1398-01-31
دانستنی‌های سلامتی

روش‌هایی عالی برای پیشگیری و درمان زانودرد

زانودرد

اگر به هر علتی به زانودرد دچار اید، و یا خواهان آن اید که از این امر پیشگیری کنید، این مطلب در نت‌نوشت از آنِ شماست. در ادامه به برخی توصیه‌های مفید در ارتباط با دردِ زانو اشاره خواهیم کرد. توصیه‌هایی که با عملی کردن آن‌ها می‌توان به بهبود سلامت زانو کمک کرد.

زانودرد امری نیست که صرفاً در دوران پیری رخ دهد، بلکه هر فرد در هر سنی می‌تواند به آن دچار شود. تصادف‌ها و آرتریت دو علت عمده‌ی زانودرد هستند. اگر شما نیز به هر علتی به زانودرد دچار اید، و یا خواهان آن اید که از این امر پیشگیری کنید، این مطلب در نت‌نوشت از آنِ شماست. در ادامه به برخی توصیه‌های مفید در ارتباط با دردِ زانو اشاره خواهیم کرد. توصیه‌هایی که با عملی کردن آن‌ها می‌توان به بهبود سلامت زانو کمک کرد.

۱- استفاده از کمپرس یخ:

استراحت و استفاده از کمپرس یخ از جمله نخستین اقداماتی است که در ارتباط با زانو باید انجام داد. در راستای همین امر، تمام کاری که باید انجام دهید این است که استراحت کنید و از کمپرس یخ بر روی زانوی خود استفاده نمایید. این کار موجب کاهش تورم و درد زانو می‌شود. به یاد داشته باشید که اگر زانو را با استفاده از یک بالشتک بالاتر از قلب خود نگاه دارید بهتر است.

۲- انجام فعالیت‌های بدنی:

اگر درد زانویِ شما آنچنان زیاد و غیر قابل تحمل نیست، می‌توانید از فعالیت‌های بدنی منظم برای درمان آن بهره بگیرید. تمرینات ایروبیک و همچنین تمرینات قدرتی از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند در درمان زانودرد مفید باشند. یوگا نیز می‌تواند در جلوگیری از پیشرفت درد زانو مؤثر باشد.

۳- کاهش وزن:

به ازای هر ۱۰ پوندی که از وزن بدن کم شود، ۲۰ درصد از خطر زانودرد نیز کم می‌شود. در واقع با از دست دادن هر ۱ پوند از وزن بدن، ۴ پوند از فشار زانو کم می‌شود. کاهش وزن همچنین مانع از اثرات منفی آرتریت بر روی زانو می‌شود.

۴- دقت به هنگام حرکت:

اکثر مشکلات زانو در خانه رخ می‌دهند. لذا بهتر است به هنگام راه رفتن در خانه و در کل در هر مکانی نهایت دقت اعمال شود. فی‌المثل به هنگام بالا رفتن از پله‌ها، بهتر است از نرده دست گرفته شود. درکل باید به هنگام راه رفتن به تمامی جزئیات اطراف توجه گردد.

۵- دوری از استراحت بیش از حد:

بهتر است هنگامی که به زانودرد دچارید، تختخواب خود را در مکان مورد علاقه‌تان قرار ندهید. خوابیدن بیش از اندازه موجب تضعیف ماهیچه‌ها و کند شدن سرعت گردش خون می‌شود و این دو خود می‌توانند فرآیند درمان را به تعویق اندازند. بهتر است در طول روز فعالیت داشته باشید و از استراحت بیش از اندازه بپرهیزید.

۶- مراجعه به پزشک:

اگر زانودرد شما شدید است، به اطلاعات موجود در اینترنت بسنده نکنید. حتماً در اولین فرصت به متخصص مراجعه کنید.  

 

منبع:

curejoy

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا