علمی

خورشیدگرفتگی امروز در ماه چگونه دیده خواهد شد؟

همانطور که در جریان هستید امروز (۳۰ مرداد)، ساکنان ایالات متحده شاهد یک خورشیدگرفتگی کامل خواهند بود، این رویداد در بعضی از شهرهای ایران نیز به صورت جزئی قابل مشاهده است. همه ما حداقل یکبار خورشیدگرفتگی را بر روی کره خاکی‌مان مشاهده کرده‌ایم. اما تاکنون فکر کرده‌اید که کسوف بر روی ماه چه شکلی دیده میشود؟

از دیرباز تجسم هنری همیشه به مانند نیرو محرکه‌ای برای نوآوریهای تکنولوژیکی مطرح بوده است. پات راولینگ هنرمندی که چندین دهه از عمرش را صرف منقوش کردن اکتشافات فضایی کرده، در آستانه خورشید‌گرفتگی امروز در تویترش تصویری از یکی از نقاشیهای اکریلیک خود به سال ۱۹۸۹ (تقریبا ۳۰ سال قبل)، که در آن تجسم خود از خورشید‌گرفتگی بر روی سطح ماه را به تصویر کشیده، منتشر کرده است. بسیاری از تصاویر شاخص وبسایت این هنرمند مربوط به سیارکها، دنباله‌دارها، اقمار، اکتشاف مریخی و سایر موضوعات فضایی است.

خورشیدگرفتگی بر سطح ماه چه شکلی است؟

 

نقاشی اصلی تصویر فوق ۱۵ سال پیش به یک کلکسیونر فروخته شد. این تصویر در اصل برای کتابی که ایزاک آسیموف برای کودکان نوشته بود خلق شد. با این حال تویت این هنرمند نظر بسیاری از علاقه‌مندان را به خود جلب کرد تا آنجا که نقاشی موجود را در چندین سایز و فرمت مختلف پرینت کرد.

راولینگ به شدت تلاش میکند تا نقاشیهای او به واقعیت نزدیک باشند. وی در گفتگو با آتلانتیک اظهار داشت: «هر وقت سعی میکنم نقاشی و یا هر هنر دیگه‌ای رو انجام بدم، تلاش میکنم یک تجسم خیالی از چیزی که در ذهنم دارمو به نمایش بزارم، مثلا در مورد دهانه‌های ماه قبل از هر چیزی با خیال‌پردازی اونو تو ذهنم تجسم میکنم، بعدش در اون صحنه خیالی قدم میزنم مثل اینکه واقعا رفته باشم اونجا برای دیدن اون دهانه‌ها »،

اگر میخواهید از این خورشید‌گرفتگی به خوبی لذت ببرید توصیه میکنیم با سرچ کلمه Eclipse در گوگل‌پلی از اپلیکیشنهای موجود برای این کار غافل نباشید، همچنین قبل از عکسبرداری از این رویداد، از دستورالعملهای موجود مطلع باشید. حتی اگر ایستگاه فضایی برای ثبت تصاویر این واقعه بر روی ماه وجود نداشته باشد(که نداریم)، با مراجعه به گالری وبسایت Space.com میتوانید عکسهای مختلف از خورشید‌گرفتگیهای ۵۰ سال اخیر را مشاهده کنید. این عکسها به شما نشان میدهد که این رویداد از فضا چه شکلی دیده خواهد شد که قدیمیترین این عکسها متعلق به سال ۱۹۶۶ است.

راولینگ در مورد نقاشی سال ۱۹۸۹اش گفت: «من خوشبیانه فکر میکردم میتونیم خورشید گرفتگی رو بر روی ماه تماشا کنیم. متاسفانه در این لحظه هیچ کاوشگری برای ثبت این رویداد بر روی ماه وجود نداره و ما ناچاریم به آثار تجسمی و خیالی هنرمندان اکتفا کنیم.»

سید ایوب کوکبی

«ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌‌‌دارد.» امام علی علیه السلام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا