1398-02-30
دانستنی‌های سلامتی

این خانواده ایتالیایی درد را احساس نمی‌کنند! مارسیلی ها و جهش ژنی از نوع بی دردی!

این خانواده ایتالیایی درد را احساس نمی‌کنند! مارسیلی ها و جهش ژنی از نوع بی دردی!

آیا تا به حال انگشت شما به طور ناگهانی ضربه خورده که باخود بگویید ، “کاش من درد را احساس نمیکردم؟” خوب، مراقب باشید چون ممکن است خود را -مانند فیلم جمعه عجیب (که افراد در قالب بدن دیگری می روند)- عضوی از خانواده مارسیلی (Marsili) ببینید ، و دقیقا بعد از آن شما متوجه خواهید شد، که احساس درد می تواند چه نعمتی باشد.

آیا تا به حال انگشت شما به طور ناگهانی ضربه خورده که با خود بگویید: “کاش من درد را احساس نمیکردم؟” خوب، مراقب باشید چون ممکن است خود را -مانند فیلم جمعه عجیب (که افراد در قالب بدن دیگری می روند)- عضوی از خانواده مارسیلی (Marsili) ببینید، و دقیقا بعد از آن شما متوجه خواهید شد، که احساس درد می تواند چه نعمتی باشد!

خانواده مارسیلی

خانواده مارسیلی

نابرده رنج گنج میسر نمی شود!

لتیسیا مارسیلی (Letizia Marsili) یکبار که مشغول اسکی بود شانه اش شکست، اما متوجه نشد تا اینکه روز بعد انگشتانش شروع به مور مور کردن کردند. در یک زمان دیگر، آرنج او هنگام بازی تنیس می‌شکند بدون اینکه او متوجه آن شود. او تنها نیست، یکی از پسرانش هم وقتی که بافت مچ پایش به شدت آسیب دیده بوده در حال فوتبال بازی کردن بوده، و یک بار دیگر هم بعد از شکستن آرنجش، نه مایل دوچرخه سواری می کند. خواهر او هم از ناحیه دهان این مشکل را دارد زیرا او غذای داغ داغ را می خورد و تشخیص نمی دهد که غذایش خیلی گرم است. مادرش هم نگران است که او از روی غفلت دهان خود را می سوزاند.

این خانواده نام این مسئله را “سندرم مارسیلی” نامیده اند! پس از چندین سال مطالعه، محققان قادر به شناسایی یک دلیل ژنتیکی برای بیماری آنها شده اند و ممکن است در آینده این یک استراتژی برای مدیریت درد باشد.

سمت روشن درد

چیزهای بسیاری در پاسخ به راز نهفته در ژن این خانواده وجود دارد. هنگامی که محققان خانواده مارسیلی را مورد آزمایش قرار می دهند، دانشمندان یک “جهش پایدار” در ژن آنها به نام ZFHX2 پیدا می کنند. سپس تعدادی از موشها را با همان “جهش” پرورش می دهند و به این پی می برند که این جوندگان همان عدم حسی که در بسیاری از موارد در خانواده مارسیلی مشاهده شده بود، را دارند. این یک مورد خاص است زیرا انواع دیگری از عدم حساسیت مادرزادی به درد در موش ها مشاهده شد و به وجود آمد. و اینکه این اولین بار است که محققان این جنبه خاص را شبیه سازی می کنند.

در حال حاضر، این به این معنا نیست که پزشکان می توانند ژن های شما را به گونه ایی مرتب سازند تا احساس درد نداشته باشید. اما کشف این مکانیزم می تواند یک مزیت عمده در زمینه پزشکی باشد. دکتر Abdella Habib در گفتگویی با روزنامه ایندیپندت می گوید: یافته های آنها می تواند راه های جدید درمان را باز کند. ما امیدواریم که یافته های ما و پروژه های تحقیقاتی بعدی کمکی برای یافتن درمان های بهتر، برای میلیون ها نفر در سراسر جهان باشد که از درد های مزمن رنج می برند و داروهای موجود دردی از آنها دعوا نمی کند.

منبع

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا