1398-01-05
دانستنی‌های سلامتی

این تصورات و اشتباهات رایج سرماخوردگی را باور نکنید!

اشتباهات رایج سرماخوردگی

با شروع فصل سرما شایع‌ترین بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا است که همه ما بارها درگیر آن شده ایم. نکته قابل توجه این است که خیلی از افراد تصورات نادرستی درباره علل و عوامل سرماخوردگی و داروهای مربوط به آن دارند. بنابراین در این مطلب در نت‌نوشت سوالات رایجی که اغلب مردم درباره بیماری سرما خوردگی دارند و پاسخ آن ها را از زبان یک متخصص عنوان خواهیم کرد.

با شروع فصل سرما شایع‌ترین بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا است که همه ما بارها درگیر آن شده ایم. نکته قابل توجه اشتباهات رایج سرماخوردگی است که خیلی از افراد تصورات نادرستی درباره علل و عوامل سرماخوردگی و داروهای مربوط به آن دارند. بنابراین در این مطلب در نت‌نوشت سوالات رایجی که اغلب مردم درباره اشتباهات رایج سرماخوردگی و بیماری سرماخوردگی دارند و پاسخ آن ها را از زبان یک متخصص عنوان خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: انواع واکسن آنفولانزا ، زمان استفاده از واکسن آنفولانزا و هر آنچه که باید درباره این واکسن بدانیم

اشتباهات رایج سرماخوردگی

آیا بیماری سرما خوردگی به علت نقص در سیستم ایمنی بدن است؟

چنین چیزی درست نیست و یکی از اشتباهات رایج سرماخوردگی است.

شما می توانید کاملا از لحاظ ایمنی در سلامتی کامل باشید و در عین حال دچار سرماخوردگی نیز بشوید. این تصور که افراد به علت ضعف سیستم ایمنی دچار آنفولانزا و سرماخوردگی می شوند کاملا غلط است و حقیقت این است که ویروس های سرماخوردگی هیچ نیازی به ضعف سیستم ایمنی شما ندارند.

بیشتر بخوانید: مضرات واکسن آنفولانزا و حقایقی شوکه کننده از آن

اشتباهات رایج سرماخوردگی

آیا خوردن ویتامین C و زینک از سرماخوردگی جلوگیری می کند؟

حقیقت این است که این مکمل ها تاثیری در پیشگیری از سرماخوردگی ندارند و فقط اگر شما تهدید به یک سرماخوردگی شده اید این داروها می تواند علائم شما را کمتر کند و این هم یکی دیگر از اشتباهات رایج سرماخوردگی است. شواهدی وجود ندارد که ویتامین C و زینک بتوانند در برابر ویروس ها دفاع نشان بدهند.

بیشتر بخوانید: درمان آلرژی فصلی پاییز و راهکارهای رهایی از حساسیت

بیشتر بخوانید: بمب ویتامین C را بشناسید و بدون سرما خوردگی به استقبال پاییز بروید

آیا هوای سرد و خشک باعث سرماخوردگی می شود؟

خشکی هوا باعث سرماخوردگی نمی شود.

این تصور و از اشتباهات رایج سرماخوردگی است که خشکی هوا باعث مستعد شدن بدن برای سرما خوردگی می شود و میزان رطوبت هیچ نقشی در ابتلا به سرماخوردگی ندارد. گرچه رطوبت می تواند درد و رنج ناشی از گرفتگی گلو و سرفه های خشک را تسکین بدهد. در مورد هوای سرد نیز تصورات غلطی وجود دارد. برخلاف اسم سرما خوردگی که از سرما ریشه می گیرد، سرما هیچ نقشی در ایجاد بیماری ندارد. در حقیقت در مکان های گرم و سربسته امکان انتقال ویروس بسیار محتمل تر از مکان های باز و سرباز است. اگر در خانواده فردی مبتلا به ویروس شود بقیه اعضای خانواده نیز در معرض آن هستند.

بیشتر بخوانید: داروهای متداول سرماخوردگی و آنفولانزا که هرگز این بیماری ها را درمان نمی‌کنند!

آیا آنتی بیوتیک ها برای درمان سرما خوردگی هستند؟

خیر خیر خیر.

این یک اشتباهات رایج سرماخوردگی در میان افراد است که به محض دیدن علائم سرما خوردگی به مصرف آنتی بیوتیک می پردازند. سرما خوردگی ناشی از ویروس است در حالی که هدف آنتی بیوتیک ها کشتن باکتری های بیماری زاست.

در حالی که شخصی که سرما خورده هیچ باکتری بیماری زایی در بدنش وجود ندارد و شما با خوردن انتی بیوتیک فقط مقاومت بدنتان را پایین می آورید و احتمالا دوره درمان شما بلندتر خواهد شد و ناراحتی های ناشی از سرماخوردگی بیشتر.

بیشتر بخوانید: خواص دمنوش چای کوهی به عنوان درمان تضمینی سرماخوردگی

بیشتر بخوانید: خواص چای پونه کوهی در درمان سریع گلودرد ، آنفولانزا و عفونت سینوسی

آیا با زدن واکسن آنفولانزا دچار بیماری می شوم؟

خیر. این واکسن شما را بیمار نمی کند و فقط ممکن است حداکثر تا یک روز علائمی مانند سردرد خفیف را تجربه کنید و نه بیشتر از یک روز. واکسن های آنفولانزا تضمینی در برابر اینکه شما بیمار نشوید را ندارد چرا که ویروس های سرماخوردگی دائما در حال تغییر هستند و پادتن های این ویروس ها ممکن است در بدن شما ساخته نشده باشد.

واکسن آنفولانزا را به افرادی توصیه می کنیم که نباید بیمار شوند از جمله افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار و افراد با شرایط از پیش موجود مانند آسم، بیماری مزمن ریه، بیماری های قلبی، دیابت، و تضعیف سیستم ایمنی بدن.

بیشتر بخوانید: راه های جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا که ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی را شکست دهید!

آیا رژیم موثری برای درمان سرماخوردگی وجود دارد؟

حقیقت این است که هیچ بخور یا نخوری برای درمان سرما خوردگی وجود ندارد و باور اینکه مثلا شیر باعث افزایش آبریزش بینی می شود کاملا نادرست است.  تنها توصیه خوردنی در دوران سرماخوردگی نوشیدن مایعات فراوان برای جلوگیری از کم آبی بدن است و آنچه که شما می خورید تاثیری در طول عمر ویروس ندارد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های درمان طبیعی سرماخوردگی بدون قرص و دارو!

درمان خانگی سرفه

احتمالا همه شما راه‌هایی برای درمان سرفه در دست دارید و احتمالا موثر نیز واقع شده اند. حقیقت این است که محتوای همه شربت های ضد سرفه موجود در بازار عسل و آبلیمو است. پس با نوشیدن عسل و آبلیمو همراه کمی آب نسبتا داغ می توانید مخاط گلویتان را تسکین بدهید و نیازی به استفاده از شربت های شیمیایی ندارید. البته مصرف عسل را برای کودکان زیر یک سال به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم.

باید بگوییم که هیچ درمانی برای سرما خوردگی وجود ندارد

افراد بالغ در طول سال ممکن ۳ یا ۴ بار سرماخوردگی معمولی را تجربه کنند و این مقدار برای کودکان کمی بیشتر است. کودکان زیر ۲ سال ممکن است بیشتر از ۱۰ بار در سال سرفه و آبریزش بینی ناشی از ویروس سرما خوردگی داشته باشند. در این فصل از سال ممکن است اشتباهاتی ناخواسته از طرف فرد سرما خورده انجام بگیرد که موجب انتشار سریعتر و راحتتر ویروس بشود.

برای افراد معمولی سرما خوردگی یک مزاحمت چند روزه است و از بین می رود اما در افرادی که مبتلا به آسم و یا بیماری های ریوی هستند یک سرماخوردگی ساده می تواند منجر به خطرات جدی برای این بیماران بشود.

افراد بالغ در طول سال ممکن ۳ یا ۴ بار سرماخوردگی معمولی را تجربه کنند و این مقدار برای کودکان کمی بیشتر است. کودکان زیر ۲ سال ممکن است بیشتر از ۱۰ بار در سال سرفه و آبریزش بینی ناشی از ویروس سرما خوردگی داشته باشند. در این فصل از سال ممکن است اشتباهاتی ناخواسته از طرف فرد سرما خورده انجام بگیرد که موجب انتشار سریعتر و راحتتر ویروس بشود.

بیشتر بخوانید: چی بخوریم که سرما نخوریم ؟!

ماندن در محیط های بسته

یکی از علل سرماخوردگی در فصول سرد این است که افراد در مکان های سربسته مانند کلاس درس و اتوبوس و … بیشتر به سر می برند و وقت کمتری را در محیط های باز می گذرانند. افراد در فصل سرما ترجیح می دهند که به جای پیاده روی در یک پارک به سینما بروند. ویروس ها از طریق دست و یا از طریق سرفه و عطسه از راه هوا منتقل می شوند. اگر بودن در محیط های سربسته برایتان اجتناب ناپذیر است حتما دست هایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید. هم چنین برخی مطالعات نشان داده است که ویروس سرما خوردگی در محل های مرطوب زنده نمی ماند. بنابراین دستگاه های مرطوب کننده هوا مانند دستگاه بخور سرد نیز روش خوبی برای جلوگیری از سرما خوردگی است.

بیشتر بخوانید: مصرف داروی سرماخوردگی در بارداری : مطمئن یا نا مطمئن؟

زیاد لباس پوشیدن

خیلی از افراد تصور می کنند که هوای سرد موجب سرماخوردگی آنان شده است و به همین دلیل لباس زیادی می پوشند. این تصور کاملا نادرست است و از اشتباهات رایج سرماخوردگی است چرا که سرما خوردگی به علت ویروس است نه لرز کردن. پس اگر می خواهید در فصول سرد کمتر سرما بخورید لباس هایی را انتخاب کنید که گرم و راحت باشند و کمتر در برف و باران خیس بشوند تا با احساس راحتی با ان ها وقت بیشتری را در هوای تازه بیرون بگذرانید. زمانی که در محیط های سربسته رقابت ویروس ها برای منتشر شدن هر لحظه بیشتر می شود شما می توانید از هوای سالم محیط بیرون لذت ببرید. البته تذکر این نکته مهم است که بگوییم زمانی که بدن شما احساس سرما می کند، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف تر می شود و اگر در معرض ویروسی قرار بگیرید احتمال بیمار شدن شما بیشتر می شود.

سرفه و عطسه کردن اشتباه

عطسه و سرفه کردن بسیار عادی است اما اینکه چگونه عطسه کنیم بسیار مهم است. خیلی از افراد هنگام عطسه یا سرفه کردن دستشان را جلوی دهان و بینی شان می گیرند و همین امر موجب می شود تا ویروس پخش شود. به فرزندانتان و همه اطرافیانتان یاد بدهید که یکی از بهترین راه ها زمانی که دستمال یک بار مصرف در اطرافتان نیست این است که روی آرنج تان عطسه و یا سرفه کنید. این کار باعث می شود تا اگر شما به غذا و یا جایی دست زدید ویروسی در دستان شما نباشد تا منتشر شود. هم چنین کمتر به صورتتان دست بزنید تا ویروس ها نتوانند از طریق بینی و دهانتان وارد شوند.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه آقطی سیاه و شربت آقطی در درمان سریع سرماخوردگی 

فقط به ویتامین C اکتفا کردن

اشتباهات رایج سرماخوردگی ان است که خیلی ها وقتی سرما می خورند فقط از ویتامین سی استفاده می کنند. مثلا آب پرتقال می نوشند. اما تحقیقات نشان داده که ویتامین سی ممکن است فقط دوره سرما خوردگی شما را کوتاه تر کند البته هنگامی که در اوایل بیماری استفاده شود. قرص های مکیدنی ویتامین C و روی و برخی گیاهان دارویی مانند چای کوهی بسیار موثر در کاهش علائم هستند اما باید بدانید که فقط با یکبار خوردن آن ها علائم کاهش پیدا نمی کند بلکه باید چندین بار در روز مصرف شوند تا موثر باشند.

قرنطینه نشدن در خانه

بسیاری هستند که وقتی سرما می خورند به محل کار یا دانشگاه و مدرسه رفتنشان ادامه میدهند. اما باید بدانید که فردی که حتی نشانه های اولیه یک سرما خوردگی را دارد حاوی ویروس است و باید در خانه بماند. همچنین تمام لباس ها و حوله و لیف حمام، قاشق، رو بالشی و تمام وسایل شخصی او باید ایزوله و تمیز شوند. بقیه افراد خانه نیز باید مرتب دستهایشان رو بشویند. در صورت دیدن اولین علائم خود را قرنطینه کنید تا ویروس را پخش نکنید.

عدم دریافت مقادیر کافی ویتامین D

این ویتامین را در تابستان به مقدار کافی احتمالا دریافت خواهیم کرد اما در زمستان میزان کمی از ویتامین D جذب خواهد شد. مخصوصا در مناطقی که بیشتر فصول هوا ابری است باید افراد توجه بیشتری به میزان ویتامین D بدن شان داشته باشند. تحقیقات نشان داده که بزرگسالانی که در خانه های سالمندان به سر می برند به علت کمبود ویتامین D  بیشتر در معرض آنفلوآنزا قرار دارند. کمبود این ویتامین موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می شود. همچنین منجر به بیماری های مربوط به استخوان و حتی خطرات جدی مانند سرطان می شود. بنابراین اگر کمبود این ویتامین را دارید باید از مکمل تحت نظر پزشک استفاده کنید.

تمام داروهای مربوط به بیماری سرما خوردگی فقط برای بهبود علائم آن است و نه کوتاه کردن دوره های سرماخوردگی. پس بهتر است که با رعایت کردن برخی مسائل از جمله شستشوی مرتب دست ها به منظور عدم پخش میکروب ها و آلودگی و قرقره آب و نمک رقیق در مخاط بینی‌تان  گذراندن این دوره را برای خودتان آسانتر کنید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا