دانستنی‌های سلامتی

روش نگهداری هویج که خواصش حفظ شود و همیشه تازه بماند!

روش نگهداری هویج وقتی هویج برای مصرف یکی دو روزه خریداری شود مشکل خاصی ندارد. خیلی راحت آن هم در فصل سرد می‌توانید آن‌ها را خارج از یخچال بگذارید و هر موقع خواستید مصرف کنید. ولی زندگی امروز باعث شده که با مراجعه به مراکز میوه فروشی یا میدان های تره بار معمولا بسته های چند کیلویی خریداری و به خانه آورده شود تا بتوان حداقل یک هفته از آن‌ها استفاده کرد. از آن جا که هویج به سرعت آب خود را از دست می‌دهد خیلی وقت‌ها حتی با وجود نگهداری در یخچال سیاه می‌شود که باید دور ریخته شود یا پوست آن‌ها را بیشتر بگیریم که تقریبا چیزی از هویج باقی نمی‌ماند. نت‌نوشت امروز را بخوانید تا روش نگهداری هویج را یاد بگیرید و مجبور نباشید هویج را دور بریزید و هر روز بتوانید از این سبزی پرخاصیت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری خیار , نکات کاربردی برای نگهداری بهتر این جالیزی پرخاصیت

روش نگهداری هویج :

نگهداری طولانی مدت هویج

روش نگهداری هویج خواص هویج
روش نگهداری هویج

یکی از روش های نگهداری خوب هویج گذاشتن آن‌ها در مقداری شن است. در طول زمستان می‌توان با تهیه یک ظرف حاوی شن هر وقت هویج خریدید آن‌ها را زیر شن بگذارید و هر موقع نیاز داشتید برداشت و مصرف کنید. با این روش تقریبا ۵ تا ۶ ماه می‌توانید آن‌ها را تر و تازه و درست مثل این که تازه از مزرعه به خانه آمده است، نگهداری کنید. این مکان باید سرد و خشک باشد.

اگر هم اهل باغبانی هستید می‌توانید هویج ها را در خاک بگذارید و تا وقتی خاک خیلی سرد نشده هر موقع نیاز بود چندتایی از آن‌ها را از خاک درآورده و استفاده کنید. خوبی این روش این است که خیلی از هویج ها دوباره رشد می‌کنند. اگر چنین قصدی دارید حتما از هویج‌های کوچک و حتی‌الامکان با ساقه سبزی‌دار خریداری کنید.

در این روش‌ها هویج باید کاملا زیر خاک قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: افزایش طول عمر میوه و سبزی تا ۵ برابر با یک روش جالب !

روش نگهداری هویج در یخچال

پس از خریداری هویج های تازه و کوچک با جدا کردن قسمت های سبز و پوست گرفتن آن‌ها، با حلقه حلقه کردن آن‌ها و گذاشتن در یک ظرف در بسته تقریبا بین ۴ تا ۵ روز می‌توان آن ها را تازه نگه داشت. هویج را در کنار سایر سبزیجات و میوه قرار ندهید تا گاز اتیلنی که از میوه ها متصاعد می‌شود هویج‌ها را سیاه نکند.

بیشتر بخوانید: تخته خردکن آشپزخانه , چوبی یا پلاستیکی ؟ کدام بهداشتی تر است ؟

روش نگهداری هویج در فریزر

اگر بخواهید هویج را برای مدت طولانی تری برای چند ماه نگهداری کنید فریزر بهترین راه است. هویج ها را پس از شستن و پوست‌گیری، به اندازه‌هایی که مصرف می‌کنید حلقه حلقه یا خلال تبدیل کنید. به مدت ۲ دقیقه آن‌ها را در آب جوش بگذارید. ماندن هویج در آب جوش بیشتر از دو دقیقه باعث شروع پخته شدن آن می‌شود. درست بعد از دو دقیقه هویج ها را در یک ظرف حاوی آب سرد همراه با قطعات یخ قرار دهید. بعد آن‌ها را بسته بندی کنید.

بیشتر بخوانید: روش انتخاب هندوانه خوب و شیرین و روش نگهداری هندوانه در خانه برای مدت زیاد!

با این روش بین ۹ تا ۱۵ ماه می‌توان هویج‌ها را در فریزر نگهداری کرد در حالی که درست مثل هویج تازه است و خواص تغذیه‌ای خود را از دست نداده است.

نحوه نگهداری هویج به صورت ترشی و شور

این هم روش خوبی برای داشتن طعم های متنوع تر و البته روش نگهداری هویج است. هویج ها را بعد از شستن و پاک کردن و قطعه قطعه کردن در یک ظرف حاوی سرکه، دانه های خردل، زنجبیل، جعفری، زردچوبه و گشنیز بجوشانید. سپس آن‌ها را در ظرف های شیشه ای بگذارید و در آن‌ها را ببندید. این ظرف‌ها باید در جای خنک نگهداری شود. به این ترتیب ترشی هویج دارید.

یا می‌توانید هویج ها را در ظرف شیشه ای ریخته و روی آن آب نمک بریزید تا هویج شور درست کنید. این نوع هویج ها را بهتر است در یخچال یا جای خیلی خنک نگهداری کنید.

خوبی این دو روش نگهداری هویج نسبت به ترشی و شورهای بازار این است که از هیچ ماده نگهدارنده‌ای استفاده نکرده‌اید و درست مثل این است که هویج تازه با همان خواص طبیعی‌اش در اختیار دارید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای انتخاب میوه خوب و سبزیجات و بهترین روش پخت سبزیجات

بیشتر بخوانید: روش نگهداری گوجه فرنگی که خواصش حفظ شود و همیشه تازه بماند!

بیشتر بخوانید: روش تازه نگه داشتن کلم بروکلی در فریزر

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا