1398-04-26
روانشناسی و موفقیت

تاثیر فضای مجازی بر خانواده : آیا روابط مجازی سالمی دارید؟

تاثیر فضای مجازی بر خانواده

در قرن حاضر بیشتر دوستان مان در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی وجود دارند و تاثیر فضای مجازی بر خانواده و روابط خانوادگی بسیار زیاد و پر رنگ است. این افراد گرچه همانند یک دوست واقعی نمی توانند کمک موثری در حل مشکلات ما داشته باشند، اما به خاطر حمایت هایشان همواره مورد محبت ما در رسانه های  اجتماعی قرار خواهند گرفت.

در قرن حاضر بیشتر دوستان مان در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی وجود دارند و تاثیر فضای مجازی بر خانواده بسیار زیاد و پر رنگ است. این افراد گرچه همانند یک دوست واقعی نمی توانند کمک موثری در حل مشکلات ما داشته باشند، اما به خاطر حمایت هایشان همواره مورد محبت ما در رسانه های  اجتماعی قرار خواهند گرفت. این دسته از دوستان با ارسال پیام های دوست داشتنی، سبب استحکام روابط مجازی می شوند. اما آیا واقعا این نوع روابط می تواند سالم و مثبت باشد؟ میزان صمیمیت در این نوع دوستی ها را چگونه می توان سنجید ؟تاثیر فضای مجازی بر خانواده چقدر است؟

بیشتر بخوانید:  تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان و اعتماد به نفس و سلامت روانی آنان!

به گفته راشل سوسمان، متخصص روانشناسی، ” ابراز عواطف در رسانه های اجتماعی و تاثیر فضای مجازی بر خانواده و روابط خانوادگی کمی پیچیده است. فاصله ها و عدم درک احساسات طرف مقابل در این نوع روابط سبب می شود که معنای واقعی یک رابطه صمیمی به خوبی منتقل نشود اما زمانی که یک عکس به اشتراک گذاشته شد، تحریکاتی محبت آمیز از جانب دوستان مجازی ارسال می شود.” این بار در نت نوشت با روابط خطرناک دنیای مجازی و تاثیر فضای مجازی بر خانواده بیشتر آشنا می شویم.

بیشتر بخوانید: ارتباط عکس پروفایل با شخصیت افراد

تاثیر فضای مجازی بر خانواده

 رابطه خطرناک و سمی با افراد خودبین

بعضی از روابط که در رسانه های اجتماعی رخ می دهد می تواند یک رابطه کاملا سمی و مشکل ساز باشد واز منفی ترین تاثیر فضای مجازی بر خانواده باشد. این نوع روابط خطرناک دنیای مجازی را می توان به نحوی تله نامید. همان طور که شما می توانید در اوج قله عشق و محبت قرار گیرید همان طور نیز می توانید به راحتی از چشم طرف مقابلتان افتاده و نسبت به او حس طرد شدگی داشته باشید. این انحطاط معمولا در رسانه های اجتماعی و روابط خطرناک دنیای مجازی اتفاق می افتد.

تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۴ در مورد روابط  در شبکه اجتماعی فیس بوک نشان می دهد که کامنت ها در این شبکه وابستگی های عاطفی ایجاد کرده و عزت نفس را کمرنگ می کند.

بیشتر بخوانید: بیماری سلفی گرفتن : سلفی در این صورت یک اختلال روانی محسوب می‌شود!

تحقیقات مشخص کرده افرادی که دوستان زیادی در این نوع شبکه ها دارند، عکس های بیشتری را در دنیای مجازی به اشتراک گذاشته و بیشتر بر روی دیوار دوستان خود کامنت می گذارند. این گونه افراد گمان می کنند زمانی یک رابطه موفق دارند که ارزش خودشان بالا رفته باشد. روان شناسان اعلام کرده اند که این افراد تمایل شدیدی به ارتباطات در رسانه های اجتماعی داشته و می کوشند که با حمایت دیگران، میزان اعتبار خودشان را بالا ببرند. در حقیقت این نوع روابط فقط به منزله اعتبار و بالا بردن سطح ارزش خود است.

بیشتر بخوانید: نشانه های اعتیاد به شبکه های اجتماعی

روابط از نوع خود نمایی و بر انگیختن حسادت دیگران

افرادی هم هستند که با انتشار عکس یک میز شام عاشقانه و مجلل امیدوار هستند یک شخص به خصوص  آن را مشاهده کرده و نسبت به او حس حسادت پیدا کند. این فرد با انتشار عکس های عاشقانه نسبت به روابط ناموفق قبلی اش ابراز خرسندی و موفقیت می کند و سعی در آشکار کردن این حس در شبکه اجتماعی دارد. روانشناسان می گویند این نوع روابط می تواند به این معنا باشد که فرد بیش از حد احساس درد و تنهایی دارد و دچار یک جدایی بسیار سخت در زندگی اش بوده است. فرد ضربه دیده می کوشد تا به وسیله عکس های شاد و عاشقانه اعلام کند که زندگی موفق و بی دردسری را اکنون می گذراند. بهتر است که در این مواقع به جای ادامه دادن به این وضعیت از کمک یک دوست یا یک درمانگر به جای رسانه های اجتماعی استفاده کرده و با او کمی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی و اضطراب

بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری خودشیفتگی یا نارسیسیم این بیماری روحی پنهان را بشناسید

یک رابطه مبارک و سالم

پست های بسیاری هم در این شبکه ها وجود دارد که نشان سلامت روحی روانی فرد است. مطالعات در مورد کاربران فیس بوک نشان داده است افرادی که عکس های خود را در این شبکه به صورت S.O منتشر می کنند نسبت به روابط خود راضی تر و با شریک زندگی خود صمیمی تر هستند. این افراد نسبت به افرادی که عکس های انفرادی منتشر می کنند، به همسرانشان بیشتر علاقه دارند.

بیشتر بخوانید: تاثیرات مخرب اینستاگرام و تکنولوژی بر سلامت روانی فرزندان شما و جوانان

بیشتر بخوانید: هرگز عکس لحظه های عاشقانه و روابط خصوصی‌ تان را در شبکه‌های اجتماعی فاش نکنید!

این گونه افراد از این شبکه ها استفاده می کنند حتی عکس هم به انتشار می گذارند ولی می توان گفت کامنت ها و صحبت های دوستان مجازی هیچ گونه تاثیری بر روی روابط خانوادگی شان ندارد.

همسران موفق دلایل محکمی برای باهم بودن دارند و نیازی به همراهی و تاثیرگذاری اطرافیان ندارند. آنها به خوبی می دانند که چگونه ارزش شریک زندگی شان را بدانند و اجازه ندهند که  لطمه ای به زندگی مشترکشان وارد شود.

بیشتر بخوانید: ویژگی های یک دوست واقعی چیست؟ آیا دوستان اینترنتی دوستان واقعی هستند؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا