1398-03-28
زندگی و سلامت

بی خوابی زنان ؛ نشانه ها، راه حل و درمان این معضل میانسالی

بی خوابی زنان

بدن بیشتر زنان در دوران یائسگی و گاهی تا ۱۰ سال پس از آن دستخوش دگرگونی زیادی می شود که در پی آن مشکلاتی را برای آن ها به دنبال دارد. یکی از مشکلاتی که در نتیجه یائسگی به وجود می آید تغییر در کیفیت و کمیت خواب زنان است. نت نوشت امروز پیشنهادهایی برای حل مشکل بی خوابی زنان دارد، با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: عوارض بی خوابی ؛ نشانه ها و راه حل گام به گام درمان

بیشتر بخوانید: خواب کودک ؛ علت مقاومت کودکان به خوابیدن و اهمیت خواب کودک را بدانیم!

بی خوابی زنان

تاثیر یائسگی بر خواب

تحقیقات نشان داده است در دوره ای که زنان یائسگی را پشت سر میگذارند تقریبا بی خواب می شوند. شرایطی که وضعیت جسمی، روحی و سلامتی زنان را به خطر می اندازد. تحقیقی که بین زنان ۴۰ تا ۵۹ ساله انجام گرفت نشان داد ۳۵ درصد آنان از بی خوابی رنج می برند. کم خوابی و بی خوابی زنان باعث می شود تا بیماری هایی مثل دیابت، قلبی عروقی، بیماری های دستگاه گوارش و چاقی شانس بیشتری برای ظهور داشته باشند.

آگاهی از این تغییرات قبل از یائسگی به زنان کمک می کند تا قبل از بروز آن خود را برای این دوران پرالتهاب آماده کنند و مانع از بروز بیماری های نطیر بی خوابی زنان شوند.

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی و چاقی ؛ چرا افراد کم خواب بیشتر می خورند؟

تاثیر تغییرات هورمونی در خواب

۷ ساعت خواب طی ۲۴ ساعت یک خواب سالم برای دوران میانسالی است. ولی برای زنانی که در حال یائسه شدن هستند تغییرات هورمونی دمای بدن و کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می دهد به طوری که بعضی از آن ها حتی یک ساعت هم نمی توانند بخوابند.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با ۷ روش خانگی فوق العاده

بررسی ها نشان داده زنانی که مشکلات عروقی یا گرگرفتگی های شبانه دارند بیشتر دچار مشکل کم خوابی می شوند. علاوه بر آن تغییرات هورمونی باعث تغییر در خلق و خوی زنان در دوران یائسگی می شود که عامل دیگری برای بی خوابی است.  به عقیده بیشتر زنان نشانه هایی که در دوران یائسگی بروز می کند آزاردهنده، ناتوان و ضعیف کننده است.

در زنانی که به باروری اهمیت می دهند با حس این که دیگر نمی توانند مادر شوند تغییرات به شکل بدتری بروز می کند.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با معجون خانگی؛ یک قاشق از این معجون را بخورید و آسوده بخوابید!

این نشانه ها آن قدر اهمیت دارد که علم پزشکی امروز در تلاش است تا بعضی از پزشکان را برای این دوران خاص آموزش جداگانه ای بدهد .

تنش های ناشی از خانه داری، تغییرات زندگی مثل بزرگ شدن و رفتن بچه ها یا مرگ همسر و شاغل بودن برای زنی که دوران یائسگی را پشت سر می گذارد، فشار مضاعفی به او وارد می کند. آپنه های تنفسی، و بیماری های دوره ای که در این دوران به سراغ زنان می آید وضعیت خواب را بدتر هم می کند.

بیشتر بخوانید: تلقین بی خوابی مضرتر از خود بی خوابی است!

عادت های خوب کمک می کند

محققان براین باورند که موارد زیر می تواند کمک کند تا بی خوابی زنان و کم خوابی تا حدودی غلبه کنند:

 • سعی کنید سر یک ساعت خاص بخوابید و سر یک ساعت خاص هم بیدار شوید.
 • به محض این که احساس خواب آلودگی داشتید به رختخواب بروید. بعد از ساعت ۲ بعدازظهر سعی کنید نخوابید.
 • روش های ریلکسیشن یا آرامش بخش را یاد بگیرید تا حتی اگر نیمه شب بی خوابی به سراغ تان آمد بتوانید از این روش ها کمک بگیرید.
 • اتاق خواب را خنک نگه دارید.

بیشتر بخوانید: ویتامین تنظیم خواب را بشناسید! کمبود ویتامین دی عامل بی خوابی

 • یکی از راه های درمان بی خوابی زنان این است که لباسی های نخی بپوشید. حتی الامکان سعی کنید لباس تان روپوش هم داشته باشد تا در صورت گرگرفتگی بتوانید لباس رویی را در بیاورید و به محض این که سردتان شد آن را بپوشید.
 • همیشه علاوه بر ملحفه های نخی پتوی سبکی هم کنارتان باشد. به این ترتیب موقع گرگرفتگی می توانید فقط از ملحفه و بعد که احساس سرما می کنید پتو را روی ملحفه بیندارید.
 • آب خنک دم دستتان داشته باشید.
 • کیسه آب یخ زیر بالش بگذارید.
 • از دستگاه بخور سرد با رایحه آرامش بخش مثل اسطوخودوس یا وانیل استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با طب سوزنی و طب فشاری با فشار دو نقطه بدن

 • یکی از راه های درمان بی خوابی زنان ای ناست که  غروب که می شود می توانید از تکنیک روش تنفس عمیق یوگا استفاده کنید. این کار را روش های مختلفی می توانید انجام دهید. در یک روش در حالی که عمل دم را انجام می دهید از ۱ تا ۴ بشمارید و هوا را از بینی به طور کامل وارد ریه ها کنید به طوری که شش ها کاملا از هوا پر شود. سپس با شمردن ۱ تا ۴ عمل بازدم را انجام دهید به طوری که حس کنید دیگر هوایی در شش های تان باقی نمانده است. بعد از مدتی تمرین می توانید برای عمل دم و عمل بازدم از ۱ تا ۸ بشمارید.
 • الکل، کافئین و سیگار را بخصوص چند ساعت قبل از خواب به طور کل کنار بگذارید.

اگر برای درمان بی خوابی زنان این راهکارها موثر نبود و همچنان بی خواب بودید یا کم خوابی تان بهبودی نداشت، بهتر است هر چه زودتر به یک متخصص مراجعه کنید. بی خوابی خطر ابتلا به بیماری هایی مثل فشارخون، آلزایمر، دیابت و مشکلات روحی روانی را بیشتر می کند. به هر حال خوردن یک قرص تحت نظر پزشک به مراتب بهتر از ابتلا به چند بیماری خطرناک است.

بیشتر بخوانید: ۷ دمنوش خواب آور که بهتر از هر قرص خوابی هستند!

بیشتر بخوانید: خوردن قبل از خواب ؛ قبل از خواب هرگز این غذاها را نخورید تا راحت بخوابید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا