1398-04-27
دانستنی‌های سلامتی

علت تجمع چربی در زنان چیست؟ چرا زن‌ ها زودتر و بیشتر از مردان چاق می شوند؟

علت تجمع چربی در زنان چیست؟ چرا زن‌ ها زودتر و بیشتر از مردان چاق می شوند؟

یکی از دلایل هورمون های زنانه است که به راحتی چربی سازی می کند. به خصوص زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند بیشتر در معرض چاقی هستند چرا که استروژن به تنهایی می تواند مواد غذایی را به آب و چربی تبدیل کند. بنابر این زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند برای حفظ تناسب اندامشان باید ۱۰ درصد از کالری دریافتی روزانه شان را کم کنند.

یکی از تفاوت های مورفولوژیکی زنان و مردان در میزان چربی است که در زنان بیشتر از مردان است و علت تجمع چربی و چاق شدن زنان همین موضوع است. در زنان نرمال ۱۸ تا ۲۰ درصد وزن بدن‌شان چربی است این در حالی است که در مردان فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن بدن‌شان را چربی فرا گرفته است. علت این تفاوت در این است که ماهیت بدن زنان بدین گونه است که زنان وظیفه تغذیه یک جنین و سپس یک نوزاد را در آینده بر عهده خواهند داشت و باید سهم بیشتری از انرژی را به صورت چربی برای حاملگی های آینده ذخیره کنند. این نیاز در شش ماهه آخر بارداری نمود بیشتری پیدا می کند. یک علت چاق شدن زنان هورمون های زنانه است که به راحتی چربی سازی می کند. به خصوص زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند بیشتر در معرض چاقی هستند چرا که استروژن به تنهایی می تواند مواد غذایی را به آب و چربی تبدیل کند. بنابراین زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند برای حفظ تناسب اندامشان باید ۱۰ درصد از کالری دریافتی روزانه شان را کم کنند. دلیل دیگر این است که وظیفه پخت و پز به عهده زنان است و این مساله برای زنانی که مستعد چاقی هستند ممکن است اوضاع را پیچیده‌تر نیز کند. نت‌نوشت امروز علت تجمع چربی و چاق شدن زنان را به شما خواهد گفت.

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون مصرف داروهای هورمونی!

بیشتر بخوانید: علائم اولیه سرطان دهانه رحم را بشناسید و زود اقدام کنید

علت تجمع چربی در زنان

علت تجمع چربی

علت تجمع چربی

چربی به صورت های مختلف در زنان در کشورها با اقلیم های متفاوت انباشته می شود. به طور مثال در آفریقایی های سیاه چرده، چربی در باسن و در مدیترانه در اطراف لگن و در آسیا دور ناف تجمع می یابد. علت تجمع چربی این است که در فصل های گرم که در این مناطق بیشتر فصول سال را دربر می گیرد چربی های بدن زنان مانند یک کت گرم بدن آن‌ها را فرا نگیرد و تحمل گرما را برای آنان راحت تر کند. از طرفی زنانی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند چربی به صورت متوازن در تمام بدن شان انباشته شده تا در فصول سرد بدن شان را گرم نگه دارد. فعالیت اصلی چربی در بدن زنان حفظ بقای گونه و حفاظت از زنان و فرزندان آن‌ها در زمان کمبود است.

در افراد نرمال چربی لازم برای تامین انرژی بدن وجود دارد اما لاغری های مفرط و وسواس چاقی و مدهای انحرافی که موجب از بین رفتن تمام چربی های بدن زن می شود، باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در عملکرد هورمون های زنان و قطع عادت ماهیانه (آمنوره) و همچنین عدم تخمک‌گذاری و نازایی در زنان می شود.

بیشتر بخوانید: علائم افزایش هورمون استروژن و علت ها و درمان آن!

ذخایر چربی بدن

چربی در نقاط خاصی از بدن تجمع می کند. به صورت کلی علت تجمع چربی برای جلوگیری از تداخل مفاصل در هنگام حرکت کردن است. در زنان و مردان چربی در نقاط یکسانی تجمع پیدا می کند اما تفاوت در میزان چربی تجمع یافته در زنان است.

بیشتر بخوانید: نشانه های فیبروم ، درمان طبیعی فیبروم رحم بدون جراحی و داروهای شیمیایی

۱ – باسن

باسن زنان برجسته‌تر از مردان است. علت تجمع چربی در ناحیه گلوتئال است. علاوه بر نقشی که چربی به عنوان ذخیره انرژی در باسن دارد، این چربی به حفاظت از ناحیه مقعد و همچنین کمک به راحت تر نشستن در زنان می کند.

بیشتر بخوانید: داروی گیاهی برای افزایش میل جنسی : آشواگاندا (جنسینگ هندی) سلامت جنسی را تضمین می کند!

۲ – بین ران‌ها

یکی از مواردی که در زنان بیشتر از مردان مورد توجه قرار می گیرد و در زیبایی اندام زنان موثر است چربی بین ران‌هاست که در زنان هنگام چاق شدن بین ران‌ها یکی از محل های تجمع چربی است.

بیشتر بخوانید: بهبود علائم یائسگی با داروی جدید، خبر خوشی که در راه است!

۳ – اطراف ناف

این محل حتی در زنانی که لاغر هستند هم یکی از محل های تجمع چربی است.

بیشتر بخوانید: علت اصلی آکنه در زنان چیست و راه حل درمان آن چه می باشد؟

۴ – بازوها

چربی انباشته شده در این نواحی علاوه بر نقش تولید انرژی از عروق و اعصاب سطحی در این ناحیه محافظت می کند.

بیشتر بخوانید: درمان ویار بارداری و بیماری صبحگاهی زنان باردار بدون دارو

۵ – زانوها

یکی از مکان های تجمع چربی در زنان زانوان به خصوص بخش میانی این نواحی هستند

۶ – سینه‌ها

پستان از چربی متصل به غدد پستانی تشکیل شده است. توجه داشته باشید که مردان نیز غدد و چربی پستان دارند.

پس از چهل سالگی کلید کاهش وزن کنترل کالری مصرفی و ورزش منظم است. در ۵۰ و ۶۰ سالگی کاهش وزن کند می شود و این در حالی است که فرد باید به مراتب بیشتر از قبل مراقب سلامتی خود باشد.

کلید کاهش وزن ورزش است و هر ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن باعث یک سال جوانتر شدن بدن شما می گردد. اگر یک خانم هستید و همیشه از چاق شدن می ترسید باید به شما بگویم که این طبیعت شماست و نباید از این موضوع رنج ببرید. در عوض با کنترل رژیم غذایی و ورزش منظم می توانید از زیبایی‌هایی که خداوند به شما هدیه داده لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: نفخ شکم در زنان که غیر عادی است نشانه چیست؟

بیشتر بخوانید: بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: سرماخوردگی رحم چیست؟ درمان سرماخوردگی رحم

بیشتر بخوانید: خواص مریم گلی برای زنان : خانم ها مریم گلی را دست کم نگیرید !

بیشتر بخوانید: درمان کیست تخمدان بدون دارو و روش های هورمونی

بیشتر بخوانید: از خوردن قرص ضد بارداری نترسید؛ راجع به این قرص‌ها بیشتر بدانید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا