دانستنی‌های سلامتی

حقایقی در مورد ایدز و ویروس HIV که کمتر شنیده‌اید!

HIV ایدز

ویروس HIV بر سیستم ایمنی بدن انسان تاثیر می‌گذارد در نتیجه افراد مبتلا به این بیماری را در خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر مانند سل و هپاتیت قرار می‌دهد. بیش‌‌تر افراد از این که مبتلا به ایدز هستند نا آگاه­اند و بیماری در بدنشان حال پیشرفت و تقسیم است. اگر چه که درمان موثری برای HIV وجود ندارد اما درمان‌‌هایی وجود دارد که می‌‌تواند به کنترل بیماری و جلوگیری از گسترش آن کمک کند.

HIV بیش از ۳۶٫۷ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به HIV در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های کشنده دیگر قرار می‌گیرند. ویروس نقص ایمنی بدن (HIV)، سیستم ایمنی بدن را با کشتن گلبول های سفید خون (WBCs) که شما را در برابر بیماری محافظت می‌‌کند، به خطر می‌‌اندازد. در حالی که ما می‌دانیم که ایدز کشنده است و تا کنون درمان موثری در پیش نداشته است، برخی از حقایق مربوط به HIV وجود دارد که ممکن است شما آن را نشناسید و ما در نت‌نوشت برای شما آن‌ها را مطرح می کنیم.

۴+

ویروس HIV بر سیستم ایمنی بدن انسان تاثیر می‌گذارد در نتیجه افراد مبتلا به این بیماری را در خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر مانند سل و هپاتیت قرار می‌دهد. بیش‌‌تر  افراد  از این که مبتلا  به  ایدز  هستند نا آگاه­اند و بیماری در بدنشان حال پیشرفت و تقسیم است. اگر چه که درمان موثری برای HIV وجود ندارد اما درمان‌‌هایی وجود دارد که می‌‌تواند به کنترل بیماری و جلوگیری از گسترش آن کمک کند.

HIV بیش از  ۳۶٫۷  میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به HIV در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های کشنده دیگر قرار می‌گیرند. ویروس نقص ایمنی بدن (HIV)، سیستم ایمنی بدن را با کشتن گلبول های سفید خون (WBCs)  که شما را در برابر بیماری محافظت می‌‌کند، به خطر می‌‌اندازد. در حالی که ما می‌دانیم که ایدز کشنده است و تا کنون درمان موثری در پیش نداشته است، برخی از حقایق مربوط به HIV وجود دارد که ممکن است شما آن را نشناسید و ما در نت‌نوشت برای شما آن‌ها را مطرح می کنیم.

همه افراد مبتلا به HIV نمی ‌دانند که مبتلا هستند

تحقیقات نشان داده است که تنها ۶۰% از افراد مبتلا به ویروس HIV  آگاه هستند که به این ویروس آلوده شده‌اند. علائم HIV سریعاً ظاهر نمی‌شوند. بروز علائم HIV به شرایط  بستگی دارد چون علائم برای چند سال مدام ظاهر و نا‌‌پدید می‌شوند.  بعضی وقت­ها برای ماه‌ ها و شاید سال‌ها هیچ علائمی ظاهر نمی گردد. تا بیماری پیشرفت کند و به ایدز تبدیل شود. که جدی‌ترین و آخرین مرحله بیماری است. ویروس HIV را می­ توان با  تست ELISA ، تست بزاق دهان، آزمایش خون و تست وسترن بلات تشخیص داد.

همه افراد مبتلا به HIV مبتلا به ایدز نیستند

HIV

یکی از رایج‌ترین تصورات غلط درباره HIV این است که اغلب آن  را مترادف ایدز می‌دانند. با این حال ایدز مرحله نهایی عفونت است. همچنین برخی افراد ممکن است ایدز را سریع ‌تر از دیگران دریافت کنند. همچنین سطح مرگ و میر ممکن است در  افراد متفاوت باشد. به طور متوسط برای افرادی که به HIV مبتلا می ­شوند،حدود ۱۰ سال طول می‌‌کشد تا علائم کاملاً بروز کند. اگر فردی ۲۵ سال در معرض ایدز قرار  گیرد  و دوره درمان خوبی را طی کند،  احتمال دارد که او تا  ۶۵ سالگی زنده بماند.

 HIV با راه­ های مختلف گسترش می یابد

بیشتر مردم بر این باورند که HIV با داشتن یک رابطه غیر محافظت شده با یک فرد آلوده گسترش می­‌یابد. در حالی که مایع منی و واژن می‌‌توانند مسئول انتشار HIV باشد اما  این روش  تنها روش نیست.  یک زن باردار مبتلا به HIV می‌تواند این ویروس را به نوزاد  خود منتقل کند. تغذیه با شیر مادر هم می‌‌تواند باعث گسترش ویروس شود. راه­ های دیگری همچون انتقال از  سرنگ فرد آلوده، خالکوبی با سوزن های غیر استریلیزه و انتقال خون، می ‌توانند باعث انقال HIV شوند.

در واقع، خطر ابتلا به HIV با انتقال خون بیشتر است.  با این وجود دیگر گونه های تماس فیزیکی با فرد آلوده مانند بوسیدن، در آغوش گرفتن و یا زندگی با کسی که مبتلا به HIV  است ویروس را گسترش نمی ‌دهد. اشک، مدفوع، عرق و ادرار نیز قادر به انتقال این  ویروس نیستند.

درمان موثری برای  HIV وجود ندارد

HIV

از قدیم رسانه ­ها “درمان­های جدید برای HIV ” را  تیتر می­‌کردند اما این گزارش­ ها دور از حقیقت است. تا این زمان هیچ درمان مؤثر برای HIV وجود ندارد. بهترین درمان برای  HIV تا کنون درمان ART یا درمان ضد رترو ویروسی بوده است.  با کاهش ضخامت سلول های آسیب دیده و تقویت سیستم ایمنی ART می‌تواند طول عمر و بهبود کیفیت زندگی بیماران HIV را افزایش داد. با این حال ART نمی تواند HIV را درمان کند تنها می‌‌تواند به بیمار کمک کند و مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش دهد.

درمان HIV می تواند خطر گسترش ویروس را کاهش دهد

اگر فرد مبتلا به ویروس HIV تحت درمان ضد رترو ویروسی  (ART)  قرار گیرد، خطر ابتلا به  ویروس برای دیگران کم می­ شود. با کاهش تعداد ویروسHIV  در بدن،ART هم­چنین می ­تواند خطر انتقال را کاهش دهد. درواقع خطر انتقال ویروس به یک شریک جنسی می ­تواند تا ۹۵٪ کاهش یابد البته  در صورتی که فرد مبتلا، تحت نظر ART باشد.

 HIV خطر ابتلا به بیماری سل را افزایش می دهد

HIV

از آنجایی که HIV سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‌‌دهد فرد آلوده به یک بیماری از جمله بیماری سل مبتلا می ماند. به نظر می ­رسد که عفونت فرصت طلبانه سل (اTB) کسانی را  که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند تحت تاثیر قرار می ‌دهد. در نتیجه افراد مبتلا به HIV مثبت را در معرض خطر ابتلا به سل قرار می ‌گیرند. درحقیقت در میان افرادی که مبتلا به HIV هستند علت مرگ و میر بالا، سل است. علاوه بر این زمانی که یک فرد مبتلا به HIV مبتلا به TB می ­شود می ­تواند سبب کند شدن بیماری HIV شود. دیگر عفونت‌ های فرصت طلبانه که مبتلایان به بیماری ایدز را تهدید می کند: هپاتیت B،هپاتیت C، بیماری کلیوی و  STD های مختلف هستند.

 HIV ممکن است به یک ویروس ضعیف تبدیل شود

یکی از بزرگترین نگرانی ­ها در رابطه با ویروس‌ها این است که با گذشت زمان می­ توانند قوی‌تر شوند. با این حال در HIV به نظر می‌رسد که مخالف آن اتفاق بیفتد. درواقع ویروس جهش هایی را جذب می‌ کند که باعث می‌‌شوند ویروس کم­تر بد خیم شود. مطالعه ای که بر روی ویروس­ های HIV از بوتسوانا و آفریقای جنوبی از ابتدای شروع ابتلا به بیماری HIV نمونه برداری کردند نشان می دهد که جهش­ هایی که توسط این ویروس برداشت شده­ اند میزان ضریب آن را در بدن انسان کاهش داده­ اند. این مطالعه برای بهبود روش درمان موثر است.

 HIV می ­تواند مرگبار باشد

برای جلوگیری از دستیابی به ویروس احتیاط­ های خاصی وجود دارد که می ­ توانید انجام دهید. استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی گرفتن مکرر، بررسی­ های مربوط به STD ها و اطمینان از این که سوزن­های استریل برای انتقال خون مورد استفاده قرار می­ گیرند.  بعضی از اقداماتی هستند که شما می­‌توانید برای حفظ امنیت خود و کاهش خطر ابتلا به HIV انجام دهید.

مهسا دهنوی

 منبع : https://www.curejoy.com/content/facts-about-hiv

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا