دسته ها: ادبیات جهان

تحلیل رمان دفترچه ممنوع اثر آلبا دسس پدس

آلبا دسس پدس ( ۱۹۹۷- ۱۹۱۱) نویسنده، شاعر و روزنامه‌ نگار ایتالیایی-کوبایی بوده است. وی در سال ۱۹۳۵ اولین رمان…

اشتراک گذاری

آلبا دسس پدس Alba de Céspedes y Bertini نویسنده، شاعر و روزنامه‌ نگار ایتالیایی-کوبایی بوده است. وی در سال ۱۹۳۵ اولین رمان خود را منتشر کرد. پدس در همان سال به علت فعالیت های ضد فاشیستی به زندان افتاد. پس از آزادی به فرانسه رفت و تا پیان عمر در این کشور ماندگار شد. آلبا دسس پدس را به عنوان یکی از پیشگامان نهضت فمینیست در ایتالیا می‌‌شناسند. برخی از آثار وی عبارتند از: اتاقی به شکل ال، تازه عروس، رمان دفترچه ممنوع Quaderno proibito ، درخت تلخ، عذاب وجدان، از طرف او و دیر یا زود. در ادامه با تحلیل رمان دفترچه ممنوع همراه نت نوشت باشید.

تحلیل رمان دفترچه ممنوع اثر آلبا دسس پدس

برای آغاز تحلیل رمان دفترچه ممنوع Quaderno proibito باید گفت این اثر روایت زندگی روزمره‌ی زنی در چهل و دوسالگی است. “والریا” پس از ۲۲ سال زندگی مشترک تصمیم می‌گیرد تا دفترچه‌ی یادداشتی روزانه ای برای خود بخرد. او مدام در پی پنهان کردن این دفترچه از شوهر و بچه هایش است. به طوری که انگار با خریدن این دفترچه و یادداشت های روزانه اش دارد به آنها خیانت می‌کند. شاید این حالت روحی “والریا” به دلیل این است که او از سن ۲۰ سالگی فقط در نقش همسر و مادر بوده است و فردیت خود را به عنوان یک انسان از یاد برده بوده است. اکنون که میلی برای فضایی خصوصی در حد یک دفترچه دارد، باید آن را با ترس و وحشت پنهان کند. او به طور روزانه اتفاقات خانه‌ی خود را در این دفترچه می‌نویسد تا اینکه آرام آرام متوجه آنچه در خانه اتفاق می‌افتد می‌شود. او در طول سال های زندگی اش تبدیل به موجودی شده که تنها خواسته های شوهر و بچه هایش را تامین می‌کند، اما آن ها باز هم راضی نیستند و حتی گاهی به او سرکوب هایی می‌زنند.

تحلیل رمان دفترچه ممنوع اثر آلبا دسس پدس

بیشتر بخوانید: رمان راه های برگشتن به خانه نوشته‌ی آله خاندرو سامبرا

او در این سال ها به کلی خود را فراموش کرده بوده است و حالا با خریدن دفترچه‌ی یادداشت، تحولی در زندگی اش پدید آمده است. او متوجه توجه مردی در محل کار خود می‌شود و این اتفاق او را دچار دوگانگی بیشتر در زندگی می‌کند. دخترش دلباخته‌ی مردی مسن شده است، پسرش نیز قصد رفتن به آرژانتین با دختر مورد علاقه اش دارد اما ناگهان در می‌یابد که دختر حامله است و این تبدیل به مشکلی تازه در خانواده می‌شود.

در ادامه تحلیل رمان دفترچه ممنوع باید گفت شوهر والریا نیز نیز غرق در کار و خستگی زندگی روزمره‌ اش، دیگر هیچ احساس و فرصتی برای همسرش ندارد. رمان دفترچه ممنوع همانطور که از نام آن بر می‌آید، دفترچه ای مهم و تاثیر گذار است. این دفترچه مانند تلنگری در زندگی والریا عمل می‌کند و به گونه ای انگار که این دفترچه دارای شخصیتی مستقل است که در داستان کنش هایی را انجام می‌دهد. والریا نیز انگار متوجه نقش پررنگ دفترچه می‌شود چنانچه در جایی از رمان دفترچه ممنوع می‌گوید: ” در این خانه یک گوشه‌‌ی تنها، حتا یک کشو ندارم که مال خودم باشد” او دفترچه‌ی خود را مدام در جاهای مختلف خانه پنهان می‌کند و همیشه این خطر وجود دارد که کسی از اعضای خانواده آن را پیدا کند.

بیشتر بخوانید: رمان درک یک پایان نوشته‌ی جولیان بارنز

این دفترچه به گونه ای دفتر یادآوری است و باعث می‌شود که شخصیت اصلی داستان رمان دفترچه ممنوع متوجه منشا اتفاقات و دلیل وقوع آن ها بشود که پیش از آن شاید به این مسائل نمی پرداخت. رمان دفترچه ممنوع دارای نکته ای است که شاید این نکته را مخاطب شرقی بیشتر و بهتر از خواننده های دیگر جهان درک کند. “دفترچه ممنوع” به گونه ای عشقی ممنوع  را بین “والریا” و رئیسش را با ظرافت بیان می‌کند. این عشق می‌تواند یادآور لحظه های احساسی زنانی چون “والریا” که تعداد آن ها در کشورهایی نظیر ما بسیار است را یادآور باشد. احساساتی ممنوع که زنان شاید هرگز به خود اجازه ندهند که حتی به آن فکر کنند. “والریا” نیز مانند خیلی از زن ها تنها به لحظه هایی از مورد توجه بودن بسنده می‌کند و در نهایت همان نقش همیشگی خود در زندگی را برمی گزیند و ادامه می‌دهد. رمان دفترچه ممنوع در ایران توسط “بهمن فرزانه” ترجمه شده و “انتشارات بدیهه” آن را منتشر کرده است.

بیشتر بخوانید: رمان نفرین ابدی بر خواننده‌ی این برگ ها نوشته‌ی مانوئل پوییگ

“دفترچه ممنوع” اثر آلبا دسس پدس

صدف پیکامی

صدف پیکامی متولد 1365 تهران دارای دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس تئاتر(ادبیات نمایشی)

آخرین مطالب

  • تلفن همراه

مشخصات Pocophone F1 شیائومی

Pocophone F1  ارزان قیمت ترین اسمارت فون دنیا است که از پردازنده‌ی قدرتمند و مخصوص پرچمدار Snapdragon 845 استفاده می… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم همه میدانند Everybody Knows اثر اصغر فرهادی؛ تنهاتر از تاکستانی مطرود

همه می دانند آخرین ساخته ی اصغر فرهادی یکی دیگر از پیرنگ های همیشگی آثار وی با محوریت پارامتریکِ پنهان… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم لیمو چیست و چگونه به کاهش وزن و لاغری کمک می کند؟

مردم به دلایل مختلفی رژیم لیمو می گیرند، کم کردن وزن یا بهبود وضعیت سلامت و موارد دیگر. اما قبل… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم لاغری carb backloading چیست؟ در این رژیم شب ها غذا بخورید!

در حال حاضر، یک رویکرد رژیم لاغری carb backloading نشان می دهد که موضوع، دفعات خوردن کربوهیدرات نیست، بلکه زمان… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم شیر : برای کاهش وزن در چهار هفته رژیم لاغری شیر بگیرید

اخیرا بسیاری در مورد رژیم شیر و تاثیر آن در کاهش وزن صحبت می ‌کنند، اما قبل از هر گونه… بیشتر بخوانید

16 ساعت قبل
  • تلفن همراه

بررسی Honor Play 8A : ارزان قیمت و مخصوص بازی

Honor Play 8A اسمارت فونی مخصوص بازی است که دارای طراحی زیبایی هم می باشد. به نظر می رسد که… بیشتر بخوانید

1 روز قبل