1398-03-01
ادبیات جهان

تحلیل رمان درک یک پایان نوشته‌ی جولیان بارنز

رمان درک یک پایان

رمان درک یک پایان تنها روایت گذشته ی چند جوان نیست. در زمان حال، وبستر مسئله ای را مطرح می کند که پیش از آن اشاره ای نشده و مخاطب را می تواند غافلگیر کند. این است که مخاطب تازه در پایان رمان می فهمد که مقصود “وبستر” از مرور خاطرات دوران نوجوانی ‌اش چیست.

جولیان بارنز Julian Barnes با نام کامل جولیان پاتریک بارنز (۱۹۴۶) نویسنده و منتقد ادبی انگلیسی است که تحصیلات خود را کالج مگدالن آکسفورد گذرانده است. جولیان بارنز به شدت به ادبیات فرانسه و به ویژه  “فلوبر” علاقه مند است. از جمله آثار او می‌توان به “دیار مترو”،” رمان درک یک پایان”، “قبل از آشنایی او با من”، “درباره‌اش حرف بزنیم”، مجموعه داستان “عبور از کانال”، “چیزی برای ترسیدن وجود ندارد”، “هیاهوی زمان” اشاره کرد. در ادامه با تحلیل رمان درک یک پایان The Sense of an Ending با نت نوشت همراه باشید.

تحلیل رمان درک یک پایان The Sense of an Ending

تحلیل رمان درک یک پایان The Sense of an Ending

تحلیل رمان درک یک پایان ؛ سیری در زمان و تعقل

“جولیان بارنز” سال ۲۰۱۱ جایزه “بوکر” را برای رمان درک یک پایان دریافت کرد. “جولین بارنز” قبلا سه بار، در سال‌های ۱۹۸۴، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۵ به لیست نهایی نامزدهای جایزه بوکر راه پیدا کرده بود اما موفق به دریافت آن نشده بود.پیش از آغاز تحلیل رمان درک یک پایان The Sense of an Ending باید گفت زمان داستان این رمان دهه ی شصت میلادی است که چهل سال بعد توسط یکی از شخصیت ها روایت می شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان دفترچه ممنوع اثر آلبا دسس پدس

“تونی وبستر” در واقع شخصیت اصلی داستان و راوی آن است. این داستان به نوعی روایتگر گذر زمان و تاثیر آن بر روان انسان است. “وبستر” از ماجراهایی که در گذشته بین خود و دوستان دبیرستانی اش شکل می گیرد، در فصل اول می گوید. فصل دوم و آخر رمان درک یک پایان روایت از زمان حال راوی است. در این داستان، اتفاقات گذشته آثار ناگواری را به همراه دارند. در داستان گذشته ی “وبستر” و دوستانش، مسائل بسیاری مطرح می شود و اتفاقات متنوعی می افتد که این ماجراهای پی در پی می توانند به مهیج شدن آن کمک کنند. این ‌ها خاطراتی هستند که او در دهه ششم زندگی هنوز غرق آن هاست و فراموش نمی ‌کند. مسائلی که در این خاطرات مطرح می شود مسائل عجیب و خارق العاده ای نیست و به موضوعاتی چون خیانت، خودکشی، روابط نامعقول و کینه ها می پردازد.

 

در تحلیل رمان درک یک پایان باید گفت راوی داستان رمان درک یک پایان به گونه ای نامنظم جوانی خود را واکاوی می کند و در مطرح کردن مسائلی که روحش را آزرده می کند هیچ امتناعی نمی کند. “وبستر” که گویی با این واکاوی و روایت به نوعی خود را آزار می دهد، می تواند مخاطب را سخت درگیر داستان خود کند. شاید یکی از دغدغه های اصلی “جولیان بارنز” دشواری و پیچیدگی فهمِ گذشته ‌ای است که ظاهرا همه‌ چیز آن واضح است. شاید واضح و روشن بودن تمام گذشته های انسان ها به ظاهر واضح و روشن باشد و بتوان آن ها را به راحتی روایت کرد. اما این تنها پوسته ی سطحی ماجرا است. گذشته به طور کلی دارای پیچیدگی ها و لایه های مختلفی است که تامل و تفکر بسیاری را می طلبد.

بیشتر بخوانید: رمان راه های برگشتن به خانه نوشته‌ی آله خاندرو سامبرا

در ادامه تحلیل رمان درک یک پایان باید گفت این رمان تنها روایت گذشته ی چند جوان نیست. در زمان حال، وبستر مسئله ای را مطرح می کند که پیش از آن اشاره ای نشده و مخاطب را می تواند غافلگیر کند. این است که مخاطب تازه در پایان رمان می فهمد که مقصود “وبستر” از مرور خاطرات دوران نوجوانی ‌اش چیست. در وجود “وبستر” انگار جراحتی قدیمی وجود دارد که در طول عمر خود همواره با او بوده است. این جراحت یا زخم از زمانی دوباره تازه می شود که “وبستر” برای اولین بار به خانه ی دختر مورد علاقه اش می رود و با خانواده ی وی آشنا می شود.

“وبستر” بدون اینکه عکس العملی فوق العاده به این اتفاق نشان بدهد انگار به نوعی تحقیر می شود. در ادامه تحلیل رمان درک یک پایان می توان گفت شاید این اولین جرقه ی داستان “وبستر” در این رمان است. دیدار وبستر و خانواده ی “ورونیکا” زندگی راوی را برای همیشه دچار تحولی عمیق می کند. در رمان “درک یک پایان” اتفاقی که به سادگی روایت می شود و دیدار یک پسر جوان با یک خانواده در یک آخر هفته است، هسته ی اصلی زندگی وی را شکل می دهد و این تجربه ای است که شاید بسیاری از انسان ها آن را حس کرده اند. اتفاقی ساده، تاثیری شگرف را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده ی این برگ ها نوشته‌ی مانوئل پوییگ

رمان درک یک پایان با ترجمه ی حسن کامشاد توسط انتشارات “نشر نو” منتشر شده است.

تحلیل رمان درک یک پایان The Sense of an Ending نوشته‌ی جولیان بارنز ترجمه حسن کامشاد

تحلیل رمان درک یک پایان The Sense of an Ending نوشته‌ی جولیان بارنز ترجمه حسن کامشاد

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  مهسا

  12 آذر 1397 at 14:37

  0

  کاش یکم بیشتر تفسیرش میکردین
  من کتابو خوندم برای اولین بار بود که کتابی رو اصلا درک نکردم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا