دانستنی‌های سلامتی

خواص درمانی رزماری چیست؟ با معجزه رایحه درمانی با رزماری آشنا شوید

محققان دانشگاه Northumbria خواص درمانی رزماری را که روند شروع آلزایمر را کُند می کند کشف کرده اند. شما هم به احتمال زیاد این گیاه را در بین سبزیجات آشپزخانه خود دارید. مطالعات دانشمندان که این طب شفا بخش را کشف کردند، ثابت می کند رزماری می تواند توسعه آلزایمر را کُند و حتی به طور قابل توجهی به بهبود حافظه افراد سالم نیز کمک کند. در ادامه نت نوشت از خواص درمانی رزماری برای مقابله با آلزایمر و بهبود حافظه می گوید.

بیشتر بخوانید:  تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر با چند روش طبیعی

خواص درمانی رزماری

خواص درمانی رزماری
خواص درمانی رزماری و رایحه درمانی برای مقابله با آلزایمر

تحقیقات دانشمندان راجع به خواص درمانی رزماری

محققان برای تحقیق درباره خواص درمانی رزماری ۶۰ داوطلب مسن را به ۳ گروه تقسیم کردند. گروه نخست با رزماری گروه دوم با اسطوخودوس و گروه سوم بدون هیچ استنشاقی رایحه درمانی شدند. سپس حافظه اعضای هر گروه به مدت هفت دقیقه با جدول کلمات، تحت آزمایش قرار گرفتند.

نتیجه جالب توجه زیر درباره خواص درمانی رزماری به دست آمد: شرکت کنندگان گروه اسطوخودوس بدترین بازده، گروهی که رایحه درمانی نشدند شانس بسیار کم و در گروه رزماری شاهد آمار قابل توجهی در عملکرد افزایش حافظه بودند.

بیشتر بخوانید: ویتامین تقویت  مغز و حافظه

رابطه آلزایمر و رزماری

به نظر می رسد که در واقع  ترکیبات رزماری یک روش مشابه با داروهای معمولی آلزایمر در مغز انسان ایجاد می کند، که یکی از این ترکیبات ۱,۸-cineole. نام دارد. ۱,۸-cineole آنزیمی است که مانع فعالیت مفید عصب استیل کولین می شود و در نتیجه باعث از دست رفتن شدید حافظه و بروز آلزایمر می گردد. در واقع مطالعه دیگری از محققان در برداشت از ۱،۸-cineole اشاره دارد به اینکه، وجود این آنزیم در بهبود حافظه افراد به ویژه بیماران مبتلا به آلزایمر کمک قابل توجهی دارد. از جمله عوارض جانبی داروهای معمولی آلزایمر بی اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، خستگی، بی خوابی می باشد.

بیشتر بخوانید: راه های پیشگیری از  آلزایمر و زوال عقل

چرا رایحه درمانی ؟

رایحه درمانی یک روش نتیجه بخش در مصرف داروهای گیاهی است. هنگامی که شما قرصی را می خورید، مولکولهای مفید در آن می بایست از طریق کبد جذب شود و این درحالی است که بسیاری از این مولکولها به سادگی با تصفیه شدن از بدن خارج می شوند. با رایحه درمانی به سادگی مولکولها  وارد جریان خون و سپس مغز می شوند. به همین دلیل زمانی که محققان دانشگاه Northumbria نمونه خون شرکت کنندگان گروه نخست  را مورد مطالعه و بررسی قراردادند، در آن اثر روغن رزماری را مشاهده کردند. از دیگر گفته های دکتر Chris Van Tulleken این است که مصرف داروهای مرسوم در آلزایمر مانند بسیاری دیگر از داروها می تواند سبب پیدایش حالت ناتوانی در بیماران شود. اما رایحه درمانی عوارض جانبی کمتری در بر دارد و به بیمار کمک میکند اثرات مثبت درمان را احساس کنند. محققان در تلاشند با مطالعه و بررسی درمان های دیگر آلزایمر، در کنار روش رایحه درمانی با خواص درمانی رزماری تطابق های مورد نیاز را ایجاد کرده و سریعتر راه حل درمان قطعی این بیماری را کشف نمایند.

بیشتر بخوانید: علت های آلزایمر و زوال عقل چه چیزهایی هستند؟

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی و آلزایمر

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا