دانستنی‌های سلامتی

اگر از درمان چاقی کودکان و نوجوانتان ناامید شده‌اید، بخوانید!

درمان چاقی کودکان

غذاهای فرآوری شده، اسنک های چاق کننده ای مثل چیپس و پفک، فست فودها، غذاهای شیرین و کمبود فعالیت بدنی از علت های شایع شدن چاقی کودکان است. خیلی از والدین با فرستادن فرزندشان به کلاس های ورزش، محدود کردن ساعات تماشای تلویزیون، محدود کردن بعضی از موادغذایی مورد علاقه مثل پیتزا، کیک و بستنی تلاش می‌کنند تا این مشکل را حل کنند. ولی در ساعاتی که شما در کنار فرزندتان نیستید به احتمال زیاد او بسته های خوراکی چاق کننده و ناسالم را برمی‌دارد و روبروی تلویزیون می‌نشیند. از طرف دیگر وقتی در کنار او هستید در جدال همیشگی مجبورید به دلایل مختلف کوتاه بیایید.

چاقی و درمان چاقی کودکان و نوجوانان طی سال های اخیر به یکی از مشکلات پدران و مادران تبدیل شده است. امروزه تعداد کودکان چاق نسبت به ۳۰ تا ۴۰ سال پیش تقریبا سه برابر شده است. از ۵ کودک مدرسه رو یک نفر به چاقی مبتلا است.

غذاهای فرآوری شده، اسنک های چاق کننده ای مثل چیپس و پفک، فست‌فودها، غذاهای شیرین و کمبود فعالیت بدنی از علت های شایع شدن چاقی کودکان است. خیلی از والدین با فرستادن فرزندشان به کلاس های ورزش، محدود کردن ساعات تماشای تلویزیون، محدود کردن بعضی از موادغذایی مورد علاقه مثل پیتزا، کیک و بستنی تلاش می‌کنند تا این مشکل را حل کنند. ولی در ساعاتی که شما در کنار فرزندتان نیستید به احتمال زیاد او بسته های خوراکی چاق کننده و ناسالم را برمی‌دارد و روبروی تلویزیون می‌نشیند. از طرف دیگر وقتی در کنار او هستید در جدال همیشگی مجبورید به دلایل مختلف کوتاه بیایید.

علت‌های چاقی راه حل های طبیعی درمان چاقی کودکان و نوجوانان را در نت‌نوشت امروز بخوانید.

اندازه غذا

میزان غذای هر وعده غذایی تعیین کننده تناسب اندام است. هر چه میزان غذای روبروی شخص بیشتر باشد او بیشتر می‌خورد. بهترین مثال ظرف غذای رستوران های فست فود است.

تحقیقات نشان داده است بین اندازه غذا و خوردن ارتباط مستقیمی وجود دارد. پس یکی از راه حل ها کم کردن تدریجی میزان غذایی است که جلوی فرزندتان می‌گذارید. در خانواده‌هایی که همان روش قدیمی اجرا می‌شود یعنی مادر غذای تک تک اعضای خانواده را می‌کشد و دست شان می‌دهد نسبت به خانواده‌هایی که غذا را در ظرف های بزرگ روی سفره یا میز می‌گذارند تا هر کسی به میزان دلخواه غذا بکشد و بخورد، چاقی کمتر دیده می‌شود. شاید روش دوم مودبانه تر و محترمانه تر به نظر بیاید، ولی روش اول سالم تر است.

برای درمان چاقی کودکان پس بد نیست روش غذاخوردن را تغییر بدهید. سعی کنید همیشه غذاها را در خانه خودتان تهیه کنید. غذاها را خودتان در بشقاب بکشید و به دست افراد خانواده بدهید.  فرزندان را به رستوران رفتن عادت ندهید. در نهایت رستوران گردی را می‌توانید به یک بار در ماه یا موقعیت های خاص مثل تولدها محدود کنید.

ناهار مدرسه

در شهرهای بزرگ خیلی از بچه ها مجبورند ناهار را در مدرسه بخورند. علاوه بر غذایی که برای همه تهیه می‌شود و به احتمال زیاد مناسب همه نیست، کودک انواع اسنک ها را هم از بوفه مدرسه می‌گیرد و همراه با دوستان و هم کلاسی هایش می‌خورد. غذاهایی بسیار ناسالم که پر از نگهدارنده ها و رنگ های مصنوعی، چربی‌ها و شکر است.

برای درمان چاقی کودکان و نوجوانان تان از خوراکی های سالم مثل میوه برای میان وعده فرزندتان استفاده کنید. حتی‌الامکان خودتان غذایش را تهیه و حتی شده به صورت ساندویچ در کیف مدرسه اش بگذارید. اگر هیچ امکانی ندارید بد نیست با مسوولان مدرسه و بقیه والدین صحبت کنید تا راه حل مناسبی برای غذاهای بوفه و ناهار بچه‌ها پیدا کنید.

خانواده ای را می‌شناسم که مادر خانواده بوفه مدرسه را در اختیار گرفت تا به بچه‌ها به جای پفک و چیپس، میان وعده و غذاهای سالم مثل عدسی و آش، میوه های خشک شده و آجیل داده شود.

شکر زیاد

بچه ها علاقه زیادی به شیرینی دارند. فعالیت بی وقفه آن ها و سن رشد نیاز به انرژی دارد. متاسفانه در دنیای امروز بچه ها بیشتر به طرف غذاهای ناسالم و شیرین گرایش دارند. ولی بدون شک یکی از علت های اصلی چاقی کودکان و نوجوانان غذاها و نوشابه های شیرین است.

چربی های مفید بسیار کم

امروزه به دلیل گرایش کودکان و نوجوانان به خوردن غذاهای فرآوری شده و فست فودها و میان وعده های ناسالم، چربی های مضر جذب بدن آن ها می‌شود که به دنبال آن بیماری های چاقی و حتی دیابت بوجود می‌آید. از غذاها و میان وعده های حاوی چربی های مفید مثل نخود و کشمش، گردو، روغن زیتون و روغن نارگیل خبری نیست.

کمبود فعالیت بدنی

بیشتر کودکان و نوجوانان به جای پای پیاده با سرویس به مدرسه می‌روند و می‌آیند. در کلاس های ورزشی مدرسه هم به زور شرکت می‌کنند. کمبود فعالیت بدنی با بوجود آوردن چاقی رشد جسمی و فکری کودک را به خطر می‌اندازد.

برای درمان چاقی کودکان باید راه کاری پیدا کنید. شاید بد نباشد از مسوولان مدرسه بخواهید همان طور که در مورد فیریک و ریاضی سخت گیری می‌کنند در مورد ورزش هم به همان اندازه سخت گیر باشند.

استرس

کودکان و نوجوانان در دنیای امروز بدون استرس زندگی نمی‌کنند. طلاق، مشکلات جامعه و دنیای فن‌آوری و تغییرات روز به روز آن؛ روحیه حساس آن ها را بی آن که کسی متوجه باشد در هم می‌شکند. آن‌ها بلد نیستند مثل بزرگترها مسائل خود را مطرح کنند. افسرده و گوشه گیر می‌شوند، به دنیای تنهایی تلفن همراه و تلویزیون و کنسول های بازی پناه می‌برند، هیجان های کاذب پیدا می‌کنند که همه منجر به استرس در زندگی شان می‌شود.

چه کنیم بچه‌ها غذاهای سالم بخورند؟

۱- صبحانه کامل و سالم: از قبل برایش صبحانه را آماده کنید.  روز قبل با مشورت صبحانه مورد علاقه اش را آماده کنید. در صورتی که بلافاصله پس از بیدار شدن نمی‌تواند صبحانه بخورد برایش یک ساندویچ نان و پنیر و گردو آماده کنید تا با خود به مدرسه ببرد. یک شیر پاکتی و کیک دستش ندهید.

۲- میان وعده و ناهار مدرسه : سعی کنید تا می‌توانید میان وعده ها شامل آجیل، موز، سیب، میوه جات خشک شده باشد. ناهار را از خانه تهیه و به او بدهید تا همراه خود ببرد. ناهار را می‌توانید به شکلی تهیه کنید که نگران گرم کردن آن هم نباشید. مثل تخم مرغ و سیب زمینی با کمی سبزی خرد شده همراه سسی از روغن زیتون و آب لیمو که خودتان تهیه کرده اید. کتلت یا انواع کوکو که خودتان در خانه آماده می‌کنید از انتخاب های دیگر است.  این نوع غذاها را با چند برش گوجه و خیارشور به راحتی به صورت ساندویچ در می‌آورید. در فصل های سرد سال همبرگر با گوشت را خودتان درست کنید و به عنوان ناهار برایش بسته بندی کنید.

۳- فعالیت بدنی: چه دوست داشته باشد چه نداشته باشد او را در یک کلاس ورزشی ثبت نام کنید. درست مثل یادگیری کامپیوتر و زبان خارجی ورزش را هم کودک و نوجوان شما باید یاد بگیرد. گاهی با کمک یکدیگر تدارک ناهار ببینید و به پارک بروید تا هم بچه ها بازی کنند و هم غذای خانه را در فضایی که بتوانند فعالیت بدنی داشته باشند، بخورند.

۴- محدود کردن تلویزیون و بازی های کامپیوتری : زمان تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری مساوی است با نشستن طولانی مدت و چاقی مفرط. او را فقط به برنامه های خاص مورد علاقه و مورد نیاز سنش محدود کنید.

۵- الگوی خوبی برایش باشید: اگر فرزند شما ببیند که شما به تغذیه، تناسب اندام و سبک زندگی درست اهمیت می‌دهید مطمئن باشید او هم از شما یاد می‌گیرد تا به خودش و سلامتی‌اش اهمیت بدهد.

۶- با دوستان کودکان یا با والدین کودکان دیگر صحبت کنید و یک برنامه غذایی برای همه بگذارید. حتی کودکان و نوجوانی که چاق نیستند به منظور پیشگیری از بیماری و رشد سالم و سریع باید یک برنامه تغذیه ای سالم داشته باشند. از طرف دیگر وقتی جمع حامی این حرکت سالم است کودک و نوجوانان با دوستان شان برای تغذیه سالم تر بهتر همراه می‌شوند.

و بالاخره این که برای درمان چاقی کودکان و نوجوانان تان با او صحبت کنید. حتی اگر حرف شما را گوش نکند در آینده یادش خواهد بود که شما به فکر سلامتی‌اش بوده‌اید. چرا با کمک یک دیگر یک چالش ورزشی و تغذیه ای را شروع نکنید؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا