دسته ها: دانستنی‌های سلامتی

۱۰ درمان گیاهی سردردهای خوشه ای که معجزه می کنند

سردردهای خوشه ای از سردردهای بسیار آزاردهنده است. شخص معمولا احساس می‌کند چاقوی تیز و برنده ای به چشم و…

اشتراک گذاری

سردردهای خوشه ای از سردردهای بسیار آزاردهنده است بنابراین اگر از این نوع سردردها دارید درمان گیاهی سردردهای خوشه ای بسیار به شما کمک خواهد کرد. شخص معمولا احساس می‌کند چاقوی تیز و برنده ای به چشم و مغزش فرو کرده اند. بعضی از خانم‌ها سردردهای خوشه ای را به اندازه درد زایمان دردناک و سخت می دانند. برای رهایی از این درد شخص حاضر است هر کاری بکند تا دوباره به آن دچار نشود. امروز هم در نت‌نوشت ما می خواهیم با چند درمان گیاهی سردردهای خوشه ای به شما کمک کنیم تا برای همیشه از دست سردردهای دردناک خوشه ای رها شوید.

بیشتر بخوانید: معجون برای درمان سردرد : اسطوخودوس و معجزه درمان سردرد عصبی و سردرد میگرنی

درمان گیاهی سردردهای خوشه ای

منیزیم و ویتامین B2

سردردهای خوشه ای معمولا به دلیل کمبود منیزیم در بدن اتفاق می افتد. در بسیاری از تحقیقات مشخص شده با تزریق منیزیم به شخصی که سردرد خوشه ای دارد درد به سرعت از بین رفته می‌رود. پس به منظور جلوگیری از بروز این نوع سردردها کافی است روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم منیزیم دریافت کنید. کپسول را قبل از خواب میل کنید. چون تجربه نشان داده است بیشتر سردردهای خوشه ای در ابتدا یا میانه شب وسط خواب بروز می‌کند. کمبود ویتامین B بخصوص ویتامین B2 یا ریبوفلاوین از دیگر عوامل بروز التهاب و صدمه دیدن سیستم عصبی و سردردها است. این ویتامین را هم باید به اندازه منیزیم یعنی ۴۰۰ میلی‌گرم روزانه مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: راه های درمان خانگی سردرد شدید بدون دارو و مسکن

عصاره Kudzu

این گیاه که در جنوب شرقی آسیا و نوعی از آن در آمریکا می روید حداقل در آسیا قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارد و از بهترین ها در درمان گیاهی سردردهای خوشه ای است. از این گیاه برای درمان تب، اسهال، قندخون، بیماری های قلبی و حتی اسهال خونی حاد استفاده می شود. در ریشه این گیاه بیش از هفتاد نوع فیتونوتریئنت Phytonutrients و فیتوکمیکال Phytochemical ، ایزوفلاوونوئید Isoflavonoids ( نوعی استروژن گیاهی که در سویا به وفور وجود دارد) و تری ترپنوئید Teriterpenoids (افزایش دهنده قدرت ایمنی بدن) یافت می‌شود. قدرت درمانی عصاره این گیاه با چند داروی مسکن طبیعی برابری می کند. در سال ۲۰۰۹ تحقیقات نشان داد در افرادی که از ریشه یا عصاره Kudzu استفاده کرده اند تکرار و شدت سردردهای خوشه ای به میزان زیاد کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید: سردردهای سمت چپ سر نشانه چیست؟

ملاتونین

این هورمون که هورمون خواب هم نام گرفته برای معمولا به عنوان یک مکمل دارویی برای سردردها و بی خوابی استفاده می شود. این مکمل دارویی را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد.

پماد کپسایسین

کپسایسین ماده ای است که در فلفل قرمز تند وجود دارد و نوعی مسکن طبیعی قوی و درمان گیاهی سردردهای خوشه ای محسوب می‌شود. در پزشکی امروز عصاره آن را به صورت پماد برای تسکین درد تولید می‌کنند. کمی از پماد را در سوراخ‌های بینی یا روی درد بمالید. تحقیقات نشان داده است استفاده از این پماد به مدت ۶۰ روز سردردهای خوشه ای را به میزان زیادی کاهش داده است. هر چند استفاده از پماد در سوراخ های بینی باعث آبریزش بینی و عطسه شود که معمولا موقتی است.

بیشتر بخوانید: سردرد عصبی را چگونه درمان کنیم؟ علائم آنها چیست؟

هوای آزاد

اگر بتوانید هر از گاهی به فضای باز و سرسبز و بدون آلودگی بروید اکسیژن یکی از درمان کننده‌های خوب سردردهای خوشه ای است. وقتی به چنین فضایی می‌روید تا می توانید نفس های عمیق بکشید.

ورزش

ورزش باعث گردش بهتر خون، اکسیژن رسانی بیشتر به اعضا بدن و کاهش استرس می‌شود. در صورتی که سردردهای خوشه ای شما مکرر بروز می‌کند باید هر چه زودتر یک برنامه پیاده روی برای خودتان ترتیب دهید. کلاس یوگا بروید و نرمش های روزانه انجام دهید.

بیشتر بخوانید: سردرد ناشی از فشار هوا چیست؟ حقایقی در مورد میگرن و سردرد ناشی از فشار هوا

روش های تنفس عمیق

از آن جا که بیشتر سردردها به دلیل استرس بروز می کند، راه‌های آرامش دادن به اعصاب و مغز یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بروز سردردها است. تنفس عمیق یکی از روش‌هایی است که باعث اکسیژن رسانی بیشتر به مغز و رفع سردردها می‌شود. بهتر است تکنیک های تنفسی یوگا را یاد بگیرید و هر روز یکی از آن‌ها را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: این چند دمنوش گیاهی برای سردرد معجزه می‌کنند! حتما امتحان کنید

خواب خوب و منظم

بی خوابی و بد خوابی باعث بروز انواع سردردها می شود. بنابراین مکان و زمان خواب شبانه تان را به دقت بررسی کنید. سعی کنید در محل خواب‌تان از تلفن همراه و تلویزیون خبری نباشد. سر ساعت خاصی بخوابید و سر ساعت خاصی بیدار شوید تا هم کامل بخوابید و هم خواب منظمی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی سردردهای میگرنی

روغن نعنا فلفلی

این روغن گیاه تاثیر خوبی بر درمان گیاهی سردردهای خوشه ای و جلوگیری از بروز مجدد آن دارد. حتی وقتی سردرد ندارید یکی دو قطره روغن نعنا فلفلی را روی شقیقه‌هایتان ماساژ دهید. در صورتی که درد دارید علاوه بر شقیقه‌ها این روغن را روی قسمت پشت گردن و کف پاها نیز بمالید و ماساژ دهید.

بیشتر بخوانید: نشانه های میگرن ، علت سردردهای میگرنی و روش‌های پیشگیری از آن

چای زنجبیل

از خواص بی‌شمار زنجبیل زیاد گفته ایم این بار هم می گوییم که این گیاه یک درمان گیاهی سردردهای خوشه ای است. خوشبختانه این گیاه را می‌توان به صورت تازه از میوه فروشی ها یا پودر شده از عطاری تهیه کرد. خواص آنتی اکسیدانی ضد سرطان و ضد التهابات زنجبیل به خوبی سردردهای خوشه ای را از بین می‌برد. روزانه یک یا دو فنجان  چای زنجبیل را دم کرده و بنوشید.

بیشتر بخوانید: علائم سردردهای عصبی ، درمان سردرد عصبی و هر چه که باید بدانید

بیشتر بخوانید: داروی طبیعی میگرن بسازید و در چند دقیقه درمان شوید

منابع:

۱ – Very Well
۲ – The Migraine Trust
۳ – NCBI
۴ – Mayo Clinic
۵ – New York Times
۶ – NCBI
۷ – Web MD
۸ – NCBI
۹ – NCBI
۱۰ – NCBI
۱۱ – NCBI
۱۲ – Migraine Trust
۱۳ – NCBI
۱۴ – NCBI
۱۵ – NCBI
۱۶ – NCBI
۱۷ – Science Direct
۱۸ – NCBI
۱۹ – UMM
۲۰ – Cluster Busters

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

برچسب ها: isoflavonoidskudzuPhytochemicalphytonutrientstreiterpenoidsآرامش اعصابآرامش مغز و اعصاباکسیژنبی خوابیتنفستنفس عمیقتکنیک های تنفس عمیقخاصیت فلفل قرمزخواب منظمروش های تنفس عمیقروغن نعنافلفلیریبوفلاوینزنجبیلزنجبیل تازهسردردسردردهای خوشه ایفلفل قرمزفیتوکمیکالمنیزیمنرمشنعنافلفلیهوای آزادورزشویتامین b2پودر زنجبیلچای زنجبیلکم خوابیکپسایسینیوگا

آخرین مطالب

  • سینمای ایران

نقد فیلم صفر تا سکو ؛ انسان با نخستین رنج

کوه با نخستین سنگ آغاز می شود و انسان با نخستین رنج. این عبارت از احمد شاملو مصداق بارز فیلم… بیشتر بخوانید

4 ساعت قبل
  • پیشنهاد شنیدنی

موزیک فیلم ساعت ها The Hours ساخته‌ی فیلیپ گلس؛ زندگی دزدیده شده

فیلیپ گلس آهنگساز بزرگی است که شیطنت های صوتی موسیقی راک را با نبوغ موتسارت در هم آمیخته و به… بیشتر بخوانید

5 ساعت قبل
  • تلفن همراه

مشخصات شیائومی Mi 9

شیائومی می ۹ Xiaomi Mi 9 ، اولین اسمارت فون کمپانی شیائومی و یکی از اولین پرچمداران جهان است که… بیشتر بخوانید

5 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم گیاهخواری بگیریم یا نه؟ مزایا و عوارض این رژیم ها چیست؟

فواید رژیم گیاهخواری غیر قابل انکار است اما آن چه که اهمیت دارد این است که اگر یک رژیم غذایی متعادل… بیشتر بخوانید

9 ساعت قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم Bohemian Rhapsody کاری از برایان سینگر؛ تنها صداست که می‌ماند

فیلم حماسه کولی Bohemian Rhapsody جدیدترین ساخته‌ی برایان سینگر Bryan Singer با هنرمندی رمی ملک Rami Malek به زندگی فردی… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • پیشنهاد شنیدنی

موزیک فیلم دارودسته نیویورکی ها ؛ بیل را بکش

طبق آنچه که در عنوان بندی آمده، به نظر می رسد موسیقی دارودسته های نیویورکی را هاوارد شور ساخته باشد.… بیشتر بخوانید

1 روز قبل