آموزشی

آموزش مدیریت کانال تلگرام ؛ چگونه برای کسب و کارمان یک کانال تلگرام موفق داشته باشیم؟

برقراری ارتباط موثر با مشتری‌ها یکی از بزرگترین و مهمترین مواردی است که میتواند به هر صاحب شغلی چه در کسب و کارهای کوچک و چه در کسب و کارهای بزرگ برای دستیابی به فروش و بازار بیشتر کمک شایانی کند، در دنیای رقابت و شلوغ کنونی شما باید طوری با مشتری ارتباط برقرار کنید که همان برخورد اولتان و در لحظات ابتدایی جایگاه مورد نظر در ذهن فرد یا مشتری ثبت کند. در این مطلب با هم به مرور تمام نکات مهم و کاربردی جهت آموزش مدیریت کانال تلگرام خواهیم پرداخت با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: ترفند تلگرام ؛ کارهای واجب و مهمی که حتما باید در تلگرام انجام دهیم!

telegram-channels

آموزش مدیریت کانال تلگرام

چگونه برای کسب و کارمان یک کانال تلگرام موفق داشته باشیم؟

از ارتباط اول که بگذریم در این مطلب در نت نوشت با شما هستیم با امکانی که به شما توانایی ارتباط موثر و بر خط را با مشیریانتان می دهد، آن هم به صورت رایگان!

کانال های تلگرام به خوبی جایگاه خودشان را کسب کرده اند، هر کسی به آسانی می تواند برای خودش یک کانال تلگرام داشته باشد و با کنترل و مدیریت آن با سایر افراد به صورت یک طرفه ارتباط بر قرار کند. از همین رو این روز ها در هر فروشگاه و هر کسب و کاری می توان دید که آدرس کانال های تلگرامی به ثبت رسیده و سعی افراد موظف و یا صاحبان مشاغل بر برقراری ارتباط غیر قابل چشم پوشی است و حتما یادگیری و آموزش مدیریت کانال تلگرام برای همه واجب است!

بیشتر بخوانید: استیکر های جدید تلگرام را کجا بیابیم !؟ راهنمای نصب جدیدترین استیکرها در تلگرام

telegram-channel

در ادامه با آموزش مدیریت کانال تلگرام به ذکر نکات و مواردی خواهیم پرداخت که به شما در اداره یک کانال تلگرام موفق کمک خواهد کرد! با نت نوشت همراه باشید.

انتخاب نام مناسب برای کانال

تیتر گویاست و نیازی به تاکید بر این مطلب نیست، اینکه نام کانال شما با بیزینس مورد نظرتان همسو باشد کاملا منطقی است اما در آموزش مدیریت کانال تلگرام پیشنهاد میکنیم اگر اکانتی در سایر شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام دارید سعی کنید نام کانال تلگرام و نام کاربری یا صفحه اینستاگرامتان یکی باشد!

photo_2016-08-18_07-52-24

راه های معرفی کانال

راه های مختلفی برای معرفی کانال وجود دارد، اگر وبسایت دارید حتما لینکی به صورت لایت باکس و در حین ورود به صفحه اول وبسایت از کانال قرار دهید و کانال تلگرامتان را به افراد و بازدیدکنندگان معرفی کنید (با یک لینک فعال و مستقیم به آدرس کانال)! اگر فقط صفحه اینستاگرام دارید حتما سعی کنید آدرس کانال را در قسمت بیوگرافی قرار دهید و حتما توجه کنید برای گذاشتن لینک کانال در بیوگرافی باید از مخفف Tlgrm.me یا روش های لینک دهی مشابه به جای telegram.me استفاده کنید!

در آموزش مدیریت کانال تلگرام باید گفت از دیگر راه هایی که می توانید جذب مخاطب کنید اینکه در کارت ویزیت و یا کاتالوگ ها در کنار آدرس وبسایت سعی کنید آدرس تلگرام را درج کنید، پیشنهاد می کنم از QR Code یا همان بارکد های مربعی استفاده کنید، البته در ابعاد قابل مشاهده توسط دوربین ها!

از فرصت حضور در نمایشگاه های مرتبط و جلسات و همایش های گروهی به هیچ عنوان غافل نشوید ارائه تخفیف های تلگرامی هم می تواند وسیله و ابزار موثری در جذب مخاطب باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه از دست کانال ها و ربات های مزاحم در تلگرام خلاص شویم ؟

ارائه محتوای مناسب در کانال

در ادامه آموزش مدیریت کانال تلگرام به سراغ بخش بسیار مهمی می رویم، محتوا! محتوا بخش اصلی و مهمی است که می تواند به آسانی در نگهداری و حتی افزایش فالوئر به شما کمک شایانی کند، متاسفانه باید بگوییم ذائقه کنونی فارسی زبان ها در شبکه های اجتماعی وضعیت مناسبی ندارد، هر چقدر شما محتوایی سطحی تر و یا شاید با مزه تر داشته باشید کاربران بیشتر خوششان می آید!

هر چیز جایی و هر نکته مکانی دارد!

سعی کنید کانال شما بر حسب موضوعی که به آن می پردازید پاسخگو باشد، تمامی مشتری ها یا مخاطبان بدانند که زمینه کاری و محتوایی شما چیست و برایشان قابل درک باشد، برای مثال اگر کانالی برای معرفی محصولات مربوط به مصالح ساختمانی دارید دلیلی ندارد که برای جذب مخاطب و فالوئر بیشتر از ارسال جک هم دریغ نکنید! سعی کنید مطالب در زمینه مرتبط با موضوع مورد نظر شما باشد.

بیشتر بخوانید: معنی دقیق اموجی ها را بدانید؛ این شکلک ها همه را به اشتباه می اندازند!

انگیزه ایجاد کنید

در ادامه آموزش مدیریت کانال تلگرام باید بگوییم، راه های ایجاد انگیزه بستگی شدید به بیزینس و اهداف شما دارد، اگر فروشنده هستید، ارائه تخفیف یا اشانتیون، اگر خدمتی را ارائه می دهید، ارائه محدودیت زمانی برای دریافت تخفیف و … اما راه های ساده تری هم هست، ارسال مطالبی با انرژی مثبت به صورت روزانه، مثلا هر روز را با یک جمله پر انرژی و مثبت (برای دسترسی به انبوهی از این جملات پیشنهاد می کنم یک جلد مجله موفقیت خریداری کنید!) آغاز کنید، یا ابتدای هر هفته با ارسال یک پیام مثبت برای مخاطبانتان آرزوی هفته ای خوب داشته باشید! سعی کنید خود را مقید کنید و مثلا جملات هر هفته را راس ساعتی خاص و در روزی خاص ارسال کنید.

استفاده از هشتک ها

هشتک ها عناصر خوبی هستند که می توانند در دسترسی آسانتر به مطالب توسط کاربران و مخاطبان موثر باشند، مثلا در همین مورد اخیر در کانال نت نوشت سعی می کنیم هر روز یک پیام پر انرژی با هشتگ #روز_خوبی_داشته_باشید بفرستیم، شخص با تپ کردن روی هشتک می تواند باقی ارسال ها را ببیند و دسترسی به تمامی پست های با این مضمون داشته باشد.

photo_2016-08-18_07-52-28

امضای مطالب

سعی کنید حتما در انتهای هر پیام آدرس تلگرام را ذکر کنید، مثلا در کانال نت نوشت ما امضای

@netnevesht ? نت نوشت

را درج می کنیم، این نکته هم یک شمایل خاص به ارسال های شما می دهد و هم می تواند در صورت فوروارد مطالب شما توسط مخاطبان کاربران جدید را به کانال شما راهنمایی کند!

بیشتر بخوانید: با توانایی های جالب و پنهان در کانال های تلگرام آشنا شوید

از ارسال زیاد بپرهیزید!

نکته مهمی که نباید در آموزش مدیریت کانال تلگرام از قلم بیفتد اینکه: ادمین های کانال ها خیلی اوقات پر انرژی هستند و محتوا های مناسب و خوبی را طی یک بازه کوتاه ارسال می کنند، توجه کنید کاربران مثل شما مدام و در لحظه کانال شما را چک نمی کنند، وقتی هم در اعلان ها می بینند که پیام جدیدی در کانال شما دارند، شاید در شرایط مساعد دو مورد انتهایی را مطالعه کنند. پس سعی کنید ارسال ها را در طول روز کم کرده و تنها بر ارائه محتوای مناسب بپردازید!

 

photo_2016-08-18_07-52-31

از Description یا توضیحات غافل نشوید

این قسمت تنها جایی است که می توانید آدرس وبسایت، شماره تماس و … را به صورت همیشگی در دسترس کاربران قرار دهید، سعی کنید ساده ترین راه های ارتباطی و توضیحاتی که به شرایط بیزینس شما ارتباط دارد را خیلی مختصر بنویسید، درج شماره تماس، ارتباط تلگرامی و وبسایت فراموش نشود!

اضافه کردن اولین افراد!

در ابتدای مسیر و ایجاد کانال شما می توانید تا ۲۰۰ نفر را خودتان به لیست مخاطبان اضافه کنید، توجه کنید تنها افرادی را که حدس می زنید محتوای شما به آنها ربطی دارد را اضافه کنید، آن هم فقط یک بار! مطمئن باشید با اضافه کردن دو یا چند بار افراد نمی توانید آن ها را وادار به ماندن در کانال و یا Leave ندادن کنید!

 در آموزش مدیریت کانال تلگرام تاکید می کنیم که سعی کنید با محتوای به جا و مناسب افراد را جذب و پیگیر مطالب کنید!

فالوئر کیلویی نخرید!

خریدن فالوئر های کیلویی خیلی مرسوم است اما توجه کنید که تنها پولتان را دور ریخته اید، اعداد نمایش داده شده در بالایی صفحه تنها نظر ادمین ها را جلب می کند، ادمین ها هم افرادی نیستند که برای شما مخاطب بیشتری جذب کنند، توجه کنید که جلب مخاطب اصلی باید از طریق کاربران و معرفی و فروارد مطالب صورت بگیرد! باز هم باید تاکید کنم که سعی کنید مطالب با محتوای مناسب و به جا نظر افراد را جلب کنید!

لطفا زیاد ویدئو ارسال نکنید.

تمامی افرادی که از تلگرام استفاده می کنند با موبایل به چک کردن کانال ها می پردازند و از اینترنت همراه استفاده می کنند، ارائه محتوای با حجم سنگین اکثر مواقع بی فایده است و ارسال های متنی شما بازخورد خیلی بیشتری دارد!

مطالب دیگر کانال ها را کپی نکنید

از مهمترین نکاتی که نباید در آموزش مدیریت کانال تلگرام از قلم بیفتد اینکه ارسال مطالب کانال های دیگر مخاطبان شما را به مرور مطالب آن کانال ها سوق می دهد و کانال شما را یک کپی کار با مطالب تکراری نمایش می دهد. سعی کنید این مورد را به حداقل برسانید و خودتان تا حد امکان تولید کننده محتوا باشید!

نکته نهایی و آخر

تلاش کنید، تلاش کنید، تلاش کنید و به صورت مداوم حتی با تعداد کمی فالوئر پیگیر باشد! مطمئن باشید تداوم کار و ارائه محتوای با مضمون مناسب و ارزشمند هم برای جذب مخاطب نیاز به وقت گذاشتن دارد،

 

توجه: این نوشته بروز خواهد شد، اگر شما هم نکته یا ایده دارید با نت نوشت در میان بگذارید!

علی پوربافرانی

علی پوربافرانی هستم، سالهاست در زمینه IT و تکنولوژی فعالیت می کنم و نوشتن از بهترین سرگرمی هام به حساب میاد. عکاسی و گرافیک رو بسیار دوست میدارم و پیگیر اخبار و مطالب روز دنیای تکنولوژی هستم

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. مطلبتون عالیه فقط بنظر من مثل گذشته کانال تلگرام چندان محبوبیتی نداره ولی باز میتونه مفید واقع بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا