1398-03-03
زندگی و سلامت

خطرات مشروبات الکلی بر روی مغز افراد جوان باور نکردنی و غیر قابل جبران است!

خطرات مشروبات الکلی

همه می دانند که نوشیدن الکل برای سلامتی به خصوص عملکرد مغز بسیار مضر است. دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که نحوه نوشیدن الکل نیز در ایجاد تغییرات عملکرد مغز موثر است. نوشیدن بیش از حد الکل و همچنین نوشیدن به صورت منظم هشدارهای بسیاری را برای سلامتی مغز می دهد.

خطرات مشروبات الکلی بر روی همه انسان ها بر کسی پوشیده نیست. مشروبات الکلی تغییرات قابل توجهی در فعالیت مغز به ویژه در جوانان به وجود می آورند. در حال حاضر برای نخستین مرتبه محققان تغییرات فاحشی را در مغز دانش آموزان غیر الکلی و افرادی که به طور منظم از الکل استفاده می کنند، پیدا کرده اند که نشان می دهد نوشیدن بیش از حد الکل به طور منظم تغییرات غیر قابل باوری بر روی مغز انسان ایجاد می کند که هشدار بزرگی برای سلامتی انسان محسوب می شود.

میزان وسیعی از مشکلات برای سلامتی از جمله فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان های خاص و همچنین بیماری های کبد از نوشیدن الکل در دراز مدت به وجود می آید. علاوه بر این پیامد های منفی و خطرات مشروبات الکلی، خطرات آسیب های اخلاقی ناخواسته مانند رفتارهای مخاطره آمیز و خشونت هم به همراه خواهد داشت.

الکل و تخریب مغز

خطرات مشروبات الکلی

مطالعات در این زمینه نشان داده است  افرادی که نوشیدنی های الکلی را به میزان قابل ملاحظه ای مصرف می کنند در معرض خطرات جدی تری هستند. مشکلاتی همچون عملکرد حافظه و عملکرد اجرایی مغز از نوشیدن مکرر مشروبات الکلی حاصل می شود.

با این که مضرات نوشیدن الکل بر هیچ کس پنهان نیست،  اما محققان نتوانسته اند تا کنون ثابت کنند که ایجاد تغییرات کمّی در مصرف الکل بر روی مغز به خصوص حالت استراحت مغزی خطراتی جبران ناپذیر را ایجاد می کند.

زمان استراحت مغز و خطر الکل

محققان دانشگاه مینو در پرتغال آزمایشاتی در زمینه تخریب حاصل از الکل در زمان استراحت مغزی انجام داده اند.

مصرف نوشابه های الکلی در مغز افراد بزرگسال که در حال انجام وظایف مختلف کاری بودند و همچنین  مغز آن ها در فرآیند های شناختی مانند توجه و استفاده از حافظه به سر می برد، اختلالاتی ایجاد کرد.

با این حال به سختی می توان از مطالعات به این نتیجه دست یافت که مغز افرادی که نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند در زمان استراحت مغزی یا زمانی که بر روی هیچ مسئله ای تمرکز ندارند با اختلال مواجه می شود. ولی نتایج آزمایشات نشان می دهد که تفاوت این افراد با افراد عادی در این است که افرادی که نوشیدنی الکلی مصرف می کنند  زمانی که مغزشان در حالت استراحت است، نمی توانند روی هیچ مسئله ای تمرکز داشته باشند.

افزایش یک فعالیت بسیار خطرناک

خطرات مشروبات الکلی

طبق تحقیق پژوهشگران ۸۰ دانشجوی سال اول مقطع کارشناسی از یک دانشگاه واقع در اسپانیا مورد آزمایش قرار گرفتند.

شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند : گروه نخست افرادی بودند که خیلی به ندرت از نوشیدنی های الکلی مصرف می کردند. گروه دوم افرادی بودند که در ماه حداقل یک مرتبه نوشیدنی الکلی مصرف می کردند و هیچ کدام از مضرات الکل را در نظر نمی گرفتند.

با وصل کردن الکترود ها به مغز شرکت کنندگان مصرف کننده الکل و ثبت فعالیت های الکتریکی مغز آن ها به این نتایج دست یافتند که تفاوت های بسیاری در افزایش نوسانات بتا و تتا در لوب زمانی معین به ویژه parahippocampal و fusiform gyri  و occipital cortex به وجود آمده است.

نتیجه حاصل شده این بود : گریش پاراه آیپکامپال که در برنامه نویسی و بازیابی خاطرات نقش به سزایی دارد همچنین گویروس که تا به امروز مسئولیت مهمی برای آن یافته نشده است اما به نظر می رسد که در شناخت به انسان کمک می کند. همچنین قشر اگزاتیکال که در پردازش اطلاعات بصری در ارتباط است. این واحد ها در مغز افرادی که به صورت مزمن الکل مصرف می کردند فعالیت زیادی داشتند.

این افزایش فعالیت نشانه خوبی نیست بلکه دقیقا برعکس، فعالیت زیاد در این مناطق نشان دهنده این است که آسیب های اولیه مغزی ناشی از الکل در حال شکل گیری است که سبب کاهش توانایی در پاسخ دادن به محرک های خارجی می شود و ممکن است مانع پردازش اطلاعات شود.

در ضمن می توان گفت که مغز افراد جوان در حال رشد با این روند آسیب های بسیار بیشتر و خطرناک تری از الکل خواهند دید که ممکن است با تاخیر در فرآیند های عصبی همراه باشد.

به این ترتیب مطالعات نشان می دهد که مرور زمان در مصرف بیش از حد الکل تاثیرات مخربی بر روی مغز به خصوص مغز جوانان دارد. به نحوی که این تغییرات در طولانی مدت زمان  سبب عدم پیشرفت های مغزی خواهد شد.

تخریب های مغزی در مغز افرادی که به صورت مزمن و مستمر از الکل مصرف می کنند به طور علمی ثابت و نشان داده شده است که هشدارهای سلامتی را برای افراد مختلف به خصوص جوانان در بر دارد.

 

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا