روانشناسی و موفقیت

خجالتی بودن کودک چه زمانی نگران کننده است؟ راه‌های بهبود کمرویی در کودکان

زمانی که والدین خجالتی بودن فرزند خود را کشف می کنند نمی دانند که این قضیه امری طبیعی است و یا اینکه باید نگران آن باشند. به عنوان مثال در جامعه کودک به والدین خود می چسبد، به سختی صحبت می کند، میلی به ارتباط و تعامل با دیگران ندارد و در گروه هم سن و سالان خود تنها بازی می کند. کمرویی در کودکان اگر موقتی باشد جایی برای نگرانی ندارد. برخی از کودکان در اصطلاح دیر جوش هستند ولی وقتی با کسی ارتباط برقرار می کنند تعاملات خوبی دارند. برخی از کودکان پس از گذراندن دوره ابتدایی دیگر کمرو نیستند. با این حال کودکانی وجود دارند که کمرویی آن ها ادامه دار است.

اگر کودکی از هم سن و سالان خود خجالت بکشد این مساله نگران کننده است. کودکان معمولا از بزرگسالان مخصوصا مردان خجالت می کشند و این امری طبیعی است اما اگر کودکی از کودکان دیگر خجالت بکشد این مساله غیر طبیعی است.

اگر کودک شما در جمع همسن و سالان خود به تنهایی بازی می کند باید نگران او باشید. کودکان در بازی با همسالان گفتگو های دوستانه، بسیاری از مهارت های اجتماعی، درک احساسات و دیدگاه های دیگران، بیان خواسته‌ها و نیازهایشان را فرا می‌گیرند که همه این مهارت ها در رشد آن‌ها موثر و ضروری است.

کودکانی که تعاملات اجتماعی کمتری دارند کمتر از سایرین به مهارت های شناخت‌ها و یادگیری های اجتماعی دست پیدا می کنند. در نتیجه شناخت اجتماعی، مهارت های اجتماعی و خودشناسی آن ها دیرتر به بلوغ می رسد.

کمرویی در کودکان و دوست یابی

خجالت کشیدن کودک از آشنایان نگران کننده تر از غریبه‌ها است. مخصوصا اگر کودک حتی از همکلاسی ها و یا دوستانی که مداوم آن ها را می بیند خجالت بکشد. خجالت کشیدن از آشنایان همسن و سال نشان دهنده این مطلب است که کودک نگران برخورد کودکان دیگر با وی و طرد یا پذیرفته شدن خود است.

اگر کودک خجالتی رفتارهای ضعیفی با دیگر همسالان خود داشته باشد نگران کننده تر از کودکی خجالتی است که برخوردهای مناسبی دارد. کودکان خجالتی بیشتر از سایر کودکان در معرض طرد شدن و آسیب ها هستند و همین مساله باعث خدشه دار شدن سلامت روانی و اعتماد به نفس آن ها می شود. این قضیه با ادامه دار شدن بسیار حادتر خواهد شد.

کمرویی در پسران و دختران به یک میزان شایع است ولی این مساله در مردان کمی غیر طبیعی تر به نظر می رسد و ممکن است کودک پسر آسیب جدی تری ببیند. در هر حال باید به خاطر داشت که خجالتی بودن چه در پسران و چه در دختران تبعات بدی همچون طرد شدن از جمع همسن ها و قربانی شدن در پی دارد.

درمان خجالت در کودکان

برای کودک خجالتی خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر کودکی خجالتی است والدین باید به کمک او بیایند و از طرد شدن و قربانی شدن او در میان دوستان شان جلوگیری کنند. اگر کودکی در مدرسه خجالتی و کمرو است و والدین از این امر مطلع هستند باید با کمک گرفتن از معلمان و مربیان مدرسه و حمایت از کودکشان از آسیب دیدن این کودکان جلوگیری به عمل آورند.

مساله کمرویی در کودکان زمانی نگران کننده تر می شود که در تعاملات خانوادگی و فعالیت های روزانه خانواده و خود کودک تداخل داشته باشد. به عنوان مثال کودک به علت کمرویی در جمع های خانوادگی و یا تولد دوستان شرکت نمی کند و همواره شکایت از تنهایی و حالات افسردگی را دارد. در چنین مواردی حتما نیاز به مشاوره با یک روانشناس کودک وجود دارد.

نقش والدین در درمان کمرویی در کودکان بسیار پر رنگ است. والدین کودکان خجالتی باید با صحبت کردن با کودکانشان درباره روابط دوستانه آن ها و تشویق کردن کودک به بازی در میان کودکان دیگر و ترتیب دادن فعالیت های فوق برنامه و … به درمان آن ها کمک کنند.

همچنین اگر کودک شکایتی از دوست خود دارد باید او را به حل دوستانه مساله و حفظ روابط دوستی تشویق کنید. تمام کردن رابطه دوستانه کودک تان با دوستانش کاری اشتباه است. والدین باید کودک شان را به دوست یابی تشویق کنند!

زهره خانی

سلامتی و موفقیت حق همه ماست....

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا