روانشناسی و موفقیت

درمان افسردگی با قرآن: ساده‌ترین و موثرترین راه مبارزه با افسردگی را بشناسید

یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با افسرگی درمان افسردگی با قرآن است. چرا که در قران خداوند با بنده هایش مستقیما صحیت کرده و چه چیزی بالاتر از و زیباتر و تاثیرگذارتر از صحبت خداوند با بنده ها؟ غمگین بودن یکی از احساسات جدایی ناپذیر بشر است.

خیلی از بزرگترین افراد مانند پیامبران الهی نیز در طول زندگی احساس ناراحتی و غم را تجربه کرده اند. بنابراین می‌توان گفت که غم مانند شادی از احساسات بشر محسوب می‌شود. در نت‌نوشت همراه ما باشید با درمان افسردگی با قران که موثرترین راه درمان افسردگی است و با توجه به خلقُ خوی و فرهنگ ایرانی‌ها بدون شک از هر درمان و داروی دیگری کارسازتر است!

درمان افسردگی با قرآن

اوست که می‌خنداند و می‌گریاند….سوره مبارکه نجم

در کتاب آسمانی و مقدس قران بارها ناراحتی پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) ذکر شده است و خداوند متعال از طریق وحی پیامبرش را دلداری داده است. پس می‌توان نتیجه گرفت که نمی‌توان احساس غم و اندوه را افسردگی در نظر گرفت. غم و اندوه پیامبران مانع از ادامه ماموریت الهی آنان نمی‌شده است و ایشان همواره امیدوار به رحمت الهی بوده اند. اما افراد افسرده در بیشتر مواقع احساس غم و اندوه همراه با نامیدی و یاس دارند. زندگی برای این افراد بدون معنا است و آن‌ها بی هیچ دلیل غمگین و ناراحت هستند و انرژی برای انجام حتی فعالیت‌های روزمره شان را ندارند.

خندیدن و گریه کردن از احساسات مخصوص انسان هاست که باقی حیوانات این احساس را ندارند. اگر احساس غمگین بودن و نامیدی بیشتر از دو هفته در فرد باقی بماند به آن افسردگی بالینی گفته می‌شود.

افسردگی ناشی از حس ناتوانی و عدم کنترل و آزادی است.

در ادامه راه هایی برای رهایی از نامیدی و احساس بی ارزشی و بی معنایی و درمان افسردگی با قرآن و از منظر اسلام برای شما خواهیم آورد. هر راهکار را به منزله افقی تازه برای درمان بیماری در نظر بگیرید و با آغوش باز پذیرای راه کار‌های الهی باشید.

بیشتر بخوانید: افسردگی بعد از زایمان: علت افسردگی مادران و تاثیرات مخرب آن بر نوزاد

لایکلف الله نفسا الا وسعها

یکی از راه‌های درمان افسردگی با قرآن این است که بدانید خداوند بر هیچ انسانی چیزی را تحمیل نمی‌کند که روح او طاقتش را نداشته باشد. خیلی از مواقع مشکلی پیش می‌آید که شاید در نظر اول زندگی کردن در کنار آن مشکل غیرممکن به نظر بیاید ولی بدون اینکه خودمان بدانیم زندگی ادامه پیدا کرده است. حتما افراد زیادی را می‌شناسید که با مشکلاتی در زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند که شاید از نظر شما غیر قابل تحمل باشد. بنابراین مطمئن باشید اگر رنج و مصیبتی بر شما وارد می‌شود حتما خداوند متعال توان تحمل ان را در شما دیده است.

ان مع العسر یسرا فان مع العسر یسرا

همانا بعد از هر سختی آسانی است. بله ، خداوند متعال در کتاب مقدسش به ما بنده‌ها مژده داده است که اگر سختی بر ما می‌رسد بعد از آن آسایش و راحتی را برایمان به ارمغان می‌اورد. بنابراین باید بدانیم که بعد از هر سختی آسانی است. آسایش مرگ پس از زندگی، آسایش خواب بعد از سختی‌های روزمره، آسایش بازنشستگی بعد از سالها تلاش و کوشش و… بعد از هر غروبی طلوعی وجود دارد . بنابراین هیچ سیاهی تا ابد باقی نمی‌ماند.

لقد خلقنا الانسان فی کبد

زمانی که شما با مشکلی رو به رو می‌شوید بدون این که بخواهید سوالاتی در ذهنتان پدید می‌اید. سوالاتی از قبیل اینکه هدف از زندگی انسان‌ها چیست و چرا باید انسان متحمل رنج و مشکلات بشود. اما باید بدانید که انسان از زمانی که نطفه‌ای در رحم مادر است مشکلات و سختی‌ها با او هستند و تمام مشکلات آزمایشی برای اوست و هر که از این آزمایش سربلند بیرون بیاید به جایگاه والایی دست می‌یابد. بنابراین گمان نکنید که سختی‌ها فقط برای عده‌ای است و عده‌ای دیگر از آن بی نصیب هستند.

هر که در این بزم مقرب تر است
جام بلا بیشترش می‌دهند

پیامبر اسلام در روایتی می‌فرماید که همیشه در زندگی به افرادی که کمتر از شما خوشبخت هستند بنگرید.

از طرفی این را بدانید که اگر روحی گرسنه برای درک حقایق زندگی داشته باشید بیشتر رشد خواهید کرد. این مشکلات و سختی‌های زندگی هستند که روح شما را گرسنه می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهد تا به انسانیت و چرا و چگونگی زندگی بیشتر فکر کنید.

این وقایع نیستند که شما را خوشحال و یا افسرده می‌کنند بلکه بازتاب درونی شما است که تعیین کننده شادی یا ناراحتی است  که نشانگر بلوغ روانی و معنویت شما می‌باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض آلپرازولام: عوارض جانبی زاناکس این ضد افسردگی رایج شوکه تان خواهد کرد!

افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد

اگر به دنبال درمان افسردگی با قرآن هستید باید در اولین قدم کارهایتان را به خدا واگذار کنید. بسیاری از افسردگی‌ها به دلیل احساس ضعف و ناتوانی است. وقتی انسان‌ها احساس پوچی کنند افسرده می‌شوند. اما شما باید بدانید که همه چیز تحت نظارت و کنترل خداوند یگانه است و از طرفی خداوند ما را مختار و آزاد آفریده است. حتی اگر به خدا اعتقاد ندارید و افسرده هستید برای یک بار هم که شده با خداوند صحبت کنید. تصور کنید که در آغوش کسی هستید که از مادر مهربان تر است. پیش او گریه کنید و خواسته هایتان را به او بگویید. اگر خودتان را به خدا بسپارید و ایمان بیاورید که در هر لحظه خداوند یاری تان می‌کند و نمی‌گذار که شما ناتوان و تنها باشید مانند دانه‌ای در زمین مرغوب رشد خواهید کرد و به درختی تنومند تبدیل خواهید شد.

به خداوند بگویید که خدایا خودم را به تو واگذار می‌کنم و هر چیزی که در دنیا بر من برسد از تو است. اگر حتی ایمان هم ندارید این کار را بکنید و نتیجه درونی‌اش را مشاهده کنید.

گذشته را رها کنید و آینده را به حال خود واگذار کنید

موثرترین راه درمان افسردگی با قرآن این است که بدانید گذشته‌ها گذشته است و آینده خود به خود خواهد آمد. آن چه که هم اکنون وجود دارد را دریابید و از الانتان لذت ببرید. ببینید امروزتان چگونه است و گذشته را به حال خود رها کنید. نگرانی‌های آینده امروز شما را تهی و بی ثمر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی و هر آنچه که باید درباره علل و عوارض این بیماری رایج بدانید

درمان افسردگی با قرآن: همه چیز گذرا است

این را بدانید که هیچ چیزی در این دنیا ثابت نیست و همه چیز گذرا و رد شدنی است. ممکن است افراد سالم بیمار شوند و افراد بیمار سلامتی خود را به دست بیاورند. مرگ عزیزان ، از دست دادن شغل و … همگی گذرا هستند و این جز روند طبیعی زندگانی همه انسان هاست. همچنین اگر امروز چیزی را در کنترل ندارید و احساس یاس می‌کنید این احساس نیز گذرا است و شما بهبود پیدا خواهید کرد و می‌توانید به هدف‌های متعالی در زندگی تان دست یابید.

درمان افسردگی با قرآن: لاتقنطوا من رحمه الله

هیچ قرص و دارویی و هیچ مشاور و همراهی بهتر از ایمان و اعتقاد به خدا وجود ندارد. اگر ایمان داشته باشید که یک ناظر همیشه حاضر و بیدار مراقب شما است و خود را به او بسپارید و این ایمان را در اعماق وجودتان جاری کنید خواهید دید که در بدترین شرایط همه چیز شکل و بوی دیگری به خود می‌گیرد.

پس مثبت بیاندیشید و روحتان را سرشار از وجود خداوند رحیم و مهربان کنید. بدانید که خداوند از تمام اشتباهات بندگانش به شرط این که توبه کنند می‌گذرد. گذشت خداوند ارحم الراحمین مانند انسان‌ها نیست. او ستار العیوب است و همه چیز در دستان مهربان اوست. پس از او بخواهید که شما را ببخشد و او نیز می‌بخشد. موثرترین راه درمان افسردگی این است که از رحمت بی انتهای حضرت دوست ناامید نشوید.

خداوند [هرگز] شرک را نمى‏ بخشد! و پایین‏ تر از آن را براى هر کس [بخواهد و شایسته بداند] مى ‏بخشد.

منبع + +

زهره خانی

سلامتی و موفقیت حق همه ماست....

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا