دانستنی‌های سلامتی

درمان گردن درد با این روش‌های ساده ممکن است!

همه چیز درباره درد گردن و درمان آن

این روز ها در میان اطرافیانم افراد زیادی را دیده ام که از درد گردن شکایت می کنند. بقیه افراد راه حل هایی را پیشنهاد می کنند و هر کس مطابق دانسته های خود سعی در کمک به فرد بیمار می کند. اما حقیقت این است که مهره های گردن بسیار حساس تر از آن هستند که بخواهند تحت تجربه و خطا قرار بگیرند. در این مطلب که در دو قسمت تنظیم شده سعی در آگاهی دادن به افرادی که گردن درد را تجربه می کنند شده و به شما پیشنهاد می کنم به دقت این مقاله را که درباره درمان گردن درد است مطالعه بفرمایید.

درد گردن چیست و عوامل ایجاد آن چه چیز هایی هستند؟

درد در ناحیه گردن یکی از شایع ترین مسائل پزشکی است. علت های مختلفی را می توان برای این موضوع در نظر گرفت. ممکن است علت درد گردن بیماری دژنراتیو دیسک و یا فشار و یا رگ به رگ شدن یک عصب، یا فتق دیسک و یا آسیب هایی مانند انقباض و یا کشیدگی رگ ها باشد. علل دیگری هم وجود دارد که اگرچه به خود گردن مرتبط نیستند اما موجب ایجاد درد در این ناحیه می شوند از جمله ویروس های عفونی گلو که منجر به عفونت غدد لنفاوی شده و در نهایت ایجاد تورم و  درد در ناحیه گردن می کند. علل نادر دیگری هم وجود دارد که از جمله این علل می توان عفونت استخوان ستون فقرات در ناحیه گردن را نام برد. علت دیگر نیز ممکن است مستقیما به بیماری های خود گردن از جمله درد روماتیسمی ماهیچه ها و فیبرومیالژیا مرتبط باشد.

در برخی از ورزش ها و تصادفات موتور سواری و دوچرخه سواری و حتی ماشین و اسب سواری ممکن است گردن دچار آسیب شود که برای جلوگیری از درد باید به تمرینات تقویت عضلات این ناحیه و اغلب بستن و بی حرکت نگه داشتن آن پرداخت.

Muscular man with back neck ache isolated on white background

علائم و نشانه های گردن درد چیست؟

گردن درد دردی کسل کننده است که اغلب با تکان دادن گردن و یا چرخاندن آن بدتر می شود. درد ممکن است به صورت سوزش و احساس سوزن سوزن شدن، احساس سنگینی در گردن و سر، احساس سبکی و گیجی در سر، تیر کشیدن و همچنین پیچیدن صدا در سر و یا تورم در غدد لنفاوی باشد. سردرد و درد در ناحیه صورت و شانه ها، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی اندام فوقانی می تواند مرتبط با گردن باشد. اغلب این نشانه ها می تواند به علت منقبض شدن یا تنگ شدن یک رگ باشد. بسته به شرایط گاهی اوقات ممکن است درد گردن همراه با کمر درد و درد در قسمت فوقانی کمر باشد که معمولا ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان است.

ساختار گردن

ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره و دیسکهای بین مهره ای است. این مهره ها با تحمل وزن سر، عامل حرکات متنوع آن نیز هستند. ریشه های عصبی مربوط به اندامهای فوقانی از میان مهره های گردن عبور کرده و سپس به نواحی بازو، ساعد و انگشتان دستان امتداد می یابند، عضلات بسیاری در ناحیه گردن وجود دارند، بعضی از آنها از ناحیه پس سری تا مهره های سینه ای کشیده شده اند. ساختمان گردن شامل پوست، عضلات گردن، شریانها، وریدها، غدد لنفاوی، غده تیروئید، غدد پاراتیروئید، مری، حنجره و نای است. هر یک از بافت های گردن که آسیب ببیند منجر به درد گردن می شود.

درد گردن چگونه توسط پزشک تشخیص داده می شود؟

دکتر با بررسی شواهد و نواحی درد و همچنین تاریخچه بیمار و همچنین با کمک عکس های رادیولوژی یا MRI و اسکن های دیگر علت درد را تشخیص می دهد.

آیا راهی برای درمان خانگی درد گردن وجود دارد؟

درمان درد گردن بستگی به علت دقیق آن دارد. گزینه های درمانی شامل استراحت، گرما و یا سرد کردن، کشش، درمان فیزیکی (اولتراسوند، ماساژ، دستکاری تزریق موضعی کورتیزون یا داروهای بی حس کننده، کرم های بی حسی موضعی، شل کننده های عضلانی، ضد دردها و اعمال جراحی. داروهای خانگی برای درمان، مانند درمان با جکوزی، تمرینات تسکین درد گردن و تمرینات کششی است، و محصولات تسکین درد گردن مانند بالش گردن برای خواب و پد های داغ می تواند برای رهایی از برخی از انواع درد گردن بسیار سودمند باشد. گزینه های درمانی بسیاری، بسته به مشکل گردن وجود دارد. درمان های جایگزین مانند طب سوزنی به عنوان یک راه درمانی موثر برای گردن درد های مزمن استفاده می شود.

چگونه می توان از گردن درد های مزمن جلوگیری کرد؟

بیشتر اشکال گردن درد را می توان با اقدامات محافظت کننده و جلوگیری از آسیب بیشتر و استراحت و ثابت نگه داشتن گردن و همچنین اصلاح پوزیشن های گردن و نهایتا فیزیوتراپی حل و فصل کرد.

برای اینکه گردنتان درد نگیرد نباید بگذارید که گردن کوچکترین آسیبی ببیند. اگر ورزشکار هستید در هنگام ورزش از انجام حرکاتی که گردن تان را تحت کوچکترین فشاری می گذارد اجتناب کنید. در هنگام خوابیدن بالشی را انتخاب کنید که روی آن احساس راحتی کنید. از بلند کردن اجسام سنگین به شدت خودداری کرده و اگر ورزش می کنید کار با دمبل و وزنه را کنار بگذارید. گردن را با گردنبند های طبی ثابت کرده تا کمترین میزان حرکت را داشته باشد.

از کمپرس سرد برای کاهش التهاب در ۲۴ ساعت اولیه آسیب به گردن تان استفاده کنید. کمپرس یخ التهاب را کاهش داده و منجر به التیام زخم یا آسیب می شود.

کمپرس گرم برای افزایش جریان خون و افزایش مواد مغذی در ناحیه آسیب دیده شده و سبب بهبود آسیب نیز می شود. دوش آب گرم نیز به کاهش درد کمک می کند.

همچنین برای کاهش التهاب از ضد التهاب هایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و ضد درد هایی مانند استامینوفن می توان استفاده کرد. می توانید از ماساژدرمانی نیز برای کاهش درد گردن نیز زیر نظر متخصص بهره برد.

بالش های طبی برای بی حرکت نگه داشتن گردن در هنگام خواب ساخته شده اند و تنها علت مفید بودن آن ها نیز همین موضوع است. بالش ها یادآور صحیح کردن پوزیشن بدن هستند. اگر پوزیشن های مناسب را نداشته باشید علاوه بر درد گردن دردهای دیگری را در ستون فقرات تجربه خواهید کرد.

فیزیوتراپیست یکی از راه کار ها برای رهایی از درد گردن است. درمانگر تمرینات کششی و تقویتی صحیح را به شما آموزش خواهد داد و این تمرینات در بهبود درد های شما بسیار موثر خواهند بود.

 

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا