روانشناسی و موفقیت

چند دلیل روانشناختی که موجب عدم کاهش وزن می‌شوند

عدم کاهش وزن

چند دلیل روانشناختی وجود دارند که موجب می‌شوند شما نتوانید آن چنان که باید کاهش وزن داشته باشید. در این نوشتار، تمرکز ما بر روی این عوامل است. با ما همراه باشید.

چند دلیل روانشناختی وجود دارند که موجب می‌شوند شما نتوانید آن چنان که باید کاهش وزن داشته باشید. در این نوشتار، تمرکز ما بر روی عوامل عدم کاهش وزن است. با ما در نت‌نوشت همراه باشید.

*****

با وجود آن که عوامل جسمانی در کاهش وزن یا به عبارت دیگر از دست دادن وزن دخیل اند، اما برخی عوامل روانشناختی نیز وجود دارند که از کاهش وزن جلوگیری می‌کنند. اگر شما به دنبال کاهش وزن هستید ولیکن موفق به این کار نمی‌شوید، حتماً می‌بایست این عوامل را نیز در نظر داشته باشید.

۱- اعتیاد به نتیجه‌ی فوری:

این امر مهم‌ترین دلیل روانشناختی است که موجب ناتوانی افراد برای از دست دادن وزن می‌شود. روانشناسی امروز بر ارتباط مستقیم رژیم غذایی یویویی با هر نوع رژیم غذایی تأکید دارد، چرا که بر این نظر است که هر نوع رژیم گرفتن به دنبال حصول نتیجه‌ی فوری است. در واقع این تمایل برای نتیجه‌ی فوری می‌تواند به تدریج موجب سوق دادن افراد به برخی رژیم‌های خطرناک و غیر ضروری شود. اما کاهش وزن نیاز به یک التزام و تعهد بلندمدت دارد و به دنبال حصول نتیجه‌ی فوری بودن خود یکی از عواملی است که می‌تواند موجب عدم کاهش وزن شود.

۲- اختلال کنترل تکانه:

یکی دیگر از دلایل روانشناختی که ممکن است در عدم کاهش وزن نقش داشته باشد، اختلال کنترل تکانه است. این امر موجب می‌شود که فرد در برابر پیشنهادهای دیگران، حتی در صورت سیری نیز، نتواند نه بگوید. این شخص به سبب کمبود خویشتن‌داری قادر به آن نیست که در برابر پیشنهادهای خارجی مقاومت ورزد.

۳- تهی شدن نیروی اراده:

ما از یک نیروی اراده‌ی بی نهایت برخوردار نیستیم. روانشناسی امروز بر این عقیده است که همین دلیل است که موجب می‌شود بسیاری از انسان‌ها در شب رژیم غذایی خود را بشکنند. همچنین وجود استرس‌های بی مورد، کمبود خواب و هر چیز دیگری که می‌تواند تأثیری منفی بر روی روح و روان داشته باشد نیز می‌توانند موجب مهیب به نظر آمدن رژیم شوند و اینگونه در روند کاهش وزن و رژیم گرفتن اختلال ایجاد کنند. روانشناسی امروز بر آن است که این امر ناشی از تهی شدگی نیروی اراده است و می‌توان آن را با استراحت و به دور بودن از استرس و سایر تنش‌های روانی جبران نمود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا