1398-01-02
سینما

رقبای “فروشنده” در اسکار ۲۰۱۷ را بهتر بشناسید و حتما ببینید!

چیزی به مراسم اسکار نمانده، طبق برنامه قرار است ۸ اسفند ماه اسکار ۲۰۱۷ برگزار شود. خوشبختانه در بخش فیلم های خارجی شاهد حضور فیلم “فروشنده” هستیم، فیلمی که با دریافت جایره کن برای بهترین فیلم نامه توسط اصغر فرهادی کارگردان فیلم و بهترین بازیگر مرد شهاب حسینی شد.

چیزی به مراسم اسکار نمانده، طبق برنامه قرار است ۸ اسفند ماه اسکار ۲۰۱۷ برگزار شود. خوشبختانه در بخش فیلم های خارجی شاهد حضور فیلم “فروشنده” هستیم، فیلمی که با دریافت جایره کن برای بهترین فیلم نامه توسط اصغر فرهادی کارگردان فیلم و بهترین بازیگر مرد شهاب حسینی شد.

فیلم های کاندید شده در بخش برترین های فیلم خارجی زبان (غیر انگلیسی) در اسکار ۲۰۱۷

مردی به نام اووه از سوئد

در این بخش شاهد حضور فیلم های خوبی هستیم، “مردی به نام اووه” یا به سوئدی “En man som heter Ove” به کارگرانی هانس هولم یکی از گزینه های قدر در این لیست است، که توصیه می کنم حتما به کتاب آن که به همین نام به چاپ رسیده مراجعه کنید.

زیر شن از دانمارک و آلمان

فیلم “Land Of Mine”  یا “زیر شن” یک درام تاریخی به کارگردانی مارتین زاندولیت می‌باشد.  فیلم با الهام از حوادث واقعی است که به ندرت در کتب تاریخی توصیف شده‌اند و داستان اسرای جنگی آلمانی را باز گو می‌کند که برای پاکسازی میادین مین در دانمارک پس از جنگ جهانی دوم فرستاده‌شده‌اند.

تانا از استرالیا

فیلم Tanna به کارگردانی مارتین باتلر و بنتلی دینهم یک عاشقانه قبلیه ای از استرالیاست که در خلاصه داستانش می خوانیم “در یک جزیره‌ی دور افتاده اقیانوس آرام، قبایلی در جنگل های بارانی و در نزدیکی یک آتشفشان فعال زندگی میکنند. یک دختر و پسر جوان از یک قبیله عاشق هم میشوند و پس از رخ دادن یک جنگ بین قبیله ای پا به فرار میگذارند”

تونی اردمن از آلمان

این فیلم به کارگردانی مارن آده و به داستان پدر و دختری می پزدازد که در تنگنای هنجارهای یک رابطه می پزدازند.

در اسکار امسال فیلم فروشنده رقبای قدری دارد، شب گذشته فرصتی یافتم برای دیدن یکی از آنها با نام “مردی به نام اووه”. کتاب این فیلم پیش از این در سال ۲۰۱۲ توسط فردریک بکمن نوشته شده بود و اکنون ۲ ترجمه به فارسی از این کتاب موجود است،  یکی توسط فرناز تیمورازف ترجمه شده و توسط نشر نون وارد بازار کتاب شده است و ترجمه دیگر کار انتشارات تندیس و محمدعباس آبادی است.

داستان روایتگر روز های انتهایی یک پیر مرد به نام اووه است، اووه در ظاهری سخت و ایرادگیر همه چیز را پس ار مرگ همسرش پایان یافته می بیند، به اتومبیلش و قواعد محل زندگی اش سخت اعتقاد دارد و هیچ تغییری را بر نمی تابد.

چیزی که باعث شد این فیلم را ببینم حضور یک ایرانی بود، بازیگر سوئدی ایرانی تبار خانم “بهار پارس” در این فیلم در نقش یک ایرانی و همسایه نقش اصلی داستان یعنی اووه ایفای نقش کرده و دیالوگ های هرچند بی ربط فارسی در محیط سوئدی داستان برایم بسیار دلچسب بود.

داستان فیلم انقدر گیرا و چالش بر انگیز است که می تواند شما را حدود ۲ ساعت به خودش مشغول کند، همه چیز خیلی ساده و بدون تکلف روایت می شود و دلایل قانع کننده برای خودکشی های نا موفق شما را آزار نخواهد داد!

راستش را بخواهید بعد از دیدن این فیلم راه بسیار سختی را برای فروشنده در دریافت اسکار امسال متصور هستم، اما همچنان امیدوارم فروشنده مورد لطف هیئت داوران قرار بگیرد!

پیشنهاد می کنم حتما پست خواندنی آقای مجیدی را در یک پزشک راجع به این فیلم بخوانید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا