1398-03-01
ادبیات جهان

تحلیل رمان ناتور دشت اثر جروم دیوید سالینجر

تحلیل رمان ناتور دشت

جروم دیوید سالینجر یا جروم دیوید سَلینجر J. D. Salinger نویسنده ی آمریکایی در سال ۱۹۱۹ میلادی  در نیویورک به دنیا آمد. اطلاعات شخصی زیادی از زندگی او در دسترس نیست و تنها می دانیم که او از پدر و مادری مسیحی و یهودی بود و پس از سفرش در جوانی به اروپا، در نیویورک به تحصیل پرداخت اما آن را نیمه کاره رها کرد و رو به نوشتن آورد. او اولین داستانش را در همین دوران یعنی سال ۱۹۴۰ با نام “جوانان” در مجله ی استوری به چاپ رساند. چند سال بعد (طی سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶)، رمان ناتور دشت (ناطورِ دشت) The Catcher in the Rye به شکل دنباله‌دار در آمریکا منتشر شد و سپس در سال ۱۹۵۱ روانهٔ بازار کتابِ این کشور و بریتانیا گردید. داستان رمان ناتور The Catcher in the Rye دشت تبدیل به مهمترین اثر سالینجر شد و به سرعت او را به ادبیات جهان شناساند. در ادامه با تحلیل رمان ناتور دشت اثر جروم دیوید سالینجر با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان فرانی و زویی نوشته‌ی جروم دیوید سالینجر؛ ما دو تا هیولاییم. هر دو تامون

از جی.دی سلینجر، نویسنده امریکایی، علاوه بر رمان ناتور دشت The Catcher in the Rye کتاب‌هایی چون: داستان (در ایران به نام: دلتنگی‌های نقاش خیابان چهل و هشتم)، خاطرات شخصی یک سرباز، جنگل واژگون، فرانی و زویی، هفته‌ای یک بار آدمو نمی‌کشه و نغمه‌ی غمگین  به فارسی ترجمه شده و در ایران به چاپ رسیده‌اند. سرانجام سالینجر در ۲۷ ژانویه ی سال ۲۰۱۰ میلادی زندگی خاص و البته اسرار آمیز خود که کنجکاوی بسیاری را بر می انگیخت را بدرود گفت و از دنیا رفت.

ناتور دشت

ناتور دشت

تحلیل رمان ناتور دشت اثر جروم دیوید سالینجر ؛ یک روایت از تنهایی

در تحلیل رمان ناتور دشت باید گفت داستان این رمان از زبان هولدن کالفیلد پسر نوجوانی روایت می شود که در هنگام آغاز رمان در یک آسایشگاه بستری است. او داستان زندگی خود را تا قبل از ورود به آسایشگاه بازگو می کند. قصهٔ هولدن کالفید، نوجوان دبیرستانی تنهایی است که از دبیرستان پنسیلوانیا اخراج می‌شود و سفری را به سمت خانه در نیویورک آغاز می‌کند. این مسافرت مکاشفهٔ کابوس، تمسخر، تنهایی و دیدن جهان به چشم دیگر است. هولدن در این سفر با بسیاری آدم‌ها برخورد می‌کند. سرانجام، تصمیم می‌گیرد از فرار و گریز دست بکشد و بماند. سالینجر در این رمان و در بیشتر آثار دیگرش به دوران جوانی و نوجوانی انسان می پردازد. سالینجر دنیای بزرگسالی را زندگی بسیار کثیفی می­داند.

بیشتر بخوانید: داستان کوتاه می‌خواهم قلقش بیاید دستم اثر جی. دی. سلینجر ترجمه علی شیعه‌علی

او می­گوید: “زندگی بزرگسالی در واقع زندگی مصرف­گرایی و مادی پرستی است، بزرگسالان همیشه آدم­های متظاهری هستند و از آن مهم­تر آدم­هایی هستند که دارای یک خود متورم هستند و از آن Ego خودشان چیزی ساخته­اند که بیش از آنی هست که واقعاً وجود دارد.”  علی رغم اینکه سالینجر به شدت علاقمند به موضوعات آمریکایی است اما مضمون داستان هایش بیشتر از اینکه تنها آمریکایی باشد مضمونی جهان شمول است. سالینجر از انسان تنها و منزوی عصر مدرن می نویسد.

در در تحلیل رمان ناتور دشت باید گفت، خواننده با تضادی بین دنیای ذهنی و دنیای بیرونی شخصیت مواجه می شود. این دو دنیا به هیچ عنوان با یکدیگر انسجام و ارتباطی ندارند و همین است که شخصیت های آثار وی اغلب مجنون و دیوانه به نظر می رسند. این پریشانی شخصیت های سالینجر با اوضاع و شرایط بیرونی دنیا و جامعه آمیخته شده است و به نوعی در همین آمیختگی است که نگاه نقادانه ی سالینجر را به عوامل بیرونی و زندگی اجتماعی عصر معاصر می بینیم. او در خلال پریشان احوالی شخصیت خود نظام آموزش را به صراحت به باد انتقاد می گیرد و آن را بی تاثیر در این احوال شخصیت نمی داند.

بیشتر بخوانید: زنی با موهای قرمز اثر اورهان پاموک روایتی ساده از افسانه های کهن

در ادامه در تحلیل رمان ناتور دشت می توان گفت زبان در این رمان بسیار صریح است و این صراحت و جسارت جایی پیش می رود که کتاب ناتور دشت در سالهای چاپ خود در بعضی از ایالت های آمریکا ممنوع می شود و در بسیاری از شهرها نیز یکی از آثار ممنوعه به حساب می آید. اما این کتاب چنان در بین جوانان مشهور و محبوب شده بود که به خواندن آن به عنوان یکی از الزامات به حساب می آمد. منتقدین همواره سالینجر و آثارش را با مارک تواین مقایسه کرده اند و نقاط اشتراک زیادی بین آن دو پیدا کرده اند. آن ها همچنین ناتور دشت را به نوعی شبیه به “هاکلبری فین”  مارک تواین می دانند. چیزی که واضح به نظر می رسد، دقت هر دو نویسنده به کشورشان و اهمیت آمریکا برای آن ها است اما وقتی با آثار مارک تواین مواجه می شویم نگاه خوشبینانه ی او بسیار بیشتر از سالینجر است و گویی مارک تواین به جامعه ی آمریکایی هنوز امیدهایی دارد که سالینجر از آن ها مایوس شده است.

در ادامه تحلیل رمان ناتور دشت باید گفت ما در رمان ناتور دشت با یک شخصیت به اصطلاح “ناسازگار” روبرو می شویم. این شخصیت، جهان را محل زندگی نمی‌داند و با جهان سویِ چالش و اعتراض و ناسازگاری دارد. در اکثر موارد در نظرات کسانی که این رمان را خوانده اند با وجود تفاوت های سنی زیاد بین آن ها، همگی به نوعی با این شخصیت افسار گسیخته و شاید آنارشیست هولمر هم ذات پنداری پیدا کرده و آن را دوست می دارند. ناتور دشت سه بار، ابتدا در دههٔ ۱۳۴۰ شمسی و بار دیگر در سال ۱۳۷۰ و پس از آن در سال ۱۳۹۴ به فارسی ترجمه شد.

بیشتر بخوانید: داستان کوتاه یک روز خوش برای موزماهی اثر جی دی سلینجر و ترجمه احمد گلشیری

بیشتر بخوانید: نگاهی موجز به شخصیت اِما در مادام بواری

ناتور دشت / جروم دی سالیجر

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا