دانستنی‌های سلامتی

خواص آبغوره: بیماری‌ها در جنگ با آبغوره محکوم به شکست اند

خواص آبغوره
۱+

خواص آبغوره بسیار زیاد است. یکی از داروهای گیاهی و چاشنی‌های خوشمزه آبغوره است که خواص تغذیه‌ای فراوانی دارد. به دلیل جالب بودن مقاله و ذکر نام ایران به عنوان کشور کاشف و تولید کننده آبغوره در نت نوشت امروز عین مطلب نویسنده به صورت ترجمه در اختیارتان بگذاریم.

خواص آبغوره (آب ترش مزه انگور)

شاید شما هم وقتی بشنوید از انگور ترش و نرسیده، آبی به دست می‌آید که ترش مزه است چهره تان با حس طعمش در هم می‌رود. ولی خواص آبغوره آنقدر زیاد است که حیف است از دستش بدهید. خاصیت آنتی اکسیدانی و کاهش فشار خون فقط دو تا از خواص آن است.

موقعش است خود را آماده کنید تا از طعم ترش مزه این میوه استفاده کنید. به همین دلیل عینا از واژه آب انگور ترش استفاده شده است که منظور همان آبغوره خودمان است.

انگورها هر چه رسیده تر باشند، شیرین تر هستند و بسته به نوع انگور طعم شیرینی آن‌ها متفاوت است. در واقع همه انگورها شیرین هستند. ولی انگور ترش، انگوری نرسیده است که چند هفته قبل از رسیدن کامل آن را از شاخه می‌چینند و به عنوان میوه می‌فروشند یا برای گرفتن آب از آن استفاده می‌کنند.

شاید تا به حال در مورد آب انگور نرسیده چیزی نشنیده اید، ولی احتمالا از برخی فرآورده‌های آن به نام Verjuice استفاده کرده اید. این نوع آب ترش میوه نرسیده انگور امروزه ذهن بسیاری از سرآشپزان دنیا را به خود مشغول کرده و حتی راه خود را به ساندویچ فروشی هم باز کرده است.

در ایران، استفاده از انگور نرسیده و آب آن سنتی طولانی دارد. ایرانیان به انگور نرسیده غوره ghooreh می‌گویند که معمولا آب آن را هم می‌گیرند و برای غذا یا ترشی استفاده می‌کنند. مزه ترش آب انگور نرسیده به حدی است که با خوردنش چهره تان درهم می‌رود.

به همین دلیل در ایران فصلش که برسد انگور نرسیده را یا له کرده و آب آن را می‌گیرند یا روی زمین گذاشته خشک می‌کنند تا در فصل‌های بعد بتوانند از آن استفاده کنند. در ایران انواع زیادی از ترشی‌ها با آب انگور نرسیده تهیه می‌شود.

انگور نرسیده ترش نسبت به انگور رسیده شیرین چند خاصیت درمانی دارد. آن چه در مقاله می‌آید دلیل کافی به شما می‌دهد تا وقتی هنوز انگورها سبز و نرسیده و ترش هستند حتما از آن‌ها استفاده کنید.

قدرت بیشتر در جنگ با تومورها با خواص آبغوره

فیتوسترئول‌ها که خاصیت ضد تومورهای سرطانی دارند بهترینش را در انگور نرسیده سبز پیدا می‌شود

فیتوسترئول‌ها که خاصیت ضد تومورهای سرطانی دارند بهترینش را در انگور نرسیده سبز پیدا می‌شود

طی یک تحقیق بررسی شده است که استروئل بعضی از گیاهان به نام فیتواسترول Phytosterols در انگور نرسیده یعنی انگوری که هنوز ترش است بیشتر است. در این آزمایش مشخص شد سطح فیتواسترول‌ها با رسیدن انگور به دلیل تغییر رنگ کاهش پیدا می‌کند. فیتوسترئول‌ها که خاصیت ضد تومورهای سرطانی دارند بهترینش را در انگور نرسیده سبز پیدا می‌کنید.

شمارش معکوس برای کاهش کلسترول و تصلب شرائین

طی مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ بر روی حیوانات موش هایی که همراه با غذای بسیار چرب به آن‌ها آب انگور ترش نرسیده داده می‌شد حتی آن هایی که به صورت ژنتیکی مشکل حل کردن مولکول چربی داشتند، رسوبات کلسیمی و چربی در دیواره‌های رگ هایشان کمتر شده بود. آزمایشات طولانی مدت نشان داد که آب انگور ترش از افزایش ضایعات شریانی جلوگیری می‌کند.

تبدیل چربی بد به چربی خوب از خواص آبغوره

طی آزمایشی روی افراد سالم ۲۰ تا ۳۰ ساله بدون چربی خون و افراد مبتلا به چربی خون ۳۰ تا ۶۰ ساله معلوم شد گروه دوم که از آب انگور ترش استفاده می‌کردند چربی خونشان بسیار کمتر شده بود.

در این آزمایش طی یک ماه هر روز دو بار و هر بار ۱۰۰میلیگرم آب انگور ترش به افراد شرکت کننده در آزمایش داده شد. در گروه سالم یعنی ۲۰ تا ۳۰ ساله سطح کسترول بد از بین رفته و به کلسترول خوب تبدیل شده بود. در افراد مبتلا به تری گلیسیرید و کلسترول، چربی‌های بد به میزان چشمگیری کاهش یافته بود.

سرشار از آنتی اکسیدان

آب انگور نرسیده یا آبغوره میزان زیادی آنتی اکسیدان یعنی قوی ترین ماده برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد دارد. رادیکال‌های آزاد هم که همیشه منجر به بروز سرطان می‌شود. یک گروه از محققان با بررسی آنتی اکسیدان و فنولیک Phenolic موجود در آب انگور به این نتیجه رسیدند که آب انگور ترش راهی کم هزینه و طبیعی برای دریافت آنتی اکسیدان در رژیم غذایی می‌دانند.

کاهش فشار خون از خواص آبغوره

با بررسی افراد مبتلا به فشارخون چه فشار اولیه چه ثانویه محققان در همان آزمایشی که چربی خون افراد را بررسی کردند متوجه شدند فشار خون افراد به میزان زیادی پایین آمده بود. هر چند آب انگور نرسیده فشارخون را به سطح نرمال نرسانده بود ولی فشارخون خیلی کمتر شده بود.

چطور از آبغوره استفاده کنیم؟

مقداری از آبغوره را به سالاد اضافه کنید. می‌توانید انگور نرسیده را در دستگاه مخلوط کن بریزید و آب آن را در فریزر نگهداری کنید. یا می‌توانید بعضی از غذاهای ایرانی (مثل خورش بادمجان Khoresh Bademjann) را که با بادمجان تهیه می‌شود درست کنید و مقداری از انگور نرسیده را به آن اضافه کنید. می‌توانید مثل غذای یونانی دولماداکیا (dolmadakia) از برگ‌های درخت انگور استفاده کنید.

این مقاله که در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ در سایت‌های سلامتی و غذایی اینترنتی به عنوان داروی درمان کننده بعضی از بیماری‌ها و چاشنی خوشمزه خوراکی‌ها منتشر شد تا در اختیار عموم قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: خواص آبلیمو

منبع + + +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا