دانستنی‌های سلامتی

خواص خار مریم برای پاکسازی کبد شگفت آور است!

خواص خار مریم برای پاکسازی کبد

خواص خار مریم برای کبد و کلیه ها بسیار زیاد است. خارمریم یک درمان گیاهی بدون عوارض جانبی است که کبد و کلیه ها را مثل روز اول تولد پاک و سالم می سازد. این هدیه طبیعت را چه گونه و به چه اندازه مصرف کنیم؟

بدن انسان به شکل بی نظیری مجهز به سیستم دفع مواد زائد و سمی است. کلیه ها و کبد از جمله ارگان هایی هستند که بیشتر سم های دریافتی از آلودگی های هوا و غذا و آب را در خود ذخیره می کند تا به موقع آن ها را از بدن خارج کند. برای داشتن یک کبد سالم خوب است هر از گاهی با پاک‌سازی کبد به این ارگان مهم کمک کنیم تا بهتر بتواند سموم بدن را دفع کند. نت نوشت امروز به خواص خار مریم برای پاک‌سازی کبد و کلیه ها و نحوه استفاده از این گیاه اختصاص دارد.

با این هدیه طبیعت، خار مریم کلیه و کبد را از نو بسازید

خارمریم چیست؟

پاک‌سازی کبد و کلیه با خارمریم

خارمریم Milk Thistle گیاهی با گل های زیبای ارغوانی است که در آسیا، اروپا، شمال آفریقا و جنوب روسیه رشد می کند و گیاه بومی آمریکای شمالی و جنوبی است. تقریبا همه اجزا گیاه بدون هیچ عارضه سمی قابل استفاده است.

این گیاه که در طب سنتی قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارد توسط زنان اروپایی برای افزایش شیر مورد مصرف قرار می گرفت. از این گیاه برای پاک‌سازی کبد و سم زدایی کلیه ها، کبد، مجاری ادرار و طحال استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده خار مریم

خارمریم از دو نوع ماده موثر تشکیل شده است. فلاوونولیگنان Flavonolignans  که ۴ – ۶ درصد گیاه را تشکیل می دهد و از چند ماده به نام گروه سیلیمارین Silymarin تشکیل شده است که شامل سیلایبین Silybin، ایزوسیلایبین Isosilybin و سیلای دیانین Silydianin و سیلیکریستین Silychristin است.

آپیگنین Apigenin، سیلیبونول Silybonol، تکسیفولین Taxifolin، فیستوس ترولز Phystosterols، پروتئین و روغن های چرب از دیگر مواد موجود در خارمریم است که دسته اخیر ۲۰ تا ۳۰ درصد گیاه را تشکیل می دهد.

سیلیبین بیشترین ماده موثره خارمریم است که بیشتر خواص خار مریم از حضور آن به وجود می آید. این گیاه همچنین حاوی فلاوونوئید شامل کوئرستین Quercetin و کمفورول Camphorol و روغن هایی مثل لینولئیک اسید، اولئیک اسید، بتائین، ویتامین C ویتامین E و ویتامین K است.

خواص خار مریم برای پاک‌سازی کبد و کلیه ها

تاثیر اصلی خار مریم بر روی سلول های هپاتوسیت Hepatocytesکبد است به طوری که مانع از تجمع مواد سمی در کبد و پاک‌سازی کبد می شود. این گیاه همچنین باعث بازسازی سلول های هپاتوسیت کبد می شود.

یکی دیگر از خواص خار مریم خاصیت ضد التهابی و جلوگیری از تشکیل کیست در کبد است. خارمریم از صدمه دیدن سلول های کبدی جلوگیری می کند و مانع از تشکیل سرطان کولون یا روده بزرگ می شود.

علاوه بر خواص خار مریم و تاثیرات مفید این گیاه بر روی پاک‌سازی کبد ، خار مریم کمک می کند:

 • با کاهش التهابات؛  کلسترول بد خون پایین بیاید.
 • خون تمیز و شفاف شده مانع از صدمه دیدن رگ های خونی می شود.
 • کلسترول خوب خون و تری گلیسیرید افزایش پیدا  کند.
 • کلیه ها را سالم نگه می دارد.
 • در صورتی که شخص از داروهایی مثل استامینوفن، سیسپلاتین و اقلام مشابه که به کبد آسیب و آنزیم های کبدی را به هم می زند استفاده می کند، خارمریم تاثیرات مخرب این داروها را از بین می برد.
 • باعث باز سازی سلول های کبد و کلیه ها می شود.
 • در بیماران دیابتی قندخون را کنترل می کند.
 • در مردان مانع از بروز بیماری پروستات و در صورت ابتلا باعث کنترل بیماری می شود و از بدتر شدن آن جلوگیری می کند. تحقیقات نشان داده استفاده خارمریم در مردان سرطان پروستات را از بین می برد.

خواص خار مریم

خار مریم داروی ضد سرطان

از دیگر خواص خار مریم خاصیت ضد سرطانی آن است. در صورتی که فرد شیمی درمانی می کند با استفاده از این گیاه صدمات ناشی از شیمی درمانی به حداقل می رسد.

در افراد مبتلا به سرطان کبد استفاده از خار مریم به بیمار کمک می کند تا با تقویت سیستم ایمنی در برابر توکسین ها Toxins، پاتوژن ها Pathogens، و کوپفر Kupffer وارده به کبد از بدن محافظت کند.

نحوه استفاده از مکمل های دارویی خار مریم

می توان از خود گیاه اصلی یا فرآورده های آن به صورت کپسول یا قرص استفاده کرد. ولی از آن جا که مواد موجود در خار مریم معمولا در آب حل نمی شود استفاده از دم کرده آن به صورت چای پیشنهاد نمی شود.

بهترین روش استفاده از خار مریم دانه های آن است که باید آسیاب شده به غذا اضافه شود. گاهی هم خار مریم را در ترکیب با گیاهان دیگری مثل قاصدک مورد استفاده قرار می دهند.

استفاده از روغن این گیاه بهترین شکل استفاده از خواص خار مریم است تا کلیه آنتی اکسیدان ها، ویتامین E و اسیدهای چرب موجود در گیاه فعال شود.

میزان مصرف خار مریم

به دلیل غیر سمی بودن این گیاه هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد. فرآورده های آن را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد. ولی بهترین روش استفاده از خواص این گیاه سه بار در روز و هر بار ۲۰۰ میلی گرم است. به منظور رعایت دریافت این میزان دارو سعی کنید یا فقط از قرص یا فقط از روغن استفاده کنید.

عوارض جانبی خار مریم

خوشبختانه این گیاه عوارض جانبی ندارد. ولی اگر داروی خاصی برای بیماری خاصی استفاده می کنید برای بیشترین خواص خار مریم برای پاکسازی کبد و کلیه های سالم آن را دو ساعت قبل از داروی دیگران تان مصرف کنید.

 

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. حسینی

  ۱۵ آبان ۱۳۹۶ at ۱۰:۴۰

  0

  بابا این که همان کنگر خودمون هست

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا