1398-03-02
زندگی و سلامت

دلیل خستگی ؛ چرا با اینکه به اندازه کافی می خوابیم اما همیشه خسته ایم؟

چرا با اینکه به اندازه کافی می خوابم اما همیشه خسته ام؟

خواب یکی از بزرگترین موهبت های الهی است.

انسان با خوابیدن انرژی کافی را برای کارهای روزانه به دست می آورد.
اما گاهی اوقات فرد با اینکه خواب کافی شبانه داشته است اما هنگام بیدار شدن احساس کسالت و خستگی کرده و تمایل و انرژی کافی برای برخاستن و شروع کارهای روزانه ندارد.

خواب یکی از بزرگترین موهبت های الهی است. انسان با خوابیدن انرژی کافی را برای کارهای روزانه به دست می آورد. اما گاهی اوقات فرد با اینکه خواب کافی شبانه داشته است اما هنگام بیدار شدن احساس کسالت و خستگی کرده و تمایل و انرژی کافی برای برخاستن و شروع کارهای روزانه ندارد. اگر دلیل خستگی را بدانید بهتر می توانید این مشکل را حل کنید و برای شروع کارهای روزانه آماده تر و پر انرژی تر باشید. در ادامه با مرور دلیل خستگی های مرسوم بعد از خواب با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان خواب ؛ مناسب ترین زمان خوابیدن و بیدار شدن چه ساعاتی است؟

دلیل خستگی بعد از خواب

برخی از دلایل این ها هستند:

۱ – بیدار شدن در مرحله نادرست خواب

خواب انسان دارای مراحل مختلفی است. ممکن است زمان بیدار شدن شما در مرحله non-Rem باشد. این مرحله از خواب عمیق ترین بخش خواب انسان است. اگر سعی کنید که در مرحله Rem برای بیدار شدن تلاش کنید، بدن شما بهتر می تواند برای بیدار شدن آماده شود.

بیشتر بخوانید: دلیل بی خوابی چیست؟ با این روش ها آن رفع و درمان کنید!

۲ – کیفیت پایین خواب

مهم نیست که چند ساعت در شب خوابیده اید. کیفیت خواب نیز بسیار مهم بوده و می تواند دلیل خستگی باشد. اگر خواب شبانه شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، هنگام برخاستن از خواب احساس خستگی خواهید کرد. عواملی مانند ورزش کردن در شب، مصرف نوشیدنی های کافئین دار و سر و صدای زیاد به کیفیت خواب شما لطمه خواهد زد.

۳ – برخی داروها

اگر این چنین مشکلی دارید و فکر می کنید که مشکل از داروهای شما ست با پزشکتان در مورد تنظیم دوز دارو و یا تعویض آن مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: بی خوابی زنان ؛ نشانه ها، راه حل و درمان این معضل میانسالی

بیشتر بخوانید: بهترین پوزیشن خوابیدن از نظر علمی چیست؟

۴ – بیماری ها

آپنه خواب

برخی از بیماری ها مانند آپنه خواب و افسردگی می تواند خواب شبانه شما را مختل کرده و انرژی بدن را تحلیل دهد. و دلیل خستگی شما باشند.

۵ – ناهماهنگی ساعت بدن

اگر برنامه منظمی برای خوابیدن نداشته باشید ساعت بدن شما زمانی را برای بیدار شدن و هماهنگی با ساعت درونی نیاز خواهد داشت. با تنظیم خواب می توانید تفاوت را در بدن تان احساس کنید.

بیشتر بخوانید: ویتامین تنظیم خواب را بشناسید! کمبود ویتامین دی عامل بی خوابی

بیشتر بخوانید: سریع خوابیدن را تجربه کنید! تمام آنچه که برای سریع خوابیدن باید انجام دهید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا