دانستنی‌های سلامتی

آیا حتما برای درمان پوسیدگی دندان نیازی به پر کردن دندان است؟

درمان پوسیدگی دندان و پر کردن دندان

«وندل ایونز» از دانشگاه سیدنی می‌گوید: «استفاده از پر کردن برای بیماران، دیگر امری ضروری نیست. این تحقیق نشان می‌دهد که نیاز به یک تغییر عمده در رویکرد به پوسیدگی دندان وجود دارد. … تحقیق ما، نشان از آن دارد که یک رویکرد پیش‌گیرانه منافع بیشتری به نسبت نوع عملکرد جاری در دندانپزشکی دارد».

بسیاری از ما از مراجعه به دندانپزشک هراس داریم و این هراس عموماً به سبب ابزارهایی است که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما یکی از یافته‌های جدید در اثر تحقیقی هفت ساله نشان از آن دارد که از این پس نیازی به نگرانی در این باب نیست چرا که دیگر نیازی به روش سنتی «پر کردن» برای تمامی احوال و شرایط نیست. در همین باب، «وندل ایونز» از دانشگاه سیدنی می‌گوید: «استفاده از پر کردن دندان برای بیماران، دیگر امری ضروری نیست. این تحقیق نشان می‌دهد که نیاز به یک تغییر عمده در رویکرد به پوسیدگی دندان وجود دارد. … تحقیق ما، نشان از آن دارد که یک رویکرد پیش‌گیرانه منافع بیشتری به نسبت نوع عملکرد جاری در دندانپزشکی دارد».

به گفته‌ی این محققان، برخلاف چیزی که برخی دندانپزشکان تا کنون می‌اندیشیدند، پوسیدگی دندان عارضه‌ای نیست که به سرعت در حال پیشرفت باشد. آن‌ها، یعنی دندانپزشکان، پیش‌تر اینگونه می‌اندیشیدند که پوسیدگی عارضه‌ای است که به سرعت گسترش می‌یابد و به همین دلیل بر طبق یک عمل عرفی، بلافاصله پس از شناخت دندان پوسیده، اقدام به پر کردن دندان می‌کردند که مبادا به دیگر دندان‌ها نیز آسیب رِسانَد. اما، آن‌گونه که ایونز می‌گوید، پوسیدگی به سرعت گسترش نمی‌یابد و بسیار آهسته‌تر از آن چیزی که دندانپزشکان فکر می‌کنند رشد می‌کند. ایونز می‌گوید: «به طور متوسط ۴ الی ۸ سال طول می‌کشد که پوسیدگی از لایه‌ی بیرونی دندان به لایه‌ی درونی آن برسد. این زمان، زمانی کافی برای شناخت و تشخیص دندان و درمان آن است و اینگونه دیگر نیازی به پر کردن نیست».

استفاده از CMS چاره‌ی پوسیدگی دندان

این تیم بر این نظر است که با به کار گرفتن برنامه‌های آن‌ها، که خود آن‌ها این برنامه‌ها را تحت عنوان سیستم مدیریت پوسیدگی دندان (CMS) می‌شناسند، می‌توان پیش از آن که از مته دندانپزشکی استفاده شود، روند پوسیدگی دندان را متوقف کرده و از به وجود آمدن آن جلوگیری نمود. به عنوان مثال از طریق تخمین خطر پوسیدگی دندان، تفسیر اشعه X دندان و … می‌توان علائم پوسیدگی دندان را پیش از آن‌که موجب سوراخ شدن دندان شود تشخیص داد و به جای استفاده از ابزارهای تهاجمی، با استفاده از فلورایدِ با غلظت بالا به درمان آن پرداخت.

ایونز و همکاران‌اش، با انتشار یافته‌های خود در انجمن دندانپزشکی و اپیدمیولوژی دهانی، نشان دادند که خطر پوسیدگی دندان در میان بیمارانی که CMS را دریافت می‌کنند از ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.  

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا