1398-02-30
ادبیات جهان

رمان مردی به نام اوه نوشته‌ی فردریک بکمن؛ عشقی به وسعت بی‌نهایت

رمان مردی به نام اوه نوشته فردریک بکمن

دوست داشتن یه نفر مثه این می‌مونه که آدم به یه خونه اسباب کشی کنه. اولش آدم عاشق همه چیزهای جدید میشه، هر روز صبح از چیزهای جدیدی شگفت زده میشه که یکهو مال خودش شده اند و مدام می‌ترسه یکی بیاد توی خونه و بهش بگه که یه اشتباه بزرگ کرده و اصلا نمی‌تونسته پیش بینی کنه که یه روز خونه به این قشنگی داشته باشه.

رمان مردی به نام اوه A Man Called Ove به نویسندگی فردریک بکمن Fredrik Backman سوئدی در سال ۲۰۱۲ انتشار یافت. این کتاب که اولین رمان بکمن محسوب می‌شود، مورد استقبال فراوانی قرار گرفت و اکنون نیز بعد از گذشت چند سال هنوز در زمره پرفروش ترین کتاب‌های جهان به حساب می‌آید. در ادامه با معرفی رمان مردی به نام اوه با نت نوشت همراه باشید.

رمان مردی به نام اوه “عشقی به وسعت بی‌نهایت”

رمان مردی به نام اوه تاکنون به ۳۰ زبان در دنیا ترجمه شده است. “هانس هولم” بر اساس رمان مردی به نام اوه فیلمی ساخت که در سال ۲۰۱۶ در آمریکا به اکران سینماها درآمد. رمان مردی به نام اوه، چهل فصل دارد و هر فصل با یک عنوان آغاز می‌شود. داستان از این قرار است که مردی ۵۰ ساله به نام اوه همسرش، سونیا را به علت سرطان از دست داده است و او را اجباری بازنشسته کرده‌اند تا از نیروهای جوان استفاده کنند. اوه که علاقه‌ی زیادی به همسرش داشته پس از مرگ او، امیدی ندارد و در فکر خودکشی است. هر دفعه که می‌خواهد خودکشی کند، اطرافیان جلوی این اقدام او را ناخواسته و ندانسته می‌گیرند.

فردریک بکمن Fredrik Backman نویسنده رمان مردی به نام اوه

فردریک بکمن Fredrik Backman نویسنده رمان مردی به نام اوه

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ساخته‌ی هانس هولم

داستان رمان مردی به نام اوه به صورت کلی در جریان است اما خواننده در خلال خواندن رمان با گذشته‌ی اوه آشنا می‌شود و در جریان زندگی او و آشناییش با سونیا قرار می‌گیرد. داستان زندگی آن‌ها در رمان مردی به نام اوه روایت می‌شود. آن‌ها زندگی خوبی دارند. شکل روایت از همان ابتدای داستان می‌تواند خواننده را درگیر ماجراهای رمان می‌کند. اوه مدام در موقعیتی قرار می‌گیرد و آن موقعیت شرح داده می‌شود. با چند جمله‌ی ابتدایی شخصیت اوه به نوعی شرح داده می‌شود. این‌ها جملاتی خبری هستند که صرفا قصد معرفی ندارند اما در واقع با ریز بینی می‌بینیم که این اتفاق در همان ابتدا افتاده و خواننده اوه را می‌شناسد.

اوه شخصیتی سنتی است که در دنیای مدرن به گونه ای معذب است. او با همه‌ی عناصر موجود در اطراف خود چه انسان و چه غیر انسان در کشمکش است. در این میان کسی در زندگی او پیدایش می‌شود که با برخوردهای خود تغییراتی را در اوه ایجاد می‌کند. این شخصیت زنی ایرانی به نام “پروانه” است که در همسایگی اوه زندگی می‌کند.

اوه با تغییراتی که پروانه در او ایجاد می‌کند از آن حال عصبی، پرکشمکش و منزوی بیرون بیاید و به نوعی به زندگی در حال برگردد. و اما حضور پروانه شاید مهمترین نکته در داستان رمان مردی به نام اوه است. این غریبه، زنی است از یک قاره‌ی دیگر، با زندگی متفاوت، با شوهر و بچه‌هایش در جهانی از آن خود می‌زید، هر وقت خواست پیدایش می‌شود و بعد غیبش می‌زند.

بیشتر بخوانید: رمان پس از تاریکی نوشته‌ی هاروکی موراکامی

پروانه بدون اینکه رابطه ای عاشقانه با اوه برقرار کند او را به زندگی بازمی گرداند. شخصیت پردازی رمان مردی به نام اوه آنقدر عمیق هست که بتوان آن را در زمره داستان‌های شخصیت محور به حساب آورد. شخصیت اصلی داستان از ابتدا تا انتها سیر تغییر و تحولی را سپری می‌کند که این شاید بزرگترین اتفاق در رمان مردی به نام اوه باشد.

این رمان با ساختاری که می‌توان گفت کلاسیک است (داری مقدمه، میانه و پایان) و گره افکنی و گره گشایی نیز دارد اما با روایتی مدرن بازگو می‌شود و زبان طنزگونه اش می‌تواند داستان را از هرگونه خشکی به دور نگه دارد. نویسنده توانسته علاوه بر روایت و زبان تازه پیامی را که شاید پیامی انسان دوستانه و صلح آمیز میان انسان‌ها باشد را با مهندسی محتوا و اطلاعات به گونه ای غیر مستقیم در تمام داستان جاری کند. شاید اتفاق دیگری که رمان را از رمان‌های متوسط متمایز می‌کند، پایان بندی منحصر به فرد آن باشد. درست همان جا که مرحله پیش از پایان داستان، به سمت کلیشه‌های متداول تمایل پیدا می‌کند، نویسنده آن را نجات می‌دهد و پایان را کمی عقب تر می‌اندازد.

بیشتر بخوانید: سیر عشق نوشته آلن دوباتن فیلسوف و مجری ۴۷ ساله سوئیسی

رمان مردی به نام اوه A Man Called Ove اثر فردریک بکمن با ترجمه‌ی فرناز تیمورازف توسط نشر نون در ایران منتشر شده است.

رمان مردی به نام اوه A Man Called Ove نوشته کارل فردریک بکمن Fredrik Backman

رمان مردی به نام اوه A Man Called Ove نوشته کارل فردریک بکمن Fredrik Backman

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا