دانستنی‌های سلامتی

دندان عقل: هر آنچه که راجع به این دندان مرموز باید بدانید

دندان‌ عقل بر خلاف اسمش باعث به وجود آمدن هوش خارق العاده در شما نمی‌شود! این مجموعه دندان به این دلیل عقل نامیده می‌شوند که اکثر مواقع وقتی بزرگتر می‌شوید ظاهر می‌شوند و مانند دندان‌های شیری و دائمی در سنین پایین رشد نمی‌کنند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا از همه چیز درباره دندان عقل مطلع شوید.

دندان عقل چیست؟

دندان‌های عقل، سومین و آخرین مجموعه مولرهایی است که بیشتر افراد در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه سوم زندگی در دهان خود مشاهده می‌کنند. آن‌ها حدودا در سن ۱۵ تا ۲۵ سالگی پدیدار خواهند شد. این دندان‌ها در قسمت پشتی و انتهایی دهان شما هستند. بنابراین پس از رشد دندان عقل، شما دارای یک مجموعه کامل از ۳۲ دندان بالغ خواهید شد.

دندان‌ عقل در دو طرف دهان به این گونه که دو عدد در فک بالا و دو تای دیگر در فک پایین به وجود می‌آیند. در بعضی از افراد تمام دندان‌ها رشد نخواهند کرد بنابراین می‌توان گفت که این افراد فاقد مجموعه کاملی از دندا‌ن‌های بالغ خواهند بود.

گاهی اوقات دندان عقل می‌تواند به صورت صحیح و سالم رشد کند و به دندان‌های دیگر صدمه وارد نکند و یک دارایی ارزشمند و مفید برای دهان محسوب شود. اما در بیشتر مواقع این دندان‌ها به صورت نادرست رشد خواهند کرد و نیاز به تخلیه و استخراج دارد. پس از درمان دندان و از بین رفتن اثر بی حسی مقداری درد در دندان به وجود خواهد آمد و به مدت دو سه روز و گاهی تا دو هفته ادامه خواهد داشت.

بیشتر افراد چهار دندان عقل در پشت دهان خود دارند یعنی دو دندان در بالا و دو دندان در فک پایین اما در همه افراد تمام آن‌ها ظهور نمی‌کنند و ممکن است کمتر از این تعداد رشد کند.

دندان مولر چیست؟

دندان مولر، آسیاب بزرگ و یا آسیای بزرگ به سه دندان آخر دو طرف دهان که ابعاد بزرگتری نسبت به سایر دندان‌ها دارند و نقش جویدن را عهده دار هستند می‌گویند.

در بین دندان‌های مولر، دندان‌های گمشده‌ای وجود دارد که به آن‌ها گمشده مولر گویند. این گمشده‌ها همان دندان عقل است که دیرتر از بقیه در دهان رشد می‌کند.

ما در مجموع ۱۲ دندان مولر داریم. دندان‌های عقل دندان‌های سخت، محکم و وسیع‌ترین دندان در دهان هستند که وظیفه آنها خرد کردن مواد غذایی و آماده کردن آن برای قورت دادن است.

دندان عقل به چه شیوه‌هایی می‌تواند رشد کند؟

زمانی که دندان‌های عقل در بین دندان‌ها ظاهر شد، نوع قرارگیری ریشه آن‌ها در لثه سه حالت دارد:

 • ممکن است ریشه دندان عقل به صورت افقی و مانند سایر دندان‌ها در لثه قرار گرفته باشد.
 • حالت دیگر حالتی است که از سمت مولر دوم یعنی دندان آسیای وسطی زاویه دار و دور شود و ریشه متمایل به پشت دهان باشد.
 • و حالت دیگر این است که به سمت داخل دندان آسیای وسطی میل کند و این گونه به سمت دندان دیگر زاویه دار شود.

تراز ضعیف در دندان عقل باعث می‌شود که دندان‌های مجاور و همسایه، استخوان فک و یا عصب دندان آسیب ببینند.

نمایشی از عدم تراز بودن دندان عقل با دیگر دندان‌ها
نمایشی از عدم تراز بودن دندان عقل با دیگر دندان‌ها

با دندان عقل خود چه باید کنیم؟

پس از مراجعه به دندانپزشکی از دندانپزشک خود در مورد موقعیت دندان عقل‌تان سؤال کنید. به احتمال زیاد پزشک برای معاینه از اشعه ایکس استفاده کند تا ریشه دندان و میزان تراز بودن دندان‌های عقل شما را ارزیابی کند. حتی گاهی ممکن است دندانپزشک تصمیم بگیرد که شما را برای ارزیابی بیشتر دندان‌تان به جراح دهان و دندان ارجاع دهد.

دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است به شما توصیه کند که دندان‌تان را قبل از بروز مشکلات بیشتر و هر چه زودتر خارج کند. این کار برای جلوگیری از استخراج و تخلیه دردناک تر یا پیچیده تری که ممکن است چند سال بعد انجام شود، است. برداشتن آن در سنین پایین تر و ابتدای ظهور دندان بهتر و آسان‌تر است یعنی زمانی که ریشه دندان عقل هنوز کاملاً توسعه نیافته و استخوان آن متراکم تر است. در افراد مسن زمان بهبودی پس از تخلیه دندان عقل طولانی تر خواهد بود.

بنابراین حذف دندان عقل یا نگه داشتن آن در دهان به موقعیت و مرحله رشد آنها بستگی دارد. ارائه دهنده خدمات بهداشت دهان و دندان شما قادر خواهد بود تا ایده‌ای خوب و مناسب را در مورد این مسئله به شما ارائه دهد و تشخیص دهد که این دندان برای شما دردسر ساز می‌شود یا خیر.

بنابراین به جز برخی موارد اغلب جایی برای دندان عقل در دهان افراد وجود ندارد. زیرا دندان‌های دائمی قبلاً توسعه یافته‌اند و در بیشتر افراد، فک جایی برای پذیرفتن رشد دندان جدید ندارد که به همین دلیل است که در صورت عدم درمان و تخلیه این دندان به دیگر دندان‌ها آسیب جدی وارد می‌کند آسیب و این کمبود فضا علاوه بر دیگر دندان‌ها به خود دندان عقل آسیب رسانده و ممکن است باعث شود ریشه این دندان زاویه دار رشد کند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] عصب کشی دندان عقل: آیا درمان کانال ریشه دندان عقل لازم است؟

چرا در بیشتر موارد باید دندان عقل را خارج کرد؟

احتمالاً بیشتر از دندان‌های دیگر با این مولرهای گمشده مشکل پیدا می‌کنید. طبق آمار هر ساله حدود ۱۰ میلیون دندان عقل در ایالات متحده کشیده شده و یا از طریق جراحی استخراج می‌شود. یکی از مهمترین دلایل دردسر ساز شدن این دندان این است که آن‌ها در اغلب موارد فضای کافی برای بیرون آمدن از لثه و رشد کردن را ندارند و همین عدم وجود فضا به اندازه کافی سبب شده است که دندان عقل تا این اندازه مشکل ساز شناخته شوند.

دندان‌های عقل علاوه بر آسیب به دندان‌های دیگر خود نیز دچار صدمه و مشکل می‌شوند و تحت تاثیر عواملی دیگر قرار خواهند گرفت. این دندان‌ها درون بافت نرم و یا استخوان فک محصور می‌شوند و این مسئله سبب می‌شود که تا حدی لثه آسیب ببیند و دچار شکستگی شود.

حتی آسیب جزئی به این بخش توسط دندان‌های عقل باعث می‌شود تا میکروب و باکتری‌هایی به اطراف دندان و لثه وارد شوند و باعث عفونت جدی شوند که در نهایت منجر به درد، تورم، درد و سفتی فک، بیماری و مشکلات دیگر خواهد شد.

در این حالت دندان عقل بسیار بیشتر مستعد پوسیدگی و بیماری‌های لثه است. زیرا در بیشتر موارد نیز به دلیل اینکه محل استقرار این دندان‌ها مناسب نیست و فضا کم است به همین جهت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بسیار مشکل است پس احتمال پوسیدگی دندان نیز افرایش می‌یابد.

در برخی موارد ارتودنسی‌هایی که افراد انجام می‌دهند به سبب آسیب دندان عقل به سایر دندان‌ها است که باعث کجی دندان‌های همسایه می‌شود.

نبود فضای کافی در فک جایی برای ظهور دندان جدید باقی نمی‌گذارد
نبود فضای کافی در فک جایی برای ظهور دندان جدید باقی نمی‌گذارد

علائمی که می‌گوید دندان عقل را باید خارج کرد چیست؟

رویش این دندان لثه‌ها را آسیب پذیر می‌کند، زیرا سطح لثه آسیب دیده و مواد غذایی و باکتری‌ها می‌توانند در لثه گیر بیفتند و منجر به علائمی شود که در زیر ذکر شده است:

 • احساس درد در این دندان
 • خطر ایجاد عفونت یا تشکیل حفره در لثه یا دندان
 • ضایعات و بافت غیر طبیعی به دنبال آن
 • آسیب رساندن به دندان‌های اطراف خود
 • آسیب رساندن به بافت لثه و نیز لثه‌های قرمز یا متورم و ایجاد خون ریزی در لثه
 • احتمال ایجاد آبسه دندان
 • ریزش استخوان و از بین رفتن استخوان دندان در اطراف ریشه
 • عدم وجود فضای کافی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • درد فک و تورم در اطراف فک
 • ایجاد بوی بد دهان و نیز طعم ناخوشایندی در دهان

در بعضی موارد قبل از رویش دندان ممکن است بافت اطراف آن به کیست تبدیل شده و و در نهایت منجر به ریزش استخوان در فک شما شود. کیست دندان عقل در کیسه‌ای درون استخوان فک رشد می‌کند.

کیست می‌تواند با مایعات پر شود و کیستی تشکیل دهد که به استخوان فک، دندان‌ها و اعصاب دندان آسیب برساند. گاهی به ندرت سبب ایجاد تومور که معمولاً غیر سرطانی (خوش خیم) است، می‌شود. این عارضه ممکن است سرانجام نیاز به از بین بردن بافت دندان و استخوان آن داشته باشد.

اگر دندان در زیر لثه باشد می‌تواند آسیب جدی به ریشه دندان‌های کناری وارد کند. تجمع باکتری‌ها و پلاک‌ها که ممکن است در اطراف دندان جمع شوند و پوسیدگی ایجاد کنند مشکل دیگری است.

رسیدگی به دندان عقل

دندان‌های عقل می‌توانند منجر به ایجاد درد و نیز آسیب به سایر دندان‌ها شوند. ولی باید بدانیم دندان عقل ممکن است هیچ مشکلی آشکار نکند. اما از آنجا که تمیز کردن آن‌ها به سبب نبود فضای کافی دشوار است، ممکن است نسبت به سایر دندان‌ها در برابر پوسیدگی دندان و بیماری لثه آسیب پذیر تر باشند. برخی از دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان توصیه می‌کنند دندان‌های عقلی که هیچ یک از علائم بالا را ندارند با این حال بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات بعدی از بین بروند.

برخی اختلافات در دندانپزشکان در مورد نحوه مدیریت دندان‌های عقل بدون عارضه وجود دارد و استدلال‌های مختلفی در این مورد شده است.

برخی از دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده، از بین بردن این دندان‌ها بدون علامت را پیشنهاد می‌دهند زیرا عدم رسیدگی کافی به جهت کمبود فضا می‌تواند مشکلات بدتری ایجاد کند در حالی که خود دندان عقل رویش یافته ممکن است کاملا عاری از هرگونه مشکل و بیماری باشد.

ولی برخی پزشکان توصیه می‌کنند که از کشیدن دندان عقل خودداری شود زیرا همانند سایر دندان‌های بالغ می‌تواند به خوبی قابل استفاده باشند. در صورت نگه داشتن دندان عقل باید دقت کنیم که باید به خوبی به این دندان‌ها رسیدگی شود.

خارج کردن دندان با کشیدن آن

اینکه دندانپزشک شما بخواهد دندان را بکشد، بستگی به این دارد که دندان عقل تا چه اندازه از لثه خارج شده است. اگر کاملاً رشد کرده باشد و هیچ قسمتی از آن زیر لثه نباشد، دندانپزشک می‌تواند به راحتی آن‌ها را بکشد.

برای این نوع استخراج ابتدا لثه را سر می‌کند، سپس پزشک ریشه دندان را با استفاده از ابزاری به نام آسانسور شل می‌کند و در انتهای کار دندان را با فورسپس دندانی می‌کشند که این وسیله چیزی مانند انبردست است. آنها منطقه‌ای که دندان را کشیده‌اند تمیز کرده و آنرا با گاز پوشش می‌دهند تا خونریزی متوقف شود.

پس از استخراج دندان به روش ساده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

احتمالاً روز اول کمی خونریزی خواهید داشت. همچنین ممکن است به مدت چند روز احساس درد کنید و کمی تورم داشته باشید. حتی احتمال ایجاد کبودی نیز در برخی موارد وجود دارد.

دندانی عقلی که کامل از لثه خارج شود را به راحتی می‌توان کشید
دندانی که کامل از لثه خارج شود را به راحتی می‌توان کشید

استخراج دندان به وسیله جراحی

اگر دندان شما هنوز زیر خط لثه قرار گرفته است و علائمی مشاهده شده باشد که مجبور به تخلیه آن باشیم، ناچار به جراحی آن می‌شویم . پس از مراجعه به دندانپزشکی در بسیاری از موارد ممکن است برخی از دندانپزشکان ترجیح دهند برای این جراحی به جراح دهان و دندان مراجعه کنند.

اما بسیاری از دندانپزشکان به جز موارد خاص و خطرناک انجام این جراحی را به عهده می‌گیرند. پیش از عمل دندان، دهان را کاملا بی حس می‌کنند، تا احساس درد نکنید. در واقع قبل از کشیدن دندان‌های عقل دندان و بافت اطراف آن با بی حسی موضعی بی حس می‌شوند علاوه بر بی حسی موضعی برای بی حس کردن لثه و اعصاب دندان ممکن است دندانپزشک یا جراح تصمیم بگیرید که یک آرام بخش نیز تزریق شود.

سپس جراح لثه را برش می‌دهد و باز خواهد کرد پس از آن استخوان دندان را خارج می‌کند تا به ریشه برسد. گاهی ممکن است دندانپزشک نیاز به برش دندان به قطعات کوچک تر داشته باشد و مرحله به مرحله دندان را تخلیه کند.

یکی از داروهای آرام بخش اکسید نیتروژن است که با عنوان “گاز خنده” شناخته می‌شود یا یک داروی آرام بخش وریدی که از طریق تزریق به رگها وارد بدن می‌شود.

بنابراین دندان عقلی که کامل از لثه بیرون آمده باشد، به راحتی مانند هر دندان دیگر قابل استخراج است. اما یک دندان عقل که زیر لثه باشد و در استخوان فک تعبیه شده باشد، نیاز به برش به لثه و سپس برداشتن بخشی از استخوان موجود در بالای دندان دارد.

غالباً در این شرایط دندان به جای اینکه در یک تکه و یکجا برداشته شود، در بخش‌های کوچک استخراج می‌شود تا مقدار استخوانی که باید خارج شود به حداقل برسد.

بعد از جراحی که به خانه برگشتید. ممکن است شما بتوانید درد خود را با داروهای بدون نسخه کنترل کنید، یا جراح شما ممکن است مسکن‌های ضد درد قوی‌ای را توصیه کند، به خصوص در مواردی که جراحی سخت بوده و دندان به سختی خارج شده باشد.

مراقبت‌های لازم پس از درمان

برای تسریع در روند بهبود کامل و تسکین هرگونه درد چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

یک بسته سرد را در کنار فک و مجاور قسمتی که درد را احساس می‌کنید، نگه دارید تا به کاهش درد و بهبود تورم کمک کند. تورم صورت در ناحیه‌ای که دندان استخراج شده است به طور معمول رخ می‌دهد.

برای به حداقل رساندن تورم ، یک قطعه یخ ، پیچیده شده در پارچه در آن ناحیه از صورت خود به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید و بعد از آن ۲۰ دقیقه یخ را کنار بگذارید. در طی ۲۴ ساعت اول پس از درمان در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

لازم است که بدانید تورم صورت باید بعد از ۲۴ ساعت اول و به جای استفاده از یخ دیگر با گرما درمان شود. در یک برنامه ۲۰ دقیقه‌ای یک حوله گرم و مرطوب را به آن منطقه بمالید و در صورت لزوم چند بار تکرار کنید.

سعی کنید زیاد تف نکنید زیرا لخته خونی را که در محل انجام جراحی جمع شده است و مانع از خون ریزی این محل شده است، با تف کردن زیاد این لخته خون خارج می‌شود و روند بهبود کاهش می‌یابد.

حتما مقدار زیادی آب بنوشید نوشیدن آب به از بین رفتن پلاک‌ها که شامل لایه‌هایی از مواد غذایی و باکتری‌ها که بعد از مدتی به جرم دندان تبدیل می‌شوند کمک خواهد کرد و لازم است بدانید که به مدت ۲۴ ساعت پس از درمان از مصرف الکل و نوشیدنی و غذای داغ و نیز نوشابه خودداری کنید. زیرا این موارد می‌تواند لخته خون را از بین ببرد و باعث ایجاد حفره خشک شود. و سعی کنید برای چند روز از غذاهای نرم استفاده کنید.

احتمال این وجود دارد که نتوانید حدود یک هفته دهان خود را به راحتی و به طور کامل باز کنید. با این حساب بهتر است تا مدتی به سراغ غذاهای نرم تر و آبکی بروید که منطقه درمان شده را آزار ندهد.

پس از خارج کردن دندان عقل شما نباید به مدت ۲۴ ساعت مسواک بزنید. در روز دوم می‌توانید به طور آرام و ملایم دندان خود را مسواک بزنید. از شستشوی دهان با دهان شویه‌های شیمیایی خودداری کنید این مواد می‌توانند محل استخراج را تحریک کنند. [su_label type=”success”]فقط در صورت تجویز پزشک[/su_label] می‌توان از این دهانشویه‌ها استفاده کرد تا عفونت و باکتری‌های موجود در دهان و دندان را از بین برد.

پس از گذشت یک روز از درمان هر ۲ ساعت و به مدت زمان یک هفته به آرامی با آب نمک گرم غرغره کنید. به خصوص بهتر است که بعد از غذا و قبل از خواب دهان خود را با آب نمک گرم یک تا دو قاشق چای‌خوری نمک در یک فنجان آب گرم بشویید.

ممکن است خونریزی چندین ساعت پس از کشیدن دندان اتفاق بیفتد. برای کنترل آن یک قطعه از گاز مرطوب تمیز را روی حفره خالی دندانتان قرار دهید و فشار دهید. این فشار مداوم را برای حدود ۴۵ دقیقه اعمال کنید.

یک چای کیسه‌ای مرطوب و استفاده شده یک روش موثر است. مواد موجود در چای به بهبود وضعیت لثه کمک می‌کند. اگر خونریزی ادامه دارد این روند را تکرار کنید ولی در صورت ادامه خونریزی و یا شدیدتر شدن آن [su_label type=”success”]با دندانپزشک یا جراح دهان خود تماس بگیرید[/su_label].

از سیگار کشیدن تا زمان بهبودی کامل، خودداری کنید.

داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را در صورت لزوم استفاده کنید.

آنتی بیوتیک‌هایی که احتمالاً قبل از کشیدن دندان تجویز شده‌اند برای درمان هرگونه عفونت فعال در اطراف دندان عقل که باید استخراج شود باید به طور مرتب مصرف شود.

از خوردن غذاهای حاوی قند بپرهیزید. غذاهای شیرین می‌توانند درون لثه‌های آسیب دیده و یا درمان شده راه یابند و باعث رشد باکتری و در نهایت پوسیدگی شوند که این مسئله باعث دردناک شدن دندان عقل خواهد شد.

رسیدن به بهبودی کامل معمولا طی یک یا دو هفته انجام می‌گیرد
رسیدن به بهبودی کامل معمولا طی یک یا دو هفته انجام می‌گیرد

مشکلات احتمالی بر اثر جراحی دندان عقل و عوارض بالقوه حذف آن

به وجود آمدن مشکلات جدی پس از جراحی دندان نادر است ولی در بعضی موارد مشاهده شده است.

دو مورد از مهمترین عارضه بعد از حذف این دندان شامل موارد زیر است:

حفره خشک: حفره خشک یک عارضه شایع است که وقتی لخته خون روی دندان عقل شما خیلی زود از بین برود و اعصاب و استخوان شما را در معرض دید و دستررسی قرار دهد، این موضوع می‌تواند به یک وضعیت دردناک و آزار دهنده بنام حفره خشک دندان منجر شود.

این مشکل ممکن است با هر دو روش تخلیه دندان، چه ساده و چه جراحی اتفاق بیفتد. در این حالت عدم وجود لخته خون در حفره دندان بهبودی را به تأخیر می‌اندازد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد ، سوکت یا حفره خشک معمولاً ۳ یا ۴ روز پس از استخراج ممکن است بر اثر عدم مراقبت درست از بخش درمان شده رخ دهد که با درد همراه است و در دهان سبب ایجاد بوی بسیار ناخوشایندی خواهد شد. دندانپزشک یا جراح دهان شما با قرار دادن دارو در این حفره، سوکت خشک را درمان می‌کند.

پاراستزی یعنی ایجاد بی حسی و سوزن سوزن شدن در بعضی از نقاط لثه: پاراستزی یک عارضه نادر است که بر اثر کشیدن دندان عقل به وجود می‌آید. دندان‌های عقل که در ناحیه فک قرار می‌گیرند اغلب نزدیک به اعصاب هستند. در حین جراحی دندان، جراح ممکن است هنگام بیرون کشیدن دندان‌های فک پایین به قسمتی از اعصاب دندان آسیب برساند.

این صدمه گاهی می‌تواند لب، زبان و یا چانه شما را بطور دائم بی حس کند. بر اثر جراحی دندان‌های فوقانی نیز بر اثر بی احتیاطی جراح ممکن است به سینوس‌ها و حفره‌های تنفس کننده هوا در زیر چشم شما آسیب برسد. بنابراین نتیجه این اتفاق بی حسی (به نام پاراستزی) در ناحیه زبان، لب یا چانه است که می‌تواند چند روز و یا چند هفته باقی بماند و در بعضی موارد به طور دائم سبب بی حسی شود.

بعد از برداشتن دندان عقل سرعت بهبودی شما به میزان بسیار زیادی به استخراج و مقدار موفقیت در جراحی بستگی دارد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] جراحی دندان عقل: مراقبت‌ها و نکات مهم درباره کشیدن دندان عقل

در چه مواقعی پس از درمان دندان عقل لازم است به دندانپزشک خود مراجعه کنیم؟

 • اگر احساس کردید عمل تنفس یا بلعیدن غذا برایتان سخت است.
 • خون ریزی پس از گذشت یک یا دو روز متوقف نمی‌شود و یا درد بیش از یک هفته ادامه داشته باشد.
 • زمانی که صورت یا فک شما بیش از چند روز متورم ماند.
 • در صورت تب کردن و بالا رفتن دمای بدن.
 • اگر احساس بی حسی و سری در دهان و لثه داشتید.
 • و در آخر وقتی که متوجه بوی زننده و بدی از دهانتان شدید.

بنابراین با مشاهده علائم بالا از ملاقات با پزشک و یا جراح خود خودداری نکنید زیرا این موارد ممکن است دردسر ساز شود و خطرناک باشند.

به طور کلی باید گفت که نمی‌توان از رشد دندان عقل جلوگیری اما برقراری قرارهای منظم شش ماهه برای معاینات دندانپزشکی کمک می‌کند تا دندانپزشک شما رشد و ظهور دندان‌های عقلتان را کنترل کند. پرتوهای دندانپزشکی در عکس برداری می‌تواند به طور منظم و مداوم دندان شما را به خوبی بررسی کند و هر مشکلی را قبل از دردسر ساز شدن آن بر طرف کند.

اشعه ایکس دندانپزشکی می‌تواند وجود دندان‌های آسیب دیده و همچنین علائم آسیب دندان‌ها یا استخوان را به بهترین شکل نشان دهد و نیز در این آزمایش نوع رشد ریشه دندان لثه مشهود است.

گاهی بدون نیاز به استخراج می‌توان درد دندان عقل را مهار کرد
گاهی بدون نیاز به استخراج می‌توان درد دندان عقل را مهار کرد

چگونه می‌توان درد دندان عقل را قبل از برداشتن در خانه تسکین داد؟

دندان‌های عقل آخرین دندان‌هایی هستند که سدی به نام لثه را می‌شکند و رشد می‌کنند. آنها در بخش انتهایی دهان سر بیرون می‌آورند. مردم اغلب تصمیم می‌گیرند که دندان‌های عقل خود را از بین ببرند زیرا این دندان باعث به وجود آمدن درد در لثه می‌شود. درد دندان عقل ممکن است با چند روش برطرف شود و بتوان مانند سایر دندان‌های بالغ از آن استفاده کرد اما در بیشتر موارد به جراحی نیاز خواهد داشت.

بنابراین دندان‌های عقل ممکن است باعث درد و حساسیت شوند. و در نهایت تنها از بین بردن دندان عقل می‌تواند به رفع این مشکلات کمک کند. و باید بدانیم که درمان‌های خانگی در مواردی که نیاز به کشیدن دندان می‌باشد تنها یک درمان موقت است و راه حل اصلی نیست.

آب نمک دارای خاصیت ضد عفونی کننده طبیعی است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که شستشوی دهان با آب نمک می‌تواند به کاهش باکتری‌های دهان و دندان کمک کند. در بسیاری از موارد ایجاد باکتری در قسمت آسیب دیده از لثه در اطراف دندان عقل می‌تواند دلیل درد باشد. بنابراین شستشوی مداوم دهان با آب نمک می‌تواند به درمان عفونت کمک کرده و درد و التهاب را کاهش دهد.

استفاده از کمپرس سرد تا حدودی اثر بی حسی نیز دارد و اینگونه به تسکین درد کمک می‌کند.

برگ‌های گواوا یا زیتون محلی اهالی چابهار خاصیت ضد التهابی دارد و به راحتی باکتری‌ها را از بین می‌برد.

دهانشویه مریم گلی برای درد درآمدن دندان عقل گیاه مریم گلی هم خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد که به راحتی درد و تورم لثه‌ها را درمان می‌کند.

روغن علف لیمو در طی ۲۱ روز می‌تواند درد و التهابات را کنترل کند تا دندان به طور کامل از لثه بیرون بیاید.

روغن نارگیل هم خاصیت ضد باکتریایی، ضد میکروبی و ضد قارچی دارد و معمولا در بیشتر خانه‌ها این روزها پیدا می‌شود.

میخک: نتیجه تحقیقاتی که در مورد اثربخشی میخک برای تسکین درد دندان انجام گرفت ثابت کرد این مواد برای کاهش درد دندان عقل و یا دیگر دندان‌ها بسیار موثر عمل میکند. میخک به عنوان یک مسکن درد شناخته شده است و در صورت استفاده نوعی بی حسی موضعی خفیف را به وجود خواهد آورد.

در صورت استفاده از این مسکن طبیعی باید:

میخک را روی دندان عقل و یا هر دندان دیگر که دچار درد و التهاب است قرار دهید.

با بستن فک تا مدتی که درد التیام یابد میخک‌ها را در جای خود ثابت نگه دارید و از جویدن آن خودداری کنید. پس از التیام و یا کاهش درد آن را بیرون بریزید.

برای امتحان کردن این درمان خانگی با استفاده از روغن میخک شخص می‌تواند:

چند قطره روغن میخک را روی مقداری پنبه قرار دهید.

پشم پنبه را روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید.

آن را تا مدتی در جای خود نگه دارید تا درد کاهش یابد و سپس از روی دندان بردارید.

میخک یک تسکین دهنده خوب برای درد دندان
میخک یک تسکین دهنده خوب برای درد دندان

پیاز

یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داده است که پیاز دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. این مزایای پیاز بدان معنی است که این ماده مفید می‌تواند به کاهش تورم، درد و نیز مقابله با عفونت‌های باکتریایی دندان کمک کند.

یک تکه پیاز را برش دهید

سپس پیاز را در قسمتی از دندان که احساس درد دارید شروع به جویدن کنید.

برای چند دقیقه جویدن را ادامه دهید تا درد کاهش یابد و سپس باقی مانده پیاز را بیرون بیندازید.

این فرایند باعث می‌شود آب از پیاز به داخل لثه برود و اینگونه بتواند التهاب را کاهش دهد و باکتری‌های دندان را از بین ببرد.

کیسه چای استفاده شده و مرطوب

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مواد موجود در کیسه چای دارای خاصیت ضد باکتری و ضد التهابی هستند. این بدان معنی است که کیسه‌های چای ممکن است به کاهش تورم و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی کمک کند.

برای استفاده از کیسه‌های چای به عنوان داروی خانگی یک کیسه چای را به آب جوش بیندازید پس از خوردن چای کیسه چای مانده را در یخچال قرار دهید و پس از سرد شدن آن، می‌توان کیسه چای را بیرون آورد و داخل دهان و روی دندانی که درد دارد قرار داد.

توجه کنید که در صورتی می‌توان از این کیسه‌های چای استفاده کرد که به چای شکر اضافه نشده و این کیسه حاوی مواد قندی نشود.

ژل بی حس کننده

یک ژل دندان بی حسی کننده می‌تواند به کاهش احساس در لثه و کاهش درد کمک کند. این ژل‌ها حاوی ماده بنزوکائین هستند. فقط نکته قابل توجه این است که به دستوالعمل این مواد توجه کنید زیرا ممکن است در مواردی به بنزوکائین حساسیت داشته باشید.

مسکن‌ها

ایبوپروفن یک داروی بدون نسخه برای کاهش درد است که به کاهش التهاب و درد دندان عقل کمک می‌کند

توجه کنید که مصرف با توجه به دوز توصیه شده روی بسته باشد.

[su_label type=”success”]بیشتر بخوانید:[/su_label] درد دندان عقل: با راهکارهای خانگی درد دندان عقل را درمان کنید

منبع + + + + + +

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. در افراد باستان ، هر چهار دندان مولر یک اندازه بودند. دشواری و رویش دیررس دندان عقل در حال حاضر با ویژگی های تشریحی ساختار فک پایین توضیح داده می شود. کمبود فضا برای دندان مولر سوم با تغییر در دستگاه جویدن در روند تکامل انسان همراه است. روند تغییر انسداد انسان ادامه دارد: تمایل به ناپدید شدن دندان های آسیای سوم ، دندان های ثانویه جانبی و اولیه وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا