تکنولوژی

درآمد تلگرام چقدر و از کجاست؟

اینکه تلگرام در ایران مورد اقبال عمومی قرار گرفته و حجم وسیعی از گفتگوی های آنلاین ایرانی ها در این اپ خلاصه می شود خبر تازه این نیست! طبق آمار باید گفت اقبال عمومی این اپ در میان کاربران دنیا هم بالا گرفته و درصد رشد استفاده در میان کاربران دنیا نسبت به ایرانی ها رو به رشد بوده و هست تا جایی که در کشور های توسعه یافته ای مثل ایتالیا، اسپانیا، روسیه و آلمان نیز شاهد استفاده رو به رشد کاربران از این اپ پیام رسان هستیم!

البته رشد استفاده از تلگرام و درصد کاربران این اپ همچنان در میان کاربران دنیا به ایرانی ها اختصاص دارد و بیشترین کاربران این اپ را ایرانی ها تشکیل می دهند! ولی طی این مسیر آنچنان هم برای برادران Nikolai و Pavel Durov ساده نبوده و نیست! چندی پیش در اخبار داشتیم که مدیران فناوری و تکنولوژی ایران طی بیانیه ای اعلام کردند مدیریت تلگرام تا یکسال آینده فرصت دارد که سرورهایش را به داخل مرز های ایران منتقل کند تا داده های مربوط به کاربران در داخل مرز های ایران ذخیره و قابل دسترس باشد! و صد البته بعد از یک ال فرصت استفاده از این اپ در ایران و برای کاربران ایرانی مسدود خواهد شد!

از تمامی این حواشی که بگذریم، باید گفت اینکه ایرانی ها چرا با وجود اپ هایی نظیر Whatsapp و Line تلگرام را انتخاب کردند مورد و نکته جالبی خواهد بود که احتمالا در مطلب مجزا در نت نوشت به بررسی آن خواهیم پرداخت.

درآمد تلگرام از کجاست؟

احتمالا درک این نکته به مقدار بسیار زیادی برای شما دشوار خواهد بود، اما جالب است بدانید که تلگرام از بدو شروع مسیر تا اینجای کار درآمدی به خود ندیده و مدل درآمدی این شرکت بر مبنای طراحی و پیاده سازی یک اپلیکیشن رایگان و در دسترس عموم بوده و هست!

پروژه تلگرام یک پروژه کاملا غیر تجاری بوده و مدیران این شرکت تا کنون هزگز به قبول سفارش تبلیغات و سرمایه گذاری خارجی تن نداده اند!

به گفته پاول دروف که در سال ۲۰۱۵ در وبلاگ تلگرام نوشت تا اینجای کار هزینه های تلگرام از حساب شخصی تولید کنندگان آن و مدیران شرکت بوده و در بسیاری موارد با کمک Digital Fortress fund توانسته اند از پس هزینه ها بر بیاییند!

این نکته چالب را از قلم نیاندازیم که به اقرار بسیاری و طی حواشی زیادی که بر سر زبان هاست این اپ با کمک و پشتیبانی دولت روسیه در حال پیشرفت است! تلگرام به گفته خود مسئولانش درآمدی نداشته و ندارد، اما در ایران و برای بسیاری از کاربران ایرانی و به قولی ادمین های ایرانی درآمدهای باورنکردنیی ایجاد کرده!

علی پوربافرانی

علی پوربافرانی هستم، سالهاست در زمینه IT و تکنولوژی فعالیت می کنم و نوشتن از بهترین سرگرمی هام به حساب میاد. عکاسی و گرافیک رو بسیار دوست میدارم و پیگیر اخبار و مطالب روز دنیای تکنولوژی هستم

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بسیار غیر قابل باور هست که در دنیای امروز چنین کاری بدون پشتوانه فکری برای درآمد زایی به راه بیفتد. معتقدم که تجارت کلان امروز از آن فروش اطلاعات خواهد بود و چه جایی پربارتر از شبکه های مجازی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا