روانشناسی و موفقیت

چرا کودک باید قبل از ساعت ۹ شب بخوابد؟ دیر خوابیدن کودکان فاجعه است!

دیر خوابیدن کودکان فاجعه فواید زود خوابیدن کودک

شاید یکی از سخت ترین کارها برای کودکان خوابیدن است و دیر خوابیدن کودکان یکی از دغدغه های والدین است. از فواید زود خوابیدن کودک و مضرات دیر خوابیدن کودکان بخوانید.

شاید یکی از سخت ترین کارها برای کودکان خوابیدن است و دیر خوابیدن کودکان یکی از دغدغه های والدین است. والدین وقت زیادی را برای خواباندن کودکان شان به ویژه در سال های اول زندگی شان می گذارند. اما اگر والدین خوابیدن قبل از ساعت ۹ شب را به شکل یک قانون خانوادگی در آورند، مزایای بسیار زیادی عاید آن ها و کودک دلبندشان خواهد شد. علاوه بر این که والدین می توانند زمان های بعد از خوابیدن فرزندان را به خود اختصاص دهند، خوابیدن قبل از ساعت ۹ برای کودکان فواید زیادی برای سلامتی آن ها در پی دارد. در ادامه از فواید زود خوابیدن کودک و مضرات دیر خوابیدن کودکان بخوانید.

بیشتر بخوانید: توانمند سازی کودکان برای زندگی با چند روش ساده

فواید زود خوابیدن کودک و مضرات دیر خوابیدن کودکان

۱ – به خواب رفتن سریع تر

فواید زود خوابیدن کودک و مضرات دیر خوابیدن کودکان

بسیاری از والدین تصور می کنند که هر چه کودک خسته تر شود زودتر به خواب می رود. این تصوری کاملا اشتباه است!

کودکانی که قبل از ساعت ۹ شب به رختخواب می روند سریع تر به خواب می روند و کیفیت خواب بهتری نسبت به آن دسته از کودکان که دیرتر می خوابند دارند و دیر خوابیدن کودکان برایشان بسیار مضر است. همچنین احتمال بیدار شدن آن ها در اواسط شب بسیار کمتر می باشد. مطالعات نشان می دهد که کودکانی که قبل از ساعت ۹ شب می خوابند، ۷۸ دقیقه خواب بیشتر نسبت به سایر کودکان دارند!

بیشتر بخوانید: راهنمای والدین شاغل برای محافظت از فرزندان

۲ – ترشح هورمون های رشد

یکی از مضرات دیر خوابیدن کودکان ترشح نادرست هورمون های رشد آن هاست. متخصصین اطفال معتقدند که هیچ چیزی به اندازه خواب صحیح و به موقع در کودک برای رشد او مهم نیست. مدت ها قبل از ورود کودک به مراحل نوجوانی هورمون ها همچنان مهم ترین نقش را در رشد ان ها دارند. بالاترین میزان ترشح هورمون های رشد در بدن کودک در ساعت ۱۰ شب، ۱۲ شب و ۲ بامداد است. تنها دراز کشیدن در رختخواب و بیدار بودن در ساعت ۱۰ کافی نیست، بلکه کودک باید در این زمان در مرحله خواب REM باشد. خواب REM (حرکت تند چشم در خواب یا حرکت سریع چشم در خواب (Rapid eye movement sleep: REM/REMS)) ششمین مرحله از خواب است که اکثر رویاها معمولا در این زمان دیده می شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه برخورد با کودک لجباز : کودکان لجوج شانس موفقیت بیشتری در بزرگسالی دارند

۳ – بهره وری و کارایی بالا در طول روز

علاوه بر دو نکته ای که در بالا درباره مضرات دیر خوابیدن کودکان ذکر کردیم یکی از مهم ترین فواید زود خوابیدن کودک ، کارایی بهتر و تمرکز بالاتر این دسته از کودکان در مدرسه است. طبق گزارش parents.com خواب کافی و به موقع در کودکان باعث بالا رفتن تمرکز و بهره وری بیشتر آنان می شود. مدیر مرکز پزشکی خواب در مرکز پزشکی ملی کودکان در واشنگتن می گوید: “علائم کم خوابی و ADHD (اختلال کم توجهی – بیش فعالی) در کودکان از جمله بی توجهی و رفتار های تکانشی تقریبا دقیقا مانند هم هستند!”

بیشتر بخوانید: تاثیر رفتار والدین بر کودکان

چگونه کودکمان را ساعت ۹ شب بخوابانیم؟

والدین در تمامی مسائل الگوی کودک هستند. در این مورد هم همینطور! اگر او را می خوابانید خودتان هم به اتاق خواب بروید و وانمود کنید که شما هم خواب هستید. می توانید در رختخوابتان بی صدا مطالعه کنید حداقل تا زمانی که مطمئن شدید که او خوابیده است!

کودک را به اجبار به اتاقش نفرستید و اتاق را خاموش کنید و خودتان با صدای بلند تلویزیون ببینید یا با تلفن صحبت کنید. کتاب مورد علاقه کودکتان را برایش بخوانید. کتاب خواندن روش بسیار خوبی برای خواباندن کودک است.

۲ ساعت قبل از رفتن کودک به رختخوابش اجازه ندهید که به صفحات وسایل الکترونیکی مانند موبایل یا تبلت نگاه کند. نور آبی منتشر شده از این وسایل به خواب رفتن را برای آن ها بسیار سخت می کند. خاموش کردن این وسایل قبل از خواب موجب ترشح ملاتونین _ هورمونی که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند_ در بدن کودک می شود. دیر خوابیدن کودکان فاجعه است هر چه زودتر فکری به حال کودک دلبندتان کنید.

بیشتر بخوانید: بردگی مدرن در فضای مجازی به نام بردگی کودکان

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب کودک

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا