دانستنی‌های سلامتی

روش‌ های خانگی پایین آوردن تب در مواقع اضطراری بدون خطر !

تب بیماری نیست بلکه نشانه بیماری و وسیله دفاعی بدن در برابر بیماری است اما باید برای پایین آوردن تب بیمار را از عوارض تب بالا نجات داد. در واقع زمانی که بدن مورد حمله ویروس ها یا باکتری های قرار گرفته از طریق تب سعی می‌کند آن ها را از بین برده یا فعالیت آن ها را محدود نماید. ولی گاهی تب آن قدر بالا می‌رود که هم خطرناک است هم ناراحت کننده. بالا رفتن ناگهانی تب بخصوص در نوزادان و کودکان باید تحت کنترل درآید تا خطری جان آن‌ها را تهدید نکند. تا رسیدن به پزشک با روش‌ های خانگی پایین آوردن تب که بدون خطر هستند در نت‌نوشت آشنا شوید.

روش‌ های خانگی پایین آوردن تب

کمپرس آب سرد

یکی از متداول ترین روش‌ های خانگی پایین آوردن تب کمپرس با آب سرد است. با گذاشتن حوله ای که با آب سرد خیس شده بر روی پیشانی، آب سرد حرارت بدن را گرفته و تب پایین می‌آید.

دستورالعمل:

آب سرد را در یک کاسه بریزید. حوله یا یک پارچه نخی تمیز را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در آن خیس کنید. سپس آب اضافه حوله را بگیرید. حوله را روی پیشانی قرار دهید. وقتی حوله گرم شد دوباره از اول شروع کنید. انجام این کار به مدت ۱۵ دقیقه یکی دو درجه تب را پایین می‌آورد.

سرکه سیب

یکی از بهترین روش‌ های خانگی پایین آوردن تب استفاده از سرکه سیب است. سرکه سیب را اتریشی ها برای پایین آوردن تب ابداع کرده اند. پایین آوردن تب با استفاده از سرکه سیب یک ساعت طول می‌کشد ولی این مزیت را دارد که تب به طور ناگهانی پایین نمی‌آید و بدن دچار شوک نمی‌شود.

دستور العمل :

نصف فنجان سرکه سیب را با یک لیوان آب معمولی مخلوط کنید. سپس یک جفت جوراب شخص را به این محلول آغشته و بعد از چلاندن آن ها را به پای فرد بپوشانید. این روش را هر چند بار که لازم باشد تکرار کنید.

سرکه سفید

سرکه سفید انگور را تقریبا همیشه همه در خانه دارند. این سرکه یکی از روش‌های خانگی پایین آوردن تب است.

دستورالعمل:

۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید را در یک فنجان آب حل کنید. جوراب ها را به این محلول آغشته کنید. پس از گرفتن آب اضافی آن را پای شخص کنید تا تب پایین بیاید. این روش را هم تا پایین آمدن تب هر چند بار که بخواهید می‌توانید تکرار کنید.

پیاز

روش‌های خانگی پایین آوردن تب
روش‌های خانگی پایین آوردن تب

پیاز تازه خواص زیادی دارد که یکی از آنها پایین آوردن تب است. این روش آیورودایی علاوه بر کاهش تب، باعث سم زدایی بدن هم می‌شود.

دستورالعمل :

یک پیاز را بشویید و پوست آن را در بیاورید. پیاز را نصف کنید. طرف برش خورده را روی پاشنه پا قرار داده و جوراب بپوشید. پیازها باید حداقل ۲ تا ۳ ساعت در جوراب روی پاشنه پا بماند تا تب به آرامی پایین بیاید. در صورت لزوم این کار را باز هم بدون نگرانی تکرار کنید. هر بار پیاز تازه ای استفاده کنید.

سفیده تخم مرغ

هر چند دلیل علمی برای استفاده از سفیده تخم مرغ برای پایین آوردن تب وجود ندارد، ولی روش قدیمی پرکاربردی است. بعضی ها معتقدند که بدن با جذب سفیده تخم مرغ از طریق پاشنه پا؛ غدد عرق را در این نقطه تحریک کرده که باعث پایین آمدن تب می‌شود.

دستور استفاده :

به دو عدد سفیده تخم مرغ و یک برس نیاز دارید. با برس سفیده‌ها را به کف پا بزنید.  شخص می‌تواند جوراب بپوشد. پس از خشک شدن و گرم شدن سفیده های تخم مرغ این کار را تکرار کنید تا طب پایین بیاید.

سیب زمینی

حلقه های سیب زمینی هم از بهترین روش‌ های خانگی پایین آوردن تب است. برای این کار به سیب زمینی خام و سرکه سفید نیاز دارید.

سرکه سفید را در یک کاسه ریخته و حلقه های سیب زمینی را در آن بگذارید تا خوب خیس بخورد. بعد از ۲ تا ۳ دقیقه سیب زمینی ها را به مدت ۱۵ دقیقه روی پیشانی بگذارید. بعد از برداشتن سیب زمینی ها پیشانی را با یک پارچه تمیز نم دار پاک کنید. این کار را می‌توانید تا پایین آمدن تب تکرار کنید ولی هر بار سیب زمینی های تازه ای استفاده کنید و قبلی ها را دور بریزید

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا