهداری از جوراب / مرتب کردن جوراب

۳- پاک کردن گرد و غبار از سطح مبلمان:


حال که از جوراب‌ها به عنوان دستمال گردگیری استفاده کردید. گرد و غبار روی مبل را جمع کرده و پاک کنید. جوراب ممکن است پر از مو شده باشد. بنابراین موهای آن را جمع کرده و در سطل زباله بریزید.

۴- جوراب‌ها را بشویید:


در نهایت باید جوراب‌ها را بشورید. برای شستن جوراب‌ها می‌توانید آنها را در درون ماشین لباسشویی و خشک کن بیندازید. در این صورت جوراب‌ها آماده استفاده مجدد خواهند بود.

بیشتر بخوانید: انواع جوراب زنانه / راهنمای خرید جوراب زنانه

روش دوم: ساخت یک کیسه آرام بخش عضلانی

۱- جوراب‌ها را با برنج پر کنید:


جوراب را با برنج پر کنید. بهترین جوراب‌ها برای درست کردن کیسه‌‌ی گرمایی و آرامبخش عضلانی جوراب‌های ساق بلند بدون سوراخ هستند. برای این منظور به میزان چهار فنجان (۹۴۶٫۴ میلی لیتر) برنج سفید غیر قابل استفاده و یا دیگر هسته ها، مانند ذرت خشک شده و یا تخم کتان را به داخل جوراب بریزید.

البته بر اساس نیاز خود می‌توانید، مقدار آن را تعیین کنید. برای مثال اگر جوراب را کمتر پر کنید، موجب می‌شود که پاکت آرام بخش عضلانی نرم تر و گرم تر شود. از پاکت درست شده می‌توانید برای ماساژ و آرام بخشی و حتی گرما دهی نواحی مختلف بدن استفاده کنید.

۲- ساق جوراب را گره بزنید:


بعد از این که جوراب را با برنج پر کردید، سر آن را گره بزنید. با گره زدن سر جوراب می‌توانید، جوراب را دور گره پیچ دهید. به این صورت مانع از ریختن برنج‌ها و هدر رفتن گرما خواهید شد.

۲- جوراب را در ماکروویو قرار دهید:


مدت زمان لازم برای قرار دادن جوراب در مایکروویو نباید کمتر از یک دقیقه و بیش تر از سه دقیقه طول بکشد. جوراب‌ها احتمال دارد، خیلی گرم شده و مواد پر شده در داخل آنها بسوزد. برای این منظور جوراب را لمس کنید. با لمس کردن جوراب نباید حس سوزش و درد داشته باشید. علاوه بر این می‌توانید با نگه داشتن یک فنجان آب در کنار مایکروویو روند گرم شدن جوراب را کندتر کنید.

۳- کیسه جورابی را بر روی قسمت درد ناک بدن قرار دهید:


حالا که جوراب گرم شده است. برای درمان سرماخوردگی، گلودرد و یا زخم‌های دردناک مفید است. برای این منظور جوراب را بر روی ماهیچه و یا نقاطی که درد دارد، بگذارید. همچنین می‌توانید جوراب را بر روی نقاطی از بدن و محل هایی که می‌خواهید آن را درمان کنید، بکشید.

بیشتر بخوانید: انواع جوراب مردانه / راهنمای خرید جوراب مردانه

روش سوم: استفاده از جوراب برای پوشش ظروف مخصوص نوشیدنی

۱- طول جوراب را اندازه بگیرید:


روش دیگر بازیافت و استفاده از جوراب کهنه استفاده از آن به عنوان روکشی بر روی بطری‌ها و ظرف‌های نوشیدنی است. برای این منظور، طول جوراب مورد نظر خود را اندازه گیری کنید. اگر اندازه مورد نیاز را در اختیار دارید.

در این صورت کارتان راحت است. اما اگر اندازه جوراب با اندازه بطری و ظرف شما یکی نیست. در این صورت آن را اندازه گیری کنید. برای نمونه اگر می‌خواهید از جوراب به عنوان یک روکش بر روی ماگ قهوه استفاده کنید. در این صورت اندازه جوراب را متناسب با اندازه ماگ را در نظر بگیرید.

هر جایی که دوست داشتید پوشش ظروف خاتمه یابد، آنجا متر را نگه دارید. سپس به اندازه یک اینچ معادل ۲٫۲۴ سانتی متر به آن اضافه کنید. در نظر داشته باشید، که میتوانید از قسمت انگشتان پا در جوراب نیز استفاده کنید.

اما اگر می‌خواهید روکش ظرف مورد نظر خود را کمی جمع تر کنید، در این صورت ممکن است طول جوراب کمی اضافه باشد.

۲- قسمت انگشتان جوراب را ببرید:


زمانی که به انتهای طول جوراب رسیدید، با قیچی و یا هر ابزار دیگر نوک آن را ببرید. در این مرحله شما می‌توانید از جوراب به عنوان یک روکش استفاده کنید.

۳- جوراب را پشت و رو کنید:


ابتدا جوراب‌ها را پشت رو کنید. برای اقدامات بعدی و تکمیل مراحل آماده کردن روکش ماگ  ابتدا باید جوراب‌ها را بر عکس تا کنیم.

۴- لبه‌‌ی جوراب را تا کنید:


بعد از این که جوراب را پشت رو کردید، باید آن را به سمت پایین تا کنید. محلی که می‌خواهید روکش در آن جا خاتمه پیدا کند، را مشخص کنید و جوراب را تا آن منطقه تا کنید. بنابراین بالای جوراب را بگیرید و آن را در حدود یک اینچ معادل ۲٫۲۴ سانتی متر به پایین تا کنید.

۵- لبه‌ها را بدوزید:


با استفاده از نخ و سوزن خیاطی قسمت پایین چین خورده جوراب را محکم بدوزید. اگر دوست ندارید، جوراب را بدوزید، در این صورت می‌توانید از زامفیکس یا لایی چسب دوطرفه استفاده کنید. بعد از استفاده از نوار زامفیکس حتما جوراب را اتو کنید تا نوارها به لبه جوراب بچسبند.

چسب‌های مخصوص پارچه یک راه دیگر برای تودادن لبه‌های جوراب است. اگر از چسب  پارچه استفاده می‌کنید، در این صورت باید، از یک جسم سنگین تر مانند کتاب برای چسباندن آنها استفاده کنید. کتاب را بر روی چسب پارچه‌ای قرار دهید و یک ساعت صبر کنید تا آنها به خوبی به هم بچسبند.

۶- جوراب را پشت رو کنید:


دوباره جوراب را پشت رو کنید. این بار شما علائم دوخت و یا چسب پارچه و زامفیکس را در قسمت داخلی جوراب قرار دارد، نمی‌بینید. بعد از این که جوراب را پشت رو، کردید، ظروف مورد نظر خود را آماده کنید.

۷- جوراب را شکاف دهید


در صورتی که از جوراب برای یک محفظه برای ماگ و یا لیوان قهوه و غیره استفاده می‌کنید در این صورت بر اساس سایز ظرف قهوه و یا هر ظرف دیگرآن را برش دهید. می‌توانید بر روی جوراب شکاف‌های عمودی ایجاد کنید و همچنین انتهای فرورفته جوراب را بردارید.

استفاده از مقداری چسب پارچه‌ای در اطراف لبه‌های برش خورده‌‌ی جوراب ایده خوبی است. به این صورت می‌توانید مانع از ساییدگی و ریش ریش شدن نخ  لبه‌ها شوید.

روش چهارم: درست کردن یک پادری و یا محافظ برای پایین در یا پنجره

۱- حبوبات و یا مغز ذرت خشک شده را درون جوراب بریزید:


از دیگر روش‌های بازیافت و استفاده از جوراب کهنه استفاده از آن به عنوان یک محافظ برای جلوی در و یا پنجره است. گاهی مخصوصا در فصل‌های سردتر از درز‌های پنجره‌ها و درها جریان هوای سرد به داخل خانه وارد می‌شود که از این محافظ‌ها می‌توان برای جلوگیری از جریان هوا استفاده کرد. برای این منظور می‌توانید مغز ذرت را به داخل جوراب بریزید.

به میزان چهار فنجان و یا مقدار ۲۳۶ میلی لیتر هسته ذرت خشک شده و یا مواد دیگر که جاذب گرما هستند درون جوراب بریزید. موادی مانند لوبیای خشک و یا نخود را هم می‌توانید در درون جوراب بریزید. جوراب را از قسمت نوک انگشتان آن پر کنید.

۲- یک لایه پنبه درون جوراب بگذارید:


در ادامه از پنبه‌های ورقه‌ای و یا بسته بندی شده بر روی لایه‌‌ی حبوبات داخل جوراب استفاده کنید. می‌توانید از الیاف داخل بالش‌ها و یا پتوهایی که قدیمی شده اند نیز برای این کار استفاده کنید.

۳- دو مرحله‌‌ی بالا را تا کامل پر شدن جوراب ادامه دهید:


بعد از این که پبنه‌ها را در درون جوراب قرار دادید، دوباره به میزان یک فنجان هسته ذرت به آن اضافه کنید. سپس بر روی آن یک لایه دیگر پنبه قرار دهید. این کار را به صورت متناوب انجام دهید تا به ساق جوراب برسید.

۴- یک جوراب دیگر را نیز به همین شکل پر کنید:


این کار اختیاری است. شما می‌توانید جوراب‌ها را حتی با چیزهایی دیگر مانند پر، پشم و یا الیاف‌های مصنوعی پر کنید. بسته به طول جوراب و طول مورد نظرتان می‌توانید  از یک و یا دو جوراب دیگر نیز برای این کار استفاده کنید. مراحل پر کردن این جوراب‌ها با هسته ذرت را تکرار کنید.

۵- انتهای جوراب‌ها را به هم بدوزید:


انتهای باز یکی از جوراب را به انتهای جوراب بعدی بدوزید. اگر می‌خواهید از آنها یک محافظ بزرگتر درست کنید، در این صورت تمام جوراب‌های پرشده را به همدیگر وصل کنید.


محل هایی که جوراب‌ها به هم می‌رسند، را با نخ و سوزن بدوزید. لبه بیرونی جوراب را به لبه داخلی جوراب دیگر وصل کنید. روش دیگر، استفاده از چسب پارچه‌ای است. که بعد از چسباندن جوراب‌ها به هم، باید یک ساعت صبر کنید. حال محافظ در شما آماده است و می‌توانید جوراب‌ها را به صورت دلخواه تان تزئین کنید.

روش پنجم: درست کردن محافظ برای توپ بازی سگ

۱- توپ مخصوص بازی سگ و یا سایر اشیای بازی سگ را در درون جوراب قرار دهید:


توپ بازی سگ را با کمی فشار دادن به درون جوراب داخل کنید. البته به جای توپ می‌توانید از اشیای دیگر مانند بطری پلاستیکی آب و غیره استفاده کنید. سگ‌ها از بازی کردن با این گونه وسایل لذت می‌برند. بنابراین استفاده از جوراب به عنوان محافظ اسباب بازی سگ می‌توان عمر این اسباب بازی‌ها را بیشتر کند.

۲- بالای جوراب را ببندید:


بعد از این که اسباب بازی سگ را در درون جوراب گذاشتید، جوراب را به دور خود پیچ دهید، تا گره‌ای به وجود آید. این کار را از بالای توپ انجام دهید تا سگ بتواند به راحتی اسباب بازی را بر دارد و انتهای آن را نجود.

اگر می‌خواهید سگ بعد از برداشتن توپ فورا آن را از دهان خود خارج کند. در این صورت بهتر است توپ را در درون جوراب بچسبانید.

۳- اسباب بازی را با سگ خود امتحان کنید.


اسباب بازی را پرتاپ کنید. به احتمال زیاد سگ آن را به شکل توپ خواهد دید. سگ بو کرده و بطری را پیدا می‌کند. تا زمانی که شی داخل جوراب آسیب ندیده است. می‌توانید از جوراب به عنوان یک اسباب بازی استفاده کنید.

۴- بررسی کنید که اسباب بازی آسیب ندیده باشد.


پس از استفاده از جوراب، به بررسی آسیب دیدگی و یا سالم بودن جوراب بپردازید. وقتی سگ‌ها با دندان جوراب را بر می‌دارند، احتمال دارد، آسیبب دیدگی در جوراب به وجود آید. در این صورت اسباب بازی را تعویض کنید. برخی از سگ‌ها ممکن است تکه‌های جوراب را بخورند و یا قورت دهند. این کار می‌تواند سبب انسداد روده سگ شود. بنابراین مراقب باشید و از جوراب‌های نرم استفاده کنید.

اگر شما هم راه حلی برای استفاده از جوراب کهنه ها سراغ دارید برایمان بنویسید!

منبع: +

مصطفی محمدی

مصطفی محمدی هستم، مدرس دانشگاه و علاقه مند به مطالعه و کتاب و تحقیق و نویسندگی و چیزهای دیگه که مرتبط با یادگیری و آموزش باشد. در نت نوشت در زمینه فناوری های روز دنیا مینویسم و از ارتباط با دوستان و فعالیت در این زمینه خوشحال هستم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا