مبانی بورس

حال و هوای زمستانی بورس تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

به تصور بسیاری از معامله گران حرفه ای، بورس بایستی پس اتمام نوسان های اخر فصل به وضعیت عادی خود بازگردد و ثبات خود را بازیابند. اما با گذشت بیش از یک ماه همچنان نرخ ها در بازار ارز وضعیت نامعلومی از خود نشان می دهد.

۲۰ روز هم از ماه اسفند گذشت ولی بازار سهام همچنان کم رمق و بی حال روزهای واپسین سال ۹۶ را سپری می کند. سالی که با وجود همه فراز و نشیب هایش در قیاس با سود بدون ریسک بانک تا به اینجای کار بازدهی تقریبی ۲۵ درصد را برای سهامداران خود رقم زده است.

۲۰ روز هم از ماه اسفند گذشت ولی بازار سهام همچنان کم رمق و بی حال روزهای واپسین سال ۹۶ را سپری می کند. سالی که با وجود همه فراز و نشیب هایش در قیاس با سود بدون ریسک بانک تا به اینجای کار بازدهی تقریبی ۲۵ درصد را برای سهامداران خود رقم زده است. ولی هر چه جلوتر می رویم اخبار و شنیده ها در جهت بهبود روند فعلی نیست و امیدها هر روز به منظور برگشت روزهای کسل کننده کم رنگ تر می شود.

این روزها ریسک های خارجی حاکم بر بازار به همراه الگوی تکراری بورس در اسفندماه که عرضه کنندگان بر متقاضیان سهام ارجحیت دارند، از بزرگترین دلایل قرمز پوش بودن یک دست بورس است. ولی باز جای شکرگزاری است که حضور سبز شرکت های حقوقی در جهت حمایت از سهم ها پر پتانسیل از ریزش بیشتر بازار جلوگیری می کنند. در معاملات روز گذشته از بین تمامی نمادهای فعال در بورس سهام، تعداد ۶۴ نماد با دامنه مثبت، ۲۱۰ نماد در دامنه منفی و ۱۹ سهم نیز بدون تغییر به کار خود پایان دادند. به طوری که پس از اتمام معاملات روز گذشته شاخص کل بازار بورس با افت ۵۶۶ واحدی نسبت به روز شنبه روی رقم ۹۶۰۲۸ قرار گرفت که منجر به افت ۰٫۵ درصدی شاخص نسبت به روز معاملاتی قبل گردید.

الگوی تکراری و تاریخی که هر ساله در ماه منتهی به سال به وقوع می پیوندد در حدود یک ماه و نیم است که بر معاملات سایه افکنده است. البته علاوه بر رفتار تاریخی سهامداران در این برهه زمانی ، نباید از عوامل خارجی، سرنوشت نامشخص نرخ سود در بازار که این روزها از حالت دو نرخی تبدیل به حالت سه نرخی شده است چشم پوشی کرد. در خصوص نرخ ارز با دستور جدید بانک مرکزی مبنی بر لزوم برقراری ۶ شرط جهت اعطای ارز به افراد، باعث شده است صف های طویل در مقابل صرافی ها شکل گیرد. شرایط دریافت ارز به گونه ای است که تنها به مسافرینی ارز تعلق می گیرد که دارای عوارض خروج از کشور، پاسپورت و کارت ملی، کارت پول، و ۳ روز قبل سفر نسبت به دریافت ارز اقدام نمایند. در این بین، میزان ارز دریافتی دو رقم ۵۰۰ دلار برای کشورهای بدون ویزا و ۱۰۰۰ دلار برای کشورهایی که نیاز به ویزا دارند، می باشد.

به تصور بسیاری از معامله گران حرفه ای، بورس بایستی پس اتمام نوسان های اخر فصل به وضعیت عادی خود بازگردد و ثبات خود را بازیابند. اما با گذشت بیش از یک ماه همچنان نرخ ها در بازار ارز وضعیت نامعلومی از خود نشان می دهد. بانک مرکزی به شدت اصرار بر ثابت نگه داشتن نرخ ارز روی قیمت ۴۵۰۰ تومان دارد. حال آنکه با این سیاست دستوری که همواره نشان داده است در اقتصاد محکوم به شکست است، شاهد بازار سیاه در بازار آزاد هستیم. به طوری که در بازار آزاد دلار را با ارقام ۴۸۰۰ نیز نرخ گذاری می شود.این تصمیم بانک مرکزی در واپسین روزهای سال که مردم نیاز به ارز جهت مسافرت خارجی هستند کمی قابل تامل است.ولی این همه ماجرا نیست. انتظارات جهت افزایش تورم در سال آینده خیلی از مردم را جهت سرمایه گذاری روی دلار ترغیب کرده است. ولی شواهد تاریخی همواره نشان داده است هر گاه دولت و بانک مرکزی به عنوان متولی بازار ارز قصد دخالت مستقیم در نرخ دلار را داشته باشند شکست خواهند خورد.

لذا هر چه بانک مرکزی این فنر ارزی را به زور بسته نگه دارد، خطرات آزاد شدن این فنر فشرده به مراتب خطرناک تر از حالتی است که دولت اجازه دهد ارز با توجه به شرایط موجود اقتصاد قابل داد و ستد باشد. یکی دیگر از عوامل طولانی شدن روند نزولی بورس، عقب نشینی دولت در خصوص سود ۲۰ درصد بانک ها به سپرده هاست که این سود را به بهانه اوراق سپرده یک ساله پرداخت می کند. حال چگونه می توان به ورود نقدینگی به بازار سهام امیدوار بود وقتی که مردم می بینند با سپرده گذاری در بانک بدون ریسک ۲۰ درصد سود دریافت می کنند. نقدینگی که طبق آمار در دی ماه امسال با ۱۶.۷ رصد افزایش به۱۴۶۳هزار میلیارد تومان رسیده است ولی این نقدینگی نه وارد بورس شده است و نه وارد بازار مسکن شده است. لذا دولت اگر نتواند با ارائه مشوق های اقتصادی فکری به حال این نقدینگی نماید، افزایش تورم در سال آینده دور از دسترس نخواهد بود.

در بازار جهانی چه خبر؟

در بازارهای جهانی که پیش از این با یک اصلاح سنگین روبرو شده بود و انتظار می رفت که روند با ثبات خود را ادامه دهد هفته گذشته با اظهارات تنش زای ترامپ روزهای ملتهبی را تجربه کرد. چنان که با اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی از سوی رئیس جمهور آمریکا به این کشور، بازار و بسیاری از اقتصاددانان و تحلیل گران داخلی آمریکا واکنش منفی نشان دادند. این افزایش تعرفه تقریبا صدای همه فعالان اقتصادی را در دنیا در آورده است. حتی صنایعی از قبیل فولاد سازی، خودروسازی در آمریکا نیز به این دستور واکنش منفی نشان داده اند. به طوری که طبق خبرگزاری رویترز یکی از سرپرستان واحد فولادسازی در آمریکا نسبت به انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا ابراز پشیمانی کرد.

به گفته افراد فعال در این صنایع این تصمیم نه تنها کمکی به اقتصاد آمریکا نخواهد کرد بلکه ترس از دست دادن شغل در این صنایع محتمل تر خواهد بود. نگرانی از بروز جنگ تجاری باعث افت ارزش سهام و قیمت مواد خام در بازار جهانی شده است. گرچه پس از واکنش های منفی بین مشاوران اقتصادی درون کاخ سفید، ترامپ مجبور شد اصلاحات اولیه را به این فرمان اضافه کند. به این ترتیب مطابق با این طرح، ترامپ کشورهای کانادا و مکزیک را از این قانون مستثنی کرده است. این چرخش نسبی در امضای طرح منجر به تلطیف فضای بازارهای جهانی و امیدواری سرمایه گذاران و در نتیجه رشد قیمت ها شد.

همچنین یکی دیگر از اخبار مثبت، خبر قریب الوقوع بودن دیدار ترامپ و “اون” رئیس جمهور کره شمالی در اردیبهشت ماه است. به محض درز خبر دیدار احتمالی، طلای جهانی از حرکت صعودی بازایستاد. البته انتشار گزارش اشتغال آمریکا نیز مزید علت بود. همچنین در بازار جهانی مواد خام نیز با روند مثبت به کار خود پایان دادند. از این رو قیمت فلزات پایه مثل مس، روی، سرب و آلومینیوم در آخرین ساعات معاملاتی بازار جهانی رشد قابل ملاحظه ای را ثبت کردند. همچنین انتشار اخبار نه چندان مثبت اقتصاد چین طی روزهای گذشته از جمله رشد کمتر از انتظار شاخص تولید کنندگان چین در کنار اعلام نرخ رشد اقتصادی ۶٫۵ درصدی از سوی نخست وزیر این کشور در سال جدید، چشم انداز تقاضای بزرگ ترین مصرف کننده فلزات پایه جهان را با ابهام روبرو کرده است. این واقعیت وقتی قابل توجه است که نرخ رشد هدف بزرگترین اقتصاد آسیا را با نرخ سال گذشته یعنی نرخ ۶٫۹ درصدی مقایسه می کنیم.

در بازار سهام چه خبر بود؟

همان طور که در ابتدای گزارش گفته شد معاملات روز گذشته بورس اکثر نمادها با دامنه مفنی به کار خود پایان دادند. هر چند قیمت نفت و فلزات اساسی در بازارهای جهانی در آخرین روز معاملاتی مثبت دنبال شدند، اما در بازار داخل واکنش ها عکس بود و ارزش سهام این گروه با عرضه های بسیار با دامنه منفی به کار خود پایان دادند. در روز گذشته سهام مخابرات ایران با افت ۶۰ واحدی تاثیر ۱۰ درصدی روی کاهش شاخص بورس به جای گذاشت. به رغم قیمت ۶۵ دلاری نفت در بازار جهانی، صنعت پالایشی به جز شرکت نفت پاسارگاد، همگی در رنج منفی داد و ستد شدند. در گروه فولادی نیز همین وضعیت حاکم بود. به طوری که سهام فولاد مبارکه یکی از سهم های تاثیرگذار این گروه بود که با ۵۶ واحد منفی، در روند نزولی شاخص تاثیرگذار بود. البته حجم خرید ۷۲ درصدی حقوقی ها از این سهم از افت زیاد این سهم جلوگیری شد. البته یکی از دلایل افت این رزوهای فولاد را می توان در افت قیمت محصولات فولادی در بازارهای شرق اسیا دانست.

نکته قابل توجه در بازار دیروز افت منفی ۵ درصدی سهام ارفع بود که در روز شنبه با تعدیل مثبت ۱۹۷ درصدی سود به بازار برگشت و روز یکشنبه ۱۵ درصد رشد کرد. به نظر می رسد افت زیاد این سهم در روز گذشته به جهت کسب سود سهامداران از این افزایش ۱۵ درصدی قیمت باشد. نمادهای مرتبط با فلزات مس و روی نیز با وجود چرخش قیمت این دو فلز در بازار جهانی واکنش چندان مثبتی نشان ندادند. افت ارزش سهام طی روز گذشته تنها مختص گروه های گروه های کالایی نبود و گروه خودرو نیز به این جمع پیوسته اند. این روزها همگی صنایع در جهت منفی بودن رقابت شدیدی را با یکدیگر تجربه می کنند. در این گروه سهم خزامیا با توجه به جذب نقدینگی بسیار زیاد، یکی از سهم های با افت منفی ۵ درصد بود.

ولی در گروه پتروشیمی اوضاع کمی با سایر گروه ها متفاوت بود. تمامی سهام های این گروه به جز چند سهام شرکت های شکلر و مارون همگی در دامنه صفر منفی در نوسان بودند که به نظر می رسد سهامداران این گروه از قیمت های حاضر حمایت قوی انجام می دهند. لازم به ذکر است قیمت متانول در بازارهای شرق آسیا با افت مواجه شده است که این خبر نمی تواند برای سهام شرکت های متانول ساز خبر خوبی باشد. چیزی که این روزها جالب توجه است حضور پررنگ حقوقی ها در روز عقب نشینی حقیقی هاست. بورس با همه بالا و پایین در صورت حمایت دولت می تواند بهترین مکان جهت جذب نقدینگی باشد. بازاری که با جذب نقدینگی نه تنها باعث رونق اقتصادی شرکت ها شده بلکه از ورود این جریان نقدینگی به بازار و ایجاد تورم جلوگیری خواهد کرد. لذا بایستی منتظر روزهای آینده بود. روزهایی که می تواند آبستن اخبار تاثیرگذار بر بورس تهران باشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا