روانشناسی و موفقیت

راز موفقیت: رمز و راز موفقیت افراد موفق که باید بدانید

موفقیت و رشد و تعالی می‌تواند یک مقوله مهم و حتی یک هدف اصلی در زندگی هر فرد باشد بنابراین یافتن راز موفقیت بسیار مهم و حیاتی است. بسیاری از عناصر کلیدی هستند که انسان را به مراحل موفقیت می‌رسانند. در حالی که بسیاری دیگر از انسان‌ها با این عناصر کلیدی فقط یک زندگی عادی را می‌گذرانند.

اشخاص موفقی که در زندگی به آنها برخورد می‌کنید روش‌های خاصی برای انجام هر کاری دارند. راز موفقیت، ایده و نبوغ و حتی اخلاق کاری و اجتماعی خاص این افراد آن‌ها را به موفقیت رسانده است.

ویژگی‌های افراد موفق زیاد متفاوت نیست فقط یک سری عادت‌های رفتاری مثبت و صحیح دارند.

محققان در حال تحقیق و بررسی هستند که چرا علوم انسانی در شرایط مختلف و بر روی افراد مختلف واکنش‌های یکسانی ندارد.

طبق تحقیقات انجام شده در مجله روانشناسان اروپایی زمانی که ادبیات مرتبط با مفهوم ” رشد ” مورد بررسی قرار گرفت، با یک سری عناصر کلیدی که سبب زندگی موفق می‌شود مواجه شدند.

راز موفقیت افراد موفق

ویژگی‌های افراد موفق زیاد متفاوت نیست فقط یک سری عادت‌های رفتاری مثبت و صحیح دارند.
ویژگی‌های افراد موفق زیاد متفاوت نیست فقط یک سری عادت‌های رفتاری مثبت و صحیح دارند.

قرن هاست که این پرسش برای روانشناسان مطرح است که چرا افراد طی شرایط مشابه واکنش‌های یکسان نشان نمی‌دهند و همه به طور یکسان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند؟!

یکی از پزشکان روانشناسی به نام دانیل براون، دانشمند ورزشی دانشگاه پورتسموث در انگلستان برای بررسی ادبیات موجود در مورد این موضوع تلاش‌های بسیاری کرده است تا بتواند پاسخ سه مقوله را بیابد.

 • نخست اینکه دکتر براون و همکارانش تلاش کردند تا یک مفهوم کامل از پیشرفت شخصیتی پیدا کنند. پیشرفت شخصیتی که همه گروه‌های سنی از نوزاد تا افراد بزرگسال تحصیل کرده را در بر گیرد.
 • دوم اینکه آن‌ها کوشیدند تا اصول کلیدی را که همه انسان‌ها توانایی انجام آن را دارند تا به موفقیت و تعالی دست پیدا کنند، بیابند.
 • و سوم اینکه راه کارهایی مناسب برای دست یابی به اهداف ذکر شده پیدا کنند.

برخی از مطالعات این تیم نشان می‌دهد که کودکان چگونه رشد ذهنی و اخلاقی دارند و چه چیزی سبب می‌شود برخی از افراد موفقیت به دست می‌آورند و برخی دیگر توانایی رسیدن به پیشرفت در زندگی را نداشته باشند.

برای دانستن راز موفقیت باید معنای رشد و موفقیت را بدانیم

رشد و موفقیت به معنای یک کلمه است که بیشتر مردم گمان می‌کنند خودشان می‌توانند آن را توصیف کنند. اما تا کنون هیچ کس نتوانسته است طبقه بندی جامع و کاملی از آن را توصیف کند.

تعاریف بسیاری از این کلمه وجود دارد که جنبه‌های مشترکی باهم دارند. موفقیت و پیشرفت در بیشتر این تعاریف دیده می‌شود. همانند پیشرفت‌های روانی، فیزیکی، اجتماعی و . . . به عنوان مثال، یادگیری شنا یا افزودن دوستان جدید به روابط اجتماعی و . . . در زندگی هر فرد یک رشد یا موفقیت محسوب می‌شود.

مطالعاتی طبق ایده روانشناسان صورت گرفته است که پیشرفت کودک را این گونه تعریف می‌کند: ” مسئله‌ای که در سراسر مقوله موفقیت به صورت متناوب به عنوان یک مسئله حیاتی تعریف شده است و می‌توانیم از این مسئله به عنوان “سختی ذهنی” یاد کنیم که می‌توان گفت در اثر مرور زمان اگر به صورت کامل و صحیح انجام شود مسئله” موفقیت” را شکل می‌دهد.

پیشرفت و تعالی را می‌توان به نحوی دیگر مورد بررسی قرار داد. تعالی و موفقیت به معنای تبدیل شدن به فردی است که احساس پیشرفت، سبب می‌شود احساس تسلط بر فنی را پیدا کند.

به طور کلی زمانی که یک فرد بتواند بر مسئله‌ای که تا کنون بر آن تسلط نداشته است، چیره شود به نحوی توانسته است در زندگی‌اش پیشرفت و موفقیت را به دست آورد.

بی شک علاوه بر این توضیحات برای دست یابی به رشد و تعالی و در نهایت رمز موفقیت در زندگی نیازمند عوامل دیگر که احتمال موفقیت را بالا ببرند نیز هست. که گاهی یک یا دو عامل و گاهی همه عوامل می‌بایست وجود داشته باشند تا یک فرد به موفقیت دست یابد.

توانمند سازی‌های شخصی

داشتن یک چشم انداز مثبت در مورد زندگی کردن، مذهبی بودن، داشتن یک شخصیت پیشگیرانه، انگیزه متعهد بودن به یادگیری، انعطاف پذیر بودن و بسیاری از این قبیل رفتارها که هر انسان با دوستان و خانواده و همکاران و اطرافیان خود انجام می‌دهد”توانمند سازی شخصی” نامیده می‌شود.

هر فردی که در شرایطی که چالش‌های کافی برای توانایی هایش باشد، قرار بگیرد و روابط او با افراد اطرافش بر اساس اعتماد و دلبستگی‌های عاطفی باشد مورد رشد و تعالی قرار می‌گیرد.

البته باید در نظر داشت که دریافت‌های عاطفی از طرف خانواده، همکاران، کارفرمایان، نیز بسیار حائز اهمیت است. چرا که سبب خود مختاری و اعتماد به نفس که دو عنصر کلیدی مهم هستند، می‌شود.

چگونه رشد و تعالی داشته باشیم؟

هر انسان با تلاش در یک یا چند مقوله می‌تواند به موفقیت هایی در زندگی دست پیدا کند. اما اینکه موفقیت در یک زمینه مثلا ورزش آیا می‌تواند سبب موفقیت در یک رشته دیگر مثلا یادگیری شود یا خیر مورد مطالعه محققین قرار گرفته است.

رشد هر فرد بسته به میزان شکوفایی استعداد هایش در موقعیت‌های مختلف می‌باشد. در صورتی که هر انسان بتواند در موقعیت‌های متفاوت توانمند سازی‌های شخصی را پیش بگیرد، به رشد و رمز موفقیت در زندگی خود دست می‌یابد.

راز موفقیت افراد موفق قبل از خواب

کار قبل از خواب اشتباه است

افراد موفق می‌دانند که زمان کار قبل از خواب نیست. آرام بودن جسم و ذهن قبل از خواب سبب داشتن یک خواب خوش شبانه می‌شود. زمانی که شما شب را به خوبی بخوابید صبح سر حال تر هستید و بهتر به کارهایتان رسیدگی می‌کنید.

پس قبل از خواب حباب شکسته حمام را عوض نکنید. بستن پیچ باز شده آشپزخانه قبل از خواب اشتباه است. بهتر است قبل از خواب مراقبه کنید یا چند فصل کتاب بخوانید.

برنامه ریزی راز موفقیت افراد موفق

بسیاری از افراد که موفقیت‌های بزرگ را تجربه کرده اند می‌گویند که همیشه برنامه ریزی دارند. قبل از اینکه بخوابید و روز را تمام کنید برای روز آینده برنامه ریزی داشته باشید. داشتن یک جدول زمانی معقول و اختصاص کارها در زمان‌های مناسب می‌تواند برنامه روز بعدی را نظم ببخشد و راز موفقیت شما باشد. به این ترتیب روز جدید را با استرس کمتری شروع خواهید کرد.

مطالعه قبل از خواب

بیل گیتس، مارک زوکر و بسیاری افراد موفق دیگر قبل از خواب کتاب می‌خوانند. با خواندن کتاب قبل از خواب ذهن تمرکز کافی جهت یادگیری پیدا می‌کند و خلاقیت به طرز شگفت آوری رشد می‌کند.

این راه یکی از بهترین راههای عالی جهت کتاب خواندن است.

شکرگزاری راز موفقیت این افراد است

یک دفترچه یادداشت کوچک می‌تواند به شما یاد آوری کند که چه نعمت‌های خوبی در اختیار شماست
یک دفترچه یادداشت کوچک می‌تواند به شما یاد آوری کند که چه نعمت‌های خوبی در اختیار شماست

نعمت هایی که افراد مختلف در دسترس دارند کمتر به خاطرشان می‌آید. یک دفترچه یادداشت کوچک می‌تواند به شما یاد آوری کند که چه نعمت‌های خوبی در اختیار شماست. هر شب قبل از خواب با مرور کارهای روزانه خود می‌توانید بابت بسیاری از مسائل شکرگزاری کنید.

تمرکز بر روی سپاسگزاری قبل از خواب ذهن را آرام می‌کند و اضطراب را کاهش می‌دهد. این روش نگرش مثبت را درون شما تقویت می‌کند.

دوری از افکار پوچ راز موفقیت افراد موفق

نو آوران، هنرمندان و افراد خلاق هرگز قدرت خیالبافی خود را دست کم نمی‌گیرند. آنها همیشه به ذهن خود اجازه خیال پردازی‌های زیادی می‌دهند تا احتمال کشفیات را بالا ببرند. خیال پردازی کنید و از افکار منفی دوری کنید.

زمانی را که می‌خواهید به افکار پوچ و منفی مشغول شوید ذهنتان را درگیر یک خیال پردازی مثبت کنید.

به این صورت ذهن شما به جای خستگی، استراحت می‌کند.

دوری از وسایل الکترونیک

حتما شما هم می‌دانید که استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب بسیار مضر است. حداقل یک ساعت قبل از خواب این دستگاه‌ها را کنار بگذارید. موبایل، تبلت، کامپیوتر یا هر دستگاه دیجیتالی دیگر سلامت خواب شما را نابود می‌کند.

برای استفاده از این نوع دستگاه‌ها در طی روز برنامه ریزی کنید و ساعاتی قبل از خواب به طور کلی آنها را کنار بگذارید. زمانی که بتوانید خواب شبانه کامل و آرامی داشته باشید در طی روز موفق تر خواهید بود. خواب شبانه کامل می‌تواند انرژی کافی به جسم و ذهن شما برساند و مانند افراد موفق راز موفقیت شما هم باشد.چ

عادات روزانه و راز موفقیت افراد حرفه‌ای و موفق

یک فرد موفق حرفه‌ای همیشه یک لیست از کارهایی که می‌خواهد روز بعد انجام بدهد دارد
یک فرد موفق حرفه‌ای همیشه یک لیست از کارهایی که می‌خواهد روز بعد انجام بدهد دارد

کارهای روزانه را لیست می‌کنند

یک فرد موفق حرفه‌ای همیشه یک لیست از کارهایی که می‌خواهد روز بعد انجام بدهد دارد. این لیست را تغییر می‌دهد و کم و زیاد می‌کند. با شروع روز بعد طبق لیست نهایی کارهایش را پیش می‌برد.

میز کار خود را همیشه منظم نگه می‌دارند

پروژه‌های سنگین و طولانی نیازمند زمان و انرژی بسیار زیادی هستند. داشتن یک میز کار منظم کمک بزرگی در درست انتخاب کردن اهداف دارند و یکی از عادات روزانه افراد موفق است. با داشتن میزی مرتب و منظم شما بهتر می‌توانید کارهای روی میز را اولویت بندی کنید وطبق اهمیت آن‌ها را انجام دهید. همچنین به راحتی به تمامی اسناد و مدارک و وسایل مورد نیازتان دسترسی خواهید داشت.

درباره کارهایشان فکر می‌کنند

افراد موفق نه تنها به پروژه‌ها و مسئولیت‌های خود می‌اندیشند بلکه سعی می‌کنند به تجزیه و تحلیل زمان و نوع کارهایشان نیز بپردازند. فکر کردن به درستی و یا اینکه چرا پروژه‌ای به اشتباه برخورد می‌کند نیز می‌تواند به رشد و تعالی تصمیمات کمک کند.

مواقع خستگی عجله نمی‌کنند

معمولا انرژی هر شخص بعد از یک روز کاری رو به کاهش می‌رود. می‌توان گفت اگر شما صبح شروع به کار کنید بی شک پایان ساعت کاری یعنی حدود عصر شما بازده مناسبی برای کارهای زمانبر نخواهید داشت.

بنابراین بد نیست بدانید یکی از عادات روزانه افراد موفق این است که که افراد موفق زمانی که خسته هستند یا فکر می‌کنند انرژی کافی جهت تصمیم گیری و سرعت عمل در کار را ندارند می‌توانند از همکاران و اطرافیان خود بخواهند که کمی صبر کنند. شما شب می‌توانید فکر کنید و درباره کاری که از شما خواسته شده تصمیم بگیرید و روز بعد با بازده بهتری کار را انجام دهید.

راز موفقیت آن‌ها تمرکز کافی روی کار است

روی کاری که انجام می‌دهید به قدر کافی تمرکز داشته باشید چون این یکی از عادات روزانه افراد موفق است. زمانی را که شما برای آن کار صرف می‌کنید می‌تواند برای شما بسیار گرانبها باشد. پس با تمرکز کردن تنها روی یک عمل آن را به خوبی انجام دهید.

هدف هر روز را از قبل یادداشت می‌کنند

روز قبل با تهیه لیست از کارهای روزمره یک یا چند هدف از کارها را مشخص کنید چون این هم یکی از عادات روزانه افراد موفق است. با داشتن این اهداف در پایان روز خود را موظف رسیدن به این اهداف می‌دانید و برای رسیدن به آنها تلاش بیشتری می‌کنید.

قرارها و ملاقات را یادداشت می‌کنند

هیچ چیز بدتر از این نیست که روز خود را شروع کنید و در مسیر رسیدن به محل کار به خاطر بیاورید که یک جلسه داشته اید و زمانش را از دست داده اید.

در لیست کاری خود قرارهایتان را تنظیم کنید. حتی نوع برخورد و جزئیات جلسه و موضوع بحثتان را هم می‌توانید بررسی کنید. این کار اعتماد به نفس بیشتری برای ملاقاتهای شما ایجاد می‌کند.

تشکر کردن از دیگران راز موفقیت

معمولا در شرکت‌های بزرگ جهت قدردانی از یک شخص یا به رسمیت شناخته شدن فردی، یک عادت بسیار خوب دارند. آن عادات روزانه افراد موفق این است که در پایان روز کاری جهت افزایش سطح صمیمیت و انرژی افراد اجازه می‌دهند که افراد طی یک یادداشت روی میز دیگری یا سورپرایزهای دسته جمعی از یکدیگر تشکر و قدردانی کنند تا علاوه بر ارج نهادن به شخص، عمل او نیز تقدیر شود.

خداحافظی کامل

یک خداحافظی یا یک شب بخیر که کاری بسیار راحت و بدون زحمت است نیاز به تلاش بسیاری ندارد. ولی می‌تواند یک انرژی کاملا مثبت برای همکار یا رئیس داشته باشد. قبل از ترک محل کار فراموش نکنید که ساعات زیادی را با همکاران یا رئیس گذرانده اید و بهتر است یک خداحافظی بدون عجله داشته باشید.

کنار دیگر افراد کار کردن اصلا مشکل نیست. فقط کافیست وظایف خود را به موقع و درست انجام دهید. با داشتن انرژی مثبت و نوع دوستی می‌توانید یک محیط کار صمیمی و آرام در کنار همکاران خود داشته باشید.

فراموش نکنید شما هر چه برای کارها و رفتار خود برنامه ریزی داشته باشید موفقیت‌های شخصی و مالی بیشتری نصیب تان خواهد شد.

ایده هایی برای برنامه ریزی دقیق

راز موفقیت و بخش مهمی از کارهای یک فرد موفق، برنامه ریزی دقیق است
راز موفقیت و بخش مهمی از کارهای یک فرد موفق، برنامه ریزی دقیق است

بخش مهمی از کارهای یک فرد موفق، برنامه ریزی دقیق است. مهم نیست که برنامه ریزی شما در دفترچه یادداشت است یا در تبلت، مهم این است که برای هدف خود یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده انجام دهید و لیستی از کارهایی که می‌تواند شما را پله پله به هدف تان نزدیک کند را به درستی تهیه کرده و مرحله به مرحله طبق آن پیش بروید. برنامه ریزی برای هر کاری که باشد نیازمند یک سلسله مراتب است.

برنامه ریزی دقیق با پیگیری از طرق مختلف

بسیاری از اهداف نیازمند پیگیری مستمر و با پشتکار است که در طی یک روز، یک ماه یا حتی یک سال صورت می‌گیرد. ممکن است شما تصمیم گرفته باشید که در طی روز هشت لیوان یا بیشتر آب بنوشید. این کار را می‌توانید با روش‌های مختلفی به ذهن خود یاد آوری کنید.

برای برنامه ریزی می‌بایست کمی یا شاید بیشتر از کمی، خلاقیت به کار ببرید. یک طراحی ساده یا یک متن و نوشته جلوی چشمان خود قرار دهید تا هم به ذهن خود انجام این کار را یاد آوری کنید و هم با هر بار نوشیدن آب احساس گذراندن یک مرحله بزرگ را در خود حس کنید.

برنامه غذایی را مدیریت کنید

برنامه‌های غذایی مانند سرمشق‌های کوچک برنامه ریزی‌های بزرگ هستند. برنامه غذایی خود را مدیریت کنید. مانند برنامه‌های غذایی یک فهرست و منو و همچنین لیست مواد غذایی را در دیگر برنامه ریزی‌های خود نیز اعمال کنید. همان طور که خود را از برگرها و نوشابه‌ها منع می‌کنید می‌توانید بسیاری از اعمال را نیز از خودتان دور کنید تا برنامه ریزی شما نتیجه مثبتی داشته باشد.

راز موفقیت این است که هزینه‌های خود را مدیریت کنید

بودجه بندی کار دشواری است ولی برای این که به کمک برنامه ریزی دقیق خود به نتیجه برسید باید این کار را انجام دهید. هزینه‌های خود را سازماندهی کنید و بودجه را همیشه در نظر داشته باشید. شما می‌توانید دسته‌های اهدافتان را با هزینه‌های مرتبطش یادداشت کنید و هر ماه بر اساس الویت آن‌ها را خرج کنید.

عادت‌های خود را در نظر بگیرید

بخش بزرگی از سلامتی روح و روان به عادات هر شخص بستگی خواهد داشت. عاداتی که هر فرد دارد در نگهداری شخصیت آن تاثیر گذار است. عادت‌های سالم خود را یادداشت کنید و در صورت نیاز طبق آن‌ها برنامه ریزی کنید. می‌توانید چند ایده به عادت‌های خود اضافه کنید و یا این که برخی از عادت‌های نادرست را حذف کنید.

برای این کار یک جعبه درست کنید و لیستی از عادت‌های خود را در آن یادداشت کنید هر روز صبح درب جعبه را باز کرده و آن‌ها را انجام دهید. کم کم عادت‌های نادرست را خودتان کنار می‌گذارید.

کارهای خود را مرور کنید

یک بازنگری ماهانه داشته باشید. مثلا این که در طی ۳۰ روز گذشته چه کارهایی را انجام داده اید که در رسیدن به هدف تان شما را کمک کرده است. این ارزیابی می‌تواند خاطرات مثبت را برای شما زنده کند و عادت‌های خود را به خوبی نظارت کنید و شما را رسیدن به هدف نزدیک و نزدیک تر کند.

بخش مهم زندگی رسیدن به اهدافی است که در علاقه و موفقیت شخص تاثیر می‌گذارد. شما زندگی خودتان را رقم می‌زنید پس سعی کنید حافظه مثبت داشته باشید و با طراحی بصری برنامه ریزی دقیق کنید تا سریع تر و راحت تر به هدفتان نزدیک شوید.

راز موفقیت و قانون مهم موفق ترین افراد جهان

 

تمام افراد موفق مثل بیل گیتس، اپرا وینفری، استیو جابز یا مارک زوکربرگ یا هر کس دیگری که به عنوان یک فرد موفق به ذهن‌تان می‌رسد یک قانون در زندگی شان دارند: قانون ۵ ساعت.

موفقیت با یک ساعت در روز

هر روز یک ساعت را برای یادگیری بیشتر و به روز نگه داشتن اطلاعات کنار بگذارید. در این یک ساعت بخوانید، مطالعه کنید، تمرین کنید، یک مهارت جدید یاد بگیرید. یک ساعت در روز یعنی ۵ ساعت در هفته که بعد از مدتی معجزه آن را خواهید دید.

این که چرا اختصاص یک ساعت در روز برای موفقیت مهم است دو قانون ساده دارد: اول این که خسته نمی‌شوید و حوصله تان سر نمی‌رود. چون اگر چند ساعت پشت سرهم مطالعه کنید تمرکز ندارید. دوم این که این روش به دلیل یک ساعت خاص و محدود می‌تواند همیشگی و ادامه دار باشد بدون آن که بخواهید از انجام آن مثل تکالیف دوران تحصیل از آن شانه خالی کنید.

در طولانی مدت خودتان حساب کنید نتیجه‌اش چه خواهد بود. مسلما بیل گیتس هم نمی‌تواند در سال ۵۰ کتاب بخواند. یا مارک زوکربرگ را ببینید که اعتقاد دارد کسب مهارت به معنای واقعی کلمه و کاربرد آن معمولا دست کم گرفته می‌شود.

هیچ چیزی باعث عقب نشینی این افراد نمی‌شود. چون کم ولی مداوم به پیش می‌روند و اجازه نمی‌دهند چیزی یا کسی این برنامه را به هم بزند. مسلما آن‌ها فوری به این مرحله آخر نرسیده اند و روزهای سختی را پشت سر هم گذاشته اند. ولی پیوسته و مداوم مطالعه کرده اند. رمز موفقیت آن‌ها این است: آن‌ها هیچ گاه یادگیری را کنار نمی‌گذارند.

انجام قانون ۵ ساعت به سه روش

این قانون را به سه روش می‌توان انجام داد. پس با مطالعه مقاله بهترین روش را با توجه به وضعیت زندگی و فعالیت‌های روزمره برای خودتان انتخاب کنید.

مطالعه کنید

افرادی مثل بیل گیتس از روش روزی یک ساعت مطالعه استفاده می‌کنند. اپرا وینفری، باراک اوباما، مارک کوبان، دیوید روبنشتاین از دیگر افرادی هستند که از این روش استفاده می‌کنند.

هر روز یک ساعت مطالعه بدون آن که این برنامه به هم بخورد. با مطالعه اطلاعات کاری و زندگی، شما همیشه به روز می‌ماند و هیچ گاه حتی با بالارفتن سن از زندگی عقب نمی‌افتید.

فکر کنید

بعضی‌ها روزی یک ساعت را به فکر کردن در باره کار و زندگی اختصاص می‌دهند. احتمالا اگر کسی جایی بنشیند و فکر کند همه فکر می‌کنند این شخص کاری انجام نمی‌دهد.

ولی تیم آرمسترانگ رییس هیات مدیره آئول AOL از افرادی است که خودش اعتقاد دارد رمز موفقیت‌اش یک ساعتی است که هر روز به فکر کردن اختصاص می‌دهد. او حتی کارمندانش را وادار می‌کند تا حداقل ۴ ساعت در هفته فکر کنند.

برای کسب راز موفقیت تجربه کنید

مسلما نه مثل توماس ادیسون نه مثل بنجامین فرانکلین نمی‌توانید دست به هر تجربه‌ای بزنید. ولی اگر تجربه کردن را دوست دارید و کمی هم اهل ریسک هستید یکی از روش‌های موفق شدن تجربه کردن چیزهای جدید است. این روش برای ماجراجوها عالی است.

روشی که مایکروسافت Microsoft و گوگل Google استفاده می‌کنند تا کارکنان شان هر روز یک ساعت را به آن اختصاص دهند و ایده‌های خود را به طور عملی در محل کار تجربه کنند.

مهم نیست کدام روش را انتخاب می‌کنید مهم این است که متوقف نشوید و تنها راه موفق شدن اختصاص یک ساعت در روز به مطالعه، تفکر یا تجربه کردن است.

برنامه ریزی افراد موفق برای تعطیلات

طبیعتا ً اکثر افراد شاغل، ترجیح می‌دهند هفته‌ای که تعطیل هستند را در کنار خانواده و پر کردن اوقات فراغت بگذرانند مانند تماشای تلویزیون و یا ملاقات دوستان در مهمانی ها.

اما به طور حرفه‌ای در ابتدای سال کاری هر هفت روز تعطیل را استراحت کردن، مانند انجام کارهای خانه و رویدادهای اجتماعی، گذراندن وقت به مناسب ترین شکل نیست.

این‌ها فعالیت‌های پویایی نیستند. بهتر است تعطیلاتشان را به گونه‌ای بگذرانند که وقتشان را بیشینه سازی کنند، و خود را به وسیله یک دیدگاه حرفه ای(و شخصی)بهبود بخشند. متعاقباً هنگامی که این افراد از تعطیلات به کار بازمی گردند،آماده تر،فعال تر و مطمئن تر خواهند بود.

در محل کار،هنگامی که Kristen Collins بعد از تعطیلات سال نو به گروه جدیدی که بسیار مستعد و فعال بودند ملحق شد، بسیار شگفت زده شد وقتی که شنید اعضای آن گروه اوقات تعطیل خود را به صورت حرفه‌ای با دنبال کردن هر یک از موارد زیر گذرانده اند.

ارزیابی بودجه سال قبل خود و وضع بودجه جدید برای سال پیش رو

کولینز توضیح می‌دهد:” این نشان می‌دهد که آن‌ها با خانواده خود همانند یک شرکت برخورد می‌ کنند و یک مدیر عامل هستند”. برای هر ماه از سال ۲۰۱۸ باید یک صورت سود و زیان یا کاربرگ بودجه تهیه کنند. همچنین برای والدین، این صورت‌ها باید شامل مخارج (و فعالیت ها) فرزندان باشد.

مانند یک سازمان واقعی،در رویدادها هزینه کمتری را نسبت به سال قبل خرج کنند،تمام بودجه را متفاوت از هم کاهش ندهند. به طور ساده صرفه جویی در اقلام بودجه را افزایش دهند و یا یک طبقه بندی دیگر برای ورزش کردن، توسعه حرفه یا مسافرت اضافه کنند تمام این کارها باعث رشد بیشتر فرد می‌شود.

به توافق رسیدن در هزینه‌های مخارج (چانه زدن)

در این جا می‌توانند در مورد بیشتر صورت حساب‌ها با هم مذاکره کنند.از هزینه بیمه ماشین گرفته تا هزینه‌های روزانه مراقبت و نگهداری. بعضی از موارد ممکن است به مذاکرات بیشتری احتیاج داشته باشند،اما در آخر این مقدار ذخیره شده می‌تواند برای رشد اهداف و مقاصد دیگر استفاده شود.

کولینز می‌گوید: “وقتی شنیدم که همکارانم می‌خواهند در هزینه یکی از اقلام صرفه جویی کنند تا از آن دریکی از کارگاه یا سمینارها استفاده کنند،بسیار تعجب کردم. مرا به این باور رساند که آن‌ها قصد دارند روی خودشان سرمایه گذاری کنند”.

انجام یک فعالیت جدید به همراه خانواده

راز موفقیت افراد موفق برنامه ریزی برای تعطیلات است
راز موفقیت افراد موفق برنامه ریزی برای تعطیلات است

گذراندن وقت به همراه خانواده و دوستان فعالیتی قابل قبول است، مشروط بر اینکه این اوقات فقط با تماشای تلویزیون پر نشود.کولینز می‌گوید:”سپری کردن اوقات به همراه خانواده و دوستان خاطره ‌های جدیدی می‌سازد که باعث احیای انرژی در فرد می‌شود”.

والدین باید کارها و فعالیت هایی را که به همراه فرزندان شان در این تعطیلات انجام می‌دهند با روال عادی روزهای تعطیلشان متفاوت باشد. در این جا، بهبود و پرورش خود بچه‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد و به عنوان نمونه‌ای برای طولانی مدت قرار می‌گیرد .”

ادامه دادن تحصیلات

کولینز اغلب می‌شنید که در دوره تعطیلات کسانی به دنبال پیگیری و گرفتن مدرک شان و یا ثبت نام برای دوره‌های توسعه حرفه در زمینه‌ای که در آن مشغولند، هستند. اگرچه، این فعالیت‌ها در طول یک هفته تکمیل نمی‌شوند، اما آن‌ها می‌توانند در آن بازه زمانی تحقیقات خود را در این موضوع انجام دهند.

به علاوه زمانی که یک کارمند در ماه ژانویه به کار خود باز می‌گردد و با مدیر خود درباره اهداف پیشرفت و توسعه در کارش مباحثه می‌کند، نشان می‌دهد که قصد دارد در آن سال نقش فعالی را در شغلش داشته باشد.

ملاقات دیگر افراد حرفه‌ای در حوزه صنعت خود

بیشتر سازمان‌های حرفه ای، سرپرستان و اعضای کارگروه خود را در سه ماهه آخر سال تعویض می‌کنند. تعطیلات بهترین فرصت است برای شروع همکاری در یک شرکت حرفه‌ای به عنوان یک عضو عادی یا اعضای کارگروه.

کولینز پیشنهاد می‌دهد: ” اگر یک کارمند عضو فعالی در آن سازمان باشد، باید به عنوان سرپرست و یا عضو هیئت مدیره در نظر گرفته شود. افراد می‌توانند تاییدیه این کار را در زمان تعطیلات کسب کنند.” به علاوه این بهترین فرصت برای افزایش کارایی خدمات و مسئولیت‌ها و یا برقراری ارتباط بهتر با دیگر اعضا می‌باشد. (و شروع رهبری کردن روابط)

کار کردن روی هر کدام از این پنج مورد و وقت گذاشتن برای برنامه ریزی برای تعطیلات به افراد شاغل این فرصت را می‌دهد که در حرفه خود و همچنین در مسائل مالی و حتی در روابط شخصی موفق تر شوند.

وقت گذاشتن برای غلبه بر نا کارآمدی‌ها و ضعف‌ها گامی برای رسیدن به کمال و رشد است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد، و کسانی که زمان شان را صرف پیشرفت خود می‌کنند، به وضوح نشان می‌دهند که اهداف استراتژیکی برای خود دارند.

راه‌های موفقیت کارآفرینان و چند حقیقت جهانی درباره راز موفقیت

با افراد مثبت اندیش بیشتر معاشرت کنید تا از انرژی مثبت آن‌ها تاثیر بپذیرید.

بیشتر اوقات خود را مشغول فعالیت هایی باشید که در آن‌ها استعداد دارید، در این صورت همیشه خوشحال خواهید بود.

تمرین داشتن تنها راه درست کسب مهارت در یک توانایی است، بنابراین در زمان یادگیری یک کار جدید صبور و جدی باشید.

یادگیری و آموزش یک کار جدید به این معنی است شما در انجام آن کار بخصوص مبتدی هستید،نه این که شما دارای یک ذهن مبتدی هستید.

همه موفقیت‌های بزرگ در ابتدا از گام‌های کوچک آغاز شده اند. یکی از راه‌های موفقیت کارآفرینان این است که هرگز نا امید نمی‌شوند.

اگر به درست بودن انجام کاری باور دارید و در مورد نتیجه آن کار به یک چشم انداز قوی رسیده اید و از اراده کافی برای برداشتن گام‌های استوار در راه رسیدن به هدفتان برخوردارید، هرگز شک نکنید، حتی اگر تمام دنیا شما را دیوانه بدانند.

اگر نتیجه کار طبق انتظارتان نبود، ناامید نشوید، تغییرات لازم را ایجاد کرده و دوباره امتحان کنید. راز موفقیت شما می‌تواند ناامید نشدن باشد.

انسان‌ها جهان پیرامون شان را متفاوت از هم تجربه می‌کنند،از افکار و برداشت افراد مختلف استفاده کنید.

در انجام یک کار برتر بودن از دیگران خیلی مهم نیست، آنچه دارای اهمیت است میزان رضایت فرد از به کارگیری تمام استعداد‌ها و توانش است.

از نبودن امکانات گله نکنید، برای به دست آوردن موفقیت خلاق باشید. یکی از راه‌های موفقیت کارآفرینان همین است.

در رد کردن انتقادها و هم چنین پذیرفتن تعریف و تمجید‌ها عجله نکنید، همه بازخورد‌های مثبت و منفی رادر مورد کارتان به دقت ارزیابی کنید زیرا همه آنها در موفقیت و عدم موفقیت شما تاثیرگذارند.

سعی روابط گسترده‌ای داشته باشید، با افراد جدید ملاقات کرده و با آن‌ها در تماس باشید.

همیشه به این فکر کنید که نتیجه کار شما چه تاثیر مثبتی بر بهبود کیفیت زندگی انسان‌های دیگر خواهد داشت، مسلما با این تفکر شما انسان موفق تری خواهید بود.

شکست اصلا چیز بدی نیست، بلکه بخشی مهم از فرآیند موفقیت و یکی از راه‌های موفقیت کارآفرینان است.

یاد بگیرید تا در مواقع لزوم با احترام و محکم بگویید ” نه “.

کار کردن با افراد دشوار بخشی از همه پروژه‌های کاری است، بنابراین سعی کنید به کار خود مشغول بوده، به دیگران احترام بگذارید، و با مدیریتی قوی به فرد مورد نظر اجازه ندهید که از خط کاری پروژه خارج شود.

به خاطر داشته باشید که برای ایجاد تغییر در دنیای اطرافتان، و به دست آوردن یک موقعیت تاثیرگذار و قدرتمند ابتدا باید تغییر را از خودتان، (به عنوان بخشی از جهان) شروع کنید.

هدف گذاری هوشمندانه راز موفقیت

آیا می‌خواهید با یک شلیک به هدفی که می‌خواهید برسید؟ پس آن را هوشمندانه شلیک کنید. باید بتوانید یاد بگیرید که چگونه باید هدف گذاری کنید و در ارتباط با آن به چه چیزهایی باید توجه داشته باشید.

آموزش مغز

دکتر Janson M. Satterfield، رئیس بخش پزشکی رفتاری در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، در بخش خود برای great courses plus از درمانی رفتار شناختی نام برد و توضیح داد: “روش هایی برای آموزش ذهنتان وجود دارد. اما چگونه درمان رفتار شناختی می‌تواند به عنوان یک ابزار برای کمک به شما به طور موثر تری مورد استفاده قرار گیرد؟”

در بیش از ۲۴ سخنرانی، او به شما آموزش می‌دهد که چطور مغز خود را تمرین دهید تا انگیزه خود را بهبود بخشید، احساسات خود را مدیریت کنید و مهارت‌های بین فردی را در خود قوی کنید.

هوشمند باشید!

هر چیزی که آن را به عنوان هدف قرار می‌دهید، در ابتدا باید مطمئن شوید در حال استفاده از رویکردی عاقلانه هستید. یکی از راه‌های آموزش مغزتان برای موفقیت چیست؟ ساختن آن چیزی که به دنبال آن هستید، که این امر باید هوشمندانه باشد.

هدف گذاری باید در جاده موفقیت شما، جایگاه اول را داشته باشد. این یک شروع هوشمندانه اختصاصی، قابل سنجش، قابل دستیابی و متمرکز بر نتیجه و زمان محدود است. اگر هدف و هدف گذاری شما تمام این نکات را به نمایش بگذارد، شما انتظارات بسیار روشنی خواهید داشت که راه برای رسیدن و دستیابی به آن بسیار ساده تر خواهد بود. بگذارید بخشی از این اصطلاح‌ها را بیشتر توضیح دهیم:

 • اختصاصی بودن: هدف گذاری شما باید به طور واضح بیان کند که می‌خواهید چه کاری انجام دهید. اگر هدف شما این است که زودتر از خواب بیدار شوید، شما نیاز دارید تا زمان دقیق آن را مشخص کنید. اگر نمی‌توانید آن را مشخص کنید، مطمئن باشید نمی‌توانید به آن دست پیدا کنید.
 • قابل سنجش بودن: باید دلیل ملموسی داشته باشید که آیا به هدف خود رسیده اید یا نه. اگر هدف شما این باشد که وزنه ۲۰۰ پوندی را بلند کنید، می‌توانید وزنه‌های گوناگون را بلند کنید تا پیشرفت داشته باشید.
 • قابل دست یابی بودن: اگر چه هدف شما باید شما را به چالش بکشد، اما نباید خارج از تصورتان باشد. هدفی همچون نوشتن یک کتاب پرفروش، اگر از زمان دبیرستان تا حالا چیزی ننوشته باشید، ممکن است خارج از توانایی‌های فعلی شما باشد. اگر هر روز یک صفحه در روزنامه بنویسد، در این صورت هدفتان مقداری واقع گرایانه می‌شود.
 • محدودیت زمان: هدف گذاری شما باید با یک دوره زمانی مرتبط باشد، که در این صورت برخی از فوریت‌ها را ایجاد می‌کند. دلیلی وجود دارد که بسیاری از مردم مالیات خود را در ماه آپریل بدون هیچ مشکلی می‌پردازند، اما سعی می‌کنند تا پول خود را برای آینده حفظ کنند. یکی برای این کار مهلت خاصی دارد، دیگری ندارد. اگر شما می‌خواهید ۱۰ پوند پول را خرج کنید، تمایل دارید آن را تا آخر ماه خرج کنید یا آخر سال؟ دوره زمانی بر کل رویکرد شما برای رسیدن به هدفتان اثر می‌گذارد.
 • مرتبط بودن: همه اهداف ارزشمند نیستند. مبارزه مرحله آخر در بازی‌های کامپیوتری مورد علاقه شما، اختصاصی، قابل سنجش، و دست یافتنی است و هدف نهایی، برنده شدن است. اما اهمیت آن فقط در همین امر است. این مورد در چیزهای بزرگ، سوال برانگیز است. هدف شما باید از چیزهایی که شما از زندگی می‌خواهید، حمایت کند و حمایت شود.

یادگیری برای تعیین اهداف، یک مهارت بسیار متنوع است. شما می‌توانید این استراتژی‌های تعیین هدف را به گونه‌ای اساسی درباره همه جنبه‌های زندگی خود اعمال کنید. اما به یاد داشته باشید اهداف تنها یک بخش از پازل هستند.

بیشتر افراد موفق متولد چه ماهی هستند؟

یک مطالعه جدید به این پرسش که افراد موفق متولد چه ماهی هستند پاسخ داده و ادعا می‌کند افراد موفق در زندگی در یک دوره خاص زمانی در طی سال متولد می‌شوند. این تحقیقات که در دانشگاه تورنتو، دانشگاه فلوریدا، دانشگاه نورث وسترن صورت گرفته است خبرهای خوبی برای متولدین چند ماه دارد که نشان می‌دهد این افراد نیز با تلاش و پشتکار می‌توانند از جمله افراد بسیار موفق و نام آور باشند.

baby
کودکان متولد سپتامبر در کلاس درس خود به سرعت پیشرفت می‌کنند و سریعتر از دیگر کودکان به نتایج مثبت می‌رسند

مطالعات نشان می‌دهد که نهمین ماه میلادی که معادل ماه مهر ایرانی است می‌تواند اعتماد به نفس بسیار قوی بیافریند. افراد متولد این ماه همانند یک کودک در رسیدن به اهداف خود مصم و قوی هستند. شاید تمامی این اعتماد به نفس‌ها به دلیل این باشد که سال تحصیلی در این ماه شروع می‌شود و بچه‌های مهر ماهی بهترین شاگردان هستند.

کودکان متولد سپتامبر در کلاس درس خود به سرعت پیشرفت می‌کنند و سریعتر از دیگر کودکان به نتایج مثبت می‌رسند. این خصلت درست برعکس کودکان متولد ماه آگوست یا همان شهریور است چرا که این کودکان برای رسیدن به دوران مدرسه می‌بایست ۱۱ ماه بیشتر از کودکان متولد مهر صبر کنند.

بر اساس مطالعات کودکان متولد شده در ماه مهر یا سپتامبر به تحصیلات بیشتری ادامه می‌دهند و به دلیل بلوغ نسبی بیشتری که نسبت به دیگر کودکان هم دوره خود دارند کمتر دچار تخلفات در دوران کودکی و نوجوانی می‌شوند.

به طور کلی طبق یافته‌ها که از مدارس دولتی در ایالت فلوریدای امریکا کسب شده است نشان داده اند که کودکان متولد ماه سپتامبر یا همان مهر موفق ترین کودکانی هستند که آینده درخشانی می‌سازند. این کودکان که آمار تولدشان نیز بسیار بالاست روابط اجتماعی بیشتر و بهتری دارند به نحوی که کمترین افراد متولد این ماه در لیست آمار متخلفین مشاهده شده است.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] زن موفق و قوی چه ویژگی هایی دارد؟

منبع + + +

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. مهم ترینش دوری از گوشی هستش
  چون وقتی ادم دستش میگیره دیگه متوجه گذر زمان نمیشه و وقت ادم از بین میره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا