دانستنی‌های سلامتی

به این دلایل بسیار حیاتی نوزاد را پیش خودتان بخوابانید!

خوابیدن نوزاد کنار مادر

نوزادان کمتر از یک سال را حتما کنار خود بخوابانید. مادرانی که پس از تولد نوزاد تخت جداگانه ای برای خواب نوزاد تهیه می بینند و آن ها را دور از خود می خوابانند کاملا اشتباه می کنند. جدا کردن محل خواب نوزاد قبل از یک سالگی نتایج منفی در بردارد. و مشکلاتی در شرایط خواب نوزاد ایجاد می کند.

۲+

نوزادان کمتر از یک سال را حتما کنار خود بخوابانید چرا که خوابیدن نوزاد کنار مادر اجباری است. مادرانی که پس از تولد نوزاد تخت جداگانه ای برای خواب نوزاد تهیه می بینند و آن ها را دور از خود می خوابانند کاملا اشتباه می کنند. جدا کردن محل خواب نوزاد قبل از یک سالگی نتایج منفی در بردارد. و مشکلاتی در شرایط خواب نوزاد ایجاد می کند.

بسیاری از مادران نیز تلاش می کنند زمانی که کودک به خواب رفت، او را از خود جدا کرده و در تخت دیگری بخوابانند. این کار نیز کاملا اشتباه است.

این بار در نت نوشت با عواقب جدا خواباندن نوزادان قبل از یک سالگی و علت اجبار خوابیدن نوزاد کنار مادر آشنا می شویم.

خطر  SIDS

خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان یا SIDS برای نوزادانی که به یک سمت می خوابند دو برابر دیگر نوزادان است.

نوزاد را هرگز به یک سمت نخوابانید. چرا که طریقه صحیح خوابیدن نوزاد به پشت خوابیدن است. نوزادی که به یک پهلو می خوابد به راحتی به روی معده خود فشار وارد می کند و مشکلات بسیاری را ایجاد خواهد کرد. این سندرم بین سنین ۱ الی ۴ ماه بسیار بیشتر است. اما زمانی که نوزاد به سن ۶ ماهگی رسید خطر سندرم SIDS کاهش می یابد. این یک دلیل مهم برای خوابیدن نوزاد کنار مادر است.

پدیده Harlequin یا تغییر رنگ چهره

زمانی که نوزاد کنار شما بخوابد به راحتی می توانید حالت خواب او را تحت کنترل خود بگیرید. این دلیل دیگری برای خوابیدن نوزاد کنار مادر است.

نوزادانی که روی یک سمت صورت خود می خوابند رنگ آن قسمت صورت دستخوش تغییراتی می شود که در اصطلاح Harlequin می نامند.

در حالت Harlequin نوزاد به قرمزی یا صورتی رنگ شدن یک سمت صورت دچار می شود. درحالی که سمت دیگر صورت کاملا عادی باقی می ماند. و این حالت به دلیل تجمع گلبول های قرمز در یک سمت صورت رخ می دهد.

مراقب عضلات گردن باشید

نوزادانی که که به پهلو خوابانده می شوند و در وضعیتی نا هنجار به خواب می روند دچار چرخش غیر طبیعی سر می شوند. این چرخش به علت کوتاه شدن عضلات گردن در سمت چپ سر اتفاق می افتد.

در قاعده گردن عضله ای با نام سونتانولیدوماستوئید (sternocleidomastoid) وجود دارد که در اثر خوابیدن مکرر به یک سمت کمی کوتاه خواهد شد. از آن جایی که عضلات گردن نوزادان در حال رشد می باشد، بسیار راحت تحت تاثیر تغییرات فیزیکی قرار می گیرند، با کج خوابیدن به راحتی تغییر پیدا کرده و کوتاه می شوند.

از جمجمه در حال رشد محافظت کنید

baby

همان طور که می دانید سر نوزاد تا مدتی پس از تولد به تکامل خود ادامه می دهد. سر نوزاد از تعدادی استخوان های نرم تشکیل شده که تا مدتی با بافت های مختلف به یکدیگر متصل هستند. این روند تا چند ماهی به طول می انجامد، تا به خوبی جمجمه محکم شود و به خصوص بخش ملاج کاملا بسته شود و سر شکل طبیعی و محکمی به خود بگیرد.

نوزادانی که به درستی نمی خوابند و روی پهلو مدت زمان زیادی می خوابند در تغییر شکل اصلی جمجمه اشان تغییراتی رخ می دهد و باعث می گردد تا جمجمه در شکل متناسبی رشد نکند.

نوزاد را درست بخوابانید

راه های بسیاری وجود دارد که به نوزادان در صحیح خوابیدن کمک کنیم.

یکی از راه کارهایی که کمک می کند نوزاد به طریقه صحیحی بخوابد و مشکلاتی در شکل ظاهری اندام ها به خصوص جمجمه رخ ندهد این است که نوزاد را همیشه به پشت بخوابانید و در کنارش باشید تا جابه جا نشود.

سعی کنید در اطراف نوزاد بالشت های متعدد قرار ندهید چرا که احتمال ابتلا به SIDS افزایش پیدا می کند.

موقعیت های خواب خطرناک را پیدا کنید. موقعیت هایی که ممکن است نوزاد دچار خفگی شود را شناسایی کرده و از آن ها اجتناب کنید.

سر نوزاد خود را در حالی قرار دهید که متمایل به سمت خودتان باشد. و اگر تمایل به حرکت دارند به همان سمت آهسته حرکتش دهید. این به شما کمک می کند تا از وقوع flathead ها جلوگیری کنید.

تا ۶ ماهگی کودک کنترل بیشتری بر عضلات خود دارد. و راحت تر می تواند روی شکم خود غلت بخورد. با این حال شما سعی کنید اگر تمایل خوابیدن به سمت خاصی را دارد کمکش کنید.

با تمامی این نکات می توان نتیجه گرفت که نوزاد را حتما می بایست کنار تخت خود بخوابانید تا بر روی حرکات سر و گردن و دیگر اعضا او احاطه و مدیریت کامل داشته باشید. پس از ۶ ماهگی تسلط نوزاد بر روی عضلات و حرکاتش بیشتر می شود و هنگام خواب خطرات کمتری او را تهدید می کند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا