1398-02-03
اقتصادی

رابطه افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا بر پارامترهای اقتصادی دنیا

در مطلب حاضر و روزهای آینده قصد داریم به موضوع افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و آثار آن بر روابط اقتصادی بين الملل بپردازیم.

بانوی سپید موی فدرال رزرو به عنوان نخستین زن رییس کل فدرال رزرو طی ۱۰۰سال گذشته، سرانجام بعد از ماه‌ها کشاندن بازارهای جهانی به دنبال خود، تصمیمش را نهایی کرد و نرخ بهره امریکا را به عنوان عاملی تاثیرگذار در بازارهای جهانی تغییر داد. عصر چهارشنبه بود که فدرال رزرو (بانک مرکزی امریکا) در نشست روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی، تصمیم به افزایش نرخ بهره امریکا از حدود ۱٫۲۵ به ۱٫۵درصد گرفت!

بانوی سپید موی فدرال رزرو به عنوان نخستین زن رییس کل فدرال رزرو طی ۱۰۰سال گذشته، سرانجام بعد از ماه‌ها کشاندن بازارهای جهانی به دنبال خود، تصمیمش را نهایی کرد و نرخ بهره امریکا را به عنوان عاملی تاثیرگذار در بازارهای جهانی تغییر داد.

عصر چهارشنبه بود که فدرال رزرو (بانک مرکزی امریکا) در نشست روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی، تصمیم به افزایش نرخ بهره امریکا از حدود ۱٫۲۵ به ۱٫۵درصد گرفت و اعلام کرد که در سال آینده احتمالا باز هم افزایش نرخ بهره خواهیم داشت. لحن بیانیه فدرال رزرو آن‌ طور که انتظار می‌رفت طرفدار سرعت بخشیدن به روند افزایش نرخ بهره نبود. در حالی‌ که فدرال رزرو نرخ بهره را مطابق با انتظارها افزایش داد اما چشم‌انداز افزایش نرخ بهره سال بعد را همان ۳ مرتبه باقی گذاشت (بر خلاف انتظارها که آن را به ۴ مرتبه افزایش دهد).

در مطلب حاضر و روزهای آینده قصد داریم به موضوع افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و آثار آن بر روابط اقتصادی بین الملل بپردازیم. ضمن بررسی روندهای اقتصاد امریکا نشان خواهیم داد که چگونه قدرتمند شدن بازار کار امریکا و افزایش سطح اشتغال، بانک مرکزی این کشور را مجاب می کند که به مسأله تورم بپردازد.

در بلندمدت سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، بر بازار کار این کشور فشار می آورد، اما این بانک امیدوار است تا با اتکا به موقعیتهای شغلی باز که بیشتر از اوج قبل از بحران هستند، به اهداف مورد نظر خود برای نرخ بهره دست یابد. حرکت در مسیر اهداف چنین سیاستی به واسطه تقویت دلار امریکا، با وجود ارزان شدن واردات امریکا، صادرات محصولات آن را سخت تر میکند و بر تولید اثر منفی خواهد داشت. علاوه بر این، قدرتمند شدن دلار امریکا، قیمت طلا را تحت فشار قرار می دهد و سیاستهای انقباضی مانع رشد شدید قیمت انرژی در جهان خواهد شد. همچنین حرکت سرمایه به سمت امریکا، تأمین مالی اقتصادهای نوظهور را سخت تر و فشار بر بدهی های آنها را افزایش می دهد. بنابراین، احتمالاً در افق مورد نظر فدرال رزرو، اقتصاد امریکا اوج رونق را تجربه کند اما در بلندمدت بر رشد اقتصادی جهان اثر منفی می گذارد، که این  زمینه را برای افزایش قیمت طلا و شکل گیری برخی بحرانهای جدید فراهم می کند و افزایش واردات امریکا منجر به افزایش قیمت جهانی مواد خام گردد.

در روزهای آینده اثر افزایش نرخ بهره بر پارامترهای اقتصادی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا