دانستنی‌های سلامتی

درمان یبوست با چای گیاهی، آبمیوه، یوگا و حرکات ورزشی !

یبوست یکی از مشکلات رایج دستگاه گوارش است که برای درمان یبوست و رفع یبوست توصیه‌های متفاوتی می‌شود. اجابت مزاج برای دفع سموم جامد بدن نباید دست کم گرفته شود. چرا که یبوست مزمن شده، سم‌ها در بدن تجمع یافته بیماری‌های دیگری ایجاد می‌کند. نت نوشت امروز را دنبال کنید تا با ۷ چای گیاهی برای درمان یبوست، آبمیوه‌های ترکیبی فوق العاده برای درمان طبیعی یبوست و حرکات ورزشی مناسب برای سیستم گوارش و درمان یبوست آشنا شوید.

یبوست چیست؟

مشکل در دفع اجابت مزاج یا درد هنگام تخلیه مدفوع یبوست نام دارد که گاهی حتی با خونریزی از ناحیه مقعد همراه است. متخصصان حداقل ۳ بار تخلیه روده بزرگ یا اجابت مزاج را طبیعی می‌دانند. هر چند بعضی از افراد روزی یک تا سه بار اجابت مزاج دارند که باز هم طبیعی است.

یبوست دلایل گوناگونی دارد که استرس و کمبود آب بدن اصلی‌ترین دلایل آن است. در صورتی که دچار یبوست یعنی کمتر از ۳ بار اجابت مزاج در هفته روبرو هستید باید هر چه سریع‌تر آن را درمان کنید. به جای استفاده از ساشه‌ها یا ترکیب‌های شیمیایی موجود در بازار که در بیشتر موارد منجر به اسهال و بی آبی بدن می‌شود، چای‌های گیاهی زیر را برای درمان یبوست امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی یبوست کودکان / درمان طبیعی هموروئید و راه‌های پیشگیری از بواسیر

یبوست دلایل گوناگونی دارد که استرس و کمبود آب بدن اصلی‌ترین دلایل آن است.
یبوست دلایل گوناگونی دارد که استرس و کمبود آب بدن اصلی‌ترین دلایل آن است.

چای گیاهی برای درمان یبوست

چای قاصدک

گل قاصدک با کشاندن آب بدن به دستگاه گوارش و مثانه باعث دفع سموم بدن می‌شود. علاوه بر خاصیت ملینی این گیاه، نفخ و گرفتگی عضلات شکم هم با این چای از بین می‌رود و یکی چای گیاهی برای درمان طبیعی یبوست است.

چای ریشه گیاه بابا آدم

این چای علاوه بر خاصیت ضد یبوستی و درمان یبوست، خواصی مثل رفع عفونت و التهابات را در دستگاه گوارش دارد که به تدریج ناراحتی‌های موجود در دستگاه گوارش را برطرف می‌کند.

چای سنا

گلیکوزید موجود در گیاه سنا یک ملین قدرتمند و یک درمان یبوست است. این گیاه تمام مواد دفعی را در روده به قطعات کوچک‌تر تبدیل کرده، هر دو روده را شسته و همه سموم را از بدن خارج می‌کند.

چای ریشه شیرین بیان

در صورتی که التهابات باعث یبوست شده است بهترین راه حل آن چای ریشه شیرین بیان است.

چای نعنا فلفلی

افرادی که همراه با یبوست شان نفخ زیاد روده‌ها دارند بهتر است از چای نعنا فلفلی استفاده کنند. این افراد در صورتی که رفلاکس معده ندارند بهتر است به میزان زیادی از نعنا فلفلی به عنوان سبزی همراه غذا استفاده کنند. به این ترتیب فیبر بیشتری میل می‌کنند که باعث حرکات بیشتر و بهتر روده‌ها برای دفع مواد زاید است.

بیشتر بخوانید: نعنا فلفلی چیست؟

چای سبز

این چای علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن به دلیل رفع التهابات نشانه‌های یبوست را از بین برده و دفع مزاج راحت‌تر صورت می‌گیرد و یکی از راه‌های درمان یبوست به شمار می‌رود.

چای معمولی

شروع صبح با یک لیوان چای کم رنگ کمک بزرگی به حرکات دودی شکل روده و اجابت مزاج می‌کند. افرادی که یبوست دارند نباید از چای تیره رنگ یا غلیظ حتی طی روز استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: ملین‌های طبیعی قوی و روان کننده شکم برای رفع یبوست 

در درمان یبوست با چای‌های گیاهی به چند نکته توجه کنید:

این چای‌ها بخصوص چای‌هایی مثل قاصدک و سنا به فوریت یبوست را برطرف می‌کند. ولی یادتان باشد از این گیاهان زیاد استفاده نکنید تا پرزهای روده از بین نرود. می‌توانید هر روز یکی از چای‌ها را امتحان کنید. استفاده زیاد از چای‌های گیاهی رفع یبوست باعث اسهال و بی آبی بدن می‌شود.

علاوه بر چای‌های گیاهی باید سعی کنید در روز حداقل بین ۸ تا ۱۰ لیوان یا حتی بیشتر آب بنوشید تا بدن دچار بی آبی نشود. خوردن زیاد فیبر یکی از بهترین روش‌ها برای رفع یبوست است که با استفاده از سبزی‌ها و میوه‌ها در طی روز میسر می‌شود.

شروع صبح با یک لیوان چای کم رنگ کمک بزرگی به حرکات دودی شکل روده و اجابت مزاج می‌کند.
شروع صبح با یک لیوان چای کم رنگ کمک بزرگی به حرکات دودی شکل روده و اجابت مزاج می‌کند.

آبمیوه‌های ترکیبی برای درمان یبوست

سیب سبز و نعنا

سیب سبز و نعنا علاوه بر خاصیت سم زدایی بدن سرکوب کننده اشتها هستند. نوشیدن آبی که این دو ترکیب را در خود دارد بخوبی اشتهاهایتان را کنترل می‌کند. خبر خوب برای مبتلایان به رفلاکس معده این که بهترین راه استفاده از خواص نعنا از طریق این آبمیوه است.

چون در شرایط عادی خوردن نعنا و عرق نعنا هر چه قدر برای سندروم روده تحریک پذیر خاصیت درمانی دارد، متاسفانه باعث تشدید بیماری رفلاکس می‌شود. یک عدد سیب سبز ( فقط دانه‌ها را جدا کنید) و ۶ تا ۱۰ برگ نعنا برای تهیه این ترکیب کافی است و شما می‌توانید برای درمان یبوست از این آبمیوه قدرتمند نوش جان کنید.

سیب قرمز و دارچین

دارچین هم داروی طبیعی چربی سوزی است. پس گاهی یک عدد سیب قرمز را به همراه یک تکه چوب دارچین به‌اند ازه یک بند انگشت در آب بیندازید تا از طعم و خواص این ترکیب درمان یبوست و چربی سوز و همه کاره استفاده کنید.

خیار و کیوی و نعنا

برای درست کردن این آب یک خیار، یک کیوی و حدود ۵ تا ۶ برگ نعنا کافی است. خیار را فقط بشویید، نیازی به پوست گرفتن و کندن سر آن نیست. در طب سنتی ایران برای جلوگیری از تاثیر طبع سرد خیار، سر آن را که دارای خاصیت گرمی است می‌خورند. کمی تلخ است.

ولی در ترکیب با آب فقط خاصیت آن را بیشتر می‌کند و از تلخی خبری نیست. ترکیب خیار، کیوی و نعنا جادوی تقویت سیستم ایمنی بدن است. این آب سرشار از ویتامین ‌C علاوه بر زیبایی پوست نفخ شکم را هم برطرف می‌کند و یک درمان یبوست و نفخ است و شما نگران پوشیدن لباس‌های مورد علاقه‌تان نخواهید بود. پس اگر قرار است مهمانی بروید از دو سه روز قبل این آب را تهیه و بنوشید.

بیشتر بخوانید: علت‌های نفخ شکم که نباید بی تفاوت از کنار آن‌ها رد شوید

گریپ فروت و نعنا

اکثریت قریب به اتفاق می‌دانند گریپ فروت میوه لاغری است. به همین دلیل متخصصان تغذیه آن را ماشین لاغری نامیده‌اند . این میوه پاییزی که این روزها به راحتی می‌توانید تهیه کنید سرشار از فیتوکمیکال‌ها است که ترکیبات زیست فعال چربی سوز این میوه زیبای پاییزی است.

نعنا هم  به دلیل مفید بودن برای روده‌ها و خاصیت ضد نفخ و احساس سیری همراه با گریپ فروت یک ترکیب جادویی دیگر برای شما است تا هم از نفخ شکم رها شوید و هم با سرعت بیشتری وزن کم کنید. برای این ترکیب یک عدد گریپ فروت را چهار قطعه کرده و همراه با ۶ تا ۱۰ عدد برگ نعنا در یک بطری آب معدنی یا پارچ آب بریزید.

پرتقال و لیمو ترش

بعضی‌ها این آب را با لیمو شیرین هم درست می‌کنند. یعنی سه میوه حاوی ویتامین C را در کنار هم برای چربی سوزی و کمک به حرکات روده‌های تنبل و درمان طبیعی یبوست استفاده می‌کنند. ولی از آن جا که لیموشیرین خیلی سریع تلخ می‌شود اگر دوست داشتید آن را اضافه کنید. کافی است یک پرتقال و یک لیمو ترش ( و اگر دوست داشتید یک لیموشیرین ) را نصف یا چهار قسمت کرده در یک پارچ آب بگذارید. این ترکیب هم برای کسانی که به دلیل ناراحتی معده امکان خوردن پرتقال و لیموترش را ندارند عالی است.

بیشتر بخوانید: علل نفخ شکم در زنان که غیر عادی است

آناناس

آناناس خاصیت‌های بی‌شماری دارد که یکی از آن‌ها درمان سرفه است. این میوه زیبای سرشار از ویتامین ‌C در این روزهای زمستانی با هوای آلوده سم زدای بسیار خوبی است. این میوه حاوی آنزیم بروملائین Bromelain است که خاصیت ضد التهابی دارد. به همین دلیل نفخ شکم را برطرف می‌کند. پس اگر آناناس خریدید یک حلقه از آن را برش داده و در یک پارچ آب بریزید تا از خواص ضد درد، تقویت سیستم ایمنی و رفع نفخ آن برخوردار شوید. نیازی نیست پوست آن را جدا کنید.

انبه و زنجبیل

این دو ترکیب هم خوب بلدند چه طور سیستم ایمنی بدن را تقویت و نفخ دستگاه گوارش را از بین ببرند. زنجفیل یکی از مسکن‌های طبیعی برای از بین بردن سردرد و داروی ضد تهوع است. انبه هم با ویتامین C زیادش فوق‌العاده انرژی بخش است. نصف انبه و چند تکه زنجبیل را در یک پارچ یا بطری آب بریزید تا احساس آرامش و انرژی فراوان را با هم تجربه کنید.

تخم شربتی و لیموترش

ما ایرانی‌ها آن را با شکر به صورت شربت آن هم برای هوای گرم تابستان استفاده می‌کنیم. ولی سعی کنید همیشه این ترکیب را بدون شکر استفاده کنید. حالا که هوا سرد است یک قاشق تخم شربتی و یک عدد لیموترش نصف یا چهار قسمت شده یک ترکیب خوب برای رفع گرسنگی، تقویت سیستم ایمنی، کاهش وزن، کمک به کارکرد روده‌ها و رفع نفخ شکم است. از همه مهم‌تر این آب سم زدا انرژی بخش هم است. به جای تخم شربتی از دانه‌های ریحان هم می‌توانید استفاده کنید که هر دو به راحتی در عطاری‌ها موجود است. فقط قبل از نوشیدن حتما این ترکیب را هم بزنید.

کرفس و زنجبیل

کرفس به عنوان یک سبزی لاغر کننده و رفع یبوست مشهور است. زنجبیل هم که اثرات درمانی زیادی مثل رفع تهوع، درمان انواع سردرد، رفع سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. حالا اگر یک شاخه کرفس را درشت خرد کرده و با چند قطعه زنجبیل در یک بطری یا پارچ آب بریزید می‌توانید تصور کنید چه ترکیب جادویی برای سلامت خودتان خلق کرده اید. این ترکیب برای درمان طبیعی یبوست معجزه می‌کند.

طب آیروودا اعتقاد دارد جنس دستگاه گوارش یا به زبان این طب آنگی angi، از آتش است که تمام فعالیت‌های حیاتی بدن را تنظیم می‌کند.
طب آیروودا اعتقاد دارد جنس دستگاه گوارش یا به زبان این طب آنگی angi، از آتش است که تمام فعالیت‌های حیاتی بدن را تنظیم می‌کند.

در درمان طبیعی یبوست با آبمیوه‌های ترکیبی به چند نکته توجه کنید:

اگر از آب معدنی استفاده می‌کنید قطعاتی که در این مقاله آمده برای یک بطری کافی است. پس بهتر است دو بطری را برای مصرف روزانه آماده کنید. کمی از آب بطری را بنوشید و به جای آن قطعات را اضافه کنید. اگر از آب لوله کشی و جوشیده شده استفاده می‌کنید، پارچی که ۴ تا ۵ لیوان گنجایش داشته باشد برای‌اند ازه قطعات ذکر شده در این مقاله کافی است.

در این صورت هم بهتر است از دو پارچ آب استفاده کنید.اگر شاغل هستید می‌توانید قبل از رفتن سرکار یک بطری یا پارچ را تهیه کنید تا موقع برگشت به خانه آب خوشمزه سم زدا و سلامت بخش‌تان را آماده داشته باشید. بطری یا پارچ دیگر را شب تهیه کنید تا صبح‌ها آب درمان گرتان در دسترس‌تان باشد.

ترکیب آب‌های سم‌زدا یا دتوکس نیاز به چند ساعت زمان دارد. پس وقتی آن را تهیه کردید در یخچال بگذارید تا طبق خاصیت اسموزی یا گذرندگی Osmosis ترکیبات موجود در سبزیجات و میوه‌ها به درون آب نفوذ کند. زمان شب تا صبح یا برعکس باعث می‌شود تا کلیه خواص میوه‌ها و سبزی‌ها وارد آب شود. همیشه از یک حد تعادل استفاده کنید تا طعم آب یک مزه ملایم باشد.

اگر دوست دارید این ترکیب را به خارج از خانه ببرید که ایده بسیار خوبی است، بعد از چند ساعت قطعات را جدا کرده، فقط آب را در قمقمه یا فلاکس آب‌تان بریزید. در مورد تخم شربتی مشکلی نیست می‌توانید ترکیب آن را ببرید. فقط لیمو را جدا کنید. برای تاثیر بیشتر سعی کنید هر روز فقط یک نوع آب تهیه کنید و بنوشید.

بطری آب‌های معدنی را فقط یک بار استفاده کنید و دور بریزید. این بطری‌ها از ماده‌ای به نام پت ساخته شده‌اند که استفاده مکرر از آن‌ها مضر است. در صورتی که بیش از یک هفته یبوست داشتید و با تغییر رژیم غذایی و چای‌های گیاهی برطرف نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان یبوست با حرکات ورزشی یوگا

به احتمال زیاد کسی نیست که از یبوست، ترش شدن معده، رفلاکس، مشکل هضم و نفخ رنج نبرد. بعضی‌ها که حتی همه مشکلات گوارشی را با هم دارند. هر چند برای داشتن یک دستگاه گوارش سالم باید به پزشک متخصص مراجعه کرد ولی به عنوان یک درمان مکمل و درمان طبیعی یبوست و مشکلات گوارشی می‌توان از آساناها یا حرکت‌های یوگا برای داشتن دستگاه گوارش سالم بهره گرفت. در واقع وقتی حرکات یوگا را انجام دهید دوره درمانی‌تان کوتاه‌تر شده و بعد از آن با انجام آن‌ها نیاز به دارو نخواهید داشت.

یوگا و دستگاه گوارش

طب آیروودا اعتقاد دارد جنس دستگاه گوارش یا به زبان این طب آنگی angi، از آتش است که تمام فعالیت‌های حیاتی بدن را تنظیم می‌کند. دستگاه گوارش نه تنها آشامیدنی‌ها و مواد خوراکی را که می‌خوریم به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کند تا بدن بتواند از مواد مغذی استفاده کند، بلکه تمام مواد زاید را هم از بدن دفع می‌کند تا بدن با تجمع سم و بروز بیماری مواجه نشود.

به همین دلیل ظاهر بدن ما، توانایی، قدرت بدنی و انرژی حتی برای برداشتن یک گام، سرحال بودن، حال خوب روحی، و حتی صورت بشاش و پوست با طراوت در نتیجه داشتن یک دستگاه گوارش سالم به وجود می‌آید. وقتی دستگاه گوارش سالم باشد از بیماری هم خبری نیست و وقتی ضعیف شود بیماری‌ها به بدن هجوم می‌آورند. به همین دلیل، طب امروز به تغذیه اهمیت می‌دهد و نحوه زندگی و عادات غذایی را از عوامل مهم سلامتی و طول عمر می‌داند که فقط و فقط در نتیجه یک دستگاه گوارش سالم به وجود می‌آید.

بعضی از حرکات یا آساناهای یوگا باعث جریان بهتر خون در اعضا دستگاه گوارش و در نتیجه هضم بهتر مواد غذایی می‌شود. از دیگر فواید یوگا که شامل حرکات کششی است، قوی شدن ماهیچه‌های دستگاه گوارش، تحریک روده‌های تنبل به منظور جلوگیری از یبوست، عملکرد بهتر کبد، پانکراس، و حتی مجاری ادرار می‌شود. یکی دیگر از فواید خوب این حرکات سم زدایی بدن است.

آردها ماتیسندراسانا

حرکت یوگا برای درمان طبیعی یبوست

 

این حرکت Ardha Matysendrasana همان گونه که در شکل می‌بینید به صورت نشسته بوده و نیم چرخشی به بدن می‌دهد. این حرکت سوخت و ساز بدن را تحریک کرده و باعث ماساژ معده، کبد، پانکراس، کلیه‌ها و روده‌ها بخصوص روده بزرگ می‌شود. گردش بیشتر خون در دستگاه‌های داخلی بدن و درمان طبیعی یبوست از دیگر فواید این حرکت است.

برای انجام این حرکت این گونه عمل کنید:
• به راحتی روی زمین بنشینید.
• پاها را خم کنید به طوری که پای راست روی زمین زیر پای چپ قرار گیرد که از زانو خم شده است.
• حالا آرنج دست راست را روی زانوی چپ گذاشته و بدن خود را به طرف چپ بکشید.
• با کمک دست چپ تعادل‌تان را حفظ کنید.
• دقت کنید کف دست چپ باید روی زمین باشد. دست راست کاملا کشیده و کف دست به بیرون است.
• بدن را آن قدر بکشید تا کشش را در عضلات شکم احساس کنید.
• ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.
• حالا همین روش را برای سمت دیگر بدن انجام دهید.
• در ابتدا چون عادت ندارید کشش کمی به بدن‌تان بدهید و هر روز با نرم شدن بدن این کشش را بیشتر کنید.

دهانوراسانا

آسانای یوگا برای درمان طبیعی یبوست

 

این آسانا Dhanurasana یا حرکت کمان از دیگر حرکت‌های یوگا برای قوی شدن ماهیچه‌های شکم و کارکرد بهتر دستگاه گوارش و درمان طبیعی یبوست است. این حرکت باعث ایجاد تعادل در کل دستگاه گوارش می‌شود. همان طور که از نام حرکت پیداست بدن حالت کمان پیدا می‌کند.

این حرکت را به این شکل انجام دهید:
• روی شکم دراز بکشید به طوری که دستها و پاها از هم جدا باشد.
• زانوها را خم کنید به طوری که بتوانید با دست مچ پاها را بگیرید.
• حالا عمل دم انجام دهید.
• به‌اند ازه‌ای که بدن‌تان اجازه می‌دهد پاها را بکشید و سینه را از روی زمین بلند کنید.
• ۱۵ تا ۲۰ ثانیه در همین حالت بمانید. روزهای اول می‌توانید از ۱۰ ثانیه شروع کنید تا کم کم بدن‌تان عادت کند.
• بعد به آرامی سینه و پاها را به زمین بگذارید و به حالت اولیه برگردید در حالی که به آرامی عمل بازدم را انجام می‌دهید.
• پس از این حرکت لازم است بین ۵ تا ۷ دقیقه به طور کامل استراحت کنید.

پاوانموکتاسانا

آسانای یوگا برای درمان طبیعی یبوست

 

حرکت یا آسانای Pavanmuktasana برای از بین بردن نفخ، گاز دستگاه گوارش و سم زدایی آن و درمان طبیعی یبوست حرکت بسیار موثری است. این حرکت همچنین باعث ماساژ دستگاه گوارش بخصوص روده‌ها می‌شود. اگر یوگا کار می‌کنید می‌توانید این حرکت را هر روز در برنامه انجام حرکت‌های یوگا انجام دهید.

این حرکت را به این شکل انجام دهید:
• به پشت دراز بکشید.
• یک نفس عمیق بکشید در حالی که بدن را جمع می‌کنید تا پاها در شکم قرار بگیرد، دست‌ها را دور زانوها حلقه کنید.
• حالا سرتان را از زمین بلند کنید و آن را به زانوها نزدیک کنید به طوری که گویی ستون مهره ه‌ها در حال گرد شدن است.
• پاها را کامل به داخل شکم بکشانید.
• در همین حالت بمانید و نفس را بیرون بدهید.
• حالا به حالت اولیه برگردید و دو تا سه دقیقه استراحت کنید.

اوتاناسانا

آسانای یوگا برای درمان طبیعی یبوست

آسانای Uttanasana که شامل خم شدن یا دولا شدن کامل بدن است باعث تحریک جریان خون در‌اند ام‌های گوارشی شده و با فشاری که به شکم می‌دهد باعث آرامش کامل بدن می‌شود. آرامش بدن دقیقا چیزی است که افراد دارای مشکلات گوارشی به آن نیاز دارند.

این حرکت را به این شکل انجام دهید:
• بایستید به طوری که پاها به عرض شانه‌ها از هم قرار گیرد.
• یک دم عمیق بکشید.
• حالا خم شوید به طوری که کف دست‌ها در کنار پاها قرار گیرد. به‌اند ازه‌ای خم شوید که کمرتان اجازه می‌دهد. بعد از مدتی قادر خواهید بود تا این حرکت را به طور کامل انجام دهید.
• ۳۰ ثانیه در همین حالت بمانید. بازدم را انجام دهید.
• به‌اند ازه‌ای که بدن‌تان اجازه می‌دهد دولا شوید و اگر بدن‌تان خشک بود زانوها را کمی خم کنید.
• بعد از چند تنفس دست‌ها را روی کمر بگذارید یک تنفس عمیق بکشید و به آرامی بلند شوید.

شالابحاسانا

آسانای یوگا برای درمان طبیعی یبوست

آسانای Shalabhasana باعث قدرتمند شدن عضلات میانی بدن از جمله عضلات شکم و مجاری ادرار می‌شود. در صورتی که تکرر ادرار دارید یا به دلیل بالارفتن سن نمی توانید ادرار را نگه دارید این حرکت به شما کمک می‌کند تا این مشکل را برطرف کنید.

این حرکت را به این شکل انجام دهید:
× روی شکم به راحتی دراز بکشید.
× دست‌ها در کنار باسن بگذارید به طوری که کمی از زمین فاصله داشته باشد.
× حالا یک تنفس عمیق بکشید و به آرامی سر و پاها را بالا ببرید تا بدن‌تان مثل یک خط منحنی شود.
× به‌اند ازه سه تنفس در این حالت بمانید. اگر برای‌تان مشکل است زمان را کمتر کنید تا بدن‌تان عادت کند و بعد تعداد را از یک تنفس به سه تنفس برسانید.
× به آرامی بدن و دست‌ها را به زمین برگردانید و کمی استراحت کنید.

واجراسانا

آسانای یوگا برای درمان طبیعی یبوست

آسانای Vajrasana با وجود آسان بودن حرکت باعث هضم بهتر غذا، رفع یبوست، جلوگیری از نفخ می‌شود. این حرکت را به این شکل انجام دهید:

به زانو بنشینید به طوری که زانوها کاملا نزدیک به هم باشد و پاها در کنار قرار بگیرد.
× کف دست‌ها را روی زانو بگذارید و چشم‌ها را ببندید. روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید.
× ۳ تا ۵ دقیقه در این حالت بمانید.

در انجام حرکات یوگا برای درمان طبیعی یبوست به این نکات باید توجه کنید:

این حرکات را هر روز صبح قبل از صبحانه و با معده خالی انجام دهید. دو حرکت واجراسانا و پاوانموکتاناسا را بعد از غذا هم می‌تواند انجام شد.

شب‌ها خوب بخوابید. به هیچ وجه نباید بی خوابی یا بدخوابی داشته باشید. اگر بیماری تیروئید یا شکم روی دارید نباید این حرکات را انجام دهید. در صورت بارداری و هنگام عادت ماهیانه این آساناها را انجام ندهید. در صورتی که جراحی داشته‌اید تا خوب شدن کامل هیچ حرکت یوگا یا ورزشی نباید انجام دهید تا با پزشک خود مشورت کنید و زمان شروع حرکت‌ها را از او بپرسید.

اگر تا به حال یوگا کار نکرده‌اید بهتر است با یک پزشک قبل از انجام حرکات مشورت کنید. در صورت امکان در یک کلاس یوگا ثبت نام کنید و پس از مدتی با تایید مربی خود این حرکات را انجام دهید.

کارهایی که به هنگام ابتلا به یبوست نباید انجام داد:

۱- مصرف غذاهای فرآوری شده:

غذاهای فرآوری شده از چربی زیادی برخوردارند و همچنین هضم آن‌ها دشوار است. هر دوی این موارد در بدتر و شدیدتر کردن یبوست نقش دارند. همچنین این غذاها سرشار از فروکتان‌اند و متأسفانه به سبب آن که بدن ما فاقد آنزیم‌هایی برای هضم این ماده است، این ماده به درستی در معده تجزیه نمی‌شود و مشکلات گوارشی را به همراه خواهد آورد.

۲- مصرف قهوه و الکل:

آغاز کردن روز با مصرف یک فنجان قهوه امری ست خوشایند و کم‌تر کسی است که به آن علاقه نداشته باشد، اما خبر بد این است که قهوه برای یبوست مضر است. این قضیه برای الکل نیز صادق است چرا که الکل موجب تکرر ادرار می‌شود و تکرر ادرار نیز کم‌ آبی بدن را در پی دارد. احتمالاً می‌دانید که یکی از عوامل یبوست همین کم‌ آبی بدن است و با وجود آن اوضاع شدیدتر و دردناک‌تر هم می‌شود.

۳- مصرف بیش از‌اند ازه‌ی لبنیات:

اگر به مشکلات گوارشی دچارید از بدترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که به مقدار زیاد از شیر و فرآورده‌های لبنی استفاده کنید. شیر و فرآورده‌های لبنی موجب شدیدتر شدن یبوست و نفخ روده می‌شوند. در واقع گاهی علت یبوست و نفخ نبود لاکتازِ کافی جهت تجزیه و هضم لاکتوز موجود در شیر و لبنیات است.

۴- عدم فعالیت:

ورزش و فعالیت نقشی مثبت در رفع یبوست دارند و عدم فعالیت خود یکی از عواملی است که موجب بدتر شدن اوضاع می‌شود. در واقع فعالیت کم موجب کاهش حرکات روده و کاهش جریان خون ورودی به روده می‌شود و این دو امر تشدید مشکلات گوارشی، از جمله یبوست، را به همراه دارند.

۵- مصرف مکمل‌های آهن و کلسیم:

دریافته شده که مصرف مکمل‌های آهن و کلسیم موجب کاهش انقباضات سیستم گوارش می‌شود. لذا تنها در صورتی از این مکمل‌ها مصرف کنید که پزشک تجویز کرده باشد.

۶- مصرف مسکن‌ها:

داروهای متعددی می‌توانند موجب یبوست شوند. از جمله‌ی این داروها، که مصرف زیادی هم دارند، می‌توان به ضد التهاب‌های غیر استروئیدی اشاره داشت. این داروها را صرفاً در صورت تجویز پزشک مصرف کنید.

منبع: + +

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا